אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גמר דין בעניינם של 3 קטינים שהורשעו בפרשת התקיפה ב"כיכר החתולות" על רקע גזעני

גמר דין בעניינם של 3 קטינים שהורשעו בפרשת התקיפה ב"כיכר החתולות" על רקע גזעני

תאריך פרסום : 14/07/2013 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט לנוער בבית המשפט המחוזי בירושלים
24984-08-12,7930-10-12
08/07/2013
בפני השופט:
יעקב צבן סגן נשיא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
פלונים (קטינים)
גמר דין

1.         בתאריך 16.8.2012 בשעות הערב, התבצעו במרכז ירושלים - ככר החתולות ובככר ציון - מעשי אלימות חמורים נגד תושבים ערבים. בגין מעשים אלה הוגש כתב אישום נגד שבעה קטינים (ובהמשך כתב אישום נוסף נגד הקטין הבטאן דרסיה בת"פ 7930-10-12). עניינם של נאשמים 4, 5 הופרד והוא מתנהל לפני מותב אחר.

לפניי מתנהל עניינים של נאשמים 1, 2, 3, 6, 7 ו-8 (תיקו של דרסיה שצורף בהמשך).

בעניין נאשם 7 נשמעו ראיות ונקבע כי ביצע חלק מהעבירות שיוחסו לו.

2.         נאשמים 1, 2, 3, 6 ו-8 הגיעו להסדר טיעון. הוסכם בין הצדדים כי כתבי אישום יתוקנו, הנאשמים יודו, ולעניין ההרשעה והעונש יהיו הצדדים חופשיים בטיעוניהם. בעניינו של נאשם 1 הוסכם כי הוא יטען שבאותו ערב, בסביבות שעה 19:30, שתה אלכוהול עם חברים וכי המאשימה לא תביא ראיות לסתור זאת.

3.         נאשם 1 הודה כי ביצע העבירות הבאות: חבלה בנסיבות מחמירות לפי סעיף 335(א)(2) + סעיף 333 לחוק העונשין; סיוע לתקיפה בנסיבות מחמירות ומתוך מניע גזענות לפי סעיף 382(א) + סעיף 379 + סעיף 144ו(א) + סעיף 31 לחוק העונשין.

נאשם 2 הודה כי ביצע עבירות של איסור פרסום הסתה לגזענות לפי סעיף 144ב(א) לחוק העונשין; הסתה לאלימות לפי סעיף 144ד2(א) לחוק.

נאשם 3 הודה כי ביצע עבירה של סיוע לתקיפה בנסיבות מחמירות ומתוך מניע גזענות לפי סעיף 382(א)1 + סעיף 379 + סעיף 144ו(א) + סעיף 31 לחוק.

4.         ואלה המעשים: באותו ערב, בשעה 22:00 לערך, שהו עשרות נערים ובהם הנאשמים ב"ככר החתולות" בירושלים. נאשמת 4 ואחרים סיפרה לנוכחים כי בככר נמצאים גם ערבים וכי אסור להם להיות במקום. היא אף קראה להכותם ומישהו הוסיף: " מי שגבר שיבוא וירביץ לערבים". נאשמת 4 החלה בצעקות וקללות גזעניות כגון " מחמד מת", " מוות לערבים", " יהודי נשמה ערבי בן זונה" ונאשם 3 (וכן 6, 7) הצטרף אליה.

הנוכחים גרשו מספר תושבים ערבים שישבו בככר ואף דחפו, הכו ובעטו בהם. בתקיפות אלה השתתף גם נאשם 2 יחד עם אחרים, כאשר נאשמים 1 ו-3 נוכחים במקום בזמן התקיפות ומסייעים להן בעצם נוכחותם במקום.

בשעה 23:30 לערך עזבה קבוצה של כשלושים נערים, ובהם נאשמים 1 ו-2, את הככר לעבר ככר ציון במטרה לחפש ערבים ולהכותם. כאשר אנשי הקבוצה ובהם נאשם 2 ממשיכים בקריאות גזעניות, בצומת הרחובות לונץ-בן יהודה (המכונה צומת "הקצפת") התקבצו חמישים נערים ובהם נאשמים 1, 2, 3 והקבוצה המשיכה בצעקות גזעניות. בצומת הבחינו כמה מאנשי הקבוצה בשלושה ערבים, חלק מחברי הקבוצה החלו להקיף אותם והם נמלטו. סמוך לאחר מכן הבחינו חלק מהנוכחים בארבעה ערבים אחרים: ג'מאל ג'ולני יליד 1995; נ.ג.; מ.מ. וע.מ. הקבוצה החלה לרוץ אחרי הארבעה לכוון ככר ציון ואחד מחברי הקבוצה נתן מכה לע.מ. נאשם 1 השתתף במרדף אחרי ג'ולני ונ.ג. על-מנת להכותם, ומשהצליח להתקרב בעט ברגליים של ג'ולני. כאשר ג'ולני נפל לרצפה, המשיך נאשם 1 לבעוט בבטנו מספר פעמים. ג'ולני ניסה לקום אך נאשם אחר בעט בו וכך עשו מעורבים נוספים שהכו אותו בחזה ובבטן. נ.ג. ניסה לעזור לחברו אך ספג מכות מחברי הקבוצה. כתוצאה מהמכות איבד ג'ולני את הכרתו, נשימתו ולבו נעצרו, הוא נזקק להחייאה ופונה במצב קריטי לבית חולים, שם אובחנו אצלו חבלות בריאות ובצקת, בגינם אושפז למשך 7 ימים.

5.         אביו של נפגע העבירה, יעקוב ג'ולני, מסר בבית המשפט כי בנו נפגע קשה וכי כל עתידו חוסל. הוא אינו יכול ללמוד יותר, מתעייף אחרי הליכה קצרה ואינו ישן טוב בלילה. כמו כן מסר כי בנו מטופל מבחינה נפשית וגם על ידי רופא נוירולוג.

6.         שירות המבחן לנוער הגיש תסקירים בעניין שלושת הנאשמים הקטינים.

7.         הנאשם 1, XXX, יליד 12.12.1995, היה בן 16.8 בעת ביצוע העבירות. בן בכור לאם שנישאה בגיל 16, הוריו נפרדו. האם אישה עובדת, משקיעה את מיטבה בילדיה. הנאשם גדל למעשה ללא דמות אב בבית או אף ברקע. אליהו התקשה בבית הספר, נעדר לעיתים מזומנות, נשר מהלימודים אחרי כתה י' והחל לסגל לעצמו פסאדה של עבריין, שכללה עישון, שתיה חריפה, שכרות מזדמנת וחיי שוליים. לאחר שחרורו מהמעצר עקב האירוע דנן שולב במרכז יום "אם הדרך" לטיפולי גמילה, הצבת גבולות ופעילות חברתית, ובהמשך שולב בפרויקט היל"ה להשלמת השכלה. כמו כן נטל חלק במועדון "ציפורי לילה" לנוער בסיכון, ואף השתלב בקורס של טכנאות מחשבים. בצד נטילת אחריות מלאה לאירוע הביע אליהו אמפתיה לקורבן, ותיאר כיצד הצטרף ונסחף על-ידי ההמון לביצוע מעשי התקיפה,וכיצד האלכוהול ששתה גרם לו לתוקפנות שהתדרדרה לאלימות.

שירות המבחן הרחיב, פרט והדגיש כי מאז שחרורו של אליהו ממעצר נבנתה עמו תוכנית טיפולית מקיפה בה הוא עומד. חל שינוי בדפוסי התנהגותו, בחשיבתו וביכולתו להעמיד גבולות ולתת ביטוי לצרכיו ורגשותיו. שירות המבחן סקר גורמי סיכון וסיכוי של אליהו: מחד, עבירה חמורה ומאידך, הליך שיקום יעיל. השירות התלבט בשאלת ההרשעה של אליהו והותירה לשיקול דעת בית המשפט. באשר לעונש, שירות המבחן המליץ על תשלום פיצוי לנפגע העבירה, של"צ בהיקף נרחב ופיקוח קצין מבחן לשנה נוספת בשילוב מסגרות ברורות ומסודרות, שבחלקן ישולבו גם הוריו.

8.         נאשם 2, YYY, יליד 23.9.1996, היה בן 15.11 בזמן האירוע. אמו נישאה לאביו בהיותה בת 17, התגרשה ממנו ונישאה לאחר. לגל אין קשר עם אביו הביולוגי אך הוא יצר קשר טוב עם בן זוגה השני של האם. גל עצמו התקשה בבית הספר והסתבר כי סובל מבעיית קשב וריכוז. הוא למד במסגרות מיוחדות, מקבל ריטלין, והינו חברותי אך נוטה לרגזנות והתפרצויות אלימותבמצבי תסכול. התנודות בלימודים בבית הספר נמשכו ובשנת הלימודים תשע"ג הוא התקבל לבית ספר מקצועי "חושן" המשלב לימודים ועבודה, תחילה הסתגל למקום בהצלחה, אך אחר כך התדרדר, החל להתרברב בעבירה שביצע ובשלב מסוים הוחלט על השעייתו. בתסקיר משלים צוין כי גל חזר לבית הספר, השלים לימודיו בכיתה י' (מגמת טבחות) ונעשים מאמצים לשלבו במסגרת הכשרה מעשית. במקביל לכך פועל שירות המבחן בכדי לסייע לגל במסגרות נוספות, לרבות חברתיות, כדי להימנע מחברת שוליים. לפני שירות המבחן הביע צער על מעשיו, אמר שאין לו עמדות שליליות כלפי ערבים וכי נסחף אחרי ההמון הזועק ומקלל.

שירות המבחן התרשם כי גל זקוק להמשך תמיכה וכי הוא יודע להיעזרבגורמיהטיפול. על רקע זה סקר השירות את גורמי הסיכון והסיכוי: מחד, יכולת אישית נמוכה ועבירה חמורה ומאידך, נטילת אחריות, נכונות לשיפור והשתלבות בהליכים נורמטיביים.

שירות המבחן המליץ להימנע מהרשעתו של גל עקב התייחסותו לעבירה, חרטתו ושלובו בהליך טיפולי בצד קשייו הקוגניטיביים. הומלץ להעמידו בפיקוח שירות המבחן לשישה חודשים עם תוכנית מפורטת, של"צ לתקופה שתקבע, פיצוי כספי לנפגע העבירה וחתימה על התחייבות להימנע מעבירות בעתיד.

9.         נאשם 3, ZZZ, יליד 21.10.1996, היה בן 15.10 בזמן האירוע, בן למשפחה בת תשעה ילדים המנהלת אורח חיים חרדי. האב מלמד בישיבות לצעירים, האם מנהלת משפחתון. ההורים מעניקים תמיכה ומציבים גבולות, אך מתקשים להתמודד עם הנאשם. אברהם למד בתלמוד תורה והצטיין בלימודיו, עד שסבל משבר בכיתה ח', אז בוצע אבחון ונמצא כי הוא סובל מבעיות רגשיות. לאחר מכן ניסה ללמוד בישיבות תיכוניות, ללא הצלחה. בשלב זה הפסיק אברהם ללבוש לבוש חרדי, הקפיד פחות על שמירת ההלכה ובמקביל החל להסתובב במרכז העיר, להתרועע עם חברה שלילית, לשתות אלכוהול, ולעיתים אף הגיע למועדון קידום נוער כשהוא שתוי. ביוני 2012 נעצר אברהם בשני מקרים על-ידי המשטרה בחשד לתקיפה ולאחזקת סמים. לאחר מעצרו עקב האירוע דנן, שוחרר והופיע לאבחונים במרכז יום "אם הדרך", הוצע לו להשתתף בקבוצה בשליטה בכעסים וכן להשתתף בקבוצה לנוער יהודי וערבי, אך הוא סרב. כן שולב בסדנאות וקורסים הקשורים למחשבים. בשלב מסוים חלה התדרדרות הקשורה לשימוש בסמים, והוא החל להתנהג באופן בוטה, מאיים, עם התפרצויות זעם, ובעקבות זאת הושעה מתהליך לימודי. לאחר מספר חודשים נוספים נעשה ניסיון קליטה נוסף במסגרת "אם הדרך", אך במקביל חלה החמרה בהתנהגותו בבית הוריו, הקונפליקטים הוחמרו, הוא חדל לשמור על-תנאי מעצר הבית, והפסיק להגיע למרכז "אם הדרך". נוכח מצב זה נמנע שירות המבחן מהמלצה טיפולית בעניינו. בתסקיר הובעה דאגה ממצבו של אברהם, הזקוק לטיפול כוללני בקהילה טיפולית "מלכישוע".

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ