אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דינו של אליעזר פילוסוף אשר הורשע בעבירות שונות במסגרת פרשת הסוס הטרויאני

גזר דינו של אליעזר פילוסוף אשר הורשע בעבירות שונות במסגרת פרשת הסוס הטרויאני

תאריך פרסום : 02/12/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי תל אביב-יפו
40206-05
29/11/2007
בפני השופט:
כבוב חאלד

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
אליעזר פילוסוף
גזר דין

                                                                נאשם 1

1.         הנאשם 1 הורשע על פי הודאתו בעבירות המיוחסות לו בכתב האישום המתוקן, כל זאת במסגרת הסדר טיעון אותו הציגו הצדדים בפני בית המשפט בישיבה האחרונה, כאשר עניינו של הנאשם הופרד מעניינם של 7 נאשמים אחרים שהואשמו ביחד עם הנאשם בכתב אישום מקורי בביצוע שורה ארוכה של עבירות.

לפי כתב האישום המתוקן ביצע הנאשם ביחד עם אחר שורת מעשים המהווים עבירות על הוראות חיקוק שונות, נשוא האישום הראשון לכתב האישום, והנאשם הורשע כאמור בביצוע העבירות כמפורט להלן:

קשירת קשר לביצוע פשע; קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות לרבות נסיון לקבל  דבר במרמה; חדירה לחומר מחשב כדי לעבור עבירה אחרת לרבות נסיון לעבירה זו; החדרת נגיף מחשב לרבות נסיון לעבירה זו; האזנת סתר שלא כדין לרבות נסיון לעבירה זו; פגיעה בפרטיות לרבות נסיון לעבירה זו, וקבלת נכסים שהושגו בפשע.

2.         מעשיו של הנאשם פורטו בהרחבה בעובדות כתב האישום המתוקן, ובשים לב לעובדה שהסדר הטיעון הושג בין הצדדים לאחר שבית המשפט הספיק לשמוע חלק ניכר מפרשת התביעה, והתיק עדיין ממשיך להתנהל כנגד יתר הנאשמים, אין ברצוני בשלב זה לפרט יתר על המידה לגבי הנוגע לפרשה זו, שעה שמדובר בכתב אישום מיני אחדים שהוגשו כנגד מעורבים נוספים בפרשה זו, שעניינם הופרד מהנאשמים שבפני, כנגד חלקם הוגש כתב אישום בפני מותב מקביל, כנגד אחרים הוגש כתב אישום בבית משפט שלום, וכנגד בני הזוג האפרתי הוגש כתב אישום אשר ייחס להם עבירות אחרות.

כפי שנוכחתי לדעת, עניינם של כתבי האישום האחרים, רובם ככולם, הסתיים כבר בפני בתי המשפט בהם נדונו אותם כתבי אישום.

3.         הנאשם היה בעת הרלוונטית בעלים של משרד חקירות, בין כשותף לאחר, כטענת התביעה, ובין שהאחר עבד באופן עצמאי באותו משרד, כטענת הנאשם האחר, ולפי המוסכם בין הצדדים התוודע לבני הזוג האפרתי במסגרת פניה של הגב' האפרתי לנאשם, כדי לבצע עבודת חקירה בתיק אישות של הנ"ל, עבודה שכללה קשר רצוף בין הנאשם לגב' האפרתי, ורק בשלב יותר מאוחר הסתבך הנאשם בעבירות נשוא כתב האישום כאשר הקשר הראשון בינו לבין הגב' האפרתי לא נגע כלל ועיקר לאישומים נשוא כתב האישום.

4.         הנאשם ניהל משא ומתן, מטעם משרד החקירות אותו ניהל, עם הגב' האפרתי, בנוגע לאספקת מודיעין עסקי באמצעות החדרת 'סוסים טרויאנים' למחשבים של בתי עסק וחברות מסחריות. במסגרת קשר זה תכננו הצדדים חדירה למחשבים של גופים עסקיים כאמור באמצעות אותם סוסים טרויאנים לצורך מידע האגור במחשבים של אותם גופים ובמסגרת קשר זה מסר הנאשם לגב' האפרתי את פרטי הקרבנות המיועדים לחדירה למחשבם ביודעו כי זו תחדיר את תכנת הסוס הטרויאני במרמה, באמצעות סיפור כיסוי, בין באמצעות שליחת דוא"ל ובין באמצעות מסירת תקליטור לאותם גופים, התקשר לשרת ה-F.T.P המיועד ונהג לבצע סימון והורדה של החומרים מהמחשבים הנגועים למחשבו לצורך עיבודם, וטיפל בין היתר גם בהעברת תשלומים לגב' האפרתי או לחב' שהיא היתה נציגתה, הכל כמפורט בכתב האישום.

סוס טרויאני - הינו על פי ההגדרה תוכנת וירוס מוסווית שניתן להחדירה למחשבים באמצעות רשת האינטרנט או באמצעות תקליטור ומאפשרת כניסה סמויה עתידית למחשב בו הושתלה התכנה ומאפשרת למי שהשתיל את התכנה במחשב, גישה מלאה לכל החומר האגור במחשב הנגוע.

כן מאפשרת התכנה לצפות בכל הקבצים במחשב הנגוע, כל זאת מבלי שבעל המחשב הנגוע יהיה מודע כלל לפריצה למחשבו.

5.         בית המשפט הספיק כאמור להתוודע לחלק ניכר מחומר הראיות שהוצג על ידי המאשימה, שמע לא מעט עדים, כך שהתמונה באופן כללי התבהרה בפני בית המשפט, והסדר הטיעון בין הצדדים הושג לקראת סוף שמיעת פרשת התביעה, אף שטרם העידו בפניי חוקרי המחשב ומי שממונים על החקירה מטעם המשטרה - אך זאת יש להדגיש שחלק ניכר מהראיות הוגש לבית המשפט בהסכמה, ובית המשפט למד לדעת מקרוב על מידת הנזק והסכנה הצפויה מעצם החדרת תכנה זו למחשבי הקרבנות המיועדים, כמו גם למידת הנזק הצפויה לאותם קרבנות כאשר מאידך יכול היה בית המשפט ללמוד זה מקרוב על היתרון המשמעותי שיכלו להפיק אותם גופים מתחרים לחברות המסחריות שנפלו קרבן למעשים כמפורט בכתב האישום.

אין בכוונתי כאמור להתייחס מעבר לנחוץ למתן גזר דין בעניינו של הנאשם לכל הפרשה נשוא כתב האישום, משום שסבורני שאין זה ראוי לעשות כן שעה שמשפטם של יתר הנאשמים עדיין תלוי ועומד בפני.

6.         ב"כ המאשימה עו"ד ויסמונסקי עמד בהרחבה על נסיבות הסדר הטיעון אליו הגיעו הצדדים, על השיקולים אשר עמדו בפני המאשימה, על המשא ומתן המייגע שניהלו הצדדים עד אשר הגיעו להסכמות אותן פרטו בפני, על נסיבותיו האישיות של הנאשם ועל חלקו הלא דומיננטי בפרשה.

עו"ד ויסמונסקי טען בפני בית המשפט שיש לעשות אבחנה בין שלושה מעגלים שונים של מעורבים, במעגל המרכזי מצויים יוצרי התכנה ומשווקיה, הם בני הזוג האפרתי, במעגל השני נמצאים הנאשם ויתר הנאשמים בכתב האישום, בעוד שבמעגל השלישי נמצאים אותם לקוחות מזמיני הריגול שלמרבה הצער המאשימה לא הצליחה לשים את ידה עליהם, ועל כן הם לא הועמדו לדין, לפחות לא בשלב זה.

עו"ד ויסמונסקי טען שמדובר בנאשם אשר ניהל משרד חקירות קטן ביחס ליתר המשרדים שהואשמו בכתב האישום, מספר החדירות שבוצעו על ידי הנאשם הוא המצומצם ביותר מבין האחרים ומספר לקוחות גם הוא מצומצם.

עוד הוסיף עו"ד ויסמונסקי שחלק מהעבירות בהן הורשע הנאשם, ההרשעה היא פרי ביצוע בצוותא שעה שהנאשם היה מודע למעשי האחרים, ועל כן אחריותו היא משפטית, אין כל אינדיקציה למידת הרווח שהפיק הנאשם במעשיו, ועל כן הסכימה המאשימה אף לעתור לעונש מופחת ביחס לנאשם אחר בפרשה זו, ניב חי, שנדון ל 22 חודשי מאסר בפועל, כל זאת בשים לב לנימוקים שפורטו כמו גם למידת מעורבותו המצומצמת של הנאשם בפן הטכנולוגי, לשיתוף הפעולה החלקי שלו עם חוקרי המשטרה, לעובדה שלא היה קשר בין הנאשם לבין מזמיני הריגול התעשייתי הואיל והנאשם העביר את כל החומר שהפיק לידי חוקר פרטי אחר, כן ביקש להתחשב בהודאת הנאשם שהינו הראשון מבין הנאשמים הרבים בכתב האישום, שבחר להודות, ועל כן יש בהודאה זו כדי ללמד על מידה מסוימת של חרטה ונטילת אחריות.

7.         ב"כ הנאשם עו"ד נריה כץ, עמדה גם היא בפירוט על נסיבותיו האישיות החריגות של הנאשם, שהינו בן כ 58, אב לשתי בנות וסב לשני נכדים, אדם אשר שירת משך שנים רבות במשטרה והגיע לדרגת קצונה גבוהה, כל זאת לאחר שירות צבאי מלא והשתתפות במלחמות ישראל, אדם אשר עבד בתעשיה הצבאית משך מספר שנים, אדם אשר זכה לקבל תעודות הוקרה והערכה רבות על פועלו משך שנים רבות.

כן הפנתה הסניגורית לעובדה שמדובר באדם נורמטיבי, שמעולם לא היה מעורב בכל עבירה כנגד החוק, אדם אשר היה מצוי משך רוב שנות חייו בצד האחר של המתרס, אדם אשר תרם רבות לחברה ולמדינה, אדם אשר נפצע בתאונת דרכים לא קלה ונגרמו לו פגיעות חמורות בגבו ובעמוד השידרה, הפנתה היא לעובדה שהנאשם נאלץ לסגור את משרד החקירות עקב הסתבכותו בפרשה זו, נאשם אשר הביע חרטה כנה ואמיתית אשר נקלע ביחד עם משפחתו למצוקה כלכלית קשה עד אשר נאלץ למכור את דירת מגוריו ולחיות בשכירות, נאשם אשר לראשונה בחייו נאלץ לשהות פרק זמן לא קצר מאחורי סורג ובריח וגם לאחר שחרורו ממעצר היה נתון בתנאים מגבילים משך חודשים רבים, נאשם אשר יאלץ לאחר סיום ריצוי עונשו לפתוח פרק חדש בחייו ולחפש לו מקור פרנסה בתחום שאינו בקיא בו.

שמעתי את דברי הנאשם עצמו אשר דיבר בהתרגשות, קולו נשבר לסירוגין, שהביע נכונות לקבל את הדין ולשאת באחריות על עצם הקלעו לפרשה זו.  ראיתי לפני אדם אשר רואה עצמו כאיש שומר חוק, שדימויו העצמי נפגע קשה עקב הקלעו לסיטואציה מביכה זו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ