אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גירושין ותביעות כרוכות בבני זוג שנישאו בנישואין אזרחיים

גירושין ותביעות כרוכות בבני זוג שנישאו בנישואין אזרחיים

תאריך פרסום : 25/03/2014 | גרסת הדפסה
תיק רבני
בית דין רבני אזורי תל אביב - יפו
448866-3
11/07/2013
בפני השופט:
1. הרב שמעון מלכה - אב"ד
2. הרב אליהו הישריק
3. הרב זבדיה כהן


- נגד -
התובע:
פלוני
עו"ד יעל שמואלי
הנתבע:
פלונית
עו"ד יורם ביתן
פסק-דין

עובדות והליכים

ביום א' בכסלו תשע"ג (15.11.2012) פתח הבעל התובע תיק תביעת גירושין ובכרוך לה חלוקת רכוש, משמורת והסדרי ראייה ומזונות ילדים. נקבע מועד לדיון ליום ח' באדר תשע"ג (18.2.2013).

האישה הנתבעת שלחה כתב הגנה ביום י' בטבת תשע"ג (23.12.2012) ע"י באכוחה דאז עו"ד מאיר כהן, ובסופו בקשה מבית הדין לשלוח את בני הזוג לטיפול מקצועי, לקבוע משמורת לאם והסדרי ראייה לאב, לחייב את האב במזונות ילדים, לחייב את הבעל במזונות אישה ומדור ולחלק את הרכוש שווה בשווה.

ביום ז' באדר תשע"ג (17.2.2013), יום לפני מועד הדיון, שלחה האישה בקשה דחופה לתיקון כתב הגנה, בבקשה זו מודיעה האישה כי היא החליפה ב"כ ומעתה מייצג אותה עו"ד יורם ביתן.

לטענת ב"כ האישה הם מתנגדים לסמכות בית הדין לדון במזונות הילדים ובנושאים הכרוכים, כיוון שמדובר בנישואין אזרחיים הרי כבר נקבע בבג"ץ 2232/03 כי בנישואין אזרחיים ישנה סמכות לבית הדין לדון בגירושין אך לא בנושאים הכרוכים, לחילופין טען ב"כ האישה כי אם בית הדין יקבע כי ישנה סמכות גם בכריכה, מבוקש כי יידון בנושאים אלו על פי חוק יחסי ממון. לחילופי חילופין טען ב"כ הנתבעת כי כל הכריכה נעשתה שלא כפי מבחני הכריכה הנהוגים. בסופו של כתב ההגנה המתוקן ביקש ב"כ הנתבעת מבית הדין לגרש את הצדדים, לקבוע כי הנושאים הכרוכים אינם בסמכות בית הדין, לחילופין שיידונו על פי חוק יחסי ממון, לחייב בתשלום כתובה רעיוני או פיצויים, ולחייב את הבעל במזונות אישה.

בדיון שהתקיים ביום ח' באדר תשע"ג (18.2.2013) נכחו הצדדים ובאי כוחם, הבעל תבע גירושין, האישה הסכימה להתגרש אך תבעה את זכויותיה. ב"כ האישה הנתבעת טען כי לפי דעתו אין לבית הדין סמכות לדון גם בגירושין, ואם בית הדין חושב שיש לו סמכות לדון בעניין הגירושין אז שבית הדין יידון בכל התיקים. ב"כ הבעל טענה כי סמכות בית הדין היא בגירושין ובכל הנושאים הכרוכים, וביקשה זמן להגיב בכתב על בקשת ב"כ האישה להגיש כתב הגנה מתוקן וכן להגיב על נושא הסמכות.

ניתנה החלטה ביום ט' אדר תשע"ג (19/02/2013) להמתין לקבלת תגובת ב"כ הבעל על בקשת האישה להגיש כתב הגנה מתוקן, בטרם תינתן החלטה. ביום ג' בניסן תשע"ג (14.3.2013) הגישה ב"כ הבעל תגובה כפי החלטת בית הדין הנ"ל, בתגובה זו טוענת ב"כ הבעל כי למעשה לאחר הגשת כתב התביעה של הבעל, הגישה האישה ע"י בא כוחה הקודם כתב הגנה ביום י' בטבת תשע"ג (23.12.2012) בו היא הסכימה לסמכות בית הדין בכל הנושאים הכרוכים, שהרי בכתב הגנה זה היא עצמה ביקשה שבית הדין יחייב את הבעל במזונות הילדים, במזונות אישה ומדור, וחלוקת רכוש.

לגבי הבקשה להגשת כתב הגנה מתוקן טוענת ב"כ הבעל כי אין היא מסכימה לכך, לאחר שכבר ניתנה הסכמת האישה לסמכות בית הדין בכתב הגנה הראשון, אין לקבל כתב הגנה חדש הטוען אחרת, וכי העובדה שהחליפה ב"כ אין בה כדי לשנות את העובדה שהיא הסכימה לסמכות בית הדין. לטענתה, אמנם מדובר בנישואין אזרחיים של כהן וגרושה, אך כבר ישנה פסיקה של בתי הדין הרבניים בחיפה ונתניה כי גם במקרים אלו יש לבית הדין סמכות לדון בנושאים הכרוכים, וכי הנאמר בבג"ץ 2232/03 היא אמרת אגב.

דיון והכרעה

לפנינו שתי שאלות לדיון:

א.  האם בית הדין מוסמך לדון בנושאים הכרוכים בתביעת הגירושין כאשר מדובר בנישואין אזרחיים של כהן וגרושה?

ב.   האם הנתבעת יכולה להגיש כתב תביעה מתוקן בו היא חוזרת בה מהסכמתה לסמכות בית הדין לדון בכל הנושאים הכרוכים לרבות מזונות ילדים?

על השאלה הראשונה, כבר נכתב רבות בפסיקה בבתי הדין הרבניים והאזרחיים.

ראשיתם בבג"ץ 2232/03 לפיו ישנה סמכות בית הדין לדון בגירושין מדין נישואי בני נוח אך אין סמכות לדון בכריכה, כיוון שבן הזוג הכורך אינו יכול להתכוון בכנות להתדיין בפני בית הדין בסוגיה שבית הדין כלל אינו מכיר בה, כפיית דיון על בן הזוג בפני פורום המתכחש לגילוים הרכושיים של סטטוס הנישואין מנוגדת לעקרונות הצדק, בנסיבות אלה כריכה במטרה להעניק לבית הדין סמכות שיפוט ייחודית אינה יכולה להיחשב כריכה כנה.

לעומת זה בפסק דין של בית הדין הרבני בטבריה תיק מספר 80581211 מיום ב' תמוז תשס"ט 24/06/2009 ופסק הדין של בית הדין הרבני בנתניה תיק מספר 764411/1 מיום כ"ה תשרי תשע"א (03/10/2010) וכן בפסק דין של בית הדין הרבני בחיפה מיום ג' אב תשע"ב (22/07/2012) נפסק כי גם בנישואין אזרחיים ישנה סמכות לבית הדין הרבני לדון בנושאים הכרוכים מכוח חוק יחסי ממון ומנהג המדינה, והנאמר בבג"ץ הנ"ל הוא אמרת אגב.

דעתי בזה כדעת בתי הדין הנ"ל, וכפי הנימוקים שנכתבו שם באורך.

באשר לשאלה השנייה - הגשת כתב תביעה מתוקן.

בנידון זה יש להבחין בין נתבע שלא היה מיוצג, עליו נוכל לומר אולי בראשונה לא ידע את זכויותיו או את תקנות הדיון וסדרי הדין, ועכשיו שיש לו ייצוג, הרי יוכל להביע את זכויותיו להם לא היה מודע, בכתב הגנה מתוקן, ומעשים בכל יום שאדם רגיל פותח תיק תביעת גירושין, בכוונתו לדון גם במזונות חלוקת רכוש משמורת ילדים, אך בכתב התביעה אותו הוא כותב בכתב ידו הוא מזכיר רק את תביעת הגירושין בחושבו כי הכול כלול במושג תביעת גירושין, כשהמושג כריכה לא ידוע לו כלל, ורק לאחר שיש לו ייצוג ב"כ מבקש לכרוך במפורש את מה שהתכוון ולא כתב - פה נוכל לקבל כתב תביעה מתוקן.

מה שאין כן במקום בו הנתבע היה מיוצג וכתב כתב הגנה ארוך ומנומק לפרטי פרטים, ורק בגלל שהוא החליף ייצוג לעו"ד שיש לו גישה אחרת בתיק הוא מבקש להציג כתב הגנה מתוקן, פה לא נוכל לומר שזהו כתב הגנה מתוקן, אלא למעשה כתב הגנה חדש, שהרי בכתב הגנה זה חוזר בו הנתבע מכל מה שהסכים בכתב הגנה הקודם, למעשה אין זה תיקון, אלא בנייה מחדש של כתב הגנה אחר, כאן בוודאי אין מקום לקבל כתב הגנה חדש ושונה מכתב הגנה הראשון.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ