אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ג'אזי זיד ואח' נ' משרד הביטחון ..

ג'אזי זיד ואח' נ' משרד הביטחון ..

תאריך פרסום : 12/05/2013 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום ירושלים
40539-03-12
02/05/2013
בפני השופט:
דוד גדעוני

- נגד -
התובע:
1. אוסאמה מוחמד ג'אזי זיד
2. מוחמד עבד אלרחמאן אבו
3. יוסף רשאד מוסטפה דאוד
4. יוסף רשאד אחמד זיד
5. עלי מחמוד פארס דאוד
6. מחמוד אחמד אברהים נג'אר
7. רשאד אחמד אבר
8. רזק עבד אלחליל מוחמד דאוד
9. בסאם נמר אסעד בג'דאדי
10. עמר אבדאלרחמאן חסין סלמי
11. בסאם מחמוד אחמד ג'בר
12. עלי רשאד אחמד זיד
13. אחמד רשאד אחמד זיד
14. אברהים רשאד אחמד זיד
15. מרואן דיב אברהים סעסע
16. יאסר מוחמד אחמד קשמר
17. עומר אחמד אברהים זיד
18. עאדל עבד אלא סאלח דאוד
19. חסן מחמוד אחמד נג'אר
20. אברים מחמוד פארס דאוד
21. עזאם אסעדנאסר נזאל
22. עבד אלבאסט תופיק מוחמד זיד

הנתבע:
מדינת ישראל - משרד הביטחון
פסק-דין

פסק דין

בקשה לסילוק התובענה על הסף הן מחמת התיישנותה על פי הוראות חוק הנזיקים האזרחיים (אחריות המדינה), התשי"ב-1952 ("החוק" או "חוק הנזיקים האזרחיים") הן מחמת אי מתן הודעה בכתב במועד וכנדרש על פי החוק.

מבוא

התובעים, כך לטענתם, הם בעלי אדמות הסמוכות לגדר ההפרדה באזור קלקיליה. לפי הנטען בכתב התביעה בימים שבין 27.2.2009 ל- 1.3.2009 ירדו באיזור גשמים עזים. חרף האמור לא פעלה המדינה, היא הנתבעת, לפתיחת הסכרים הקבועים בגדר ההפרדה. טענת התובעים היא שכתוצאה מכך נגרמה הצפה שהסבה נזקים לגידולים חקלאיים, לבתים ולרכוש. בתביעתם עותרים התובעים לפיצויים בסך 302,747 ש"ח בשל הנזקים האמורים.

התביעה הוגשה ביום 22.3.2012 – בחלוף כשלוש שנים וחודש מהאירועים נושא התובענה.

במוקד הבקשה עומדת טענת הנתבעת כי התביעה התיישנה. אציין כבר עתה כי לאחר שעיינתי בבקשה ובתשובות שהוגשו בעקבותיה, באתי לכלל מסקנה כי הדין עם הנתבעת וכי התביעה התיישנה. להלן אפרט את הטעמים שביסוד מסקנה זו.

חוק הנזיקים האזרחיים

התביעה נסבה על נזק שנגרם, לפי הטענה, ב"אזור" כהגדרתו בחוק הנזיקים האזרחיים. התובעים לא טענו אחרת. הנזק האמור נגרם, לפי הטענה, בשל מחדל של גורמי צה"ל (סעיפים 1-3 לכתב התביעה). במצב דברים זה חלות הוראות חוק הנזיקים האזרחיים (ראו ס' 5א לחוק), ובכלל זה הסדר ההתיישנות המיוחד הקבוע בו.

סעיף 5א(3) לחוק קובע תקופת התיישנות מקוצרת לתובענה בשל נזק שנגרם באזור כתוצאה ממעשה (או מחדל) של צה"ל או של כוחות ביטחון אחרים של המדינה הפועלים באזור.

כך מורה הסעיף בכל האמור בתקופת ההתיישנות:

"(3) לא ידון בית המשפט בתובענה שהוגשה לאחר שחלפו שנתיים מיום המעשה נושא התובענה, ואולם רשאי בית המשפט, אם שוכנע כי לא היתה בידי התובע אפשרות סבירה להגיש את תביעתו בתוך התקופה האמורה, להאריך את התקופה בתקופה נוספת שלא תעלה על שנה אחת; היה התובע קטין ביום המעשה, תקופת ההארכה כאמור לא תעלה על שלוש שנים"

כאמור לעיל, התביעה הוגשה ביום 22.3.2012. במועד זה חלפו כשלוש שנים וחודש מיום המחדל נושא התובענה. תקופת ההתיישנות הבסיסית – שנתיים ימים – הסתיימה. התובעים לא טענו וממילא לא עמדו בנטל המוטל עליהם להראות, כי לא היתה בידיהם אפשרות סבירה להגיש את תביעתם בתוך התקופה האמורה, באופן שיכול היה להקים טעם להארכת תקופת ההתיישנות לתקופה של שנה נוספת (לעניין הנטל, ראו: רע"א 6582/10 מדינת ישראל נ' נבילי, בפסקה 6 לפסק הדין (27.12.2011)). מכל מקום גם שנה נוספת כאמור לא היה בה כדי להועיל לתובעים, שכן, כאמור לעיל, תביעתם הוגשה בחלוף למעלה משנה מעת שהסתיימה תקופת ההתיישנות הבסיסית.

המסקנה הברורה העולה מהוראות החוק היא כי התביעה הוגשה בחלוף תקופת ההתיישנות. התובעים העלו טענות שונות במטרה למלט את תביעתם מגזירת ההתיישנות. לאלה אפנה עתה.

עיקר טענות התובעים

התובעים טוענים כי בענייננו יש מקום להחיל את ההסדר הכללי הקבוע בחוק ההתיישנות, התשי"ח-1958 ("חוק ההתיישנות") על פני ההסדר הקבוע בחוק הנזיקים האזרחיים; כי בנסיבות העניין לא מתקיימים הרציונאלים שביסוד קיצור תקופת ההתיישנות וזאת הן על רקע פנייתם בדרישת פיצויים למדינה מספר חודשים לאחר קרות הנזק והן משום שבתובענה אחרת נקבעה כבר אחריות המדינה לאירוע הצפה דומה וממילא – כך הטענה – לא נותר לברר אלא את שיעור הנזק; כי נוכח השתהות המדינה בתשובתה לפניית התובעים יש בעצם העלאת טענת ההתיישנות משום חוסר תום לב קיצוני, וכי העלאת הטענה נגועה באפליה משום שבתובענה אחרת שנסבה על נזקי הצפה משנת 2005 ושהוגשה זמן רב לאחר חלוף תקופת ההתיישנות הגיעה המדינה להסדר פשרה במסגרתו הוסכם על תשלום פיצויים; כי לא ראוי לה למדינה כי תעמוד על טענת התיישנות וכי העלאת טענה כאמור עומדת בניגוד להנחיות היועץ המשפטי לממשלה.

דיון והכרעה

בטענות אלה אין כדי לשנות את המסקנה הברורה, העולה כאמור מהוראות החוק, בענייננו.

הוראת ההתיישנות המיוחדת הקבועה בחוק הנזיקים האזרחיים נקבעה על רקע הקשיים המשמעותיים בפניהם ניצבה המדינה בנוגע לתביעות בגין נזקי גוף ונזקי רכוש שנגרמו באזור יהודה והשומרון ובאזור חבל עזה. זאת, בין היתר, בשל הקושי להגיע למקום בו התרחש הנזק על מנת לברר את נסיבות הפגיעה ואת היקף הנזקים. בחלק מן התובענות לא היה למדינה ולוּ גם "קצה חוט" לבדיקת הנטען. עם יציאת צה"ל ממרכזי האוכלוסיה החריפו הקשיים האמורים ולעיתים אין למדינה אפשרות גישה למקומות בהם נגרם הנזק הנטען. לכך יש להוסיף גם את הקושי באיתור עדים בחלוף הזמן (הצעת חוק לטיפול בתביעות של פעולות כוחות הבטחון ביהודה והשומרון וחבל עזה, התשנ"ז, הצ"ח 499; וכן ראו רע"א 5165/10 עזבון טאלב נ' מדינת ישראל, פסקה י"ג לפסק דינו של השופט א' רובינשטיין (6.8.2012)).

על רקע תכליותיו של ההסדר נקבע לאחרונה כי אין להלום כוונה מצד המחוקק להחלתן של הוראות חוק ההתיישנות הכללי במקביל להוראות המיוחדות שבחוק הנזיקים האזרחיים שתכליתן צמצום תקופת ההתיישנות. כפי שנקבע, שני ההסדרים האמורים – הכללי והמיוחד – אינם חלים סימולטנית. חוק הנזיקים האזרחיים, שהוא חוק מיוחד, גובר על הוראות החוק ההתיישנות (פרשת עזבון טאלב; פרשת נבילי).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ