אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גטהון נ' אדמסו

גטהון נ' אדמסו

תאריך פרסום : 27/06/2010 | גרסת הדפסה
ת"ק
בית משפט לתביעות קטנות ירושלים
5178-08
27/06/2010
בפני השופט:
מרים ליפשיץ-פריבס

- נגד -
התובע:
ציון גטהון
הנתבע:
מריה (מרו) אדמסו
פסק-דין

פסק דין

1.התביעה שבפני היא תביעה כספית בגין אי החזר הלוואה שניתנה על ידי התובע לנתבע ולאחיו של התובע (להלן-"האח") בסך של 25,000 ₪. סכום ראשון בהלוואה היה בסך של 4,000 ₪ וסכום שני בסך 21,000 ₪, מבלי שנחתם הסכם הלוואה. הנתבע, הכחיש קבלת הלוואה מהתובע וטען להיעדר יריבות עם התובע.

2. לטענת התובע, הוא סייע לאחיו לפתוח עסק של חנות בישוב עפרה ביחד עם הנתבע. לאחר פרק זמן של כשנה, הסתיימה השותפות בין השניים ואחיו, פרש ממנה. לדברי התובע, הוסכם בין השותפים - הנתבע והאח כי עם פרישתו של האח מהשותפות יועבר העסק במלואו לידי הנתבע והנתבע, יפרע את חובות העסק. בהתאם לכך, טוען התובע כי על הנתבע להחזיר את החוב בגין ההלוואה לידיו.

3. התובע, לא הציג ראייה כלשהי להוכחת קיומה של שותפות , גם אם אינה שותפות רשומה בין אם בהסכם בין השותפים ובין אם בחוזה שכירות של בית העסק , על מנת להוכיח כי הושכר ע"י הנתבע ואחיו. כך גם לא הוצג הסכם בין אחיו של התובע לנתבע בנוגע לפרוק השותפות.

4.הנתבע טען להיעדר יריבות עם התובע שכן הלה, לא נתן לו כל הלוואה וכן הכחיש את קיומה של שותפות בינו לבין אחיו של התובע. לדבריו, האח הועסק על ידו בעסק שהיה בבעלותו. הנתבע, לא הביא ראייה כלשהי על מנת לסתור את טענת התובע בדבר קיומה של שותפות ולא הציג מסמך כלשהו המעיד על העסקתו של האח כשכיר. הנתבע בעדותו, הודה כי ניתן פסק דין כנגדו בתביעה של האח בגין סיום השותפות. לדבריו, לאחר שהגיש גתב הגנה בתביעה של האח תוקן סכום התביעה וניתן פסק דין לאחר ישיבה אליה הוא לא התייצב והוא חויב בתשלום לאח בסך 35,000 ₪. בכוונתו לדבריו, להגיש בקשה לביטול פסק הדין, אף שלא עשה כן עד כה.

5.אחיו של התובע גם הוא העיד על שותפות שנוצרה בינו לבין הנתבע. בנסיבות אלו סבירה גרסת התובע על שותפות של הנתבע ואחיו של התובע, ואף שלא נרשמה הריהי בגדר שותפות, על פי פקודת השותפויות. הדבר מתיישב עם עדותו של הנתבע בעניין פסק הדין שניתן בעניין השותפות ואילו עסקינן ביחסי עובד – מעביד, היה ניתן פסק דין בפני בת הדין לעבודה ולא כפי שהיה בפועל, בפני בית משפט השלום. קביעתי זו מתיישבת עם הלוואה אשר הנתבע הודה בקבלתה בסך 4,000 ₪ שניתנה לו ע"י האח מהתובע. אילו היה האח שכיר, לא סביר שהיה דואג לקבלת הלוואה מהתובע עבור העסק.

6. על התובע הנטל להוכיח ברמה הנדרשת במשפט אזרחי, קיומה של יריבות עם הנתבע בהיותו לווה ממנו וכן להוכיח את מתן כספי ההלוואה לנתבע. למרות הכחשת הנתבע את דבר קבלת הלוואה בסך 21,000 ₪ ואף שקבעתי ישיבה נוספת להשלמת הבאת הראיות ע"י בעלי הדין, לא הביא התובע ראיות מספיקות להוכחת מתן ההלוואה לנתבע ואילו הנתבע, לא התייצב לדיון למרות שהוזמן כדין.

7. התובע העיד על מתן הלוואה בצ'ק בנקאי לידי אחיו בסך של 21,000 אשר נרשם ע"ש אחיו (עמ' 1 שורות 17-19). בהמשך עדותו אמר התובע כי הוא נתן ביד לאחיו את הצ'ק הבנקאי ואחיו, התקשר לנתבע והודיע לו על קבלת הצ'ק. "הם (האח והנתבע- מ.ל) הפקידו את זה לחשבון שלהם" ( דברי התובע בעמ' 2 שורות 5-11). אחיו של התובע העיד על קבלת צ'ק בנקאי מאחיו, התובע ועל מסירתו לאדם שממנו הם קנו את החנות (עמ' 2 שורות 18-21).

8. הנתבע , הכחיש בעדותו דבר קבלת צ'ק בנקאי או תשלום בסך 21,000 ₪ וטען כי הוא דאג לתשלום ל'בעל הבית' של העסק (עמ' 3 שורות 11-18). לדברי הנתבע, לא ידוע לו דבר על צ'ק בנקאי וגם לא הוצג בפניו צ'ק בנקאי.

9. בניגוד לעדויות של התובע ואחיו עיון במסמכי הבנק של התובע ת/1 ת/2, שהוגשו על ידו בישיבה השנייה, מלמד כי לא הוצא צ'ק בנקאי מחשבונו של התובע כי אם משיכה במזומן בסך של 21,000 ₪ . לא הוגשה גם כל אסמכתא אחרת מטעם התובע על הוצאת צ'ק בנקאי בסכום זה ולא הובאה ראייה בתמיכה לעדותו של האח, על הפקדת הצ'ק ( או תשלום במזומן) לבעלים על החנות של העסק (להלן-"הבעלים"), או לחשבון של השותפות.

יתירה מכך, האח העיד על קבלת הצ'ק לידיו ולא הובאה כל ראייה על מסירתו לידי הנתבע. התובע, לא דאג להתייצבות של הבעלים על החנות על מנת להוכיח את קבלת צ'ק בנקאי מאחיו, למרות שלא היו בידיו ראיות אחרות להוכחת מתן סכום ההלוואה בסך 21,000 לשותפות או לידי הנתבע.

10. למרות התייצבותו של האח לעדות וידיעתו על פסק הדין שניתן לטובתו, לא טרחו התובע או אחיו, להציג את פסק הדין בתמיכה לטענתם בדבר הסדר לכאורה, לנשיאת בחובות של השותפות ע"י הנתבע בלבד ולהבטיח שהנתבע לא נשא בחוב נשוא התביעה, במסגרת פסק הדין שניתן בתביעה הקודמת כנגדו. לפיכך, גם אילו הוכח מתן סכום ההלוואה לנתבע או לשותפות הרי שהיה על התובע להוכיח כי הנתבע בלבד, חייב לשאת בהחזר החוב בגין ההלוואה על פי הסכם בין השותפים או על פי פסק דין בתביעה שנידונה בין הנתבע לאחיו של התובע. חזקה על התובע, שהיה מגיש את פסק הדין בתמיכה לטענותיו, אילו היה בו כדי לתמוך בטענותיו בנוגע לשותפות ולפירוקה.

11.לפיכך אני דוחה את התביעה להחזר הלוואה בסך של 21,000 ₪ לתובע וראוי היה שהמחלוקת תתברר בין השותפים, לשעבר שכן, לא הוכחה יריבות בין בעלי הדין שבפני בנוגע להלוואה זו.

12. לעניין ההלוואה בסך 4,000 ₪ נשוא התביעה. הנתבע, הודה כי החזיר לתובע סך של 3,000 ₪ באמצעות אחרים בגין הלוואה בסך 4,000 ₪ שניתנה לאחיו עבור העסק (עמ' 3 שורות 4-5 ). לאור הודאתו של הנתבע בקיומו של חוב בגין הלוואה זו, אני מחייבת את הנתבע בהחזר יתרת החוב בגינה בסך 1,000 ₪, בצרוף ריבית והפרשי הצמדה ממועד נתינה ביום 24.4.04 (כפי שעולה מעדותו של התובע על מועד נתינתה , עמ' 1 שורה 6) ועד ליום התשלום בפועל.

13.הנתבע ישלם לתובע הוצאות משפט בסך 1,000 ₪ בשים לב למחדליו עד להתייצבותו לדיון ובאי התייצבותו לישיבה הנוספת שנקבעה.

14. התשלומים ישולמו תוך 20 יום ממועד המצאת פסק הדין לנתבע, ויישאו ריבית והפרשי הצמדה ממועד פסק הדין ועד ליום התשלום בפועל.

15.עותק פסק הדין ישלח לצדדים.

ניתן ט"ו תמוז תש"ע, 27 יוני 2010, בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.



שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ