אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין לראש עיריית קרית מלאכי במסגרת הסדר טיעון מוסכם בגין הטרדה מינית והפרת אמונים

גזר דין לראש עיריית קרית מלאכי במסגרת הסדר טיעון מוסכם בגין הטרדה מינית והפרת אמונים

תאריך פרסום : 09/06/2013 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום בבאר שבע
54232-01-13
09/06/2013
בפני השופט:
רון סולקין

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
מוטי מרדכי מלכה
גזר דין

הנאשם שלפני נותן את הדין בגין עבירות של הטרדה מינית, בניגוד לסעיף 5(א) בנסיבות המנויות בסעיף 3(א)(4) לחוק למניעת הטרדה מינית, תשנ"ח - 1998; הטרדה מינית, בניגוד לסעיף 5(א) בנסיבות 3(א)(5); מרמה והפרת אמונים, בניגוד לסעיף 284 לחוק העונשין, תשל"ז - 1977; חבר או עובד של מוסד המעוניינים בתכנית, בניגוד לסעיף 47(א)(1) ו- (2) וכן (ג) לחוק התכנון והבניה, תשכ"ה - 1965.

בכתב האישום שני אישומים. בהתאם למפורט באישום הראשון, הטריד הנאשם, בהיותו ראש העיריה בישוב קרית מלאכי, שתי נשים תושבות העיר, האחת - אשר הגיעה אליו במטרה להשיג על ההחלטה להחליף סייעת בגן הילדים בו לומדת בתה, והשניה - אשר הגיעה אליו במטרה לקבל אישור לביצוע מבחן נהיגה עיוני ("תיאוריה") בעל פה בעבור בנה.

למתלוננת הראשונה, הציע, במהלך השיחה עמה, לקבל מלגה לצורך לימודיה. במפגש נוסף עמה בלשכתו החמיא לה, הציע לרכוש בעבורה בושם, ביקש לאחוז בידה מספר פעמים, נצמד אליה מאחור פעמיים, באחת מהן אף רכן לעברה. כשבוע לאחר מכן, עת הזמין אותה לקבל המלגה, חיבק אותה, קירב את גופה לגופו, ניסה להצמיד את פיו לפיה אך חדל כשאמרה "זה - לא!".

כלפי המתלוננת השניה - חיבק אותה ונישק אותה על שפתיה.

על פי המפורט באישום השני, זכה לטובת הנאה מחברה קבלנית אשר העניקה לו זכות שימוש בדירה בפרויקט שנבנה על ידה, לצורך מפגשים אישיים, וזאת בהיותו יו"ר הועדה המקומית לתכנון ולבניה אשר דנה בהנפקת היתרים לאותה חברה קבלנית, תוך השתתפות בהצבעות הנוגעות לכך, ומבלי שמצא לדווח על כך לועדה.

כתב האישום בתיק הוגש בנוסחו הנוכחי לאחר שימוע שנערך לנאשם אצל פרקליטות המדינה, ובסמוך לאחר הגשתו הוגש הסדר טיעון בכתב (ת/1), במסגרתו סוכם כי הנאשם יודה בעובדות ובעבירות שבכתב האישום, יורשע, ישלח לשירות המבחן למבוגרים במטרה כי תוכן בעבורו תכנית של"צ, וכי הצדדים יעתרו יחדיו להשית עליו עונשים של מאסר מותנה, של"צ וכן פיצוי כספי בסך 30,000 ש"ח לכל אחת מהמתלוננות. עוד הוסכם, כי הנאשם יתפטר מתפקידו כראש עירית קרית מלאכי ואף לא יתמודד בבחירות הקרובות לראשות העיריה, שאם לא כן תהיה התביעה רשאית לעתור לבית המשפט לקבוע, כי במעשיו דבק קלון, והנאשם לא יתנגד לקביעה זו.

בעניינו של הנאשם הוגש תסקיר שירות המבחן למבוגרים, המפרט את מצבו האישי, כבן ששים שנה, נשוי פעמיים, אב לארבעה מנישואיו הראשונים וכן לילד פעוט מנישואיו הנוכחיים, בעל השכלה אקדמאית בתחום הלוגיסטיקה, השתחרר מצה"ל בדרגת סא"ל והתקדם במילואים לדרגת אל"מ, שימש בתפקיד ניהולי בשירות הציבורי כמנכ"ל שירות התעסוקה הארצי, וכיהן כתשע שנים ומחצה כראש עירית קרית מלאכי.

הנאשם עסוק בתחושת השבר שנגרם לו עקב ההליך הפלילי, חווה תחושת פגיעה ורדיפה, חש עייפות וחוסר אונים כתוצאה מהמפגש עם ההליכים המשפטיים, פועל בניסיון לשקם דימויו כלפי עצמו וכלפי אחרים.

הנאשם הביע הסכמה לרצות עונש בדמות עבודות של"צ ונבנתה בעבורו תכנית מתאימה.

הצדדים עתרו יחדיו לאמץ הסדר הטעון. התביעה הדגישה, בטיעוניה, כי הנאשם כשל בתפקידו כראש עיריה, הן במישור היחסים האישיים עם נשים שבאו עמו במגע במסגרת תפקידו, והן במישור תפקודו כעובד ציבור אשר מצופה ממנו לפעול שלא בהיותו בניגוד עניינים וללא משוא פנים. התביעה לקחה בחשבון את ההד הציבורי אשר לו גרמה הפרשה וכי נגד הנאשם הוצגו בתחילה חשדות חמורים יותר. כן נלקחה בחשבון התפטרותו של הנאשם מתפקידו. ההסדר נערך על דעת המתלוננות, חוסך מהן הצורך להעיד נגד הנאשם, מעמד שאינו קל. הנאשם הפקיד הפיצוי בעבור המתלוננות.

ההגנה הדגישה, כי הסדר הטיעון נערך לאחר מגעים בין הצדדים, ואושר על ידי פרקליט המדינה. הנאשם שונה מעובדי ציבור אחרים בכך שנטל אחריות על מעשיו. הסיקור התקשורתי, לרבות בגין חשדות חמורים יותר, הרשעתו, התפטרותו מתפקידו ואף עזיבת העיר בה התגורר במשך חייו, כולם גורמים שיש לקחת בחשבון. עוד צינה ההגנה, כי הנאשם נעצר לחקירה במהלך מתוקשר, שהה במעצר ממש כשבעה עשר יום, לאחר מכן שהה כמחצית השנה בתנאים מגבילים, וכי נאלץ להגיע לברית של בנו בלוית שוטרים. כן הפסיד זכויות כספיות.

בדברו האחרון של הנאשם ציין, כי נטל אחריות, הודה, ויתר על תפקידו הציבורי.

המעשים בהם הורשע הנאשם חמורים. משנה חומרה נודעת להם, משבוצעו על ידי איש ציבור, נבחר הציבור, המכהן כראש רשות מקומית בישראל.

יש במעשים אלה, ראש וראשית, לפגוע במתלוננות, אזרחיות שכל חטאן היה, כי בקשו לקבל שירות המגיע להן כתושבות העיר. מדובר בפגיעה בנפשן ובגופן, פגיעה העלולה, לעתים, ללוות הנפגעת לכל חייה. אין להקל ראש בפגיעה מסוג זה.

הוסף לכך, הפגיעה בשלטון החוק ובאמון הציבור בנבחריו - שכן מצופה מאיש ציבור לשמש דוגמא אישית כלפי האזרחים, ולהחזיק בנורמות משפטיות ומוסריות מתאימות. צודקת התביעה, כי בכך כשל הנאשם - הן במישור התנהלותו האישית, והן במישור התנהלותו הציבורית, גם באישום הראשון וגם באישום השני שענינו פעולה מתוך ניגוד עניינים.

הנאשם ראוי לענישה מוחשית בשל מעשיו אלה.

בין הצדדים נקשר הסדר טיעון, הכולל מספר רכיבים: הן ביצוע עבודות לתועלת הציבור, הן מאסר מותנה שיהיה בו כדי להרתיע הנאשם, והן פיצוי למתלוננות, שיהיה בו, ולו במעט, להיטיב הנזק שנגרם להן. פיצוי זה הינו רכיב מהותי בענישה שכן יש לו אף משמעויות נוספות של הכרה בנזקים שנגרמו ובפגיעה בכבודן של המתלוננות, במישור המעשה.

ההסדר שגובש בין הצדדים נסמך על שיקולים מגוונים, ובין היתר, הפגיעה הקשה שנגרמה לנאשם כתוצאה ממעצרו ומהסיקור התקשורתי, לרבות בגין עבירות בהן לא הואשם בסופו של דבר; אבדן קריירה אותה טיפח במשך שנים רבות; מעצרו והיותו בתנאים מגבילים; ובעיקר - נטילת אחריות למעשיו, לאחר שהתפטר מתפקידו ואף התחיב שלא להתמודד בבחירות הבאות.

יש ממש בדברי הסניגור, כי במקרה בו כשל איש ציבור - זו הנורמה המצופה ממנו, ולפחות במישור זה, פעל הנאשם כפי הראוי.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ