אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> דאוו נ' תלחמי

דאוו נ' תלחמי

תאריך פרסום : 23/09/2012 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום חיפה
7710-08
01/08/2012
בפני השופט:
אחסאן כנעאן

- נגד -
התובע:

הנתבע:

החלטה

רקע

לפני בקשה לביטול פסק דין אשר נתן תוקף להסכם פשרה שהושג בין הצדדים.

המבקש הינו הנתבע והמשיב הינו התובע בתביעה בעילה לפי חוק איסור לשון הרע. המבקש היה נשוי בעבר לאחייניתו של המשיב כאשר היחסים בין המבקש לאחיינית עלו על שרטון. התביעה נסבה סביב אירועים שאירעו על פי הנטען על רקע אותו משבר בזוגיות שעבר המבקש כאשר לבסוף הוא התגרש מבת זוגו.

ביום 9.5.2012 התקיימה ישיבת הוכחות כאשר בתומה נקבע התיק להמשך שמיעת ראיות ליום 22.5.2012. בא כוח המבקש הרשום בתיק הינו עו"ד נביל מטר. לישיבת ההוכחות התייצב עורך דין נוסף, עו"ד חסן עבאדי, מטעם התובע לצידו של עו"ד מטר. כל החקירות מטעם התובע נוהלו על יד עו"ד עבאדי בנוכחות התובע (למעט כמה שאלות שאפשרתי לעו"ד מטר בחקירת עד התביעה מס' 1 עמ' 17). המבקש או עו"ד מטר לא הסתייגו מהופעת עו"ד עבאדי.

בתום ישיבת ההוכחות הועלתה אפשרות לסיים את ההליכים בפשרה.

והנה ביום 16.5.2012 הוגשה לי הודעה לפיה "לאור הסדר אליו הגיעו הצדדים מחוץ לכותלי בית המשפט, מסכימים הצדדים כי התביעה תדחה ללא צו להוצאות". בו ביום ניתן על ידי פסק דין לפיו "לאור הסכמת הצדדים מורה על דחיית התביעה ללא צו להוצאות". ההודעה המוסכמת הייתה חתומה על ידי עו"ד חסן עבאדי ועו"ד חדאד.

ביום 20.5.2012 הוגשה בקשה על ידי המבקש לביטול פסק הדין.

נימוקי הבקשה וטענות הצדדים

המבקש טוען בבקשתו כי בתום ישיבת ההוכחות המשיב אמר שהוא מוכן לדחות את התביעה ובלבד שלא יחויב בהוצאות. עוד הוסיף המבקש כי עו"ד עבאדי פעל במרמה ביחד עם הצד שכנגד עת הסכמתו הייתה לדחיית התביעה מבלי שיצוין כי הצדדים הגיעו להסדר מחוץ לכולי בית המשפט וכי עו"ד עבאדי חתם על נוסח שהמבקש מעולם לא הסכים לו. הנוסח לו הסכים המבקש היה שהתביעה תדחה בלבד ללא כל תוספת. עובדה זו התגלתה לו רק לאחר שניתן פסק דין על ידי.

עוד טוען המבקש כי בניגוד לאמור בהודעה המוסכמת שהוגשה עו"ד עבאדי לא מייצג אותו. עו"ד עבאדי צורף לתיק אך ורק לצורך החקירות הנגדיות אך לא לצורך ניהול משא ומתן. הוא לא הוסמך לנהל משא ומתן ובודאי שלא להתפשר בשמו של המבקש. המבקש לא חתם על יפוי כח לעו"ד עבאדי על אף שהסכים כי יופיע בשמו.

המבקש מעלה עוד שלל טענות עובדתיות שלעניות דעתי אינן רלוונטיות לצורך הכרעה בבקשה המונחת לפני .

המשיב טוען בתגובתו כי משניתן פסק דין המאשר את הסדר הפשרה הדרך לתקיפת הפאן ההסכמי בפסק הדין היא על ידי הגשת תביעה חדשה לבית המשפט בה יעתור המבקש לביטול הסכם הפשרה. עוד טוען המשיב כי אין כל ממש בטענת המבקש לפיה הוא פעל יד אחת עם עו"ד עבאדי תוך רמיית המבקש. המשיב באמצעו עו"ד חדאד מפרט את השתלשלות העניינים מול עו"ד עבאדי.

במסגרת החלטתי להגיב ביקשתי אף את תגובתו של עו"ד עבאדי. הלה הגיב כי הוא משאיר את הבקשה לשיקול דעתי. בעקבות כך הוריתי לעו"ד עבאדי להגיב לגוף הבקשה ויעלה את גרסתו להשתלשלות העניינים. אולם עו"ד עבאדי לא מילא אחר החלטתי עד ליום זה.

דיון והכרעה

מן הבחינה העובדתית המבקש אינו מדייק, בלשון המעטה, עת הוא טוען שהמשיב בסוף הדיון הסכים לדחיית התביעה ובלבד שלא יחויב בהוצאות. הייתי אומר אף שהמבקש המציא טענה זו והמשיב מעולם לא אמר את הדברים בצורה זו. מאידך המשיב אמר לאחר שסיים עדותו בתום הדיון שאם המבקש ייתן כסף שמגיע לו על פי התביעה לבתם המשותפת של המבקש ואחייניתו של המשיב הוא לא ידרוש עוד שום דבר מהמבקש. על סמך אמרה זו הועלה מתווה לסיום התיק בפשרה כאשר הוצע כי תפתח תוכנית חסכון לטובת הילדה מכספים שיפקיד המבקש ואילו בבית משפט תדחה התביעה. אמנם הייתה מחלוקת בית הצדדים באשר לנוסח שיוגש לבית המשפט המודיע על דחיית התביעה ולכן הצדדים ביקשו לשקול ולבוא בדברים אחד עם השני. זכור לי כי הצעתי שירשם בהודעה שהצדדים הגיעו להבנות מחוץ לכותלי בית המשפט ועל כן מבקשים לדחות את התביעה. עוד זכור לי כי עו"ד מטר התנגד לכל נוסח ממנו ניתן ללמוד שהמבקש מודה באחריות כלשהי.

טענת המבקש לפיה עו"ד עבאדי ייצג אותו רק לצורך חקירות נגדיות אינה מקובלת עליי ויש בה משום חוסר תום לב וניצול הליכי משפט לרעה. המבקש מעולם לא הודיע לבית המשפט כי הייצוג של עו"ד עבאדי מסוייג. טענה זו אף נסתרת מתצהירו של המבקש עת הוא מצהיר כי עו"ד עבאדי הוא שעמד בקשר עם עו"ד חדאד לצורך ניהול המשא ומתן והעברת טיוטות הודעה מוסכמת כל זאת בהסכמת המבקש ובא כוחו הנוסף עו"ד מטר. כך לדוגמא מצהיר המבקש בסעיף 15 ו- 16 לתצהירו כי משהודיע לעו"ד מטר על הסכמתו לדחיית התביעה כאשר במקביל הוא יפתח תוכנית חסכון לבתו ללא קשר לדחיית התביעה עו"ד מטר הודיע לעו"ד עבאדי על כך ואף העביר לעו"ד עבאדי טיוטת הסכמה לחתימה על מנת שעו"ד עבאדי יחתים את עו"ד חדאד. לכן טענת המבקש לפיה לא הסמיך את עו"ד עבאדי לנהל מו"מ אין לה שחר שכן הוא מודה כי העמיד את עו"ד עבאדי בחזית לצורך המגעים עם עו"ד חדאד.

אין עוד שחר לטענת המבקש לפיה עו"ד חדאד עשה יד אחת עם עו"ד עבאדי תוך רמיית המבקש. ייתכן שאכן שינוי נוסח ההסכמה היה שלא על דעתו של התובע ובכך לא אקבע מסמרות מטעמים שיפורטו להלן. אך מכאן ועד המסקנה שעו"ד חדאד הייתה לו יד מכוונת בשינוי הנוסח על מנת לרמות את המבקש תוך שהוא יודע שהמבקש אינו מסכים לשינוי הנוסח הדרך ארוכה ועדיף אילו המבקש לא היה מעלה טענות מהרהורי ליבו אודות קנוניה שנעשתה עם עו"ד חדאד. כמובן שלעו"ד חדאד אינטרס לנסח את ההודעה כפי שהוגשה אליי אך הדבר בעיקר נובע משקילת טובת מרשו ואין הדבר מלמד על קנוניה מצידו.

אולם ללא קשר לאמור לעיל אני מקבל את טענת המשיב לפיה הדרך לתקיפת הפאן ההסכמי של פסק הדין שניתן היא על ידי הגשת תביעה חדשה. עמד על כך בית משפט העליון בע"א 4272/91 יוסף ברבי נ' פרדי ברבי, פ''ד מח(4) 689 באומרו (עמ' 698):

"הלכה פסוקה היא, שבפסק-דין בהסכמה ממוזגות שתי תכונות: זו של הסכם וזו של פסק-דין (זוסמן, בספרו הנ"ל, בעמ' 503; ע"א 151/87, 219ש. ארצי, חברה להשקעות בע"מ נ' אורי רחמני ואח'; אורי רחמני ואח' נ' שמש הדר, חברה קבלנית לבנין בע"מ (בפירוק) ואח' [5], בעמ' 499).מהות כפולה זו היא המייחדת הסכם פשרה כזה ומכתיבה את אפשרות תקיפתו. כפי שמציינת ד"ר נ' זלצמן בספרה מעשה-בית-דין בהליך אזרחי (רמות, תשנ"א) בעמ' 329:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ