אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גיאן ואח' נ' כונס נכסים רשמי באר שבע והדרום

גיאן ואח' נ' כונס נכסים רשמי באר שבע והדרום

תאריך פרסום : 18/02/2012 | גרסת הדפסה
פש"ר
בית המשפט המחוזי באר שבע
5761-09
14/02/2012
בפני השופט:
נחמה נצר

- נגד -
התובע:
יוסף גיאן
הנתבע:
כונס נכסים רשמי באר שבע והדרום עו"ד נורה גוטליב – נאמנת לנכסי החייב. עו"ד דוד לוי – כונס נכסים בתיק אחוד הבנק הבינלאומי הראשון ע"י עו"ד ירון שוואב

החלטה

בהמשך לדיון שהתקיים בפניי ביום 10.3.11, וכמתחייב מהחלטות שניתנו באותו מועד, פעלה הנאמנת להגיש התייחסותה לבקשת הנושה המובטח – הבנק הבינלאומי, וכן עתרה למתן הוראות, הכל בזיקה, להליך המכר שבוצע זה מכבר בהליכי הוצאה לפועל ואשר במסגרתם, מונה עו"ד דוד לוי, לשמש ככונס נכסים.

כפי שהובהר זה מכבר, הבנק הבינלאומי חרף היותו נושה מובטח של החייב ושל רעייתו, וחרף היותו אוחז בנשייה מובטחת על משקם החקלאי של החייב ורעייתו במושב גבעתי, והגם, שכבר ביום 20.9.04, הוגש על ידו לביצוע אותו שעבוד, לא ננקטו הליכי המימוש במסגרת תיק המימוש, אלא במסגרת תיק איחוד שנפתח על רקע בקשה של זוכים שונים של החייב, לנסות ולהיפרע באמצעות מימוש אותו משק חקלאי.

כאמור, במסגרת תיק האיחוד, מונה עו"ד דוד לוי ככונס נכסים, ולימים, עלה בידו להגיע להסכמה למכירת זכויות החייב ואשתו במשק החקלאי.

כזכור, בדיון מיום 10.3.11, הוברר כי כונס הנכסים עודנו אוחז בכספי המימוש, ובאותו מעמד, הוריתי כי חלקו של החייב בתמורת המכר, תועבר לקופת פשיטת הרגל.

במקביל, אפשרתי לנושה המובטח, להגיש הודעה לעניין יתרת הסכום שהנושה המובטח זכאי לו מתוך חלקו של החייב בתמורת המכר. ואכן, התקבלה הודעה מטעם הנושה המבוטח, ולאחר מכן, הבהרה נוספת מטעמו, אשר בזיקה אליהם, התקבלה בקשת הנאמנת לקבלת הוראות, שבמסגרתה, חלקה הנאמנת על האופן שבו פעל הנושה המבוטח לחשב את יתרת החוב.

אין חולק, כי הבקשה למימוש המשכון הוגשה ביום 20.9.04. עוד אין חולק, כי צו המכר המאפשר מימושו של המשק החקלאי בתיק האיחוד, נחתם כבר ביום 7.7.05. מועד נוסף שהינו רלוונטי, הוא המועד שבו ניתן צו הכינוס, לפי בקשת החייב, קרי, 13.12.09.

הנושה המובטח, סבור, כי אין למנוע בעדו מלקבל את מחצית חובו של החייב, כשזה מחושב על פי ספרי הבנק בצירוף ריבית הסכמית ממועד צו המכר ועד ליום 28.12.11.

על פי חישוב זה, זכאי הבנק לסכום של 285,484.85 ש"ח. הנושה המובטח טורח לציין שני מסלולים נוספים לחישוב. האחד מבטא את החוב בספרי הבנק בצירוף הפרשי הצמדה למדד וריבית חוקית ממועד צו המכר ועד ליום 28.12.11 והתוצאה המתקבלת מסתכמת בסכום של 238,141.70 ש"ח, אלא שלשיטת הנושה המובטח החישוב האמור, הינו נכון, אך בהנחה כי לא ניתן פסק דין כנגד החייב, בו בזמן שלשיטת הנושה המובטח, הגשת שטר המשכון לביצוע בלשכת ההוצאה לפועל, כמוה כקבלת פסק דין כנגד החייב. בשאלה זו, דעתי, כדעת הנושה המובטח, שכן, הגשת שטר משכון לביצוע בהליכי הוצאה לפועל, ובאין התנגדות של החייב למימוש המבוקש, עולה, כדי קיומו של פסק דין שיסודו שטר המשכון.

בהתקיים פסק דין כנגד החייב, הרי שחישוב חלקו של החייב בחוב על פי ספרי הבנק, בצירוף הפרשי הצמדה למדד וריבית חוקית, ממועד צו המכר ועד ליום 28.12.11, מביא לתוצאה של 268,635.82 ש"ח.

לחילופין, מציין הנושה המובטח, כי לכל הפחות, הוא זכאי לריבית הסכמית עד ליום מתן צו הכינוס (31.12.09) ועל כן, מחצית סכום החוב המחושב על פי ספרי הבנק בצירוף ריבית הסכמית עד ליום 31.12.09, ובצירוף ריבית חוקית מהמועד האמור ועד ליום 28.2.11, מביא לתוצאה, של 270,593.13 ש"ח.

בקשתו של הנושה המובטח היא, כי יועבר לו סך של 285,484.85 ש"ח ולחילופין סך של 270,593.13 ש"ח.

בכל הכבוד הראוי, נדמה כי הנושה המובטח לא דק פורתא, שהרי זכותו לריבית הסכמית, היא כל עוד ניתן להתרשם מקיומו של ההסכם בינו לבין החייב, והרי, הנושה ראה לנכון להגיש את שטר המשכון לביצוע ביום 20.9.04, ויש בכך, משום הצהרה והכרה, של הנושה המובטח, כי החייב חדל מלפרוע את חיוביו. כאשר עובדה זו מצטרפת גם לקיומו של צו כינוס, שניתן, אמנם, אך ביום 13.12.09, אלא שעד ועובר לאותו מועד, טרם חולקה יתרת התמורה ממימוש הנכס. הצטרפותם של אלו, מחייבת, לדעתי, את המסקנה, כי חישוב חלקו של החייב בחוב המובטח, צריך להיעשות כך שהחוב הרשום בספרי הבנק, יחושב בצירוף ריבית הסכמית, עד ליום 20.9.04, וממועד זה, תתווסף לסכום האמור ריבית חוקית שתחושב עד ליום 28.2.11.

הואיל והנושה המובטח באף לא אחד מחישוביו המוצעים חישב את החוב באופן האמור, מורה לנושה המובטח לערוך חישוב החוב על פי הפרמטרים שצויינו על ידי לעיל. עם הצגת חישוב מתוקן, כאמור, יפעל הכונ"ר לשחרר לידי הנושה המובטח את הסכום שהינו תוצאת החישוב.

באשר לדרישת הנושה המובטח לפסוק שכרו של בא כוחו, על פי הרשום בתיק ההוצאה לפועל, הנני בדעה, כי משנמנע הנושה המובטח מלממש את נשייתו המובטחת, ובשעה שהנושה המובטח השתהה במידה לא סבירה מלדרוש ומלקבל את יתרת החוב המובטח, גם לא לאחר שאושר צו המכר, סברתי כי לא יהיה זה נכון לפסוק לטובת הנושה המובטח גם רכיב של שכר טרחה, במיוחד, בהיות החייב פושט רגל ובחובתו של בית משפט זה לנסות ולהותיר מעט מרכושו של החייב גם לטובת נושיו הרגילים.

יצויין כי הנושה המובטח, ברוב הגינותו, הותיר זכותו לשכר טרחה לשיקול דעתו של בית המשפט, וגם נימוק זה, שימש בידי כדי להגיע למסקנה שאין לזכות את הנושה המובטח ברכיב של שכר טרחה, זולת זכותו של הנושה המובטח למלוא נשייתו המבוטחת, על פי הפרמטרים לחישוב אותם קבעתי לעיל.

שני עניינים נוספים המצריכים התייחסות, האחד, נוגע לדרישת המועצה האזורית באר-טוביה.

לטעמי, האופן בו פעל כונס הנכסים, עו"ד דוד לוי, הינו נכון, ואכן, יש להכיר בזכותה העודפת שדל המועצה על פי פקודת המיסים (גביה) עד כדי סך של 37,127 ש"ח, כפי שהועבר לידיה באמצעות כונס הנכסים.

יתרת דרישתה של המועצה האזורית, אינה בגדר שעבוד ראשון, ובוודאי שאינה גוברת על זכותו של הנושה המובטח.

באשר למימי הדרום- לא ראיתי כי זו פנתה בבקשה להכיר בעדיפותה ובאין בקשה ומסמכים תומכים, אינני רואה עילה או הצדקה להעדיף נושה זו על פני נושיו הרגילים של החייב.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ