אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גז"ד למורשע נוסף- שותף בסיוע לשוד מתדלק תחנת הדלק בנסיבות מחמירות, התפרצות למסעדת מטבלים בראש פינה ועוד.

גז"ד למורשע נוסף- שותף בסיוע לשוד מתדלק תחנת הדלק בנסיבות מחמירות, התפרצות למסעדת מטבלים בראש פינה ועוד.

תאריך פרסום : 01/12/2010 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית המשפט המחוזי נצרת
41-10
30/11/2010
בפני השופט:
תאופיק כתילי סגן הנשיא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
רביע הייב (עציר)
עו"ד אמיר עראף
גזר דין

הקדמה:

1.       הנאשם הורשע על פי הודאתו, במסגרת הסדר טיעון, בעבירות של סיוע לשוד בנסיבות מחמירות, עבירה לפי סעיף 402(ב) בצירוף סעיפים 29 ו-31 לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן: " החוק"); נהיגה ללא רישיון, עבירה לפי סעיף 10(א) בצירוף סעיף 62(1) לפקודת התעבורה, התשכ"א-1961; נהיגה ללא פוליסת ביטוח בת-תוקף, עבירה לפי סעיף 2 לפקודת ביטוח רכב מנועי [נוסח חדש], תש"ל-1970; החזקת נשק, עבירה לפי סעיף 144(א) בצירוף סעיף 25 לחוק העונשין; ובעבירה של התפרצות לבניין שאינו מקום מגורים, עבירה לפי סעיף 407(ב) לחוק.  

כמו כן, הורשע הנאשם, על פי הודאתו, במסגרת הסדר הטיעון, בתיק שצורף לתיק זה ( ת"פ נוער נצרת 173-03-09) בעבירה של תקיפה סתם, עבירה לפי סעיף 379 לחוק.

העובדות:

2.       על פי כתב האישום המתוקן, ביום 13/3/10, בסמוך לשעה 2:30 לפנות בוקר, הגיעו הנאשם ושותפיו, מוחמד הייב ומוסטפא הייב (להלן: " השותפים" או " מוחמד" ו-" מוסטפא" בהתאמה) למסעדת "מטבלים" בראש פינה, בה עבד הנאשם. הנאשם והשותפים ניסרו את מנעול דלת המשרד, התפרצו אליו וגנבו ממנו רובה אוויר מסוג "דיאנה פרופשיונל", מ"ר 01342587 (להלן: " הנשק הגנוב"), אשר שייך לבעל המסעדה.

3.       ביום 15/3/10 עבד הנאשם במסעדה. עם סיום עבודתו בסמוך לחצות, שב לכפרו, טובא, באמצעות "טרמפ". עם הגיעו לכפר וברדתו מן הטרמפ, חלפו במקום השותפים, אשר  נסעו ברכבו של מוחמד מסוג מזדה, מ"ר 36-340-19. משראו את הנאשם, צפרו לו ועצרו את רכבם. מוחמד ירד מן הרכב והזמין את הנאשם להצטרף אליהם. הנאשם ניגש לרכב, ואז ביקשו ממנו השותפים לשבת ליד מושב הנהג ברכב ולנהוג ברכב. הנאשם נעתר לבקשתם והסיע את השותפים לכיוון יסוד המעלה, זאת חרף העובדה שאין לו, ומעולם לא היה לו, רישיון נהיגה, ושעה שהוא אינו מבוטח בפוליסת ביטוח בת-תוקף. במהלך נסיעתם, סיפרו השותפים לנאשם כי בכוונתם לבצע שוד בתחנת הדלק אשר בצומת יסוד המעלה (להלן: " הצומת").

4.       בהתאם לאמור, הגיעו הנאשם והשותפים, ביום 16/3/10, סמוך לשעה 1:50 לפנות בוקר, ברכב לצומת, כאשר הנאשם נוהג ברכב, מחמוד לצידו, ומוסטפא יושב מאחור. השותפים הגיעו מצוידים בנשק אותו גנבו מהמסעדה, בכובעי גרב, בכפפות, באלה מעץ ובתיק ירוק קטן. עם הגיעם לצומת, ערכו הנאשם והשותפים סיור הכנה באזור תחנת הדלק שבצומת, ואז נכנסו לחנית מלון "אטאפ", השוכן סמוך לצומת ועצרו בה. בחניית המלון חבשו השותפים כובעי גרב וכפפות.

5.       משסיימו השותפים להתארגן, המשיך הנאשם בנסיעה מחניית המלון ונכנס למתחם תחנת הדלק הסמוכה. הנאשם עצר את הרכב בסמוך לכניסה לחנות "So Good" המצויה במתחם תחנת הדלק, והשותפים ירדו מן הרכב, כשמוחמד מצויד בנשק הגנוב ומוסטפא מצויד באלה מעץ ובתיק הירוק. הנאשם נותר ברכב והמתין לשותפים.

6.       השותפים נכנסו לחנות, בה שהה אותה עת המתדלק ים קרקו (להלן: " המתדלק"). מוסטפא מסר למתדלק את התיק הירוק ומוחמד הורה לו למלא את התיק בכסף, תוך שהוא מכוון לעברו את הנשק ומאיים עליו באומרו: "שים את הכסף מיד בתיק או שאני יורה לך בראש". המתדלק ציית והחל ממלא את התיק הירוק בכסף. בהמשך, דרש מוחמד מהמתדלק כי ימסור לידיו גם את הכסף המצוי בכספת ואיים עליו באומרו: "תביא לי גם את הכסף שבכספת, אם לא אני מפוצץ לך את הראש". במהלך כל האירוע, כיוון מוחמד את הנשק לגופו של המתדלק ואיים עליו באמצעותו, ואילו מוסטפא איים עליו באמצעות האלה.        

כעבור זמן מה, קרב מוסטפא למתדלק, קירב לראשו את האלה, והורה לו, שוב, למסור לידיהם את הכסף שבכספת. המתדלק הראה למוסטפא את הארון בו מצויה הכספת והסביר לו כי אין לו גישה לכסף שבכספת. מוסטפא ניגש לקופה ונטל ממנה את יתרת הכסף שהייתה מצויה בה. השותפים גנבו מהתחנה, במהלך השוד, סך של 1,073 ש"ח.

7.       בשלב זה, נטלו השותפים את התיק הירוק עם השלל, יצאו מהחנות ועלו לרכב, בו המתין להם הנאשם. הנאשם והשותפים נמלטו ברכבם לעבר נהר הירדן, וכעבור 200 מ' התחלפו ביניהם, כך שמוחמד עבר לנהוג ברכב. באזור צומת גדות הבחינה ברכב ניידת משטרה, אשר עודכנה באירוע השוד, וזו החלה לדלוק אחר הרכב. מוחמד המשיך בנסיעה מהירה ונכנס לדרך עפר אשר מתפתלת במקביל לתוואי הירדן ההררי. אותה עת, הצטרפה למרדף ניידת נוספת אשר הגיעה מכיוון הגולן. הנאשם והשותפים נסעו בדרך הירדן ההררי מספר קילומטרים, כאשר שתי ניידות המשטרה נוסעות בעקבותיהם. במהלך המרדף, ובשל תוואי הדרך הקשה, התפרקו חלקים מרכבם של הנאשמים ושמן ניגר מרכבם. במהלך המרדף, כחצי קילומטר לפני היישוב כרכום, נפל רכבם של הנאשמים לתעלה בצד הדרך ונתקע.     

הנאשם והשותפים ירדו מהרכב, וברחו ברגל אל תוך החורש הטבעי המצוי במקום, במטרה להימלט מהשוטרים. בסריקות שערכו השוטרים נעצרו הנאשם ומוחמד ואילו מוסטפא הצליח להימלט ונעצר רק מאוחר יותר.

8.       עובדות התיק שצורף (ת"פ 173-03-09 בבית משפט השלום לנוער בצפת), הנן כדלקמן: בתאריך 6/3/08, בסמוך לשעה 16:30, בטובא זנגריה, תקף הנאשם ביחד עם אביו את פטמה הייב (להלן: " המתלוננת"), בכך שנכנס לחצר ביתה, תפס בשערה, הכה אותה בחלקי גופה השונים והפיל אותה ארצה ללא הסכמתה.

תסקיר שירות המבחן:

9.       במסגרת הדיון שנערך לפניי, הוזמן תסקיר שירות המבחן ביחס לנאשם. בתסקיר שנערך ביום 23/8/10, נמסר כי הנאשם בן 18, רווק, עובר למעצרו התגורר בבית הוריו בכפר טובא. שני מבין שבעה ילדים. אביו סובל מבעיות בריאות ומתקיים מקצבת נכות, אמו עקרת בית. סיים 10 שנות לימוד ועזב את לימודיו על רקע הישגים נמוכים ומצוקה כלכלית במשפחתו. לאחר לימודיו עבד כשנה וחצי כשוטף כלים ושומר לילה במסעדה בראש פינה. משנת 2007 ועד למעצרו עבד כשוטף כלים במסעדת "מטבלים" ובמסעדה נוספת בראש פינה. לדבריו, הוא עובד מגיל צעיר ותומך כספית במשפחתו. הנאשם מגלה אחריות כלפי בני משפחתו, וחווה תלות כלכלית ורגשית מצדם כלפיו. הנאשם חווה מצוקה נפשית כתוצאה משהותו במעצר, הראשון בחייו. עוד לדברי הנאשם הוא התנדב לשירות צבאי קרבי וגיוסו נקבע לחודש אוגוסט 2010, גיוסו לא יצא לפועל עקב מעצרו. לנאשם אין הרשעות קודמות.

10.   בהתייחס לעבירות נשוא התיק דנן, התרשמות שירות המבחן הנה כי הנאשם התקשה לקחת אחריות על מעשיו. לדבריו, הוא הודה מחשש לחייו ולעתידו, אף ששותפיו לעבירות איימו עליו כי ישתף עמם פעולה והוא פעל מתוך פחד מפניהם. גם ביחס לעבירת הנהיגה ללא רישיון, טען כי נהג ברכב עקב איומי השותפים. כן התרשם שירות המבחן כי הוא חווה תחושות קורבנות, ומתקשה להתחבר רגשית לקיום קווים עבריינים בהתנהגותו, ועל הכוונה הפלילית שבמעשיו, והוא נוטה להשליך את האחריות למצבו היום על שותפיו. הנאשם ביטא חרדה ומצוקה על רקע האפשרות שישלח לריצוי מאסר בפועל בין כותלי הכלא, אשר עלולה לגרום להתדרדרות ולפגוע בניסיונו לשקם את חייו ולפרנס את משפחתו. הנאשם לא ביטא נזקקות טיפולית ולא ראה צורך לערוך שינוי בדפוסי התנהגותו. נוכח קשיי הנאשם ליטול אחריות על מעשיו, נמנע שירות המבחן מלבוא בהמלצה טיפולית בעניינו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ