אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> דחיית ערעור על ההחלטה לעצור מואשם בעבירות של שימוש בסמים מסוכנים

דחיית ערעור על ההחלטה לעצור מואשם בעבירות של שימוש בסמים מסוכנים

תאריך פרסום : 11/05/2008 | גרסת הדפסה
ע"מ
בית הדין הצבאי לערעורים
39-08
22/04/2008
בפני השופט:
אל"ם אבי לוי

- נגד -
התובע:
טור' ברוך ברנדוין
עו"ד סרן מרק קובל
הנתבע:
התובע הצבאי הראשי
עו"ד סגן אורטל יוחפז
החלטה

1. המערער, טור' ברוך ברנדוין, נעצר, בהחלטתה המנומקת של השופטת הנכבדה של בית-דין מ"ש מרכז, סא"ל תומר, עד יום 15.5.08 שעה 15:00. על החלטה זו מערער הוא בפניי.

2. נגד המערער הוגש כתב אישום, אשר ייחס לו עברה של שימוש בסמים מסוכנים, שעניינה בלפחות שישה מעשי שימוש בסמים אשר בוצעו, כך נטען, מחוץ ליחידתו הצבאית בין החודשים נובמבר 07' ומארס 08'. עוד יוחסה לו עברה של סחר בסם מסוכן, על כי בחודש ינואר 08', בגן "סאקר" בירושלים הוא מכר לאזרח, בשלוש הזדמנויות שונות כמויות קטנות של קנאביס (חשיש). המערער אף הואשם בכך, שהחזיק ברשותו, על גופו, בהיותו בבא"ח 900 סכין, ועליה שרידים של סם מסוכן מסוג קנאביס, זאת עד ליום 31.3.08, הוא יום מעצרו. נטען בכתב האישום כי הסכין שימשה אותו להכנת סם מסוכן או לצריכתו.

3. השופטת הנכבדת קמא באה למסקנה, כי קיימת תשתית ראייתית לכאורית, המקימה יסוד סביר להרשעת המערער, לפחות בחלק מן העברות, המיוחסות לו. היא ציינה ואף הדגישה, שאמרתו של המפליל, מר אריה שליידר, אין בה די כדי לעמוד במבחני הפסיקה להקמת תשתית שכזו, אך ציינה, כי גם בלא להיזקק לאמרה המפלילה הזו, יש למצוא תשתית מוצקה להוכחת שימוש בסם על ידי המערער בארבע הזדמנויות לפחות, בנסיבות אזרחיות, ולהחזקת כלים ביחידה. להוכחת העברה, שעניינה סחר בסמים מסוכנים (נשואת פרט האישום השני) מצאה השופטת המלומדת ראיות מוחלשות בלבד.

השופטת התבססה בהחלטתה על אמרות ההודיה, שאותן מסר המערער במצ"ח (בראשונה שבהן, הודה בביצוע מעשים בודדים של שימוש בסם; בשנייה, הודה ופירט ביצוע חמישה מעשי שימוש בסם - אף כי לגבי אחד המקרים, ציין, כי ייתכן שדובר בטבק בלבד); על תפיסת סכין, המזוהמת בשרידי סם, על גופו של המערער, בפרט לנוכח תגובתו הראשונית עת נדרש להתייחס לממצאים המפלילים, שאותם הניבה הבדיקה המעבדתית של הסכין (שמירה על זכות השתיקה), ובייחוד לנוכח התמיהה שבהסברו הכבוש, אשר נמסר בהמשך, ואשר עניינו מציאת הסכין ליד האוהל בטירונות, במועד שאינו זכור לו, ועשיית שימוש בה כדי לחתוך חבלים.

השופטת ציינה גם את עדות המפליל, שליידר, אשר סיפר, כי המערער ואחותו, הדס, השתמשו בסמים בשש הזדמנויות שונות ביחד עמו, וכן, כי המערער מכר לו, בשלושה מועדים שונים כמויות קטנות של קנאביס; היא ציינה, כי לא סברה, כי קיים קושי להסתמך על אמרתו, שכן זו נמצאה מפורטת וסדורה.

השופטת הנכבדה קמא קבעה, כי העובדה, שהמפליל העיד על עצמו כמי שעושה שימוש רב בסמים איננו עניין לשלב הדיון במעצר, אלא למשפט גופו, באשר האמור, למעשה, בטענה, המתייחסת למהימנות העד. העובדה, שהמפליל ידע למסור את שמו של המערער, את שם משפחתו ואת שם אחותו, די בה, על-פי קביעת השופטת, כדי להקים תשתית ראייתית לכאורית נגד המערער, "גם אם מוחלשת" ביחס לפרט האישום השני. החולשה נובעת, לדבריה, בעיקר, מן העובדה, כי המפליל סירב להתעמת עם המערער, ולא זיהה אותו במסדר תמונות. השופטת מדגישה - "אין ניתן לומר, כי הפללת שליידר קועקעה לחלוטין ואף לא כי כורסמה במידה ניכרת". היא מחזקת את הקשר, המסתמן בין המערער לבין עולם הסמים.

ביחס לעילת המעצר, ציינה כבוד השופטת סא"ל תומר, כי משנקבע שקיימות ראיות לכאורה, שלפיהן עשה המערער שימוש בסם מסוכן בארבע עד חמש הזדמנויות, ומשמתקיימות נסיבות מחמירות, אשר מקימות עילת מעצר נגדו, בדמותה של מציאת סכין מזוהמת בשרידי סם על גופו ביחידה (בהעדר הסבר מניח את הדעת בעניין זה), ובדמות הפללתו במעשים של סחר בסם מסוכן, גם אם בראיות מוחלשות, קמה עילת מעצר, אשר אין ניתן להפיגה באמצעות חלופת מעצר.

עם זאת, לנוכח חולשת הראיות ביחס לעברה שעניינה סחר בסם מסוכן, ועל-מנת לוודא, כי העד שליידר, המצוי כעת בחו"ל, אכן יגיע ארצה במועד, אשר יאפשר לו למסור עדות בבית-הדין, מצאה השופטת לקצוב את משך המעצר עד ליום 15.5.08.

4. הסנגור המלומד תוקף את ההחלטה הנ"ל במספר מישורים.

ראשית, תוקף הסנגור המלומד את עדותו של העד שליידר וטוען, כי אין בה להקים תשתית ראייתית לשם החזקת המערער במעצר סגור. הסנגור מפרט טענותיו בעניין זה: ספק אם קיימת זהות בין האיש המופלל באמרתו של שליידר לבין המערער שלפניי, זאת לאור דברי שליידר עצמו, כי פגש בו ברחוב בירושלים, ולנוכח אי זיהויו במסדר זיהוי. הסנגור מוסיף ומדגיש, כי שליידר עצמו מסר עדות מגומגמת ומעוררת תהיה, הכוללת הפללה סיטונית של אנשים, תוך נקיבה בשמם הפרטי ובשם משפחתם, חרף טענתו בדבר היכרות שטחית בלבד עמם. הסנגור המלומד הפנה לדבריו של שליידר, שלפיהם השמות הוכתבו לו על ידי חוקרי משטרת ישראל, וטען גם, כי לא נעשה די כדי לברר התקיימות קשר טלפוני בין המערער לבין שליידר, ואף לא נבדקה טענתו שלפיה לא יכול היה כלל לבצע את המעשים, אשר יוחסו לו על ידי שליידר בסופי שבוע רצופים, לנוכח הטענה, ששהה בחלק מאותם סופי שבוע בבסיס יחידתו, ולא יצא הימנו.

הסנגור הדגיש את היותו של שליידר צרכן סמים קבוע, ואת השלכות עניין זה על כושר זכירתו ועל אמינותו; הסנגור ציין, בהקשר זה, כי יכול שקשיי זכירה של שליידר הביאו אותו להתבלבל ולתאר מעשים, אשר בוצעו לפני גיוסו של המערער לשורות הצבא, ככאלו אשר בוצעו לאחריו. גם טענתו של שליידר בדבר מחלת נפש, שממנה סובל הוא, לא נבדקה על ידי גורמי החקירה, וגם למחלה שכזו, כך לטענת הסנגור, יכול שתיוודע השלכה על האפשרות שיינתן אמון בגרסתו. הסנגור הדגיש, כי שליידר יצא לחו"ל, ואין זה ברור כלל, מתי ישוב.

מכאן, עבר הסנגור המלומד לתקוף את קביעתו הלכאורית של בית הדין קמא, שלפיה עשה המערער שימוש בסם בארבע הזדמנויות לפחות. הסנגור הדגיש, כי באמרתו הראשונה, ציין המערער שלושה אירועים של שימוש בסם, ורק אחר כך, הוסיף ותיאר הזדמנות נוספת. לדברי הסנגור, הודייתו באמרה נוספת בחמישה מעשי שימוש בסם נובעת מבלבול, הנובע מחקירה רשלנית של חוקרי מצ"ח, אשר הטעוהו. מסקנתו של הסנגור המלומד הנה כי הודאת המערער מלמדת, לכל היותר, על ארבעה מעשי שימוש בסם, ולא על יותר מכך.

אין למצוא, לדעת הסנגור, בהחזקת הסכין המזוהמת על ידי המערער, דבר-מה אפשרי לחיזוק ראיות התביעה. המערער הסביר, בסיום אמרתו מניין הגיעה הסכין לחזקתו, ולפיכך, אין לייחס משקל להימנעותו של המערער להשיב לשאלות בעניין זה בתחילת חקירתו בנושא. הסנגור הדגיש, כי אין ניתן להבחין בשרידי סם על-גבי הסכין, וכי לכל היותר, נמצאו עליה סימני חימום; לפיכך, החזקתה התמימה לצורך חיתוך חבלים, כנטען על ידי המערער, היא הגיונית וסבירה, והיא אף מתיישבת עם תיאור הסכין כפי שנתפסה; אין, אפוא, להניח לחובת המערער חזקת מודעות להיותה מזוהמת בסמים.

5. ייאמר מיד, ניתוח הראיות ובחינת עילת המעצר, כפי שהדבר נעשה על ידי השופטת הנכבדה קמא, מקובלים עליי לחלוטין.

כבר באמרתו הראשונה, מציין החשוד - "עישנתי כמה פעמים", תוך הדגשת אי מעורבותו בסחר בסם - "לא קניתי, לא מכרתי, בסך הכל קיבלתי מחבר..."; בהמשך אותה אימרה הוא מאשר - "עישנתי 'ג'וינטים' פעמים בודדות, 3 פעמים במהלך השירות הצבאי. זה היה סתם כי הייתי משועמם". המערער מאשר, שלפני שירותו עישן סמים "איזה 20 פעם, לפעמים לבד ולפעמים עם בן-דוד שלי אליעזר לנדאו".

באמרתו השלישית (ככל הנראה מיום 1.4.08), שב ומכחיש המערער קשר למעשים של סחר בסמים, ומפרט את האירועים, שבהם עשה שימוש בסמים בהיותו חייל. אירוע ראשון המתואר שם אירע כשבועיים לפני החקירה, ובמסגרתו מצא בגינה בביתו רבע ג'וינט ועישן אותו; הוא אף מדגיש, כי אין ודאות, שהאמור בחשיש דווקא, וכי יכול שהיה זה טבק בלבד.

אירוע שני אירע כחודשיים לפני גביית העדות, ובמהלכו הוא עישן סם לבדו, בחדרו שבביתו.

ההזדמנות השלישית המתוארת, עניינה בשימוש בסם שביצע בחדרו, בביתו, ביחד עם חברו, אליעזר.

אירוע רביעי אירע כשבוע לאחר גיוסו לשירות, עת ישב בחדרו, גלגל ג'וינט ועישנו לבדו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ