אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גל חזאן נ' מדינת ישראל

גל חזאן נ' מדינת ישראל

תאריך פרסום : 09/04/2017 | גרסת הדפסה
ע"פ
בית המשפט העליון כבית משפט לערעורים פליליים
9746-16,10072-16
06/04/2017
בפני השופטים :
1. ס' ג'ובראן
2. נ' הנדל
3. נ' סולברג


- נגד -
המערער:
גל חזאן
עו"ד אסף צברי
המשיבה:
מדינת ישראל
עו"ד מיכל רגב
פסק דין

 

השופט נ' סולברג:

 

  1. ערעור וערעור שכנגד על גזר הדין מיום 10.11.2016 שניתן בבית המשפט המחוזי בחיפה בת"פ 49033-10-15 (השופט י' ליפשיץ), בגדרו נגזרו על המערער בע"פ 9746/16 (להלן: חזאן) 10 חודשי מאסר בפועל; מאסר על-תנאי; 4 שנות פסילה של רישיון הנהיגה וקנס בסך של 7,500 ₪.

 

עיקרי כתב האישום

  1. ביום 10.7.2016 הורשע המשיב על-פי הודאתו – במסגרת הסדר טיעון שלא כלל הסכמה לעניין העונש – בעבירות של סיכון חיי אדם במזיד בנתיב תחבורה; הפרעה לשוטר במילוי תפקידו; שיבוש מהלכי משפט; נהיגה ללא פוליסת ביטוח; נהיגה ללא רישיון רכב; נהיגה ברכב שאינו תקין; ואי-שמירת לוחית זיהוי.

 

  1. על-פי עובדות כתב האישום המתוקן, ביום 31.8.2014 בסביבות השעה 15:10, רכב חזאן על אופנוע בכביש מספר 4 מראש הנקרה לכיוון דרום, מבלי שיש לאופנוע לוחית זיהוי, מראות, פנס קדמי, פוליסת ביטוח ורישיון רכב בתוקף. שני שוטרים אשר הבחינו בחזאן כשהוא נוסע במהירות מופרזת ועוקף כלי-רכב בצורה מסוכנת תוך חציית קו הפרדה רצוף, החלו נוסעים בעקבותיו ודיווחו על כך בקשר המשטרתי. בעקבות הדיווח חסמה ניידת משטרה את הכביש בכיוון נסיעתו של חזאן. משהבחין במחסום, ביצע חזאן פניית פרסה, תוך שהוא חוצה קו הפרדה רצוף, והמשיך בנסיעה על כביש 4 לכיוון צפון. שני השוטרים שהחלו במרדף ונסעו בעקבותיו ניסו לחסום את דרכו, אולם חזאן המשיך בנסיעתו וחלף על פניהם. שוטר נוסף רכוב על אופנוע משטרתי שהגיע מכיוון צפון הבחין בחזאן וניסה אף הוא לחסום את דרכו, אולם חזאן חלף על פניו, כשהוא משפשף את האופנוע המשטרתי ומפיל אותו ארצה. חזאן המשיך בהימלטותו, במהירות מופרזת, כשהוא חוצה קו הפרדה רצוף ואינו שועה לכריזות השוטרים לעצור. בהמשך הדרך, משהבחין במחסום משטרתי נוסף, ביצע פניית פרסה נוספת לכיוון דרום ופנה לכיוון חניון חוף אכזיב, שם הסתיר את האופנוע בחורשה. חזאן החל בהימלטות רגלית, אולם נתפס זמן קצר לאחר מכן.

 

עיקרי גזר הדין של בית המשפט המחוזי

  1. בראשית דבריו עמד בית המשפט המחוזי על עיקרי תסקיר שירות המבחן שהוגש בעניינו של חזאן: בן 25, רווק, ללא עבר פלילי 'רגיל' אך לחובתו 20 הרשעות בתחום התעבורה, מתגורר עם זוגתו בבית הוריו בשלומי, בן למשפחה בת 11 נפשות, הוריו סובלים מבעיות רפואיות שונות. חזאן הביע חרטה על מעשיו, וטען כי פעל מתוך דחף רגעי, ללא שיקול דעת, על רקע תחושת חרדה שהתעצמה עם הסלמת האירוע כשהחלו השוטרים במרדף בעקבותיו. על-פי הערכת שירות המבחן, חזאן "נטה להשליך את התנהגותו האימפולסיבית על התנהלות השוטרים... וניכר שאינו מבין לעומק את הבעייתיות שבהתנהגותו" (פסקה 3 לגזר הדין). בשקלול גורמי הסיכוי והסיכון העריך שירות המבחן "שקיים סיכון להישנות התנהגות עוברת חוק", וכי בשלב זה "אין מקום לבחינת אפיק שיקומי טיפולי וזאת בעיקר משום שהנאשם אינו מזהה דפוס התנהגות בעייתי מצדו" (שם). על בסיס האמור המליץ שירות המבחן "על הטלת ענישה מוחשית וברורה בדמות מאסר לריצוי בעבודות שירות" (שם).

 

  1. לאחר מכן עמד בית המשפט המחוזי על טענות הצדדים לעונש. המערערת בע"פ 10072/16 (להלן: המדינה) עמדה על חומרת מעשיו של חזאן, על הסכנה לשלום הציבור כמו גם פוטנציאל הנזק שהיו גלומים בהם, ועל פסיקה במקרים דומים שבהם הוטלה ענישה מרתיעה ומשמעותית. על רקע האמור טענה המדינה, כי מתחם העונש ההולם את מעשיו של חזאן נע בין 4 ל-6 שנות מאסר. לעניין העונש המתאים בתוך המתחם הפנתה המדינה לעברו התעבורתי של חזאן, כמו גם להתרשמותו של שירות המבחן כי נטל אחריות באופן חלקי בלבד. בנסיבות העניין, טענה המדינה, יש להשית על חזאן עונש מאסר המצוי ברף התחתון של המתחם, בצירוף מאסר מותנה ממושך, פסילת רישיון לתקופה ממושכת, פסילת רישיון על-תנאי וקנס. מנגד, בא-כוחו של חזאן טען, כי מעשיו לא היו מתוכננים, ומקורם בהחלטה "רגעית, ילדותית וטיפשית" (פסקה 7 לגזר הדין). נטען, כי בתחילת האירוע חזאן כלל לא היה מודע לכך שמתרחש 'מרדף', וכי האירוע כולו נמשך זמן קצר יחסית, כאשר לאיש מהמשתמשים בדרך או מהשוטרים לא נגרם נזק. אשר לנסיבות שאינן קשורות בביצוע העבירה הפנה בא-כוחו של חזאן לנסיבותיו האישיות, כאמור בתסקיר שירות המבחן, ולכך שהודה בעובדות כתב האישום המתוקן מיד לאחר תיקונו. נוכח האמור טען בא-כוחו של חזאן, כי יש לאמץ את המלצת שירות המבחן ולהטיל עליו מאסר שירוצה בדרך של עבודות שירות.

 

  1. בקביעת מתחם העונש ההולם עמד בית המשפט על הערכים החברתיים שבהם פגע חזאן במעשיו – הגנה על חייהם, שלמות גופם ורכושם של משתמשי הדרך וגורמי אכיפת החוק – וקבע כי מידת הפגיעה בהם בנסיבות העניין היא 'בינונית'. לאחר מכן עמד בית המשפט המחוזי על פסקי הדין אליהם הפנו הצדדים, והשווה בין נסיבותיהם לנסיבות דנן. בית המשפט המחוזי ציין כי אף שמדובר באירוע 'ספונטאני', אין לייחס לכך משקל של ממש, שכן אירועים אלו מטיבם וטבעם 'מתפתחים' ואינם מתוכננים. כמו כן, בית המשפט המחוזי הדגיש את העובדה שחזאן לא שעה לקריאותיהם החוזרות ונשנות של השוטרים, והמשיך להוות סכנה ממשית למשתמשי הדרך ולשוטרים, אף שהיו לו מספר הזדמנויות לחדול ממעשיו. לצד זאת צויין, כי המרדף היה קצר יחסית, בזמן ובמרחק, מבלי שנגרם נזק של ממש לאיש, ללא פריצה פיזית של מחסומים או חצייה באור אדום. נוכח האמור קבע בית המשפט המחוזי כי מתחם העונש ההולם נע בין 10 חודשי מאסר ל-3 שנות מאסר. לעניין העונש המתאים בתוך המתחם, נתן בית המשפט המחוזי את דעתו על הנסיבות שאינן קשורות בביצוע העבירה – נסיבותיו האישיות של חזאן, הודאתו בעובדות כתב האישום המתוקן והעובדה שלא ריצה עונש מאסר קודם – וקבע כי הללו מצדיקות "עונש מתון באופן יחסי" (פסקה 17 לגזר הדין). יחד עם זאת, נוכח חומרת המעשים, כמו גם עברו התעבורתי, קבע בית המשפט המחוזי כי לא ניתן להסתפק בעבודות שירות, וגזר על חזאן 10 חודשי מאסר בפועל; מאסר על-תנאי; 4 שנות פסילה של רישיון הנהיגה וקנס בסך של 7,500 ₪.

 

          מכאן הערעורים שלפנינו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.



שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ