אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין לבני הזוג טוביאס שהורשעו בהתעללות בקטין

גזר דין לבני הזוג טוביאס שהורשעו בהתעללות בקטין

תאריך פרסום : 08/09/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום ירושלים
5837-08
06/09/2009
בפני השופט:
הנשיאה שולמית דותן

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
1. טוביאס לאה
2. טוביאס סמי

גזר דין

עשרות שעות של צילומים, שנעשו על ידי תחקירנית תכנית הטלויזיה "כלבוטק" כונסו - בסופו של דבר - לכתב האישום המתוקן, שבעובדות המפורטות בו הודו הנאשמים, במסגרת הסכמה בין הצדדים. המתואר בכתב האישום מפרט את הדרך, או הדרכים, בהן ביצעו הנאשמים את העבירה המיוחסת להם, היא העבירה של התעללות בקטין - לפי ס' 368ג' לחוק העונשין, תשל"ז - 1977.

לכל אחד מן הנאשמים מיוחסת שורת מעשים, כלפי ילדים אחדים בגן, כאשר המעשים נעשו לנגד עיני כל הילדים וכששני הנאשמים שוהים יחדיו בגן, אשר נוהל למעשה בביתם, ונוכחים זו במעשיו של זה.

תאור העובדות - הגם שהוא מצומצם כנדרש בניסוח כתב אישום, מצייר תמונה קשה של אלימות, השפלה והפחדה הן של הילדים המוכים והן של כלל הילדים בגן שבנוכחותם נעשו המעשים.

כתב האישום המתוקן מפרט שורה של מעשים של הנאשמת - שנעשו ברוב המקרים כשרצתה להושיב ילדים במקומותיהם. היא הניפה ילד באוויר והושיבה אותו בכח על כסא, היא השכיבה ילדה אחרת על שטיח ולחצה על גבה, היא הובילה בכח ילדה מקצה חדר, הרימה אותה תוך כדי צעקות בעצבנות והושיבה אותה על כסא, תפסה ילד בידו בכח והובילה אותו לכסא, ילד אחר הוטח בכח על כסא.

הנאשם תקף ילדה על ידי מכה בערפה בגב כף ידו, תוך צעקות והשפלה, הוא סטר לילד על פניו, היכה ילד אחר על גב כף ידו, גרר ילד והיכה באמצעות נעל, שלוש פעמים על ראשו של אחד הילדים ופעם אחת על ראשו של ילד אחר. כן הלם אגרופו על שולחן שסביבו ישבו ילדים והיכה עם כף גב ידו על מצחו של אחד מהם, סטר על פיה של ילדה אחרת ודם זב משפתה.

אין צורך לראות צילומים כדי להזדעזע. הצילומים, עם זאת, ממחישים מאוד וקשים לצפיה והכל, כשמדובר ב- 4 ימים.

כעת עומדת השאלה מהו העונש שראוי להטיל על הנאשמים כאשר תפקידו, הקשה, של בית המשפט הוא לאזן בין כל השיקולים שהצדדים הניחו לפניו. באי כח הצדדים - ניתנת האמת להיאמר - שקדו על תלמודם והביאו לפני בית המשפט את ערימות טיעוניהם ולא הניחו לשום שיקול להישמט מטענותיהם. גזר הדין צריך לשלב בין שיקולי החומרה ושיקולי הקולא, בין מדיניות ענישה המסתמנת בפסיקה ובין התייחסות אינדיבידואלית לנאשמים, בין הרצון להעביר מסר מרתיע לבין עשיית חשבון עם הנאשמים - על פי מידתם שלהם, כל אלה צריכים להשתקלל בתוך גזר הדין שיוטל.

עם זאת, יוזכר, אין מדובר במעשה רוקחות ואין כלים מדוייקים למדידת משקלו של כל אחד מהשיקולים. העובדה שבמשך זמן רב רובצת שאלת עונשם של הנאשמים  בדעתו של בית המשפט, לאחר שמיעת טענותיהם וקבלת ראיותיהם לרבות תסקיר שירות המבחן וחוות הדעת הפסיכולוגיות והפסיכיאטריות, מעידה לא רק על הקושי המתואר, אלא גם על תהליך גיבושו של גזר הדין במקרה הנדון.

כל טענותיהם של באי כח הצדדים, הן כאמור טענות חשובות ובעלות משקל. בגזר דין זה התחשבתי לחומרה בעובדה כי הנאשמים פגעו בילדים רכים בני כשנתיים וכשלוש שנים בלבד. ניצנים יפים, רכים וחסרי אונים לחלוטין מול עצמתם של הנאשמים, מעמדם, כוחם הפיזי, כח נוכחותם המשותפת. ניתן לשער את הבעתה שאוחזת בילד בן שנתיים שהנאשמת מפעילה עליו אלימות כה קשה כמתואר בכתב האישום המתוקן, לא רק כאב פיזי ודאי יש כאן, אלא גם חלחלה, פחד והשפלה.

הנאשם הגדיל לעשות כאשר היכה בכפות ידיו הגדולות על פניהם הקטנים של הילדים, או היכה אותם באמצעות נעל על ראשם! או בידו על ערפה של ילדה. לא ניתן להמנע מלנסות להכנס לעורם של הילדים הללו ולחוות עמם את החוויה הקשה. אפילו הנסיון הזה מכאיב ומשפיל ובוודאי היה קשה שבעתיים לילדים עצמם.

ודוק: לא היה צורך שהילדים יתנהגו באופן פרוע במיוחד, או יקשו על הנאשמים. פתיל העצבים של הנאשמים היה קצר וידיהם היו כבדות.

הורי הילדים שהיו משוכנעים שהם מפקידים את ילדיהם היקרים בידיים טובות, חמות ונעימות, גילו בתדהמה את הפנים האחרות של הנאשמים, מדי בוקר הם באו לביתם של הנאשמים, התקבלו בסבר פנים יפות, בחיוכים ובוודאי חשבו שילדיהם יעבירו את השעות בגן בשמחה ובריקודים. ברור שלא היה להם שמץ של מושג שלצד הפעילות החיובית - שהתקיימה בגן! - הם מפקירים את הילדים לחוויות  של אלימות קשה, מתמשכת, מגוונת כלפי ילדים שונים בגן. אין ספק שמשנחשפו לעובדות הקשות, הפכו הם עצמם קרבנות למעשי הנאשמים. בוודאי נכונות הטענות שבתצהירי הקרבן על תחושות האשם שלהם, על אבדן הביטחון והאמון, על הצורך שלהם לנתק באחת את הילדים מן הגן של הנאשמים ולעבור איתם מסלול של קליטה מחודשת בגן אחר, על כל המשתמע מכך. ההורים, איפוא, חשו מרומים מן הצד האחד ואחראים מן הצד האחר.

פן אחר של התנהגות הנאשמים מביא לידי ביטוי את כפיות הטובה שלהם במי שלמעשה הם מפרנסיהם ואלה הורי הילדים. דווקא את דעתם גנבו.

הפגיעה אינה נעצרת בהורי הילדים בגן של הנאשמים. יש להניח שהציבור שנחשף לצילומים ששודרו איבד כל ביטחון במסגרות השונות שאליהן מובאים ילדים רכים שעה שהוריהם יוצאים לעבודתם ולפרנסתם. צא ולמד עד לאן יכולות ספקות כאלה להגיע. ניתן להבין אם הורים מתקשים  בריכוז בעבודתם כשעל ליבם מונח החשש לגורל ילדיהם בגן, כמה נפגע הביטחון האישי שלהם? מה מידת החרדה המלווה אותם? כמה הורים נמנעו מלהפקיד ילדיהם בידי גננות מחשש לשלומם?

לצד זאת, כמה גננות ומטפלות הפכו, כמעט באופן אוטומאטי לחשודות, לכאלה שיש לעקוב אחרי כל מילה וכל תנועה שלהן. כמה ילדים בגילאים שונים, שהבנתם מתקדמת מאבדים את בטחונם במבוגרים, ומאבדים גם את הכבוד שהם אמורים להעניק להם. כיצד סמכויות ומעמד נפרמים לנגד עיניהם, כשהם נחשפים לאירועים מן הסוג הנדון, ארועים שמשדרים להם שכל דאלים גבר.

והציבור - האם הוא לא צריך לחוש אחריות ובושה כאשר אירועים כאלה מתרחשים בתוכו. האם אין הוא זה שמאפשר התנהלות גנים ללא פיקוח הדוק שימנע מעשים כאלה? האם אין הוא צריך להשקיע כל משאב אפשרי בקיום מסגרות ראויות, הוגנות, חינוכיות, מפוקחות, כדי לאפשר גדילה וצמיחה של הילדים בתנאים המיטביים, ילדים שהם דור העתיד של הציבור? והאם אין הוא צריך לחוש בושה שלא השכיל למנוע את המעשים מן הסוג הזה, גם לאחר שכבר אירעו על ידי אחרים שהובאו לדין ונענשו.

מעגל הנפגעים ממעשיהם של הנאשמים  הוא גדול מאוד, מעגל בתוך מעגל. המעשים המתוארים בכתב האישום משתרעים על פני 4 ימים. על אלה ייענשו הנאשמים על פי גזר דין זה. עם זאת, גם 4 ימים כאלה אינם תקופה קצרה. המעשים התמשכו. בין יום ליום  לא נתנו הנאשמים לאיש - ואפילו לא לעצמם- דין וחשבון על מעשיהם. הם לא הפסיקו אחרי היום הראשון, השני או השלישי. למעשה - הופסקו המעשים עם פרסום דבר הצילומים שנעשו בגן בניצוח המפיקים של תכנית "כלבוטק". לדידי, אין זו תקופה קצרה. יתירה מזו - הנאשמים ראו זה את זו, ולהיפך, נוקטים באלימות שאולי הלכה והתגברה, במיוחד אצל נאשם 2 ולא חדלו ביוזמתם. הטענה כי בין הארועים הנדונים, התקיימו בגן גם פעילות חינוכית וטובה, אין בה להקהות מחומרת המעשים. די אם נחשוב שהאימה שנפלה על הילדים בתגובה לכל מעשה אלים, די היה בה לשתק ולהשתיק את הילדים ולכוף אותם להתנהגות "צייתנית" לנאשמים. וכי מה יכלו לעשות  כשהיו עדים לתוצאות של חוסר ציות? אפילו תוך כדי כתיבה הדברים מצמיתים.

יש לזכור שמדובר במעשים שגילויים קשה עד בלתי אפשרי כמעט. הילדים הרכים אינם מסוגלים תמיד לדווח על שחוו. גם אם הם ורבליים - ובגיל כה רך הדבר נדיר בכל זאת - אין הם מסוגלים להעיד דבר דבור על אופניו, מה הם ראו או סבלו. וכי יספרו - הייאמנו? גם במקרה זה מודה אחת האמהות בתצהירה, כי דחתה את הטענה של בתה על אלימות והאמינה דווקא לנאשמת שכפרה בטענה. גם עדת הגנה 2 העידה כי שמעה צעקות, אך כששאלה את בתה אם הכל בסדר בגן, נענתה בחיוב. נדרשו אמצעים כאלה שהשקיעו מפיקי תכנית "כלבוטק" כדי לחשוף את מעשי הנאשמים. במיוחד על רקע  השם הטוב של הנאשמת כמטפלת טובה, דווקא על רקע עדויות כמו עדויות ההגנה - לא היה סיכוי לגילוי המעשים ללא האמצעים שהושקעו במקרה זה. האם ניתן לעשות כן בכל גן וגן - בוודאי שלא. הצורך להדרש לשאלה זו והחששות שהיא משכינה בלב הורים לילדים רכים - הם מהנזקים שנגרמו על ידי הנאשמים.

הנאשמים היו מודעים לכך שכוחותיהם כבר אינם עומדים להם. הם התלבטו אם להמשיך בהפעלת הגן ובחרו לעשות כן, תוך התרכזות בעצמם ולא במעשיהם כלפי הילדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.



שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ