אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> דחיית ערעור על חומרת העונש בעבירה של הוצאת נשק מרשות הצבא

דחיית ערעור על חומרת העונש בעבירה של הוצאת נשק מרשות הצבא

תאריך פרסום : 19/02/2008 | גרסת הדפסה
ע
בית הדין הצבאי לערעורים
64-07
03/07/2007
בפני השופט:
1. תא"ל שי יניב-אב"ד
2. אל"ם דורון פיילס
3. אל"ם יוסף שפירא


- נגד -
התובע:
טור' אלעזר ביאדגלין
עו"ד ליאור איזנפלד
הנתבע:
התובע הצבאי הראשי
עו"ד רס"ן רן כהן
פסק-דין

   

1.      זהו גלגולו השני של עניינו של המערער בפני בית הדין הצבאי לערעורים. המערער הורשע בעבר והוטלו עליו, בין היתר, חמש שנות מאסר לריצוי בפועל, במסגרת הסדר טיעון. המערער ערער על פסק הדין. בהסכמת הצדדים, הוחזר עניינו של המערער לבית הדין המחוזי, לשמיעה מחדש של הטיעונים לעונש ולגזירת הדין.

2.      בבית הדין המחוזי הורכב מותב חדש. לצד אב בית הדין ישבו שני שופטים שלא דנו בעניינו של המערער תחילה. נשמעו שם הטיעונים לעונש. בית הדין קמא גזר על המערער, ברוב דעות, חמש שנות מאסר לריצוי בפועל, ולצידן עונשי מאסר מותנים. השופט שבמיעוט סבור היה, כי ניתן להסתפק בעונש של ארבע שנים וחצי מאסר בפועל.

3.      המערער מבקש עתה להקל בעונשו. לטעמו, לא נתן בית הדין קמא משקל ראוי לנסיבות ביצוע העבירה ולנסיבותיו האישיות.

4.      המערער הורשע, בבית הדין המחוזי, על פי הודאתו, בעבירה של הוצאת נשק מרשות הצבא, לפי סעיף 78 לחוק השיפוט הצבאי, תשט"ו - 1955, בעבירה של סחר בסם מסוכן, לפי סעיף 13 ו- 19א לפקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש], תשל"ג-1973 ובעבירה של שימוש בסם מסוכן, לפי סעיף 7(א) ו- (ג) סיפא לפקודה. אלה העובדות העומדות בבסיס הרשעתו, כמתואר בגזר הדין:


"... ביום 08/06/05 הנאשם נטל מחברו ליחידה את נשקו האישי מסוג רוס"קM16  וכן שתי מחסניות מלאות בכדורים, יצא מן הבסיס ללא רשות ומסר את הנשק לאדם בשם סאלם אבו גאנם. הנשק לא נמצא עד היום. כמו כן, חודשים אחדים קודם לכן, במהלך חודש ינואר 2005, הנאשם נטל חלק בסחר והפצה של סם מסוכן מסוג הרואין בכמות גדולה בהזדמנויות רבות במהלך אותו החודש, ובנוסף לכך הנאשם עצמו עשה שימוש בסם מסוכן מסוג קנאביס (גראס), בחודש אוגוסט 2004, בביתו שבלוד".


 במסמך "הפרטים הנוספים" נמסר כי הנשק האמור לא אותר עד היום. בית הדין קמא הוסיף כי כשהעיד המערער בפני בית הדין, במסגרת הטיעונים לעונש, מסר כי מכר גם סם מסוג קוקאין. כמפורט בכתב האישום המערער קיבל בשתי הזדמנויות חבילות של סם מסוג הרואין מאדם אחר ומכרן. בתמורה קיבל  בכל פעם 400 ש"ח. עוד נמסר שם כי המערער קנה כמות גדולה של הרואין, והחזיקו בביתו ובמהלך שבועיים מכר מן הסם לאנשים שהגיעו לביתו. מידי יום הרוויח כך  300-400 ש"ח.

5.      בית הדין קמא תיאר את היבטי החומרה במעשי המערער:


" הנאשם הורשע בביצוע עבירות חמורות וקשות.מלחמה לנו בנגע הסמים הפוגעים בכל חלקה טובה בחברה.מדובר בתופעה שנזקיה קשים ולעיתים בלתי הפיכים. הסמים חדרו לכל שכבות האוכלוסיה, גם לאלה המכונות נורמטיביות. לצערנו גם בצבא לא נפקד מקומם. במקרה זה מדובר בסמים קשים, הרואין וקוקאין.לנאשם לא רק נגישות למקורות סם ולשלושה סוגים שונים של סמים, אלא הוא גם מכר הרואין וקוקאין, וגם השתמש בקנאביס.  המלחמה בנגע הסמים לא יתכן שתעשה רק באמצעות רטוריקה מחמירה. כל העוסק בסמים חייב לדעת שאם ייתפס בכף- אחת דינו- מאסר ארוך ומשמעותי. רק בדרך זו יש סיכוי של ממש לשידור מסר הרתעתי אמיתי. בדרך כלל כאשר מדובר בעבירות של סחר בסמים , ובמיוחד כאשר מדובר בסמים קשים, ובסם המוות הלבן, פוחת משקלם של השיקולים האישיים וגובר אינטרס הציבור בהרתעת עבריינים פוטנציאליים. הנאשם שבפנינו, יש להזכיר, פתח תחנת סמים של ממש בביתו... הנאשם לא הסתפק בביצוע עבירות סמים חמורות, אלא גם הסתבך בעבירה קשה של הוצאת נשק מרשות הצבא. על פי דבריו הנשק הועבר לגורם פלילי- לטענתו למשפחת פשע. ניסיון החיים והניסיון השיפוטי מלמדים כי כלי נשק מהסוג הנדון המגיעים לידיים עברייניות מוחזקים שם לא לשם שמים. גל פשיעה עכור עובר על מדינת ישראל, ולצערנו עדים אנו לשימוש קשה בכלי נשק ובתחמושת המגיעים לארגוני הפשיעה מהצבא, וכאשר במלחמות בין אותם ארגוני פשיעה נפגעים, לצערנו, גם חפים מפשע. מובן שגם אם תחילתו של המעשה 'רק' בהעברת נשק לארגון פשיעה, הרי סופו מי ישורנו, ולעיתים כלי הנשק מתגלגלים גם לארגונים עוינים לצרכים פוגעניים. מטבע הדברים לחיילים נגישות לכלי נשק, נגישות זו מבוססת על יחסים של  אמון כאשר ברור שכנקודת מוצא שהנשק לא יוצא שלא כחוק מרשות הצבא. חייל חב חובת נאמנות מיוחדת לצבא בו הוא משרת. מעבר לפליליותו של המעשה, הוצאת נשק מרשות הצבא היא מעילה חמורה באמון. הצורך בענישה משמעותית והרתעתית  בשל הפרת האמון הגסה ובשל הנזק הפוטנציאלי של עבירה זו מחייב שלא להסתפק ברטוריקה מחמירה. שכן במקרים אלו הדברים צריכים לבוא לידי ביטוי באופן  ממשי ומוחשי. יידע כל המוציא נשק מרשות הצבא, כי אם ייתפס, אחת דינו- מאסר לתקופה משמעותית."

6.      בית הדין הנכבד מציין  אודות עדותו של המערער שנשמעה בפניו:


"... מחד גיסא אכן התרשמנו כי מצבו הסוציו אקונומי של הנאשם ונסיבותיו האישיות ... אינן קלות. מאידך גיסא עדות הנאשם הותירה רושם מר ועגום. גם בשלב זה, של ראיות לעונש לא נרתע הנאשם מלהסתבך באי אמירת אמת. לשם הדגמה, מוטב היה שהנאשם ימנע מלטעון, כי לא הבין את חומרת העיסוק בסמים עד שחברתו הסבירה לו, במיוחד כך כאשר מדובר בסחר בסמים קשים. כך גם ביחס לטענתו התמוהה לעניין התמורה שאמור היה לקבל בקשר לנשק. גם בנושא האיומים שהטילו עליו אימה, על פי טענתו, גירסתו בעייתית בלשון המעטה, ולא מצאנו כי יש לתת לטענה זו משקל של ממש. גם את טענת ההפליה (ביחס למעורבים האזרחים בפרשה- ביה"ד לערעורים), שנטענה בחצי פה, אנו דוחים, אין בה ממש, כאשר טענה זו מושמעת ממי שביצע את העבירה ולא מסר די מידע כדי שניתן יהיה לאתר ולחקור את שותפיו לפשע... גם לו היתה מוכחת הטענה שביצע את עבירת הנשק בשל חששו ממשפחת פשע, אין להשלים עם מצב עובדתי בו בשל איום מסוג זה גם אם קיים, חייל במקום לפנות לרשויות המוסמכות ישתף פעולה עם גורמים עבריינים" .

7.      עוד ציין בית הדין קמא כי שקל, לזכות המערער, את  הודאתו, חרטתו ונסיבות חייו.

8.      בא-כוחו הנכבד של המערער, עורך הדין איזנפלד, סבור כי בית הדין קמא לא נתן משקל ראוי להיבטים הבאים: ראשית, לטענה כי המערער פעל, בעניין הוצאת הנשק, תחת איום משמעותי; שנית, לרקעו האישי של המערער ולהערכת הפסיכיאטרית, שבה ידובר להלן, כי  אין נשקפת מן המערער מסוכנות וכי סיכויי שיקומו גבוהים; שלישית, בדיון בפנינו שם עורך הדין איזנפלד דגש על הטענה כי רשויות החקירה  לא עשו מאמץ של ממש למצות את החקירה בעניין המעורבים האזרחים. להשקפתו, לאלה חלק משמעותי הרבה יותר במסכת העבירות וחרף זאת לא נעשה ניסיון אמיתי לאתרם. משכך, נמצא המערער מופלה לרעה.

9.      כאמור, במסגרת הטיעונים לעונש הוגשה, מטעמו של המערער, חוות דעתה של הפסיכיאטרית, ד"ר אברמוביץ'-שניידר, אשר אף העידה בפני הערכאה קמא ונחקרה על חוות הדעת. חוות הדעת מתארת באריכות את תולדות חייו של המערער ואת מסכת העבירות שעבר, כפי שנמסרו מפיו, ואת ההיבטים הפסיכולוגיים בעניינו של המערער. חוות הדעת נחתמת בהערכת מסוכנותו  של המערער.          

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ