אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ג'באלי מורסי ז"ל ואח' נ' מדינת ישראל ואח'

ג'באלי מורסי ז"ל ואח' נ' מדינת ישראל ואח'

תאריך פרסום : 24/11/2013 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום פתח תקווה
20349-11-13
15/11/2013
בפני השופט:
עדנה יוסף-קוזין

- נגד -
התובע:
1. עזבון המנוח ג'באלי מורסי ז"ל
2. 5. ניהאד ג'באלי
3. 4. עבדאללה ג'באלי
4. 3. רואא מורסי ג'באלי
5. 2. מראם גבאלי

הנתבע:
מדינת ישראל

החלטה

1.בפני בקשת הנתבעת למתן צו המורה למשטרת ישראל להמציא את המרשם הפלילי של צד ג', מר ג'אבר שיהאב.

2.עניינה של התביעה פיצויים לפי פקודת הנזיקין [נוסח חדש], אשר נתבעים מהנתבעת, על ידי בני משפחתו של המנוח ג'באלי מורסי ז"ל. (להלן: "המנוח").

3.לטענת התובעים, ביום 22.07.03 נסע המנוח ברכב מדגם סובארו מ.ר. 2044503 (להלן: "הרכב"), אשר היה נהוג בידי חברו, צד ג', בעיר טייבה, לאחר שיצאו מבית קפה מתוך מטרה להגיע לביתם שבעיר טייבה. צד ג' נכנס בטעות לכביש כשהוא נוסע בו בניגוד לכיוון התנועה ומשגילה את טעותו, הוא נכנס לכביש צדדי במהירות נמוכה והחל לבצע פניית פרסה לכיוון הנכון. בעודו עושה כן, נעצר מולו לפתע ג'יפ משטרתי אשר ממנו ירדו שוטרים שפתחו באש על הרכב. הרכב המשיך לנסוע, השוטרים חזרו לרכבם, רדפו אחרי הרכב והמשיכו לירות. מן הירי נפגע המנוח במספר קליעים בגופו, לרבות בקליע שפגע בראשו מאחור ואשר הרגו, וצד ג' נפצע. (סעיף 2 לכתב התביעה).

4.הנתבעת הגישה הודעה לצד שלישי, בה טענה כי ביום 22.07.03 התקבלה התראה לגבי מחבלים העושים דרכם לבצע פיגוע בתחומי מדינת ישראל ועלה חשש כי מחבל עלה לרכב מסוג ובצבע דומה לזה בו נהג צד ג' באותו יום. משזיהו את הרכב, הורו השוטרים לצד ג', באמצעות כריזה לעצור. צד ג' לא נענה להוראות השוטרים, המשיך בנסיעה, עשה פניית פרסה, עצר לרגע ופתח בבריחה מהירה. משקריאות השוטרים בכריזה לא נענו, בוצע ירי באוויר ולאחריו ירי לעבר חלקו האחורי התחתון של הרכב. לאחר מרדף, נעצר לבסוף הרכב וצד ג' נמלט מהמקום. (סעיפים 2-4 להודעה לצד שלישי).

5.הנתבעת טענה בהודעה לצד ג' כי בגין מעשי צד ג' נוהלה חקירה בתיק פ.א. 2020/2003. ביום 06.01.04 הוגש נגד צד ג' לבית משפט השלום בכפר סבא כתב אישום בת"פ 1031/04 בגין הפרעה לשוטר במילוי תפקידו והסעה בכלי תחבורה מסוכן. ביום 07.11.04 בוטל כתב האישום, בטרם הקראה, על מנת לאפשר השלמת חקירה לאור עדויות שנגבו במסגרת תיק מח"ש שנפתח בעקבות תלונה שהוגשה. בשנת 2007. לטענתה, לאור הזמן שחלף, הוחלט על סגירת תיק החקירה נגד צד ג'. (סעיפים 5-6 להודעה לצד שלישי).

6.צד ג' הכחיש את טענות הנתבעים בסעיפים 2-4 להודעה לצד שלישי. ביחס לסעיפים 5-6 להודעה לצד שלישי, צד ג' טען כי נגבו עדויות ממספר רב של אנשים אשר היו עדים לאירוע, ובסופו של דבר חיזקו את טענותיו של צד ג'. כן טען כי הטענה, לפיה, כתב האישום בוטל בטרם הקראה אינה נכונה. כתב האישום בוטל לאחר מתן תשובת צד ג' לכתב האישום וכפירה בעובדות שבו. נטען כי מדובר בחזרה מהאישום שמשמעותה, על פי החוק, זיכוי מהאישומים שיוחסו לצד ג'. צד ג' טען כי הסיבה לסגירת התיק הפלילי, אשר נפתח כנגדו, אינה חלוף הזמן, אלא העובדה שהעדים האובייקטיביים שמסרו עדויות בפני חוקרי מח"ש, חלקם מטייבה וחלקם עוברי אורח ממקומות מרוחקים מחוץ לטייבה, אישרו את טענות צד ג'. (סעיפים 7-8 לכתב ההגנה).

7.בעדותו, צד ג' לא הכחיש כי הוא ברח מהשוטרים אלא שלגרסתו, הוא ברח משום שפחד מיריות השוטרים. (פרוט' עמ' 51 ש' 9-11).

8.בעובדות כתב האישום, אשר הוגש כנגד צד ג' בת"פ 1031/04 (מוצג נ/1), ושהינו בגין עבירות הפרעת שוטר במילוי תפקידו והסעה בכלי תחבורה מסוכן, נטען כי במהלך אותו אירוע נשוא התביעה, השוטרים הודיעו בכריזה לצד ג' לעצור. צד ג' האט את נסיעתו והגיע מול הרכב המשטרתי והשוטרים הודיעו בכריזה "משטרה לצאת מהרכב". צד ג' הסתכל לעבר השוטרים ולפתע החל בנסיעה מהירה לכיוון דרום ונמלט מן המקום. בכתב האישום נטען גם כי צד ג' הסיע אדם בכלי תחבורה מסוכן, אשר הורד מן הכביש על פי הוראת קצין משטרה. לבית המשפט הוגש גם פרוטוקול הדיון בתיק הנ"ל מיום 07.11.04. (מוצגים נ/2 ו-ש/1). כאמור בפרוטוקול, המאשימה ביקשה לבטל את כתב האישום לצורך ביצוע השלמות חקירה ולשקול עמדתה בשנית ביחס להגשת כתב האישום. לבקשת המאשימה, בית המשפט ביטל את כתב האישום.

9.בחקירתו של צד ג', ב"כ תובעים 1-3 ביקש את תגובת צד ג' לטענה, לפיה, בזמן האירוע צד ג' החזיק רכוש גנוב ברכב שבו נסע. מתשובות צד ג' נבע כי הוגש כנגדו כתב אישום בגין החזקת רכוש חשוד כגנוב אך הוא זוכה מהאישום. במקום אחר בעדותו צד ג' טען כי הוא לא זוכר אם הוגש כנגדו כתב אישום בגין החזקת רכוש חשוד כגנוב. (פרוט' עמ' 51 ש' 18-19. עמ' 64 ש' 4-15. עמ' 65 ש' 10-16). צד ג' נחקר גם אודות עבר פלילי. לשאלה אם הורשע בהחזקת רכוש חשוד כגנוב, השיב בשלילה אך גם השיב שאינו זוכר. לשאלה אם מספר חודשים לפני האירוע נשוא התביעה הוא הורשע בבית משפט בעבירות פליליות, השיב כי אינו זוכר. גם לשאלה אם במועד הרלבנטי היה תחת פיקוח קצין מבחן, צד ג' השיב כי אינו זוכר. צד ג' גם עומת עם הטענה, לפיה, הוא לא נענה לקריאות השוטרים עקב מאסר על תנאי אשר היה תלוי ועומד כנגדו. על כך השיב "אין סיבה לברוח". (פרוט' עמ' 67 ש' 26-27. עמ' 68 ש' 18. עמ' 69 ש' 10-11. עמ' 70 ש' 1-10, 28).

10.לנוכח המחלוקות בין הצדדים, כפי שהן עולות מכתבי הטענות ופרוטוקול הדיון, נסיבות הימנעותו של צד ג' להיענות לקריאות השוטרים לעצור הינן נושא מהותי הן לעניין המחלוקות העובדתיות, הן לעניין סוגיית המהימנות והן לעניין שאלת האחריות. לטענת הנתבעת, צד ג' לא נענה לקריאות השוטרים בשל מעורבות במעשה לא חוקי. בהתחשב באמור, עובדות המתייחסות להליכים פליליים, אם כאלה ננקטו כנגד צד ג' בגין האירוע נשוא התביעה וכן עובדות המתייחסות לעבר פלילי של צד ג', אם כזה קיים, מאסר על תנאי שהיה תלוי עומד במועד האירוע וכיו"ב - רלבנטיות לדיון ולבירור. הצגת הרישום הפלילי נדרשת גם בהתחשב בכך שכאמור לעיל בסעיף 9, במענה לשאלות הנוגעות להליכים פליליים, אם ננקטו כנגד צד ג' בעקבות האירוע נשוא התביעה וכן ביחס לעבר פלילי, עונש מאסר על תנאי, פיקוח קצין מבחן וכו', צד ג' השיב כי הוא אינו זוכר את העובדות או כי השאלות אינן רלבנטיות.

11.אשר על האמור הבקשה מתקבלת.

12.משטרת ישראל תמציא לצדדים את המרשם הפלילי של צד ג', ג'אבר שיהאב ת.ז. 042350231.

המזכירות תמציא את ההחלטה לצדדים.

ניתנה היום, י"ב כסלו תשע"ד, 15 נובמבר 2013, בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ