אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ג. דניאל הובלות ושירותי נמל בע"מ נ' אבצמיג הנמל אשדוד בע"מ

ג. דניאל הובלות ושירותי נמל בע"מ נ' אבצמיג הנמל אשדוד בע"מ

תאריך פרסום : 06/09/2011 | גרסת הדפסה
תא"ח
בית משפט השלום אשדוד
21520-04-11
06/09/2011
בפני השופט:
גיל דניאל

- נגד -
התובע:
אבצמיג הנמל אשדוד בע"מ
הנתבע:
ג. דניאל הובלות ושירותי נמל בע"מ

החלטה

בקשה לעיכוב ביצוע של פסק הדין שניתן על ידי ביום 17.7.11 לפיו הוריתי לנתבעת (המבקשת) לפנות את ידה מהשטח המצוי בחזקת המשיבה, בו עושה המבקשת שימוש לעסק של תיקון צמיגים.

לנוכח העובדה שהמבקשת פעלה בניגוד לתקנות 467-468 לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד-1984 (להלן - תקנות סד"א) ופנתה בהליך לא נכון לבית המשפט של ערעור בבקשה לעיכוב ביצוע, במקום לפנות ראשית לבית משפט זה, ניתנו מספר החלטות סותרות, לעניין עיכוב הביצוע. עם זאת, אף אחת מן ההחלטות שניתנו, ואח"כ בוטלו, לא דנה בטענות של שני הצדדים לגופן, לאחר בחינה של הבקשה והתגובה.

ההחלטה האחרונה שניתנה בעניין זה, הינה החלטה של כבוד השופט הבכיר חדש, אשר שימש כשופט תורן ביום 31.8.11.

החלטה זו ניתנה במעמד צד אחד בלבד, מבלי שניתנה למשיבה האפשרות להגיב לבקשה וממילא מבלי שעמדה בפני בית המשפט תגובה של המשיבה.

משהוגשה תגובת המשיבה לבקשה, הרי שעל בית המשפט לשוב ולדון בבקשה לעיכוב ביצוע, על יסוד בחינת טענות הצדדים לגופן.

לאחר עיון בבקשה לעיכוב ביצוע, בתגובת המשיבה לבקשה (הנכללת בבקשתה לביטול ההחלטה שניתנה במעמד צד אחד בלבד), ובתשובת המבקשת לתגובה, מצאתי לנכון לבטל את ההחלטה שניתנה ביום 31.8.11.

הכלל הרחב הינו, כי הגשת ערעור לא תעכב את ביצוע פסק הדין (תקנה 466 לתקנות סד"א). מאידך, כאשר מדובר בסעד של פינוי, בוחן בית המשפט בכובד ראש את עיכוב הביצוע, וזאת לנוכח האפשרות, לפיה הנזק שייגרם לנתבע, בשל ביצוע פסק הדין, עלול להיות בלתי הפיך ובלתי ניתן לכימות בכסף. על בית המשפט לבחון את נסיבותיו הקונקרטיות של כל מקרה, ולא קיים כלל מוחלט לעניין עיכוב או העדר עיכוב של פסק דין מסוג זה.

במקרה שלפנינו, אין למבקשת כל זכות להחזיק בשטח בית העסק המצוי בשטח הכולל שהמשיבה הינה בעלת זכות החזקה בו. בין המבקשת לבין המשיבה לא נחתם כל הסכם שכירות, ולפיכך המבקשת אינה במעמד של שוכרת.

טענות המבקשת מופנות כלפי צד שלישי, חברת נמלי ישראל – פיתוח ונכסים בע"מ (להלן – חנ"י). החוזים שנחתמו בין חנ"י לבין המבקשת, קודם למועד בו קיבלה המשיבה את החזקה בשטח הכולל, קבעו כי המבקשת תפנה את שטח בית העסק, לא יאוחר מיום 31.12.10, כאשר הובהר כי מדובר בזכות שימוש זמנית בלבד. לטענת המבקשת, ניתנה הבטחה בעל-פה על ידי בעלת תפקיד בחנ"י לפיה המבקשת תוכל לשכור מהמשיבה את שטח בית העסק, אולם עניין זה אינו יכול להעלות או להוריד לתביעה שנדונה בפניי, הואיל ולכל היותר יש בו להעמיד למבקשת (אם אומנם ניתנה הבטחה כאמור, דבר המוכחש על ידי חנ"י) תביעה כספית נגד חנ"י בגין הפסדי המבקשת כתוצאה מהפרת ההבטחה הנטענת. בהקשר זה נקבע בפסק הדין, כי ככל ולמבקשת טענות נגד חנ"י, אשר אינה צד להליך שנדון בפני, יהיה בידיה לבררן בתביעה כספית נגדה.

כך או כך, טענותיה של המבקשת נגד חנ"י, אינן יכולות להעמיד לה, ביחסיה אל מול המשיבה שהינה בעלת זכות החזקה בשטח, את הזכות לשכור מהמשיבה את אזור העסק של תיקון הצמיגים ולהחזיק בשטח זה בניגוד לרצונה של המשיבה.

המדובר בהליך לפינוי בסדר דין מהיר. במקרה שבו מגיע בית המשפט למסקנה חד משמעית וברורה, לפיה אין לנתבע כל זכות להחזיק בנכס, ועליו לפנותו, הרי שעיכוב ביצוע פסק הדין, יהיה מנוגד למהותו של ההליך, אשר נועד למתן סעד מהיר ובר ביצוע.

בנוסף, גם מאזן הנזקים נוטה לטובת המשיבה.

כמפורט לעיל, נזקיה של המבקשת, על רקע טענותיה בדבר הבטחה בעל-פה של גורם כלשהו בחנ"י (הבטחה שחורגת מהוראות ההסכמים שנחתמו בין המבקשת לחנ"י), יכולות להצמיח למבקשת תביעה כספית נגד חנ"י בגין אבדן רווחים בגין התקופה שבה טוענת המבקשת כי היה על חנ"י להבטיח המשך הפעלת העסק על ידי המבקשת. תקופה זו, אינה יכולה להיות ארוכת טווח וברור כי מדובר בתקופה קצובה. בהקשר זה יצוין, כי המבקשת הפנתה להארכת הערבות הבנקאית שניתנה על ידיה לטובת חנ"י עד ליום 30.9.11 וטענה, כי מכך עולה כי חנ"י הסכימה להישארותה במקום עד למועד הנ"ל. דברים אלו נאמרים למעלה מהצורך, שכן כאמור, הינם רלבנטיים למערכת יחסיה של המבקשת מול חנ"י.

מאידך, המשיבה מתכוונת לבצע במקום עבודות פיתוח ושיפוץ נרחבות. הימצאותה של המבקשת בשטח מעכבת ביצוען והשלמתן של עבודות הפיתוח, דבר שיש בו כדי להשליך על מכלול השטח הנרחב המצוי בחזקת המשיבה, אשר שטח בית העסק מהווה חלק הימנו. יש קושי להעריך את היקפם המדויק של הנזקים שייגרמו למשיבה כתוצאה מהמשך הימצאותה של המבקשת במקום, אך ברור כי מדובר בנזקים משמעותיים, שאינם ניתנים לכימות. בנוסף, אי פינוי שטח בית העסק על ידי המבקשת עלול לגרום להפרת החוזה שנחתם בין המשיבה לבין צדדים שלישיים, וגם בהקשר זה מדובר בנזק שאינו ניתן לכימות.

מכל המפורט לעיל עולה, כי בנסיבותיו הקונקרטיות של המקרה, אין מקום לעכב את ביצוע פסק הדין, ולפיכך הבקשה לעיכוב ביצוע, נדחית.

היה על המבקשת לפנות את שטח בית העסק, על פי דרישת המשיבה, עוד ביום 28.2.11. בפסק הדין ניתנה למבקשת ארכה להתארגן לפינוי השטח עד ליום 1.9.11. לנוכח ההחלטות הסותרות שניתנו כמפורט בפתח הדברים, יש מקום לאפשר למבקשת פרק זמן נוסף להתארגנות לפינוי השטח, ולפיכך ניתנת למבקשת ארכה נוספת לפינוי, וזאת לא יאוחר מיום 1.10.11.

המבקשת תישא בתשלום הוצאות המשיבה בסך של 2,500 ₪. סך זה ישולם תוך 30 יום.

ניתנה היום, ז' אלול תשע"א, 06 ספטמבר 2011, בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ