אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> דהן נ' ישיר איי.די.איי - חברה לביטוח בע"מ

דהן נ' ישיר איי.די.איי - חברה לביטוח בע"מ

תאריך פרסום : 01/08/2011 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום קריות
13613-10-10
01/08/2011
בפני השופט:
עפרה אטיאס

- נגד -
התובע:
ג'אקי דהן
הנתבע:
ישיר איי.די.איי - חברה לביטוח בע"מ
פסק-דין

פסק דין

תביעה לתשלום תגמולי ביטוח בסך של 77,638 ₪, שהוגשה ביום 7.10.10, בגין נזקים שנגרמו לרכב מסוג מזדה, מ.ר. 8409459 (להלן- "הרכב" או "הרכב המבוטח") אותו רכש התובע מבוסקילה רפאל, אף שטרם נרשמה העברת הבעלות במשרד הרישוי. הפוליסה שהונפקה לתובע על ידי הנתבעת, הגבילה את גיל הנהג לגיל 24 שנה ומעלה.

התובע טען בתביעתו כי ביום 17.2.10 היה מעורב בתאונת דרכים בקרית אתא (להלן- "התאונה"), כאשר הוא זה שנהג ברכב, ויחד עימו נסע ברכב אבירן פהימה (להלן- "אבירן"). התובע ואבירן פונו על ידי מד"א לבית החולים, והרכב נגרר למוסך עמיאל בקרית אתא.

הנתבעת טענה בכתב הגנתה כי מי שנהג ברכב אינו התובע, אלא אבירן, וכי התובע ייחס לעצמו את הנהיגה ברכב משום שגילו של אבירן אינו תואם את מגבלת הפוליסה. הנתבעת טוענת כי התובע מסר לה דיווח כוזב מתוך כוונת מרמה, ולכן אינו זכאי לתגמולי ביטוח, לפי סעיף 25 לחוק חוזה הביטוח, התשמ"א-1981. הנתבעת הוסיפה וטענה כי בעת עריכת חוזה הביטוח, הציג בפניה התובע מצג שווא, לפיו היה לו ביטוח בשלוש השנים שקדמו לשנת הביטוח, וכי לא היו לו תביעות בעוד שהתברר כי לא היה לו ותק ביטוחי, כנטען על ידו. לפיכך, טענה הנתבעת כי אם לא תתקבל טענתה שהתובע לא נהג ברכב בעת התאונה, הרי שיש להפחית את תגמולי הביטוח, בהתאם ליחס שבין עלות דמי הביטוח ששולמו על ידי התובע, לדמי הביטוח שהיה עליו לשלם אם היה מספר את האמת באשר לעברו הביטוחי.

ראיות הצדדים נשמעו ביום 15.5.11. מטעם התובע העידו התובע ואבירן. מטעם הנתבעת העיד החוקר מטעמה. כן הוגשו כראיות בתיק, דו"ח החוקר (נ/6), תיק המשטרה (נ/4); פלט שיחות נכנסות למנוי של התובע, וכן דו"ח איכון (נ/3). כן צורף פלט שיחות יוצאות מהטלפון הנייד של התובע, נ/2, והודעה שמסר התובע לחוקר מטעם הנתבעת, נ/1.

לאחר שבחנתי את מכלול הראיות, שוכנעתי כי אין ליתן אמון בגרסתם של התובע ושל אבירן כי התובע הוא זה שנהג ברכב בעת התאונה. כפי שאדגים להלן, בגרסתם של התובע ושל אבירן נפלו סתירות מהותיות. גרסתו של התובע אף אינה מתיישבת עם הממצאים האובייקטיביים, כפי שהם נלמדים מרשימת השיחות היוצאות והנכנסות, כמו גם מדו"ח האיכון.

בהודעה שמסר התובע לחוקר מטעם הנתבעת, סיפר התובע כי היה עם חברו אבירן במתחם "ביג" בקרית אתא, וכי התאונה התרחשה בעת שחזרו ממתחם "ביג" דרך כביש יער ברנדס, כאשר התובע הוא זה שנהג ברכב, ואילו חברו אבירן ישב לצדו. לדבריו, טלפן לבנו מיד לאחר התאונה, והבן שהגיע למקום, הוא זה שהזמין את הגרר. התאונה התרחשה, לדבריו, בקטע מפותל ומסוכן של הכביש, שאין בו שדה ראייה, כאשר לפתע הגיחה משאית שגרמה לו לסטות ימינה ולהתנגש חזיתית בחבית בטון יצוק התומכת בעמוד חשמל (להלן- "התאונה").

מרשימת השיחות הנכנסות והיוצאות למנוי הטלפון הנייד של התובע (נ/2) ומדו"ח האיכון (נ/3) עולה התמונה המפורטת בסעיף 9 לסיכומי הנתבעת, כדלקמן:

16:44 - שיחה יוצאת לאבירן. משך השיחה 28 שניות.

18:12 - שיחה יוצאת לאבירן. משך השיחה 49 שניות. השיחה נקלטה על ידי אנטנה ברחוב הרצל 55, בקרית אתא.

18:19 - שיחה יוצאת לגרר דרכים. השיחה נקלטה על ידי אנטנה המצויה במחסני העירייה בקרית אתא.

18:30 - שיחה יוצאת לדוד עמיאל; וראו, בעניין זה: פרו', עמ' 11, ש' 19, שם אישר התובע כי מדובר במספרו של המוסכניק שהינו גם חברו. השיחה נקלטה על ידי אנטנה הממוקמת במחסני העירייה בקרית אתא.

18:42 - שיחה נכנסת מחברתו של התובע.

18:44 - שיחה נכנסת מחברתו של התובע.

17:11 - שיחה יוצאת למד"א. השיחה נקלטה על ידי אנטנה הממוקמת במחסני העירייה בקרית אתא.

מרשימת השיחות היוצאות והנכנסות עולה כי התובע יצר קשר טלפוני עם אבירן בשעה 18:12, כאשר בשעה 18:19 כבר יצר קשר עם גרר, כך שהתאונה התרחשה עוד קודם לכן, היינו: לפני 18:19. שיחתו של התובע עם אבירן נקלטה על ידי אנטנה הנמצאת ברחוב הרצל 55, בקרית אתא בעוד שהזמנת הגרר נעשתה במקום שנקלט על ידי אנטנה המצויה בסמוך למקום התאונה, היינו: במחסני העירייה בקרית אתא. אין ספק איפוא שבשעה 18:12 ובשעה 18:19 היה התובע בשתי נקודות שונות, שאם לא כן לא היו שיחותיו ממכשיר הטלפון הנייד שברשותו נקלטות על ידי שתי אנטנות שונות, וזאת גם אם צודק ב"כ התובע בסיכומיו כי האנטנות קולטות גם שיחות שבוצעו במרחק מן האנטנה, ולא רק שיחות המבוצעות בסמיכות לאנטנה.

נשאלת איפוא השאלה מדוע התקשר התובע לאבירן בשעה 18:12 אם, לטענתו, היה אבירן יחד עימו ברכב?

בתחילה טען התובע כי מדובר בחיוג בטעות: "זה היה חיוג בטעות כי זה היה בתוך כיס המכנסיים" (פרו', עמ' 4, ש' 29-28), כאשר חיוג זה בוצע "במקום התאונה" (פרו', עמ' 4, ש' 32). כשנשאל כיצד חיוג בטעות זה נמשך 49 שניות, אורך שיחה, שאין צורך לומר כי אינו מתיישב עם שיחה בטעות, השיב כי: "יכול להיות שהוא לחץ על המענה כי הוא קבל שיחה" (פרו', עמ' 5, ש' 9-8). ואולם, גם תשובה זו אינה מסתברת, שכן אם התובע ואבירן היו יחדיו ברכב, מה פשוט יותר היה מלומר לתובע כי חייג בטעות ולדחות את השיחה ולא להשיב לה?! אף לא סביר שבדיוק בסמוך לאחר התרחשות התאונה, כאשר הן התובע והן אבירן ברכב, בדיוק אז, בתזמון מושלם, נעשה חיוג בטעות מהטלפון הנייד של התובע לטוקמן של אבירן...

כאשר הופנה התובע בחקירתו לדו"ח האיכון ממנו עולה כי השיחה בשעה 18:12 נקלטה באנטנה המצויה ברחוב הרצל 55, בקרית אתא, ולא ממקום התאונה, שינה את גרסתו, וטען כי מדובר בשיחה שנועדה לתאם את איסופו של אבירן ממרכז קרית אתא על מנת ששניהם ימשיכו יחדיו משם למתחם "ביג":

ש. בשעה 18:12 כשאתה היית ברחוב הרצל, התקשרת לאבירן, זו היתה השיחה כדי שהוא יבוא איתך.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ