אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> דחיית ערעור על חומרת העונש בעבירות של התנהגות שאינה הולמת

דחיית ערעור על חומרת העונש בעבירות של התנהגות שאינה הולמת

תאריך פרסום : 17/02/2008 | גרסת הדפסה
ע
בית הדין הצבאי לערעורים
93-07
23/10/2007
בפני השופט:
1. אל"ם דורון פיילס-אב"ד
2. אל"ם ניסים ישעיה
3. אל"ם אורי דיסטניק


- נגד -
התובע:
רס"ל הניבאל חשאן
עו"ד שמואל אלבראנס
הנתבע:
התובע הצבאי הראשי
עו"ד רס"ן סיגל טורג'מן
פסק-דין

                                                               

1.      המערער הורשע בבית הדין המחוזי, על פי הודאתו, בארבע עבירות של התנהגות שאינה הולמת, לפי סעיף 130 לחוק השיפוט הצבאי, התשט"ו-1955. הצדדים עתרו, במשותף, להטיל עליו עונש של הורדה לדרגת טוראי ומאסר מותנה. אשר לרכיב המאסר בפועל עתרה התביעה, במסגרת ההסדר עם המערער, להטיל עליו עונש מאסר לריצוי בפועל, שירוצה בעבודה צבאית, שאורכו קרוב לרף העליון של הענישה. המערער ביקש שלא להשית עליו מאסר בפועל כלל ולחילופין לגזור עליו עונש של מאסר בעבודה צבאית, לתקופה קצרה. בית הדין קמא הטיל על המערער ארבעה חודשי מאסר בפועל, לריצוי בדרך של עבודה צבאית, מאסר מותנה והורדה לדרגת טוראי. בערעור, מבקש המערער לבטל את רכיב המאסר בפועל ולחילופין לקצרו.

2.      אלה העובדות שבבסיס הרשעתו של המערער, כמפורט בגזר דינו של בית הדין קמא:

 "הפרשה... אירעה כולה בשעות לפנות בוקר של 8/12/05 בעמדות השמירה השונות של חטמ"ר XXX, עת הנאשם שימש כנגד תורן של היחידה. הנאשם ביקר במספר עמדות שמירה, שבהן שמרו אותה עת חיילות-טירוניות בטירונות משולבת (טור' ר.מ., טור' ג.ג., טור' ש.ג.). במהלך ביקוריו אלה ניהל שיחות בעלות אופי החורג באופן משמעותי מהראוי וההולם עם חיילות. לגבי אחת החיילות, לוו השיחות בנגיעות בגופה. יצוין, שטור' ר.מ. נענתה בתחילה והשתתפה באורח פעיל בשיחה עם הנאשם, אך זאת כל עוד היא נשאה אופי כללי (הצגה עצמית, שיחות על זוגות חד-מיניים ועוד). עם זאת, כאשר תועלה השיחה לנושאים אינטימיים-אישיים יותר, כגון עברה המיני ומעשיהן המיניים של חיילות הישנות יחדיו בחדר-מגורים, לא השיבה החיילת. הנאשם אף פירט באוזני החיילת, לאחר שענתה בחיוב לשאלתו אם קיימה יחסי מין, תופעות הנלוות לקיום יחסי מין אצל נשים. הוא פירט באוזניה דברים לגבי נתוניו הפיזיים ולגבי קיום יחסי מין בין חברו לבין חיילת, אשר שירתה תחת פיקודו. עם טור' ג.ג., אשר שמרה בעמדה מאוחר יותר, ניהל הנאשם שיחה לגבי מבנהו האנטומי ועל נתוניו הפיזיים שלו-עצמו. הוא שאלה שאלות לגבי העדפותיה המיניות; היא שיתפה עימו פעולה בתחילה בחיוך, ניסתה לשנות את נושא השיחה, אך הנאשם המשיך ודיבר עימה על נושאים אינטימיים שבינה לבין חברה. עם טור' ש.ג. ניהל הנאשם דו-שיח ארוך, אשר נסב על יחסי מין שקיים עם בנות בבסיס, על נתוניו הפיזיים, על ההנאה שהיה מסב  לה, ואף תחקר אותה לגבי עברה המיני. הוא שאל אותה אם היא עוסקת בספורט ומשענתה בחיוב, נגע בירכה כדי לבחון את חוזק השריר, וביקש כי תחוש את שריר ידו. היא עשתה כן. הוא אף שאל את טור' ש.ג. אם חזה אמיתי או שהוא מכיל שתלים, ומשטענה שהוא אמיתי, השיב כי אינו מאמין ונגע בשדה בידו מבעד לבגדים. המתלוננת הסירה ידו מעליה; הנאשם התנצל והמתלוננת השיבה שהיא סולחת לו. הוא חיבקה, לחץ ידה ומסר לה את מספר הטלפון שלו ואז עזב את המקום. החיילת טור' ש.ג. סיפרה על האירוע למפקד המחלקה, ורק אז, הבינה את שקרה. היא ציינה, כי לאחר שהנאשם נגע בה, חשה אי נוחות, פחד ושיתוק. טור' ש.ג. ציינה, כי לא ראתה במעשה אירוע של הטרדה מינית. טור' ר.מ. אכן הוטרדה מהמעשה וכשנשאלה לשלומה על ידי חברה, פרצה בבכי ותיארה את מה שקרה".  

3.      בית הדין קמא עמד על נתוניו האישיים של המערער: המערער השלים שירות חובה כנהג, שירת בהמשך בשירות חובה בתנאי קבע. החל מחודש יוני 2002 שירת בשירות קבע, כנהג גוררים וכנגד הובלה. המערער זכה לתעודות הוקרה ולציונים גבוהים בחוות הדעת והוא ביקש להיות מוכשר לקצונה. בשנת 2003 נפצע בתאונה בביתו ומאז הוא סובל מכאבי גב. לפי הטענה, כתוצאה ממצבו הרפואי השתחרר המערער באפריל 2007 משירות קבע ומאז נמנה הוא עם כוחות המילואים.

4.      בית הדין קמא הדגיש כי הוא רואה בחומרה רבה את התנהגותו של המערער. להשקפתו של בית הדין קמא התנהגותו של המערער, ובכלל זה השיחות שניהל ומעשיו הפיזיים, נשאו אופי מיני בולט ופגעו פגיעה מהותית במתלוננות. לדברים משנה חומרה בשל פערי הגיל והדרגה ויחסי המרות בין המערער, נגד ומפקד, למתלוננות, טירוניות בראשית דרכן בצבא. בית הדין קמא ציין כי ראוי להגביר את מידת ההרתעה כלפי מפקדים בצבא, לבל יטרידו, מילולית או פיזית, חיילות שתחת פיקודם. בית הדין קמא ציין כי בנסיבות העניין אין ניתן לתת לנסיבותיו האישיות של המערער משקל מכריע. מוסיף בית הדין המחוזי כי אלמלא הסדר הטיעון היה ראוי להטיל על המערער עונש מאסר שירוצה בכליאה ממשית. בית הדין קמא קובע, כי ראה לכבד את ההסדר מתוך מתן משקל לעמדת התביעה ולהסתמכותו של המערער על ההסדר. להשקפת בית הדין קמא, מכלול השיקולים מצדיק הטלת מאסר בעבודה צבאית לתקופה שאיננה קצרה. בית הדין קמא מדגיש כי נמנע מלהטיל מאסר בעבודה צבאית לתקופה המרבית האפשרית, מתוך התחשבות במצבו המשפחתי, בשחרורו מן הצבא ובפציעתו של המערער.

5.      בערעור, מבקש המערער, כאמור, לבטל את עונש המאסר לריצוי בפועל או, לחילופין, לקצרו. בא כוחו המלומד של המערער, עורך הדין אלבראנס, סבור כי בית הדין קמא טעה לחשוב כי עתירת התביעה היא לגזור על המערער שישה חודשי מאסר בעבודה צבאית (כפי שאכן נרשם תחילה בגזר הדין. עניין זה הועמד על דיוקו בנימוקי גזר הדין) וכי דווקא זה המקרה לחדש בו מידת ענישה מחמירה יותר. להשקפתו, בית הדין קמא לא נתן משקל ראוי  להודאת המערער באשמות, לעובדה כי המערער הורשע בעיקר בשל התבטאויות ורבליות, כי מעשיו הפיזיים היו מינוריים והוא התנצל מיד לאחריהם, כי המעשים נעשו במהלך פרק זמן קצר, ולנסיבותיו האישיות.

6.      אכן, מעשיו של המערער נפרשו רק על פני שעות מספר. ואולם- המערער הטריד שלוש חיילות, שלושתן טירוניות, בתחילת דרכן הצבאית, שהיו נתונות למרותו ולפיקודו באותה העת. המערער ניהל איתן, שלא לפי בחירתן, שיחות בעלות גוון מיני בוטה. בשתיים מן המתלוננות ההין לגעת, אגב אותן שיחות.

7.       בית דין זה עמד לא אחת על הפגיעה בכבוד האדם, בחירותו ובפרטיותו, שגורמים מעשים של הטרדה מינית למוטרד. חומרה יתירה יש למעשים של הטרדה מינית מקום בו נעשים הם, אגב ניצול יחסי מרות (ראו ע/80/05  התובע הצבאי הראשי נגד סא"ל דבוש וערעור שכנגד; ע/82/06 התובע הצבאי הראשי נגד רס"ר לוי וערעור שכנגד ועוד). בהקשר דומה פסק בית המשפט העליון:

 "...ביחס זה שבין מפקד בכיר לפקודתו, טבוע באופן אינהרנטי חוסר שוויון תהומי. בצד אחד עומד המפקד, הכריזמטי, הסמכותי, שכל הסובבים סרים למרותו ולמוצא פיו, כשפער של מעמד, דרגה, גיל וניסיון מפרידים בינו לבין העותרת. בצד השני ניצבת חיילת צעירה, חסרת ניסיון, במפגש ראשון עם מסגרת זרה וחדשה מחוץ לבית, מסגרת לא וולנטרית שבה היא נתקלת בהיררכיה צבאית ברורה ובמפקד העומד בראשה. מצב דברים זה מקים מערכת יחסים רגישה ועדינה, העלולה להוות קרקע להצמחת עשבים שוטים של ניצול לרעה של סמכות ומרות ... במערכת יחסים שבה אמור המפקד לשמש דוגמה ומופת, במערכת יחסים שהיא מעצם טיבה וטבעה מערכת יחסי נאמנות ומשמורת, עומדת התנהגותו של המשיב בניגוד חריף להתנהגות הראויה המצופה ממפקד בצה"ל. היא פוגעת בכבודה של החיילת ובחירותה. היא פוגעת בחובת הנאמנות שחבים המפקד כפרט, והצבא כגוף, למתגייסות לשורותיו, לבני משפחותיהן ולחברה בכללותה. חובה זו מגלמת את הציפייה מכל מפקד לשמור מכל משמר על הפיקדון היקר המופקד בידיו, שהוא המשאב האנושי, ובענייננו - החיילת..."  (בג"ץ 99 / 1284 פלונית נ' ראש המטה הכללי, נג (2) 62, 70).

       דברים אלה יפים, במהותם, גם לענייננו.

8.      בית הדין הצבאי לערעורים עמד, כבר לפני שנים לא מעטות, על הצורך בהכבדת הענישה על מעשים של הטרדה מינית ומעשים מגונים, בתוככי המסגרת הצבאית, לרבות בדרך של השתת עונשי מאסר ממשיים (ראו ע/68/98 סמל בן גיגי נגד התובע הצבאי הראשי). הדברים נשנו גם לאחרונה  (ראו  לדוגמא - ע/82/06 שהוזכר לעיל).

9.      מובן על כן, מדוע ראה בית הדין קמא להדגיש כי מעשים כמעשיו של המערער ראויים, ברגיל, לענישה משמעותית, בכליאה. בית הדין קמא ראה, מן הטעמים שהובאו לעיל, לכבד את ההסדר וגזר על המערער עונש המצוי בגדרי ההסדר ואף אינו ממצה את עתירת התביעה במלואה. טעמיו של בית הדין קמא לכך הם טעמים טובים. התוצאה שהגיע אליה מאזנת באופן סביר וראוי בין חומרת המעשים לנסיבותיו של המערער.

10.  במצב דברים זה אין מקום להתערבותנו בגזר הדין. הערעור נדחה, אפוא.

ניתן והודע היום, י"א בחשוון התשס"ח‏, 23 באוקטובר 2007‏, בפומבי ובמעמד בעלי הדין.

_______________        ________________            ________________

אב"ד                                 שופט                                         שופט

חתימת המגיה: _________________                 העתק נאמן למקור

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ