אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גירושין של בני זוג נשואים אזרחית שהתגיירו ולא שבו ונישאו כדמו'י.

גירושין של בני זוג נשואים אזרחית שהתגיירו ולא שבו ונישאו כדמו'י.

תאריך פרסום : 18/03/2013 | גרסת הדפסה
תיק רבני
בית דין רבני גדול
891549-1
05/03/2013
בפני השופט:
1. הרב ציון אלגרבלי - דיין
2. הרב אברהם שיינפלד - דיין
3. הרב יצחק אלמליח - דיין


- נגד -
התובע:
פלונית
עו"ד ריקי פרידמן
עו"ד סיגל פלד
הנתבע:
פלוני
עו"ד אבי ששון
עו"ד יפעת לב ארי פרידברגר
פסק-דין

לפנינו ערעור על פסק דינו של ביה"ד האזורי בתל אביב מיום כ' אדר תשע"ב (14/03/12)שבו נפסק כדלהלן:

"א.     על האישה לקבל גט לחומרא תוך שלושים יום מהיום.

ב.       מאחר והמדובר רק בקשר אזרחי ללא נישואין כדמו"י, במידה והאישה לא תסכים לקבל גט תוך שלושים יום, ביה"ד יחליט על התרת הנישואין של הצדדים."

הצדדים נישאו בנישואין אזרחיים בסין בשנת 1987. שם נולדה להם בתם הבכירה. הבעל הגיע לישראל בחודש יולי 1993, והתגייר בביה"ד הרבני האזורי בירושלים ביום ו' תמוז תשנ"ד. האישה הגיעה לישראל בחודש ינואר 1995, ולאחר מספר חודשים הגישה בקשה לגיור. הליכי הגיור של האישה התארכו. הדיון הראשון בבקשתה התקיים ביום כ"א אייר תשנ"ה בביה"ד הרבני באריאל. בחודש חשוון תשנ"ז ביקשה האישה להעביר את התיק לביה"ד הרבני בירושלים. בינתיים הצדדים עברו להתגורר בתל אביב (ראה מכתבו של מר [ס'] מחודש שבט תשנ"ז). הדיון התקיים ביום ט' אדר א' תשנ"ז. ביה"ד חקר את האישה על ידיעותיה ביהדות. ביה"ד שאל את הצדדים האם רצונם להינשא כדמו"י, והצדדים השיבו בחיוב. האישה טבלה ביום י"ב אדר א' תשנ"ז, וגיורה אושר ביום כ"ה אדר א' תשנ"ז. לאחר הגיור נולדו לצדדים שני ילדים נוספים.

יש בתיק מכתבים מאנשים שהכירו את הצדדים באותה תקופה, והמליצו לגיירם. ואולם, מעיון בתיק עולה שבתקופה שהצדדים התגוררו בישוב [א'] הם חיו בנפרד, וסמוך לגיור, כאשר הצדדים עברו לגור ברח' [... ] בבני ברק, הם חזרו להתגורר יחד [בניגוד לדברי האיש בפרוטוקול הדיון בבית הדין האזורי ביום ט' אדר א']. גם מתברר מהתיק האזורי שהצדדים מעולם לא נישאו כדמו"י, למרות הצהרתם בפני ביה"ד האזורי.

כמו כן נראה, שלמרות שלפני שהאישה התגיירה, הצדדים ביקשו להתגורר בסביבה דתית (ראה מכתבו הנ"ל של מר [ס']), לאחר הגיור הצדדים התערו בקהילת המקור שלהם. תעיד על כך העובדה שעד היום, לאחר עשרות שנים בארץ, האישה הייתה זקוקה למתורגמן, ואף אמרה בביה"ד האזורי ביום כ"ה שבט תשע"א: "אני לא רוצה להתגרש, אני לא מבינה מה זה גט."

ביום י"ט טבת תשע"א הופיעו הצדדים וב"כ בביה"ד האזורי בתביעת הגירושין של הבעל. הבעל תבע גירושין. האישה השיבה שתסכים להתגרש לאחר שענייני הרכוש והמזונות יסתיימו בבית המשפט. ביה"ד החליט באותו יום, שיש לבצע גט לחומרא, לאחר שהבעל יעזוב את הדירה המשותפת. נקבעו שני מועדים לסידור גט - ביום 04/01/11 וביום 10/01/11. האישה לא הופיעה לשניהם. לקראת המועד השני כתבה ב"כ האישה לביה"ד כי מרשתה מוכנה להתגרש אם כי יש כמה דברים שצריך לגמור, לכן ביקשה ארכה. ביום כ"א שבט תשע"א התקיים דיון נוסף בפני הרכב מלא. האישה חזרה בה מהסכמתה להתגרש וביקשה שהבעל יוכיח את תביעתו. במהלך הדיון התברר לביה"ד שאין בידי הצדדים כל אסמכתא כי הם יהודים. בעקבות כך החליט ביה"ד באותו יום שלא ימשיך בהליכים לפני שהצדדים ימציאו לביה"ד אישורים על יהדותם. האישורים הנ"ל הומצאו. וביום כ"ג חשוון תשע"ב (20/11/11)התקיים דיון נוסף. בדיון הופיעו שני עדים מטעם הבעל. האישה לא הביאה עדים. ב"כ הצדדים הודיעו לביה"ד שאפשר לתת פסיקה, אך ב"כ הבעל ביקש לקבוע מועד לדיון נוסף בו תיחקר האישה על מסמך שכתבה. הדיון נקבע ליום י"ז אדר תשע"ב (11/03/12). ביום הדיון הופיעו הצדדים וב"כ, ב"כ הבעל הציג את המכתב שכתבה האישה, ובו תיאורים קשים על הבעל, והבעת רצונה להתגרש. במהלך הדיון נכנסה מתרגמת לדיון, למרות התנגדות ב"כ האישה. מכאן נעתיק מהפרוטוקול:

"האישה: לא רוצה להתגרש, אני מוכנה לקבל אותו בסדר ולחיות אתו חיי אישות.

הבעל: אין מצב שאני אחזור לשלום בית.

בא כוח האישה: קבעו לו להביא ראיות ותשעה חודשים לא הביא שום ראיה.

הבעל: אני מבקש מפתח לבית וגם מיטה בשביל לחזור הביתה."

למחרת הדיון שלח ב"כ האיש לב"כ האישה בקשה להקפאת כל ההליכים שבין הצדדים כתנאי לחזרת האיש לשלום בית. ב"כ האישה השיבה שהיא מבקשת שהאיש יעבור בדיקת זיבה ואיידס טרם שובו. ודחתה את הבקשה להפסקת ההליכים.

ביום כ' אדר תשע"ב 14/03/12 ניתן פסק הדין נשוא הערעור.

ב"כ האישה המערערת טוענת שיש לבטל את פסה"ד משום שהצדדים לא הסכימו לדיון בהרכב חסר; משום שלא אפשרו לה לחקור את הבעל בעניין המסמך הנ"ל, ומשום שלא היה סיפק בידה לעיין במסמך לפני הדיון; משום שביה"ד אפשר לגב' [פ'] להיות מתורגמנית למרות התנגדות ב"כ האישה; משום שביה"ד התעלם מבקשת ב"כ האישה להזמין את החוקר הפרטי לעדות; ומשום שביה"ד לא הורה לסכם את הטענות. ב"כ האישה מוסיפה וטוענת שטעה ביה"ד כאשר חייב את האישה בגט למרות רצונו של האיש בשלום בית. עוד טוענת היא, שביה"ד סמך על דברי ב"כ הבעל שאמר שההליכים בביהמ"ש הסתיימו, בעוד ממכתבו של הרו"ח עולה כי טרם נמסרו לו כל המסמכים.

ב"כ הבעל משיב שהאישה הביעה את רצונה מספר פעמים בגט, כאמור ומפורט לעיל. ובאשר להליכים בביהמ"ש, ההליכים הסתיימו במתן פסק דין, ומכאן ואילך מדובר בביצוע פסק הדין בין היתר על ידי חוות הדעת של האקטואר.

אלו עיקרי הדברים.

עניין לנו בבני זוג שנשאו בנישואין אזרחיים בעודם גויים, ולא נשאו כדמו"י או בנישואין אזרחיים לאחר שהתגיירו. בנימוקים להלן נעסוק בשאלה ההלכתית העקרונית בלבד. בהמשך, לאחר סיכום הדיון בשאלה האמורה, נשוב לפרטי מקרה זה.

ולכאורה הדברים פשוטים ומפורשים ברמ"א (אה"ע סי' כו)שכתב וז"ל:

"עכו"ם שנשא עכו"ם, וכן מומר שנשא מומרת לעבודת כוכבים בנימוסיהן, ונתגיירו אח"כ, אין כאן חשש קידושין כלל ומותרת לצאת ממנו בלא גט, אף על פי ששהה עמה כמה שנים אינו אלא כזנות בעלמא."

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ