אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין למעכר ומתווך בשוחד לשוטר

גזר דין למעכר ומתווך בשוחד לשוטר

תאריך פרסום : 25/10/2015 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית המשפט המחוזי חיפה
37590-05-15
20/10/2015
בפני השופט:
רון שפירא-סגן נשיא

- נגד -
המאשימה:
מדינת ישראל
עו"ד המחלקה לחקירות שוטרים
הנאשמים:
1. דוד אסייג
2. סאמי ג'בארין (הסתיים)
3. נאיל ג'בארין (הסתיים)

עו"ד שי לוי
גזר דין

לנאשם 1 בלבד

 

העבירות בהן הורשע הנאשם ועובדות כתב האישום

הנאשם, יליד 1973, הורשע על פי הודאתו במסגרת הסדר טיעון בעבירות של תיווך בשוחד, לפי סעיף 295 לחוק העונשין, התשל"ז – 1977 (להלן: "חוק העונשין"); ומתן שוחד, לפי סעיף 291 לחוק העונשין.

 

על פי עובדות כתב האישום, במספר מקרים, קיבל השוטר דודו כרמל, סכומי כסף מאזרחים, בהם הנאשמים הנוספים בתיק זה, אשר הכירו את דודו כרמל במסגרת תפקידו כשוטר. הכסף ניתן בתמורה להבטחתו כי יסגור תיקים פליליים המתנהלים נגד האזרחים וכן כי ינפיק אישורי כניסה לישראל לתושבי הרשות הפלסטינאית, כמפורט בכתב האישום.

 

בהתאם לאישום השני לכתב האישום, הנאשם 1 (אשר בכתב האישום המקורי היה הנאשם 2) (להלן: "הנאשם"), אשר הינו קבלן עבודות עפר ופיתוח, היה בתקופה הרלוונטית בקשרי חברות קרובים עם השוטר דודו כרמל. נאשם 2 עבד כקבלן משנה של הנאשם  בפרויקט בנייה באור עקיבא. נאשם 2 העסיק את עבדאללה ג'בארין (להלן: "עבדאללה") כפועל בפרויקט. ביום 23.5.13 בשעות הבוקר נסע נאשם 2 עם עבדאללה לעבודה בפרויקט, כאשר עבדאללה נהג ברכב. בדרכם  אספו שני פועלים מאום אל פאחם. בהמשך הנסיעה נעצר רכבם של נאשם 2 ועבדאללה על ידי שוטרים. בירור שערכו השוטרים העלה חשד כי שני הפועלים שאספו בדרך הינם שוהים בלתי חוקיים ולפיכך עוכב עבדאללה לתחנת משטרה בחשד להסעת שב"חים. במועד העיכוב קיבל עבדאללה זימון להגיע לחקירת משטרה ביום 26.5.13. עבדאללה הראה את הזימון לנאשם 2. נאשם 2 ועבדאללה סיפרו לנאשם את שאירע. נאשם הציע לסייע בכך שיפנה לשוטר דודו כרמל בבקשה כי ידאג שהתיק המשטרתי נגד עבדאללה ייסגר. בעקבות האמור פנה הנאשם לדודו כרמל וביקש את עזרתו. דודו כרמל מסר כי בתמורה לסכום של 1,500 ₪ באפשרותו לסדר שלא ייפתח לעבדאללה תיק במשטרה. הנאשם סיפר לנאשם 2 כי דודו כרמל דורש 1,500 ₪ בתמורה לסגירת התיק נגד עבדאללה. הנאשם העביר לדודו כרמל סכום של 1,500 ₪ במזומן וסוכם בין השניים כי הסכום יקוזז מחוב שחייב הנאשם לנאשם 2. בהמשך לאמור, מסר דודו כרמל לנאשם כי העניין סודר וכי עבדאללה אינו צריך להתייצב לחקירה. הנאשם העביר את המסר לנאשם 2 ולעבדאללה ובשל כך לא התייצב עבדאללה לחקירה במשטרה. לאחר שעבדאללה לא התייצב לחקירה במשטרה התקשרו אליו והוא זומן למועד חקירה חדש. השוטר דודו כרמל דיבר עם ראש משרד חקירות ומודיעין מג"ב חריש וביקש כי ידחה את מועד החקירה של עבדאללה בשבוע וזה נעתר לבקשתו. דודו כרמל שוחח עם הנאשם ובישר לו כי עבדאללה אינו צריך להתייצב גם לחקירה השנייה אליה זומן. הנאשם מסר לדודו כרמל את מספר הטלפון הנייד של הנאשם 2. דודו כרמל התקשר לנאשם 2 ושוחח עמו ועם עבדאללה שהיה לידו והסביר לעבדאללה שאין צורך שיתייצב לחקירה. כמו כן, התקשר דודו כרמל לנאשם לבקש שיסביר לעבדאללה שאינו צריך להתייצב לחקירה כיוון שסבר שעבדאללה לא הבין את השיחה עמו. בגין אישום זה מואשם הנאשם כי קיבל כסף על מנת לתת שוחד לעובד ציבור בעד פעולה הקשורה בתפקידו. 

 

על פי האישום השלישי לכתב האישום, זמן קצר לאחר אירוע זה, במועד שאינו ידוע במדויק, פנה הנאשם 3, שהינו אחיו של הנאשם 2 ועובד בחברה לעבודות פיתוח, לנאשם ושאל אם יש באפשרותו לסייע בהנפקת אישורי עבודה עבור מחמד ואחמד אבו טעימה, פועלים תושבי ג'נין. נאשם 3 הסביר לנאשם כי השגת האישורים תסייע גם לו, שכן ככל שיהיו לו פועלים נוספים הוא יוכל לבצע עבודות עבור הנאשם. נאשם 3 העביר לנאשם צילומי ת.ז. של הפועלים וזה פנה לדודו כרמל וביקש כי יסדר אישורים לשני הפועלים והעביר לידיו את התעודות. דודו כרמל מסר לנאשם כי בתמורה לכל אישור יצטרך הנאשם 3 לשלם לו 2,000 ₪. הנאשם עדכן את הנאשם 3 כי באפשרות דודו כרמל לארגן אישורים בתמורה לסכום האמור ובהמשך תיאם מפגש בין נאשם 3 לדודו כרמל ומסר את מספרי הטלפונים הניידים שלהם זה לזה. דודו כרמל התקשר לנאשם 3 וקבע איתו פגישה, בה העביר הנאשם 3 לדודו כרמל סכום של 4,000 ₪ בתמורה לסידור אישורי כניסה לשני הפועלים מג'נין. בגין אישום זה מואשם הנאשם כי נתן שוחד לעובד ציבור בעד פעולה הקשורה בתפקידו, זאת ביחד עם הנאשם 3.

 

כאמור, הנאשם הורשע על פי הודאתו בעבירות המיוחסות לו בכתב האישום, זאת במסגרת הסדר טיעון. יצוין כי הוסכם בין הצדדים כי הנאשם יישלח לקבלת חוות דעת הממונה על עבודות השירות ותסקיר שירות המבחן, מבלי שהדבר יחייב את המאשימה ובטרם גיבוש עמדתה. בכל הנוגע לנאשמים 2 ו-3 הוסכם על עונש של 6 חודשי עבודות שירות ודינם נגזר ביום 14.7.15.

 

הטיעון לעונש

ב"כ המאשימה טענה כי המגמה להחמרת הענישה בעבירות השוחד ידועה והיא ניכרת מהחקיקה והפסיקה. נטען כי עבירת התיווך בשוחד שווה בעונשה לעבירת קבלת שוחד ובצידה עונש של 10 שנות מאסר. נטען כי נאשם זה היה יוצר השוחד באישומים 2 ו-3 לכתב האישום, הוא היה הגורם המקשר בין הנותנים לבין המקבל, כאשר מקבל השוחד בשני האישומים היה שוטר, חברו של הנאשם, ונותני השוחד באישומים אלה היו הנאשמים 2 ו-3. נטען כי עניינו של נאשם זה חמור יותר מעניינם של הנאשמים 2 ו-3 מאחר שנאשם זה הואשם בשני אישומים ובשתי עבירות שאחת מהן היא תיווך לשוחד שעונשה כעונשו של מקבל השוחד.

 

ב"כ המאשימה טענה עוד כי תופעת המאכערים שמתווכים בין אזרחים לשוטרים בעבירות השוחד היא תופעה בזויה שיש להילחם בה, כפי שציין בימ"ש זה בגזר הדין שניתן בעניינם של הנאשמים 2 ו-3, והיא מביאה לפגיעה באמון הציבור ולהשחתת טוהר המידות. נטען כי לתיק זה יש השפעה ניכרת על המלחמה בתופעה זו. נטען כי בתיק זה אין מדובר רק במאכעריות אלא בעבריינות פלילית מובהקת, כאשר הנאשם הוא המתווך, איש האמצע אשר חיבר בין נותן השוחד ומקבל השוחד. נטען כי כדי למגר את תופעת השוחד יש צורך בענישה מחמירה דווקא בחוליה זו של המתווך. כן נטען כי לנאשם היה אינטרס ברור בביצוע העבירות שכן הנאשמים 2 ו-3 עובדים עמו. נטען כי העבירות פגעו באמון הציבור במשטרה וטוהר המידות וכי הפניה לשוטר דווקא יש בה חומרה נוספת שכן השוטר אמון על אכיפת שלטון החוק וטוהר המידות בחברה.

 

עוד טענה ב"כ המאשימה כי הפעולות שביקש הנאשם מהשוטר לבצע תמורת בצע כסף פוגעות בביטחון אזרחי מדינת ישראל, במיוחד נוכח האירועים האחרונים. נטען כי כתב האישום מדגיש את האקטיביות של הנאשם, אשר היה עמוד תווך מרכזי בעבירות והמושך בחוטים. כל ההתקשרות היא דרכו והוא גם מעורב כספית. ב"כ המאשימה טענה למתחם ענישה של 6 חודשי מאסר שיכול וירוצו בעבודות שירות ועד שנתיים מאסר בפועל. נטען כי התסקיר מלמד על בעייתיות בהתייחסות הנאשם לביצוע העבירות, על חוסר הפנמה מלאה של חומרתן וחוסר לקיחת אחריות מלאה. נטען כי טענותיו של הנאשם שסבר שהוא מסתייע באופן חוקי בעזרתו של חבר ושפעל מתוך רצון טוב לסייע לנאשמים 2 – 3 אינן מתיישבות עם כתב האישום. נטען כי הנאשם ביקש משוטר שיסגור תיק פלילי ויכניס לארץ שב"חים בתמורה לבצע כסף ולא ניתן לחשוב שפעולות אלה הן חוקיות. נטען כי גם טענותיו של הנאשם כי השוטר הפעיל עליו לחץ באישום השני נסתרו על ידי עובדות כתב האישום, שם מצוין שהנאשם פנה לשוטר ויזם את המהלך. נטען כי גם שירות המבחן התייחס בתסקירו לבעייתיות שבה מתייחס הנאשם לעבירות שביצע. נטען כי קיימת בעיה בהפנמת חומרת הדברים ולכן יש צורך בענישה מרתיעה ומוחשית. מבוקש להטיל על הנאשם עונש של שנת מאסר בפועל וכן קנס.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ