אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גז"ד למורשע במעשים מגונים בקטינות בנות 10-15 , פגיעה בפרטיותן, ואיומים עליהן ואיומים על חברתו.

גז"ד למורשע במעשים מגונים בקטינות בנות 10-15 , פגיעה בפרטיותן, ואיומים עליהן ואיומים על חברתו.

תאריך פרסום : 06/02/2013 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית המשפט המחוזי חיפה
42026-03-12
04/02/2013
בפני השופט:
אברהם אליקים

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
אנדריאס גדה בורסאי
גזר דין

מבוא

1.     הנאשם הודה במסגרת הסדר טיעון בעובדותיו של כתב אישום מתוקן הכולל 6 אישומים (סומן א) והורשע בעבירות של מעשה מגונה בקטינה-עבירה לפי סעיף 348(ב) בנסיבות סעיף 345(ב)(1) בנסיבות סעיף 345(א)(1) לחוק העונשין התשל"ז-1977, (שתי עבירות), פגיעה בפרטיות-עבירה לפי סעיף 5 בנסיבות סעיף 2(1) לחוק הגנת הפרטיות, התשמ"א-1981 (מספר עבירות), איומים-עבירה לפי סעיף 192 לחוק העונשיןהתשל"ז-1977 (מספר עבירות).

האישום הראשון-בתאריך 15.3.2012 הבחין הנאשם בקטינה ילידת 1997, הולכת ברחוב עם חברתה, הנאשם עקב אחרי השתיים, בשלב בו עמדה המתלוננת בתור לעלות לאוטובוס, אחז בישבנה בכל כף ידו וצבט אותה לשם גירוי, ביזוי וסיפוק מיניים.

האישום השני-בתאריך 24.2.2012, הכה הנאשם על ישבנה של קטינה ילידת 1999, לשם גירוי, ביזוי וסיפוק מיניים. המתלוננת פתחה בריצה, ולפתע הגיח הנאשם מאחוריה, הבהיל אותה וניסה לתפוס אותה בידו.

האישום השלישי-בין החודשים יוני-אוגוסט 2011 הנאשם הבחין בקטינה ילידת 2001, משחקת עם חברתה והטריד את השתיים בכך שהתקרב אליהן, הקשיב לשיחתן ופנה אליהן. במועד אחר יותר הלכה המתלוננת עם חברה ליד ביתה, הנאשם הטריד אותה בכך שרץ לעברה, נגע בה וברח מהמקום. בתאריך 6.2.2011 הנאשם הטריד את המתלוננת בכך שרץ לעברה, נגע בה וברח מהמקום.

האישום הרביעי-החל ממחצית שנת 2010, במספר הזדמנויות בהן פגש הנאשם בקטינה ילידת 1997, באקראי באזורים שונים, עקב והתחקה אחריה, איים עליה שיפגע בה ושהיא תמות והטריד אותה. במחצית שנת 2010, הבחין הנאשם במתלוננת שטיילה עם חברתה בפארק הכט והטריד אותן בכך שעקב אחריהן, נעץ בהן מבטים ורשם לעצמו דבר מה.  במחצית שנת 2011 פגש הנאשם באקראי במתלוננת, עקב אחריה ואחרי חברתה, פנה אל המתלוננת ושאל לשמה, בהיותן במסעדת מקדונלד, התיישב מאחוריהן והשליך לעברן מספר שקלים ואמר שיקנו גלידה. סמוך לאחר מכן הבחין הנאשם במתלוננת, פנה אליה ואמר שלא תדאג, הוא לא ייגע בה ואין לה מה לפחד, המתלוננת המפוחדת פתחה בריצה, הנאשם רדף אחריה, קרא לה לעצור, הניף בקבוק שהיה בידו ואיים עליה בכדי להפחידה שאם לא תעצור יזרוק עליה את הבקבוק. מספר ימים לאחר מכן פנה הנאשם אל המתלוננת ברחוב והתנצל. סמוך לאחר מכן, הבחין הנאשם עת רכב על קטנוע במתלוננת ובחברתה, איים עליהן בכדי להפחידן באומרו "חכי חכי, אתן מתות", תוך שביצע בידו תנועת איום על צווארו, המתלוננת וחברתה פתחו בריצה, הנאשם דלק אחריהן, ללא הצלחה. בתאריך 26.9.2011, עקב הנאשם אחרי המתלוננת, כשהבחינה בו, כיסה את פניו והתחבא, המתלוננת ברחה לבית חברתה, כשירדו השתיים לחדר המדרגות, הגיח לפתע הנאשם קפץ והבהיל אותן, רדף אחריהן, דחף את החברה וניסה לתפוס את המתלוננת שנאבקה בו. בחודש מרץ 2012 כשהגיעה המתלוננת למועדון ריקודים, הנאשם עקב אחריה, וכשזו התחמקה, חיפש אותה ואף פנה לחברותיה ושאל היכן היא, המתלוננת הזעיקה את המאבטחים במקום.

האישום החמישי- בתאריך 20.2.2010 פנה הנאשם לקטינה ילידת 1997 באמצעות מתקן בזק, משסרבה הקטינה לקשר עימו, איים עליה בכך שכתב לה איום הכולל בין השאר "פדופילים כמוני לא רוצים ממך דברים רעים...אם לא תמשיכי אז נותנת לי סיבה לבוא ולרצוח אותך", המתלוננת התחננה שהנאשם יניח לה, חששה שירצח אותה, אולם הנאשם לא הרפה והוסיף לאיים בכותבו את הדברים "..זה לא פעם ראשונה שאני הורג בן אדם... מה עדיף נשיקה או מוות... עכשיו שינית את חוקי המשחק והפכת אותי לפדופיל רוצח", השיחה הסתיימה בכך שהנאשם כתב למתלוננת שלא תדאג, יהיה בסדר.

האישום השישי- בין החודשים נובמבר-דצמבר 2010, איים הנאשם על חברתו בכדי להפחידה שאם תעזוב אותו הוא ישבור לה את הרגלים. במחצית שנת 2011 שהחליטה המתלוננת להיפרד ממנו, הטריד אותה הנאשם במספר הזדמנויות, עקב אחריה, נהג להגיע למקום עבודתה ושלח בתדירות גבוהה מסרונים למכשיר הפלאפון שלה. בתאריך 16.6.2011 איים על המתלוננת באמצעות שליחת מסרונים, שתוכנם כלל איום כי יארוב לה בתוספת האמירה "את מכירה אותי וכבר חווית את הסכיזופרן". בתאריך 17.6.2011 הגיע הנאשם כשהוא מצויד במקל למקום עבודתה של המתלוננת, הטריד אותה, דפק על דלת הכניסה באמצעות המקל וביצע כלפיה תנועת איום בצווארו, בכדי להפחידה. בתאריכים 22.7.2011 ו-26.7.2011 שלח לה מסרונים מאיימים.

ראיות לעונש

2.     לנאשם אין הרשעות קודמות. באשר למסוכנותו הוגשו שתי חוות דעת. מטעם המאשימה הוגשה חוות דעת מטעם המרכז להערכת מסוכנות ומטעם הנאשם חוות דעת של עו"ס קלינית, פסיכותרפיסטית אסנת גיא, אשר נחקרה בחקירה נגדית לגבי חוות דעתה.

3.     על פי חוות הדעת של המרכז להערכת מסוכנות שנערכה ע"י קרימינולוגית קלינית בכירה, דר' אבולעפיה יהודית, רמת המסוכנות המינית של הנאשם הינה בינונית לטווח ארוך. בחוות הדעת לא הייתה התייחסות לסיכון לרצדביזם בעבירות הפגיעה בפרטיות והאיומים (דפוס ההטרדה). על פי התרשמותה, בלט חוסר תובנה של הנאשם לחומרת מעשיו, יש לו עיוותים קוגניטיביים כשהוא הופך עצמו לקרבן ונפגע ובפועל לא הביע אמפטיה לקרבנות העבירה. לדעתה הנאשם מתווה את המציאות לצרכיו ואינו לוקח אחריות של ממש על העבירות שביצע. [בפתח ישיבת הטיעונים לעונש הבהיר הנאשם כי אינו חוזר בו מהודייתו וכי היה "בלבול" בשיחה עם מעריכת המסוכנות].

4.     על פי חוות הדעת של אסנת גיא, מסוכנותו המינית של הנאשם נמוכה. התנהלותו של הנאשם תקינה, ללא כל דופי, ללא שימוש באלימות, עבירותיו מצביעות על התערערות במצבו הנפשי. אופי עבירות  המין שייך למדרג הנמוך ולדעתה עבירות אלו לא מצביעות על דפוסים מיניים בעיתיים, לא מדובר "בעבריין מין קלאסי אלא בהתנהגות מינית שהינה חלק מפסיכופתולוגיה כללית" והערכתה בקשר למסוכנותו כלפי חברתו, בטווח הקצר היא נמוכה ובטווח הארוך היא בינונית, חיובו בטיפול בהתאם לתוכנית שהציעה, לצד פיקוח עליו בכל הקשור להתנהלותו, עשויים להניב תוצאות טובות.

בנוסף העידה מטעם הנאשם, חברתו, המתלוננת באישום השישי, שהבהירה כי אינה מפחדת ממנו.

תמצית טענות הצדדים

5.     ב"כ המאשימה בטיעוניה הכתובים (ט/1) העריכה כי מתחם העונש ההולם הכולל עומד על 5-7 שנות מאסר בפועל, מאסר על תנאי ופיצוי לקורבנות העבירה. בטיעוניה הדגישה את חומרת מעשיו של הנאשם. באשר לשתי עבירות המין, אין להמעיט בחומרתם משום שבוצעו נגד קטינות, האחת בת 13והשניה בת 15. עבירות הפגיעה בפרטיות בוצעו נגד 5 מתלוננות, (4 קטינות ובגירה שהייתה חברתו), בחלק מהמקרים בוצעו העבירות תוך שימוש בכוח או ניסיון שימוש בכוח ובחלק מהמקרים תוך הפעלת איומים, באחד המקרים תוך כדי נהיגה בקטנוע. עבירות האיומים- כשמונה במספר בוצעו כלפי 3 מתלוננות, מתוכן שתי קטינות. חומרה מיוחדת רואה ב"כ המאשימה באישום השישי, לפיו הגיע הנאשם למקום עבודתה של המתלוננת עם מקל עץ, האיום החמישי, כולל גם רקע מיני, כאשר כינה הנאשם את עצמו פדופיל.  בטיעוניה איבחנה את חוו"ד המומחית מטעם ההגנה.

לטענתה חומרת מעשיו של הנאשם נלמדת מריבוי המקרים, מגוון המעשים, ריבוי מתלוננות, חמש מהן בגילאים 10-15, מקום ביצוע העבירות, התנהלות הנאשם לאורך זמן והנזק שנגרם למתלוננות. לתמיכה בטענותיה הציגה פסקי דין שונים.

6.     הסנגור העריך את מתחם הענישה בין מאסר המבוצע בעבודות שירות, לשנה עד שנה וחצי מאסר בפועל. לטענתו העבירות הן ברף הנמוך מאוד והוא הפנה לעובדות על פי כתב האישום המתוקן. יש לקחת בחשבון את העובדה כי הנאשם היה עצור יותר מחודשיים, לאחר מכן שוחרר למעצר בית ובחלוף כ-3.5 חודשים ביקש ביוזמתו להיעצר מאחר והמפקחים עליו לא יכלו להמשיך ולפקח עליו בשל מצבם הבריאותי. לטענתו אין לאמץ את הערכת המסוכנות שהוגשה מטעם המאשימה בשל היותה מגמתית. הנאשם כבן 29 עד להסתבכותו הנוכחית, חי חיים נורמטיביים, סיים 12 שנות לימוד, שירת שירות צבאי ביחידה קרבית, למרות שלא היה חייב, שירות בו קיבל תעודות ציון לשבח. בהסכמת ב"כ המאשימה הבהיר כי לשיחה המצוטטת מפי הנאשם באישום החמישי קדמה שיחה לפיה סיפרה לו המתלוננת  "אתמול היה לנו בבית ספר הרצאה על גלישה בטוחה באינטרנט, דיברו איתנו על אנשים שידברו איתנו ויכולים להישמע מאוד נחמדים אבל הם פדופילים שרוצים מאיתנו רק דברים רעים, ישר חשבתי עליך והחלטתי להפסיק לדבר איתך. סורי". בסוף אותה שיחה, התנצל למעשה הנאשם ואיחל למתלוננת חיים טובים.  לבקשתו יש לזכור כי האישום השישי, לא היה מוגש כלל, בתחילה נסגר התיק והמתלוננת העידה כעדת אופי מטעמו. יש לבחון כל עבירה לגופה ולראות כי העבירות אינן מהחמורות. יש לזקוף לזכותו של הנאשם את העובדה כי הודה וביקש שלא להעיד את הקטינות וכי יש לקחת בחשבון את עינוי הדין בשל הזמן שחלף מרגע ההודאה ועד לגזר הדין, שיהוי שנבע בעיקר בשל ההמתנה לחוות דעת הערכת המסוכנות.

7.     בתום הטיעונים הנאשם ביקש סליחה על כל הדברים שאמר ועל כל המעשים שעשה.  הבהיר כי רצה להפחיד בלבד וכי לא היה מעיז לעשות שום דבר מעבר למה שקרה בפועל והבטיח לחזור לדרכו הנורמטיבית.

דיון

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ