אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> דחיית ערעור על קלות העונש בעבירה של אספקה והחזקת סם

דחיית ערעור על קלות העונש בעבירה של אספקה והחזקת סם

תאריך פרסום : 03/06/2012 | גרסת הדפסה
ע"פ
בית המשפט העליון ירושלים
5135-11,5285-11,5339-11
31/05/2012
בפני השופט:
1. כבוד המשנה לנשיא (בדימ') א' ריבלין
2. י' דנציגר
3. צ' זילברטל


- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד ת' פרוש
הנתבע:
1. לאורה ברקו
2. יצחק בר מוחה

עו"ד ח' בן שלום
עו"ד י' גולן
פסק-דין

השופט צ' זילברטל:

1.        לפנינו שלושה ערעורים על פסק דינו של בית המשפט המחוזי בירושלים (כב' השופטת נ' בן-אור) שניתן בת"פ 3164/07 (הכרעת דין מיום 30.3.2011 וגזר דין מיום 5.6.2011).

2.        בכתב האישום שהוגש לבית המשפט המחוזי ביום 21.11.2007 הואשמו שלושה נאשמים: ליאורה ברקו (להלן: המערערת), יצחק בר-מוחא (להלן: בר-מוחא) ואלירן דרי (או "דריי" או "דרעי"; להלן: דרי) .

           על-פי כתב האישום, ביום 14.11.2007 בשעות אחר הצהריים, הגיעה המערערת, עורכת-דין במקצועה, לכלא השרון במטרה להיפגש עם בר-מוחא ודרי כשברשותה מיכל של שפתון מתוצרת "LOBELLO" (להלן: השפתון) ובקבוקון דבק פלסטי "סופר גלו" מסוג "LOCTITE". בדיעבד הסתבר כי השפתון הכיל בתוכו 2.93 גרם קוקאין, 20 כדורי קלונקס ושני כדורי ויאגרה. בכתב האישום נטען, כי השפתון ובקבוקון הדבק הובאו לכלא במטרה למסרם לבר-מוחא ולדרי, ואכן, במהלך פגישתה של המערערת עם שני הנאשמים האחרים, היא מסרה את הפריטים הנ"ל לדרי, על-פי הוראתו של בר-מוחא. דרי החביא את השפתון ואת הדבק בתחתוניו, אך הם התגלו מיד לאחר שעזב את חדר המפגש בחיפוש שנערך עליו.

           על יסוד העובדות הנ"ל הואשמה המערערת בעבירה של אספקת סם ואילו לבר-מוחא ולדרי יוחסה עבירה של החזקת סם שלא לצריכה עצמית.

3.        בשל קיומם של הליכים מורכבים וממושכים בסוגיות מקדמיות, שכללו בירור בקשות לעיון בחומר חקירה ולגילוי ראיות עליהן הוטל חיסיון (ראו: בש"פ 7064/08 מדינת ישראל נ' ברקו (לא פורסם, 13.8.2009), להלן: בש"פ ברקו), החל בירור כתב האישום לגופו רק במחצית השניה של שנת 2010.

           לאחר שמיעת ראיות קבע בית משפט קמא, בהכרעת דין מפורטת, כי הוכח שהנאשמים עברו את העבירות שיוחסו להם והם הורשעו בביצוען. דינה של המערערת נגזר ל-7 חודשי מאסר בפועל ולמאסר מותנה. דינו של בר-מוחא נגזר ל-12 חודשי מאסר בפועל, 9 מתוכם במצטבר למאסר ממושך אותו הוא מרצה בגין הרשעה קודמת, כמו גם למאסר מותנה. דינו של דרי נגזר ל-5 חודשי מאסר בפועל וכן למאסר מותנה.

4.        בע"פ 5131/11 מערערת המדינה על קולת העונשים שנגזרו על המערערת ועל בר-מוחא. בגדרו של ע"פ 5285/11 הוגש ערעורה של המערערת על הרשעתה בעבירה שיוחסה לה בכתב האישום, כמו גם על חומרת עונשה. ע"פ 5339/11 הוא ערעורו של בר-מוחא על חומרת העונש שנגזר עליו.

ערעור המערערת על הרשעתה

5.        בפתח הדיון בערעורה של המערערת יצוין, כי שלושת הנאשמים בחרו שלא להעיד במשפטם. המערערת הכחישה בחקירותיה במשטרה את המיוחס לה. לחלק משאלות החוקרים השיבה שהיא מנועה להתייחס אליהן נוכח קיומו של חיסיון עורך דין - לקוח (ת/1, ת/12 ו- ת/14). בר-מוחא ודרי סרבו לענות לשאלות החוקרים. מכאן שהנאשמים, ובהם המערערת, לא הציגו כל גרסה כנגד גרסת המדינה המבוססת על הראיות שנאספו על ידה.

6.        הרשעת המערערת מבוססת בעיקרה על תוצרי האזנת סתר שנערכה בחדר המפגש שבין המערערת לבין בר-מוחא ודרי בכלא השרון, מקום המיועד לקיום פגישות בין אסירים לבין עורכי דינם. ואכן, טענותיה העיקריות של המערערת, בבית משפט קמא ובערעור, כוונו כלפי חוקיות עצם ההאזנה וחוקיות השימוש בתוצריה. עוד נטען, כי "שרשרת הסם" נקטעה ויש לקבוע כי השפתון נפתח עוד בטרם הגעתו למעבדת מז"פ שבמטה הארצי בירושלים, או, למצער, נותר ספק שמא כך היה. בפי המערערת מספר טענות נוספות, ובכללן טענות נגד קבילות הודעותיה. נפתח בסוגיה שבאי-כוח המערערת בחרו לפתוח בה - שרשרת הסם.

שרשרת הסם

7.        ביחידה המרכזית במחוז ירושלים של משטרת ישראל, בראשה עמד באותה עת נצ"מ אבי רואיף (להלן: רואיף), התנהלה חקירה שבמסגרתה עלה בשלב מסוים חשד, כי המערערת, בר-מוחא וחברים נוספים בארגון פשיעה ירושלמי שבר-מוחא הוא מראשיו, קושרים קשר לביצוע רצח. החשד כלל את האפשרות שהמערערת תמסור לבר-מוחא רעל שיוחדר לבין כותלי בית הכלא וישמש למימוש הקשר. על יסוד חשדות אלה ביקשה המשטרה מבית המשפט המחוזי בירושלים אישורים לביצוע האזנות סתר בהסתמך על הוראות חוק האזנת סתר, התשל"ט - 1987 (להלן: החוק). בגדר כך התבקשו גם צווים שיאפשרו האזנה לשיחותיה של המערערת עם בר-מוחא ועם דרי, צווים שהסמכות לתיתם קבועה בסעיף 9א לחוק, שכן מדובר בשיחות שיכולות להיות חסויות בהיותן שיחות שבין עורך דין לבין לקוחו.

           מכוחה של האזנה שאושרה ביום 8.11.2007 בצו מס' 190/07 (מוצג ת/23; להלן: צו 190), התקבל ביום 13.11.2007 מידע לפיו המערערת מתכוונת לבקר את בר-מוחא בכלא השרון ביום 14.11.2007. נוכח מידע זה התבקש בית המשפט המחוזי בירושלים (כב' השופט צ' סגל, סגן הנשיאה) לאשר האזנת נפח בחדר המפגש בכלא השרון (צו 191/07 מיום 14.11.2007, מוצג ת/21א; להלן: צו 191). יוטעם, כי אותה עת החשד בו היה מדובר הוא קשירת קשר לביצוע רצח.

8.        לאחר שצו 191 נחתם על-ידי השופט צ' סגל, פנו אנשי המשטרה לבצע את ההאזנה בכלא השרון. במפגש שבכלא השתתפו המערערת, בר-מוחא ודרי. המפגש תועד בצילום ובהקלטת קול. בר-מוחא נשמע שואל את המערערת: "מה הבאת מה הבאת? נו, ודבק, זהו"; לאחר מכן מורה לה: "תני לו את זה". המערערת אמרה: "אתן לו" ונשמע רשרוש נייר. לשאלת בר-מוחא "איפה הדבק?" השיבה המערערת: "סגרנו לכם את זה עם דבק ... הוא מילא לך את זה, פיצץ אותם. ועכשיו חודש יהיה שקט. חודש יהיה שקט". בר-מוחא מגיב באמרו: "איזה ליאורה את", ובהמשך, לאחר שיחה בנושאים אחרים, מורה בר-מוחא לדרי לקרוא לסוהר ולבקש לצאת מהמקום בתואנה שהוא אמור לקבל שיחת טלפון: "תעלה לשמונה תגיד שיש לך שיחה שכחת שיש לך שיחה בארבע". דרי משיב: "יש לי שירותים אחי", אך בר-מוחא מורה לו: "לא לשירותים. שכחתי שיש לי ועידה עם אחי בארבע וזה דחוף ... ". דרי קורא לסוהר להוציאו חזרה לאגף (תמליל ת/34ב).

           כאמור, סמוך לאחר מכן, בשעה 16:45 כשדרי יוצא מהחדר ונערך עליו חיפוש, נופלים השפתון ובקבוקון הדבק מתחתוניו (ראו מזכרים של אנשי יחידת "דרור" בשירות בתי הסוהר, מוצגים ת/6 - ת/9). אלון כרמי, בלש ביחידת "דרור", רשם בדו"ח פעולה, כי את השפתון ובקבוקון הדבק הכניס לשקית ניילון ולאחר מכן למעטפה ירוקה אותה חתם בשלוש חותמות שעווה של יחידתו. אלון כרמי שקל את המעטפה ורשם כי משקלה היא 39.7 גרם ברוטו. על המעטפה רשם הבלש כרמי גם את שמו, תאריך, שעה ומקום. בדו"ח הפעולה צויין, כי הפריטים לא נפתחו ולא נבדק תוכנם. כרמי מסר את המעטפה ובה הפריטים לידיה של רפ"ק שרון שמש, ראש יחידת האזנות סתר בימ"ר ירושלים (להלן: שמש).

9.        עוד באותו היום, בשעות הערב, הובאה המעטפה על-ידי שמש למטה הארצי בירושלים ונמסרה לידיה של דנה זוננפלד, ראש המעבדה לספקטרומטריה במז"פ, והיא שזיהתה בהמשך כי השפתון מכיל קוקאין, כדורי קלונקס וכדורי ויאגרה. בית משפט קמא קבע, כי השפתון לא נפתח כל עוד לא הגיע לידיה של דנה זוננפלד, ולפיכך הוכחה "שרשרת הסם". המערערת טענה, וטוענת גם בערעורה, כי לא היה מקום לפסוק כאמור, נוכח עדויות מפורשות שנשמעו בעניין זה מפיהם של קציני משטרה בכירים, כמו גם ראיות נוספות שמחזקות את האפשרות שהשפתון נפתח אי שם בדרכו מכלא השרון למעבדת מז"פ בירושלים.

           בית המשפט המחוזי היה ער לכל טענות המערערת ודן בהן אחת לאחת. מבחינה זו, הן בסוגיה הנדונה כאן של שרשרת הסם והן בנושא האזנות הסתר וביתר הסוגיות, לא הועלו בערעור טיעונים שלא נבחנו בבית משפט קמא, נדונו לגופם ונדחו בהכרעת דין מנומקת ומפורטת לעילא ולעילא.

10.      בית משפט קמא ביסס את קביעותיו לעניין שרשרת הסם על עדויותיהם של העדים שהיו החוליות באותה שרשרת, אותן אימץ במלואן. מאידך גיסא, המערערת מבקשת להיבנות בעיקרו של דבר על עדויות מפקדי היחידה, שלא היו מעורבים בעצמם בהעברת הפריטים מהכלא למז"פ: נצ"מ רואיף וסנ"צ חיים ניסים, ראש מפלג מודיעין בימ"ר ירושלים (להלן: ניסים). המערערת מבקשת לחזק את טענותיה אלה בנתונים שונים המצביעים, לשיטתה, על קיומן של תמיהות שיש בהן כדי לערער את עדויות עדי השרשרת.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ