אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ג.ל. גוטמן אדריכלים בע"מ נ' שמשון גבאי

ג.ל. גוטמן אדריכלים בע"מ נ' שמשון גבאי

תאריך פרסום : 23/02/2012 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום אשקלון
529-07
19/02/2012
בפני השופט:
אורית חדד

- נגד -
התובע:
ג.ל. גוטמן אדריכלים בע"מ
הנתבע:
שמשון גבאי
פסק-דין

פסק דין

רקע כללי וטענות הצדדים בתמצית

1.התובעת שהינה חברת אדריכלים העוסקת בתכנון, ליווי ופיקוח על פרוייקטים הגישה ביום 27.09.06 תביעתה זו כנגד הנתבע וזאת לחיובו בתשלום סך של 231,277 ₪.

2.על פי כתב התביעה, הנתבע הקים ומקים חברות רבות מרוקנות מהון ונכסים, באמצעותן מתקשר הוא עם ספקים שונים, כשבדרך זו מתחמק הוא מתשלום חובות כלפיהם.

כך ובמהלך שנים 1999- 2001 פעל הנתבע בעצמו ובאמצעות החברות שבבעלותו לשם הקמת בית אבות "גיל הזהב" באשקלון, ושכר את שירותי התובעת לצורך מתן שרותי תכנון ואדריכלות. במהלך ניהולו של פרוייקט זה, השתמש הנתבע בשמן של החברות השונות לצרכים רבים ומגוונים, זאת מבלי להקפיד על אישיותן הנפרדת של אלו.

במסגרת התקשרות הצדדים, התחייב הנתבע לשלם לתובעת סך של 130,000$ +מע"מ כאמור בנספח מיום 22.07.99 לחוזה תכנון מיום 18.09.95 (נספח ג' לתצהיר התובעת, להלן: "חוזה התכנון"). נספח זה (נספח ד' לתצהיר), נשלח לתובעת במצורף לנייר מכתבים של חב' נופי זהב אשקלון בע"מ (להלן: "חב' נופי זהב") תוך שצויין כי חוזה התכנון שנחתם בין התובעת למזמין דאז (חב' ש.ט.ד.י, חב' אפג"ד וחב' שמשון קדוחים ובניה בע"מ שתכונה להלן: "חב' שמשון קידוחים") יוסב מעתה מהמזמין לחב' שמשון קידוחים (להלן: "ההסכם").

3.לטענת התובעת, לאחר שביצעה היא את שנדרש הימנה במסגרת ההסכם, שלחה היא ביום 09.04.00 לחב' נוף ים כחול השקעות בע"מ (החברה שביצעה את התשלום הראשון בהסכם) חשבון חלקי מס' 4 ע"ס 35,651$. בעקבות משלוח חשבון זה שלחה חב' נופי זהב הנ"ל המחאה ע"ס 30,000₪ בלבד, המחאה שלא כובדה ע"י הבנק נוכח הוראת ביטול שניתנה. משכך, פתחה התובעת בהליכי הוצאה לפועל. במסגרת התנגדות שהוגשה לביצוע השטר טענה חב' נופי זהב לכשלון תמורה, שכן התובעת הפרה את ההסכם ובעקבות כך נגרמו לה נזקים כספיים רבים, זאת הגם שלא טענה כן קודם לכן. בסופו של יום, נדחתה ההתנגדות כאמור בהחלטה מיום 25.11.01. לטענת התובעת, החלטה זו יצרה מעשה בית דין החוסם את דרכו של הנתבע לטעון להפרת הסכם ולאי זכאות התובעת לקבלת יתרת חשבון מס' 4 (להלן: "הליך ההתנגדות").

4.עוד ציינה התובעת, כי ביום 23.05.05 פנה הנתבע לתובעת בבקשה להמצאת מסמכים הקשורים לפרוייקט. פנייתו זו בוצעה על גבי נייר מכתבים של חברה נוספת - נוף ים כחול אזור י"א בע"מ תוך ששולח המכתב הוגדר כ – אריק טובול חברת שמשון גבאי. בעקבות כך, פנתה התובעת לנתבע להבהרת פשר דרישתו והאחרון הבטיח לסלק מיידית את החוב, אלא שעד למועד הגשת התביעה לא שולם החוב בתיק ההוצאה לפועל ולאור היותה של חב' נופי זהב חסרת נכסים, לא ניתן לנקוט כנגדה בהליכי גביה נוספים, כך גם לגבי יתרת החוב.

5.התובעת מבקשת להיבנות עוד מתובענה אשר הוגשה בשנת 2002 כנגד הנתבע וכנגד ארבע חברות שבבעלותו בבית משפט השלום בירושלים ע"י המהנדס מאיר לוסקי אשר נשכר ע"י הנתבע לשם ביצוע עבודות תכנון מיזוג אויר. בתיק זה (ת.א 9347/02) ניתן ביום 4.8.05 פסק דין לפיו נמצא הנתבע אחראי אישית לפרעון החובות הנטענים, בין היתר, בגין פרוייקט "גיל הזהב" דנן, זאת מכח עקרון האחריות האישית בגין ביצוע עוולה/ הפרת הוראות חוק או חוזה ומכח הדוקטרינה של הרמת מסך. (להלן:"פס"ד לוסקי" -נספח ב' לתצהיר גוטמן)

משכך ונוכח ממצאי פס"ד לוסקי האמור, מבקשת התובעת להרים את מסך ההתאגדות ולחייב את הנתבע באופן אישי לשלם את יתרת החוב.

6.בכתב ההגנה מקדים הנתבע וטוען כי עסקינן בארועים וחיובים שהולדתם לפני למעלה משבע שנים. משכך, התובענה התיישנה ויש לדחותה. מכל מקום, מציאות זו, יש בה כדי להקשות על הנתבע במענה לתביעה זו ובהצגת ראיותיו.

7.עוד טען כי התביעה נעדרת פירוט בדבר העבודות שבוצעו על ידה כמו גם לעניין היקף העבודות ועלויות שכר הטרחה המוסכמים ומתעלמת הינה מהשתלשלות הארועים שהחלה בהסכם עבודה שנחתם עם עמותת גיל הזהב אשקלון שהינה בעלת הקרקע ("להלן: "העמותה").

8.לשיטת הנתבע, שרבוב שמו להליך זה נעשה לצורכי גביה גרידא הגם שלא היה קשר ישיר בין הצדדים עובר לתביעה זו. יתרה מכך, חרף טענותיה, לא טרחה התובעת להגיש תביעה כנגד מי מהחברות הנזכרות בתביעתה, למעט ההליך שהתנהל לביצוע ההמחאה הנ"ל כנגד חב' נופי זהב, ואשר הוכרע אך בשל שיקולים שטריים הנוגעים לפירוט הנדרש בטענה לכשלון תמורה. במצב דברים זה וכאמור בהחלטה שניתנה, אין מניעה מצד חב' נופי זהב לתבוע ע"פ עסקת היסוד באם סבורה היא כי ההסכם עימה הופר.

ואכן, עת הודע לתובעת כי בכוונת חב' נופי זהב להגיש תביעה כנגדה, בין היתר, בגין עבודה בלתי מקצועית ואי הספקתן של התוכניות במועד, הוסכם בין הצדדים, כי יחול ויתור על טענותיהם ההדדיות. הנתבע הוסיף, כי שולם לתובעת אף מעבר לשכר הטרחה לו היא זכאית ובהתנהלותה היא זו שחייבת לו כספים בגין הפרת התחייבויותיה.

9.אשר לפס"ד לוסקי, הרי שזה מתייחס להסכמים שונים ולנסיבות עובדתיות שונות ואין הוא מהווה מעשה בית דין לעניין תובענה זו, מה גם שהוגש ערעור על פסה"ד ובוצעו בו תיקונים.

עד כאן תמצית טענות הצדדים.

10.תיק זה, יש לציין, הועבר מבית משפט השלום בירושלים. הליך גישור אליו הופנו הצדדים ע"י המותב שקדם לי, לא צלח. התובעת הגישה ביום 18.5.08 תצהירו של מנהלה, מר גרט גוטמן (להלן: "מר גוטמן") ובהמשך לכך הגיש הנתבע תצהירו שלו. לאחר קיומם של שני דיונים לשמיעת ראיות אלו, סיכמו הצדדים טענותיהם בכתב, אחרון שבהם הנתבע – ביום 27.9.11.

דיון והכרעה

התיישנות התביעה

11.אפתח כמתבקש בטענת ההתיישנות שהעלה הנתבע: טענה זו דינה להידחות ולו מחמת שהנתבע לא הניח תשתית עובדתית סדורה המבהירה עמדתו באשר לנסיבות ומועד התגבשותה של עילת התביעה וחלוף מנין שנות ההתישנות בהתאמה. היתלותו במועד הקמתן של החברות בהן עסקינן בתביעה זו אינה ברורה ונעדר פירוט הולם לטענה זו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ