אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> דחיית ערעור על המשך אישפוז בכפייה

דחיית ערעור על המשך אישפוז בכפייה

תאריך פרסום : 03/04/2014 | גרסת הדפסה
ע"ו
בית המשפט המחוזי חיפה
40138-03-14
31/03/2014
בפני השופט:
ש' ברלינר

- נגד -
התובע:
פלוני
עו"ד גב' יורין
הנתבע:
1. היועץ המשפטי לממשלה
2. הוועדה הפסיכיאטרית ליד בית החולים מזרע

עו"ד גב' איטסקו
פסק-דין

1.         ערעור על החלטת הוועדה הפסיכיאטרית מיום 10.3.14 לפי סמכותה שבסעיף 28(א) לחוק טיפול בחולי נפש, התשנ"א-1991 (להלן - החוק), לפיה  יימשך אשפוזו הכפוי של המערער בבית החולים, מכוחו של צו האשפוז שניתן ביום 10.10.2012 (ת"פ 11705-08-12, בית משפט השלום באילת, כב' השופטת שטרית), בלא יציאה לחופשות כלל.

הערעור מצריך דיון בשלושה נושאים: [א] האם מצבו הרפואי הנוכחי של המערער (שלטענתו, הוא בריא), מצדיק את סיום האשפוז? [ב] האם, לנוכח מצב זה, ולאור הבריחה מבית החולים לתקופה שמיום 10.1.13 עד ליום 16.3.14, ונסיבות חזרתו של המערער לבית החולים, מוצדק לאפשר לו לצאת לחופשות? [ג] האם, בנסיבות אלה, יש לסיים את האשפוז מחמת התארכות תקופת האשפוז יתר על המידה,  בהתחשב בענישה שהייתה צפויה למערער, במשפטו הפלילי?

עברו ורקעו של המערער

2.         המערער יליד 1952. מעורבותו בפלילים תחילתה עוד כשהיה נער צעיר בן 10 שנים, והיא נמשכת מאז שנת 1962, ועד היום. במהלך השנים מאז שנת 1962 ועד לאחרונה בשנת 2012, נרשמו לחובת המערער 22 רישומים פליליים בגין עשרות מקרים של עבירות אלימות, רכוש וסמים, כרשום בתדפיס המידע הפלילי המונח בפני. בכל המקרים הוא הורשע בעבירות שיוחסו לו, בחלק מן המקרים ריצה עונשי מאסר, ובמקרה אחד (ת"פ 4470/00 של בית משפט השלום בעכו, בו יוחסו לו עבירות של כניסה והתפרצות בנסיבות מחמירות, לפי סעיף 408 של חוק העונשין; נשיאת נשק שלא כדין, לפי סעיף 144(ב) לחוק העונשין וכן החזקת מכשירי פריצה לפי סעיף 409 לחוק העונשין), ההליך הפלילי הופסק ביום 26.10.10, מחמת שהמערער לא היה מסוגל לעמוד לדין בגלל מחלת נפש. 

            סקירת עברו של המערער תצריך כתיבה על פני עמודים רבים. אסתפק, לשם הדגמה, להפנות אל גזר הדין שניתן ביום 11.5.10 על ידי כב' השופט יואל עדן בת"פ 30976-01-10 של בית משפט השלום באילת, ולמה שנכתב בערכאת הערעור על גזר דין זה: פסק דין מיום 10.11.10 בתיק עפ"ג 24917-06-10 של בית המשפט המחוזי בבאר שבע, שהתייחס לעברו של המערער בכותבו כי לחובתו "רישום פלילי מכביד ביותר, רק לפני כ-5 שנים נדון לעונש מאסר של 27 חודשים בגין 12 תיקים פליליים, 10 מהם עבירות של התפרצות וגניבה. אחת על פקודת הסמים והאחרון בגין איומים", אך, ראה להקל מעט בעונשו של המערער, היפנה לנסיבות חייו המיוחדות והאומללות של המערער, באומרו: "ככל הנראה למערער אין איש ורע בעולם ... המערער הינו חסר בית, עד כדי כך אומלל הוא, כי שרות המבחן התרשם, שהשהות במאסר נוחה לו." נסיבות בריחתו ושהייתו של המערער בבית בנו באילת במהלך הבריחה, אינם מתיישבים, ראוי להעיר, עם ראיה מתחשבת זו, כמתואר שם.

3.         בהתייחס לתקופה האחרונה בשנים 2012 - 2013, נפנה להליכים פליליים אלה שננקטו נגד המערער:

            [א] ת"פ 11705-08-12 של בית משפט השלום באילת, שכלל שני אישומים, ובכל אחד מהם יוחסו למערער עבירה של פריצה לרכב בכוונה לגנוב - עבירה לפי סעיף413ו לחוק העונשין, תשל"ז-1977 ועבירה של גניבה מרכב - לפי סעיף 413ד של חוק העונשין. ההליכים הפליליים בתיק זה הופסקו, וביום 10.10.12 הוצא נגד המערער צו האשפוז, מכוחו הוא מאושפז כיום בבית החולים.

[ב] ת"פ 47537-01-12 של בית משפט השלום באילת, בו יוחסה למערער בכתב האישום כפי שתוקן עבירה של החזקת נכס החשוד כגנוב. העבירה היא מיום 21.1.12; המערער הורשע בביצועה על פי הודייתו שבהסדר טיעון, ובגזר הדין מיום 7.2.12 האריכה כב' השופטת שטרית מאסר על תנאי שהוטל עליו ביום 11.5.10 בת"פ 30976-01-10 של בית משפט השלום באילת למשך שנתיים נוספות.

[ג] ת"פ 54402-12-13 של בית משפט השלום באילת, בו מיוחסות למערער שתי עבירות: הסגת גבול בכוונה לבצע עבירה, לפי סעיף 447(א)(1) לחוק העונשין ועבירה של גניבה, לפי סעיף 383 של חוק העונשין, כל כך שבתאריך 25.12.13 נכנס המערער למלון לאונרדו פלאז'ה באילת, הגיע לחדר האוכל, סעד במקום בלא לשלם, ובהמשך גנב תיק פאוץ' של תיירת מגרמניה שהכיל מסמכים, דרכון וכסף. לאחר הקראת כתב האישום כפר המערער במיוחס לו, והמשך הדיון בתיק זה קבוע ליום 6.4.14.

צו האשפוז

4.         צו האשפוז נגד המערער ניתן בהליך הפלילי שבתיק ת"פ 11705-08-12 הנ"ל אשר כלל, כאמור,  שני אישומים. באישום הראשון מתוארת פרשה מיום 2.8.12, כאשר המערער פרץ לרכב וגנב ממנו חפצים שונים. על כך יוחסו לו שתי עבירות: פריצה לרכב בכוונה לגנוב וכן גניבה מרכב. באישום השני מתואר כי מיד לאחר מכן פנה התפרץ המערער לרכב אחר בעזרת המפתחות שנטל מן הרכב הראשון, וניסה לגנוב את תכולתו. על כך יוחסה לו פעם נוספת עבירה של פריצה לרכב וכן עבירה של גניבה.

            לאחר שלבית המשפט באילת הוגשה חוות דעת פסיכיאטרית שאישרה כי המערער חולה, לבקשת הסניגור ובהסכמת המאשימה, הורתה כב' השופטת שטרית על הפסקת ההליך הפלילי נגדו, והוציאה כלפיו ביום 10.10.12 צו אשפוז.

הדיון בוועדה

5.         כקבוע בסעיף 28 של החוק, הוועדה מקיימת בקרה על מצבו של החולה ועל הטיפול בו, ובסמכותה להחליט, בין היתר, אם המערער יצא לחופשות וכן לקבוע את תנאיהן, ואף לשחרר את החולה מן האשפוז ללא תנאי, אם נכחה לדעת שחלה הטבה יציבה במצבו השוללת במידה מספקת את המסוכנות שבו, לעצמו או לאחרים, עד כי אין הצדקה להמשיך ולהחזיקו בכפיה בבית החולים. על הוועדה לדון בעניינו של החולה לפחות אחת לשישה חודשים. בענייננו, דנה הוועדה רק פעמיים בעניינו של המערער. פעם אחת לפני בריחתו בינואר 2013 "לאחר שהוועדה החליטה שלא לשחררו כפי שציפה" ככתוב בהפניית הרופאים מיום 18.3.2014, ופעם שניה בדיון הנוכחי מיום 19.3.14.

6.         בהפניה אל הוועדה מיום 18.3.14 מפרטים הרופאים את עברו של המערער (עבר פלילי עשיר, מאסרים חוזרים, מצבים פסיכוטים, 7 אשפוזים, האחרון בשנת 2007), וכן כי שלושה חודשים לאחר שאושפז המערער בבית החולים מכוח הצו מיום 10.10.12 "נמצא [המערער] בסטטוס בריחה כאשר יצא מהמחלקה בהיותו סגור וזאת לאחר שהוועדה החליטה שלא לשחררו כפי שציפה. בהיותו מאושפז במשך 3 ח' עד ליום בריחתו התאפיין [המערער] ע"י התנהגות אנטיסוציאלית ..", אם כי "במהלך האשפוז לא גילה תוכן פסיכוטי ברור."  כיום, הם מסכמים, לאחר שברח, ולמרות אישיותו האנטיסוציאלית, "על פי תצפית המחלקה, [הוא] לא נמצא במצב פסיכוטי, התנהגותו שקטה ומאורגנת, נמצא במצב של רמיסיה של מחלתו אף אם לא קיבל טיפול תרופתי יותר משנה. לדעתנו אין עילה לאשפוז פסיכיאטרי. אנו ממליצים (ל)שחררו מצוו ומביה"ח. לציין שקיימת תמיכה משפחתית."

7.         המערער נבדק על ידי הוועדה, ובדו"ח נרשם כי הוא "נמצא בהכרה מלאה, מתמצא בכל המובנים, עונה לשאלות לעניין, הלך חשיבתו תקין, בתוכן מדווח שהוא היה בבריחה באילת והוא חזר עקב זה שבנו חולה בסרטן, הוא לא מדווח על זה שנעצר ע"י המשטרה, ושהיא הכריחה אותו (ל)הגיע עד יום א' 16/3/14. לא גילה התנהגות הלוצינטורית, שולל מחשבות אובדניות, מצב רוחו טוב, אפקט תואם, קשב וריכוז תקינים, שיפוט ושיקול דעת נראים תקינים."

            הוועדה פירטה בדו"ח שערכה את התרופות הפסיכיאטריות להן נזקק המערער; האבחנה הרפואית היא סכיזופרניה; המסוכנות שבמערער מחמת השפעת המחלה על התנהגותה הוערכה ככזו שברמה בינונית לעצמו, וברמה נמוכה לאחרים; החליטה לא לאפשר למערער לצאת לחופשות כלל, ונימקה את החלטתה בהרחבה:

"המטופל בשנת 2012 בביה"ח באר שבע דיווח במהלך הסתכלות שהוא שומע קולות, היו לו מחשבות רדיפה, ולפי דעת פרופ' קרנר, הרופא הפסיכיאטר שבדק אותו, הוא לא הבין את מטרת האשפוז ומצבו היה די קשה מבחינה פסיכיאטרית ולזה הצטרפה גם אישיות אנטיסוציאלית ופיגור שכלי.

... בתחילת האשפוז בביה"ח היה בפעילות יתר, גילה מחשבות שווא של יחס, רדיפה, וגדלות, עם שיפוט פגום, רמת האינטליגנציה אצלו 'עלתה' לאחר שהוועדה אישרה לו חופשות, המטופל ברח מביה"ח וחזר רק ב- 16/3/14, לאחר שנעצר ע"י המשטרה, ושם הבטיח בביהמ"ש באילת שיחזור לביה"ח ולכן שוחרר מן המעצר.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ