אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גמרסני נ' סרור ואח'

גמרסני נ' סרור ואח'

תאריך פרסום : 10/02/2012 | גרסת הדפסה
ה"פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
2453-07-11
06/02/2012
בפני השופט:
אריאל ואגו

- נגד -
התובע:
גמרסני ניסים
הנתבע:
1. סרור סימון
2. סרור שמעון
3. מאיר ברוכים
4. דוד שיטרית
5. חיים ויקטור

פסק-דין

פסק דין

1.לפני בקשה למתן פסק דין הצהרתי, לפיו המבקש, גמרסני ניסים, הינו בעל זכויות הבעלות הבלעדיות, בדירה המצויה ברחוב הציונות 62, שכונת גני ברנע, באשקלון, והידועה כגוש 1118 חלקה 9 (להלן: "הנכס" או "הדירה"), וזאת מכח חוזה מכר אשר נחתם בינו לבין המשיבים 1-2, בני הזוג סרור סימון ושמעון (להלן: "המשיבים"), ב- 21 ביולי 2010.

כמו-כן, התבקש צו עשה, לפיו על המשיבות 3 ו-4, שהן חברת הדיור המשכנת, על שמה רשום המגרש, ולשכת רישום המקרקעין ברחובות, בהתאמה, להעביר את הבעלות בנכס מהמשיב 6, שיטרית דוד, אשר היה בעליו בפועל עד לראשית שנת 1993, למשיבים 1-2, ומהם למבקש.

2.העובדות המרכזיות, והרלוונטיות לענייננו, ראשיתן בחוזה מכר דירה שנכרת בין המשיבים לבין המשיב 6, שיטרית דוד, ביום 3.01.93, לרכישת הנכס הנדון, ואשר בהתאם לו, נרשמה הערת אזהרה לטובתם, אצל המשיבה 4, לשכת רישום המקרקעין ברחובות (יצוין, כי משיבה זו נמחקה בהסכמה, ביום 17.08.11). העסקה הנ"ל לא הסתיימה, כמסתבר, ברישום הזכויות בנכס על שמם, והם נותרו רשומות על שמו של המשיב 6, נכון למועד הגשת הבקשה שלפני.

כעבור שנים, ב- 21.07.10, התקשר המבקש עם המשיבים 1-2, באמצעות המשיב 5, עו"ד מאיר ברוכים, בחוזה מכר לרכישת הזכויות בדירה, וזאת בתמורה לסך של 950,000 ₪, ולנשיאה בעלויות רכישה נוספות, שמקורן בסילוק עיקולים וחובות, שרבצו על זכויות המשיבים 1-2 בנכס, כפי שפורט בסעיף 4.7 לחוזה.

ביום 11.08.10, סמוך למועד החתימה על ההסכם, דווחה העסקה לרשויות המס, בהתאם לקבוע בסעיף 3.3 לחוזה המכר.

3.אין חולק, כי כבר בשלב המו"מ לכריתתו של החוזה, היה ברור לצדדים, שעל הנכס רובצים שעבודים ועיקולים, וכי מונו כונסי נכסים, על זכויות המשיבים 1-2, והמשיב 6, בדירה. מתוך ידיעה זו, של הסיכונים הכרוכים, בין היתר, באפשרות כי לא ניתן יהא לבטל בנקל עיקולים הרשומים על צד ג', המשיב 6, הסכימו הצדדים, לחלק את הליך הרישום והוצאת חוזה המכר מן הכח אל הפועל, לשני שלבים.

בשלב הראשון - היה על המשיבים לדאוג לבירור מצבן המשפטי של זכויות המשיב 6 בנכס, ולסילוק העיקולים הרשומים על שמו בנסח הטאבו, וכן לסילוק המשכנתא שרבצה על זכויות המשיבים 1-2. בשלב השני - היה על המבקש לפעול לביטול עיקולים ולהסדרת חובות המשיבים 1-2, באופן שבסופם, יתאפשר רישום הנכס על שמם, ולאחר מכן - על שמו הוא.

לצד החלוקה הנ"ל, נקבעו בחוזה שני מועדים מרכזיים. האחד - 1.12.10, אשר עד אליו היה על המשיבים להמציא למבקש נסח טאבו, לפיו נרשמו הזכויות בנכס ע"ש בני-הזוג שיטרית. השני - 1.6.11, אשר יועד להיות המועד לסיום הליכי העברת מלוא הזכויות ע"ש המבקש והעברת החזקה בנכס לידיו.

הסכמות אלו, בדגש על הראשונה שבהן, שהיא בליבת המחלוקת שבפני, עוגנו בסעיף 3.7 לחוזה המכר, אשר קבע מנגנון, שלפיו:

"המוכר מתחייב כי עד ליום 1.12.2010 ימציא נסח טאבו לפיו הזכויות הדירה רשומות ע"ש שטרית דוד ורחל וכי זכויותיהם בדירה נקיות מכל חוב ו/או עיקול ו/או שעבוד ו/או כל הערה אחרת וזאת פרט לרישום הערת אזהרה לטובת המוכר ולרישום העיקול ו/או ההערות הרשומות כיום על זכויות המוכר. ככל שהמוכר לא ימציא הנסח האמור עד למועד הנ"ל יהא על הרוכש (צ"ל המוכר) להשיב למוכר (צ"ל לרוכש) כל תשלום ששולם ע"י הרוכש והסכם זה יהא בטל ומבוטל בלי שיהא בדבר כדי להוות הפרתו".

סעיף 2 לחוזה, הסדיר את השלב השני, בקובעו, כי מסירת החזקה בדירה, תתבצע ביום 1.06.11, כנגד תשלום מלוא סכום התמורה.

4.לאחר שהצדדים פעלו, ועל כך אין חולק, לביטול העיקולים ולהסדרת החובות, באופן שיקדם את ביצוע העסקה, ולקראת סיומו של השלב הראשון (וליתר דיוק - יום לפני תום המועד הקבוע בו, בתאריך 29.11.10), נתבקשה הסכמתו של המבקש, להארכת המועד אשר נקבע בחוזה, לסילוק מלא וסופי של מכלול העיקולים הרשומים ע"ש המשיב 6, וזאת במכתב שנשלח אליו באמצעות ב"כ המשיבים 1-2, עו"ד חיים ויקי שמעוני. המבקש נאות לבקשה, והמועד לקיום אותו שלב ראשון, הוארך, כמבוקש, עד ליום 30.04.11.

בשלב זה, ועל סמך הנתונים שהעביר לו עו"ד שמעוני, כך לטענת המבקש, הוא החל בביצוע חיוביו, מהשלב השני, אשר כללו נשיאה בתשלומים שונים לנושי המשיבים 1-2, והסרת עיקולים כנגדם, וזאת, על מנת לקדם את מימוש העסקה.

ביום 22.03.11, ובטרם חלוף המועד המוארך שלעיל, שלח ב"כ המשיבים, עו"ד אריק לוי, מכתב לבא-כוחם דאז, עו"ד שמעוני, ובו הודיע לו, בשמם, כי בשל היעדר נסח טאבו כנדרש, הם החליטו לעשות שימוש בזכות הקנויה להם בסעיף 3.7 להסכם המכר, ולהודיע על ביטולו לאלתר. באותו מכתב (מ/24), הועלו גם טענות ביחס למחדליו, לכאורה, של עו"ד שמעוני, אשר הביאו, לשיטת המשיבים, לכך שעד לאותו המועד לא הומצא הנסח הרלוונטי.

בעקבות הודעת הביטול, נערכה פגישה בין עו"ד שמעוני, כנציגו של המבקש, עתה, לבין עו"ד לוי, ב"כ המשיבים. משלא הניבה פגישה זו תוצאות, במישור יישוב המחלוקות שבין הצדדים, שלחו המשיבים מכתב נוסף, ביום 12.04.11, ברוח האמור במכתב שקדם לו.

מצב הדברים כיום, ועל כך אין חולק, הינו כי המשיבים 1-2 עודם מחזיקים בדירה ועושים בה שימוש בעלים, לכל דבר ועניין, ובהתאם לעמדתו של המבקש - נשלמה מלאכת הסרת העיקולים מזכויות המשיבים 1-2 והמשיב 6 בנכס, כבר ביום 15.04.11.

מכאן הבקשה דנן, לאכיפת הסכם המכר על המשיבים 1-2, ורישום הנכס ע"ש המבקש, כפועל יוצא מכך.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ