אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גז"ד למורשע בעבירות תעבורה חמורות שבוצעו על ידו תוך מרדף משטרתי אחריו.

גז"ד למורשע בעבירות תעבורה חמורות שבוצעו על ידו תוך מרדף משטרתי אחריו.

תאריך פרסום : 06/02/2013 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית המשפט המחוזי חיפה
28672-03-12
06/01/2013
בפני השופט:
אמיר טובי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד אמיר אליאל
הנתבע:
השאם אבו רומי
עו"ד גב' אורטל סיוון ממשרד עו"ד שלומי בלומנפלד
גזר דין

1.       הנאשם הורשע על סמך הודייתו, לאחר תיקון כתב האישום במסגרת הסדר טיעון, בעבירות של סיכון חיי אנשים במזיד בנתיב תחבורה, עבירה לפי סעיף 332(2) לחוק העונשין, תשל"ז-1977, נהיגה בפסילה, עבירה לפי סעיף 67 לפקודת התעבורה [נוסח חדש] התשכ"א-1961, נהיגה ללא רישיון נהיגה תקף, עבירה לפי סעיף 10 לפקודת התעבורה ונהיגה ללא פוליסה, עבירה לפי סעיף 2 לפקודת ביטוח רכב מנועי [נוסח חדש], התש"ל-1970 ועקיפה בדרך לא פנוייה, עבירה לפי תקנה 47(ד) + (ה)(1) לתקנות התעבורה התשכ"א-1961.

2.       בעובדות כתב האישום נאמר כי ביום 10.3.12 נהג הנאשם ברכבו בעכו, וזאת על אף שתוקף רישיון הנהיגה שלו פקע עוד בשנת 2004 וחרף העובדה כי היה פסול מלנהוג מכח החלטות בתי המשפט שניתנו בשמונה  תיקים שונים. הנאשם היה מודע לפסילתו מלנהוג, כפי העולה מאישור עליו חתם בשנת 2010.

          בהגיעו לאחד הצמתים בעכו ובהתקרבו לכיכר הממוקמת במקום, ביצע הנאשם תנועה חדה עם רכבו ובמקום להקיף את הכיכר, נסע כנגד כיוון התנועה. באותה עת נסעו שוטר ופקח בניידת שיטור משולב הכוללת אור מהבהב כחול ומערכת כריזה. בהגיע השוטרים לכיכר ומשהבחינו ברכבו של הנאשם כשהוא נוסע כנגד כיוון התנועה, כרזו לו לעצור. הנאשם, על אף שהבחין בניידת, לא נענה לקריאת השוטרים והמשיך בנסיעה. השוטרים נסעו בעקבותיו תוך שהם ממשיכים לכרוז לו כי יעצור את הרכב, אך ללא הועיל. הנאשם המשיך במנוסה מפני השוטרים ונסע לכיוון כללי עין המפרץ בכביש עירוני, אשר בשל עבודות שיפוץ שנעשו בו באותה עת, כלל שני נתיבים, נתיב אחד לכל כיוון כשקו הפרדה רציף מפריד בין הנתיבים. משהבחין הנאשם בניידת המצמצמת את המרחק עמו, סטה עם רכבו שמאלה, חצה את קו ההפרדה הרצוף, נסע כנגד כיוון התנועה ובעשותו כן, גרם לכלי רכב הנוסע בכיוון הנגדי לבלום ולעצור בפתאומיות. רק לאחר שעקף מספר מכוניות, חזר הנאשם אל נתיב נסיעתו. בכל אותה עת כרזו השוטרים שנסעו אחריו בניידת כי יעצור בצד, הפעילו סירנה ואורות מהבהבים אך הנאשם נמנע מלציית להוראותיהם והמשיך בנסיעה עד שהגיע לצומת היציאה מעכו לכיוון כביש עכו-חיפה.

          בהגיע הנאשם לצומת הוא נמנע ממתן זכות קדימה וחרף תנועת כלי רכב רבה לכיוון צפון, פנה ימינה לכיוון כללי חיפה כשהוא מפריע ומסכן את תנועת כלי הרכב הנוסעים מצפון לכיוון דרום. לאחר פנייתו ימינה, החל הנאשם לעבור עם הרכב מנתיב לנתיב בנסיעה מהירה וגרם בכך למספר כלי רכב לסטות בפתאומיות לשולי הכביש על מנת שלא להפגע מנהיגתו המסוכנת. בשלב הבא, נסע הנאשם בנתיב השמאלי ביותר לכיוון חיפה והתקדם לכיוון צומת כפר מסריק.  בקטע זה של הכביש קיים נתיב רביעי המיועד לפונים שמאלה לכיוון כפר מסריק. במקום מוצבים שני רמזורים: האחד לנוסעים ישר לכיוון חיפה והשני לפונים שמאלה לכיוון כפר מסריק. הנאשם נסע בנתיב השמאלי מבין שלושת הנתיבים לכיוון חיפה. בהגיעו לפנייה לכפר מסריק ועל אף שהאור ברמזור לפונים שמאלה היה אדום, והגם שעמדו מספר כלי רכב בנתיב זה והמתינו לאור ברמזור שיתחלף, סטה הנאשם במהרה שמאלה, עקף מימין את כלי הרכב בנתיב הרביעי, חצה את הצומת ופנה שמאלה לכפר מסריק, תוך שיצר סיכון לכלי הרכב הנוסעים מכיוון דרום לצפון. לאורך כל הדרך, המשיכו השוטרים לנסוע בעקבות הנאשם, הפעילו סירנה, אורות מהבהבים וכרזו לו לעצור, אך ללא הועיל.

          בהגיעו לכפר מסריק, נכנס הנאשם לכביש שירות והמשיך לנסוע מכיוון צפון לכיוון כללי דרום. בשלב מסויים של הנסיעה פנה הנאשם שמאלה אל דרך עפר ואז האט את מהירותו, מה שאיפשר לניידת להגביר מהירותה, לעקוף אותו ולחסום את רכבו. במקביל ובעקבות דיווחי השוטרים, הגיע עוד רכב משטרתי וחסם את רכבו של הנאשם מצידו האחורי. בשלב זה יצא אחד השוטרים מהניידת ועצר את הנאשם.

3.       הנאשם הורשע, כאמור, על סמך הודייתו, בשלב מוקדם של הדיון, לאחר תיקון כתב האישום במסגרת הסדר טיעון בין הצדדים. בטרם נשמעו טיעוני הצדדים לעונש, נתבקש שירות המבחן לערוך תסקיר בעניינו.

4.       שירות המבחן פירט בתסקיר מיום 15.1.13 את נסיבותיו המשפחתיות והאישיות של הנאשם. מדובר בגבר נשוי ואב לארבעה ילדים בגילאים 18-10, שעבד עד למעצרו במחסן סיטונאי לפירות וירקות שבבעלות אחיו בכפר טמרה.

          קצינת המבחן ציינה כי בהתייחסו לעבירות הנדונות התרשמה כי הוא לוקח אחריות מלאה למעשיו ולגרסתו, ביצע את העבירות המיוחסות לו מאחר וחש לחץ ופחד מפני השוטרים. הנאשם הביע צער וחרטה על מעשיו בפני קצינת המבחן ויחד עם זאת, התקשה לקבל אחריות על העבירה של סיכון חיי אדם ותפס את נהיגתו כרשלנית.

          קצינת המבחן התרשמה כי מדובר באדם ורבלי, אשר תופס עצמו כנורמטיבי ומתגאה במשפחתו ובילדיו. מרישומו הפלילי עולה כי לחובתו 5 הרשעות קודמות ובנוסף, 64 הרשעות בתחום התעבורתי ובכללן נהיגה בזמן פסילה. קצינת המבחן התרשמה כי בתקופה בה שוהה הנאשם במעצר, הוא מקיים חשבון נפש להתבוננות ולקיחת אחריות על מעשיו, ונראה כי הצבת גבולות מרתיעה אותו ומשמעותית עבורו. לאור זאת, ובשים לב לחזרתיות בה מבצע הנאשם עבירות ובהן נהיגה בזמן פסילה, נמנע שירות המבחן מלבוא בהמלצה טיפולית בעניינו והמליץ להטיל ענישה מציבת גבולות.

5.       בטיעוניו לעונש, הפנה ב"כ המאשימה לעברו התעבורתי המכביד של הנאשם ולחומרת העבירות בהן הורשע. לשיטתו, הערך החברתי שנפגע מביצוע העבירות הינו פגיעה בערך של קדושת חיי אדם וכן פגיעה בערך של שמירת שלטון החוק. הנזק הפוטנציאלי ממעשיו של הנאשם הינו גבוה ביותר ואלה עלולים היו לגרום לנזק קשה בהרבה מכפי שנגרם בפועל, הן לרכוש והן לגוף.

          לטענת המאשימה, אין להקל עם הנאשם רק עקב כך שבמזל מעשיו לא הובילו לתוצאה קשה יותר.

          המאשימה סבורה כי מתחם הענישה ההולם הינו בין 4 ל-6 שנות מאסר, וביקשה להטיל עונש המצוי ברף העליון של מתחם זה, בשים לב לעברו הפלילי של הנאשם. מדובר במי שהעולם העברייני אינו זר לו, כאשר עד היום נמנעו בתי המשפט מלגזור עליו מאסרים מאחורי סורג ובריח וניתן להבין בדיעבד כי הנאשם ניצל זאת על מנת להמשיך ולבצע עבירות ואף להעלות את רף חומרתן. מכאן, שמתחייבת, במקרה דידן, ענישה משמעותית שתבהיר לו חד-משמעית כי עליו לחדול מהתנהגותו העבריינית.

          ב"כ המאשימה הציג פסיקה התומכת בענישה מחמירה בנסיבות דומות וביקש ליישם רף הענישה שהונהג באותה פסיקה גם במקרה דידן.

6.       ב"כ הנאשם ציין בפתח דבריו כי אף הוא סבור, כמו שירות המבחן, שהענישה הראוייה במקרה זה צריכה להיות מרתיעה, כזו שתציב גבולות בפני הנאשם. לשיטתו, השאלה שעל ביהמ"ש להכריע בה הינה מהי אותה ענישה מתאימה ומציבת גבולות. הסנגור מודה כי אין מקום לגזור על שולחו מאסר שירוצה בעבודות שירות אך מנגד, אין גם לנהוג עמו במלוא חומרת הדין.  הנאשם נטל אחריות על מעשיו והודה בהזדמנות הראשונה, הביע חרטה וצער ויש ליתן את המשקל הראוי לעובדות אלו.

          בטיעוניו ביקש ב"כ הנאשם לאבחן את שולחו מן המקרים שנידונו בפסיקה אותה הציג ב"כ המאשימה. לטענתו, אותם מקרים חמורים בהרבה מן המקרה כאן ולכן מן הדין לגזור על הנאשם במקרה זה ענישה מרתיעה אך מתונה.

          הסנגור ציין כי כפי שתפקידו של ביהמ"ש להרתיע את הציבור מפני התנהגות עבריינית, יש לו גם תפקיד לעודד נאשמים לנהוג כפי שהנאשם כאן בחר לנהוג, קרי הודה בהזדמנות הראשונה ונטל אחריות על מעשיו.

          ב"כ הנאשם ביקש למקם את הענישה שתוטל על שולחו בטווח הענישה הפחות מחמיר בעבירות מסוג זה. בתוך כך הפנה גם לעובדה שהנאשם מעולם לא ישב בבית סוהר וזו לו הפעם הראשונה שהוא נמצא מאחורי סורג ובריח.

7.       הנאשם בדברי הסיכום שלו הביע חרטה וצער על מעשיו וביקש מביהמ"ש לעזור לו ולמשפחתו ולאפשר חזרתו לחיק המשפחה מוקדם ככל האפשר.

8.       העיקרון המנחה בקביעת הענישה, בעקבות תיקון מספר 113 לחוק העונשין הינו עיקרון ההלימה. לפי עיקרון זה נדרש יחס הולם בין חומרת מעשה העבירה בנסיבותיו ומידת אשמו של הנאשם ובין סוג ומידת העונש המוטל עליו. לשם קביעת מתחם העונש ההולם, יש להתחשב בערך החברתי שנפגע מביצוע העבירה, במידת הפגיעה בו, במדיניות הענישה הנהוגה ובנסיבות הקשורות בביצוע העבירה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ