אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין לאבי אבוטבול על מעורבותו ברצח של רענן לוי

גזר דין לאבי אבוטבול על מעורבותו ברצח של רענן לוי

תאריך פרסום : 24/09/2009 | גרסת הדפסה
פ"ח
בית המשפט המחוזי תל אביב-יפו
1138-06
22/09/2009
בפני השופט:
1. אברהם טל - אב"ד
2. י' אמסטרדם
3. ר' לבהרשרון


- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד טובה פרי
הנתבע:
אבי בן גבריאל אבוטבול
עו"ד ציון אמיר
גזר דין

1.         הנאשם הורשע, לאחר שמיעת ראיות, בעבירה של קשירת קשר לביצוע פשע, עבירה לפי סעיף 499(א)(1) לחוק העונשין התשל"ז - 1977, ובעבירה של נסיון לביצוע חבלה חמורה שלא כדין, עבירה לפי סעיפים 333 יחד עם סעיף 25 לחוק, שביצע סמוך למועדון בשפיים, בליל ה- 18.11.04.

2.         פרטי המקרה וחלקו של הנאשם בפרשה מפורטים בהרחבה בהכרעת הדין.

נציין רק כי הארוע נשוא כתב האישום החל כאשר אמיר - אחיו של הנאשם, נקלע לסכסוך עם קבוצת נערים מראשל"צ, והזעיק את הנאשם ואת פרנסואה אבוטבול (להלן: " נאשם 1" או " פרנסואה"), למועדון בשפיים כדי לסייע לו לתקוף את המעורבים בתקיפתו. במקום התפתחה קטטה אלימה, במהלכה נפגעו אחיו של הנאשם ונערים נוספים. בעקבות זאת, נכנס הנאשם לג'יפ של פרנסואה, כאשר הוא נוהג ופרנסואה יושב לצדו, וביחד דלקו אחר המנוח שנס עם קבוצת נערים מראשל"צ ממקום הקטטה לשביל המוביל לחלק האחורי של המועדון.

3.         במהלך המרדף אחר המנוח והנערים מראשל"צ האיץ הנאשם את מהירות הג'יפ. שני חבריו של המנוח הצליחו להימלט בעלותם על סוללת עפר, והנאשמים המשיכו לדלוק אחר המנוח, שניסה אף הוא להימלט. הג'יפ חסם את דרכו של המנוח, שנתלה על "מגן החזירים" של הגי'פ, אשר המשיך לנסוע במהירות כשהוא גורר עימו את המנוח. הנאשם עצר את הג'יפ לאחר מספר מטרים, ואז ירד נאשם 1 מהג'יפ ודקר למוות את המנוח בשתי דקירות עמוקות בחזה. הנאשמים הותירו את המנוח במקום כשהוא מתבוסס בדמו, ובמקום להושיט לו עזרה, המשיכו בנסיעתם המהירה בגי'פ ונמלטו מהמקום.

4.         ב"כ המאשימה עותרת לבית-המשפט להטיל על הנאשם עונש של מאסר בפועל לתקופה המקסימלית של שבע שנות מאסר הקבועה בחוק, באשר לטענתה, נסיבות המקרה מצביעות על כך שיש למצות עם הנאשם את הדין, וזאת נוכח קשירת הקשר והנסיון לחבול בנערים מראשל"צ חבלה שלא כדין.

עוד עותרת ב"כ המאשימה להשית על הנאשם לשלם פיצוי למשפחת המנוח עקב הסבל הרב שהוא מנת חלקה, כפי שתואר בעדות אחותו בפנינו.

5.         ב"כ הנאשם טוען שאין למצות את הדין עם הנאשם "שהצרות התגלגלו על כתפיו הצרות מאד שלא בצדק ולא בדין". ב"כ הנאשם הדגיש כי הנאשם זוכה מעבירת הרצח, ולא הורשע אף בניסיון לרצח, ודי בכך כדי להצדיק הקלה בעונש שיוטל עליו בשל הפער הגדול בין העבירה שיוחסה לו בכתב האישום לבין העבירה בה הורשע.

ב"כ הנאשם הוסיף וטען, כי לא ראוי במקרה זה לחייב את הנאשם בתשלום פיצויים למשפחת המנוח, שכן מרגע שהמאשימה בחרה שלא לעתור לחיוב נאשם 1 בתשלום פיצוי למשפחת המנוח, על אף שהורשע ברציחתו - יהא בכך אפליה בלתי מוצדקת לחלוטין אם יחוייב דווקא מרשו בתשלום פיצוי.

6.         בהתייחסו לתסקיר המבחן, טען הסניגור, כי לא מדובר בתסקיר שלילי, ויש להתחשב בכך שאין לנאשם כל הרשעות בעברו, אין לו כל רקע עברייני, ומדובר במעידה חד פעמית, ועל כן אין מקום לדעתו, למצות עימו את הדין.

אליבא דב"כ הנאשם, יש להסתפק בתקופת המאסר הממושכת, מעל לשלוש שנים אותה הספיק הנאשם לרצות, ויש לראות בה מיצוי מלא של העונש הראוי במקרה זה, ולא להטיל עליו מאסר בפועל לתקופה נוספת.

דיון והכרעה

7.         אומנם מדובר בנאשם צעיר, ללא עבר פלילי, והדבר אכן צריך להילקח בחשבון לקולת העונש. אולם יש גם לזקוף לחובתו את בואו למקום הארוע לעשיית שפטים במי שאחיו טען כי פגעו בו - תופעה של אלימות קשה בין בני נוער, שלא פעם כמו בפעם זו, נלווה אליה בהמשך שימוש בסכין. מדובר בתופעה בזויה הגובה קורבנות תמימים, שאינם נמנים על עבריינים, ונקלעים למריבות קטלניות על לא עוול בכפם.

יש להביא בחשבון גם את העובדה ששירות המבחן איננו ממליץ כל המלצה טיפולית לגבי הנאשם, לאחר שהתרשם כי הנאשם לא נטל כל אחריות למעשיו, ואין סיכוי לשינוי בדפוסי ההתנהגות שלו.

8.         עוד יש להדגיש, כי הנאשם מסר גירסה שקרית לחוקרי הצח"מ הראשון, ובהמשך בחקירות נוספות שמר על "זכות השתיקה".בעדותו בביהמ"ש הכחיש הנאשם כי נהג בג'יפ למקום הארוע, וכי נטל חלק בקטטה. יתרה מזאת, הוא אף טען כי לא ראה מישהו המוכר לו שהשתתף בקטטה (על אף הודיית נאשם 1 כי הוא עצמו השתתף בקטטה), ואף הכחיש כי נהג בג'יפ וניסה לדרוס את הנערים מראשל"צ.

בנוסף, ניסה הנאשם לחפות על  נאשם 1, וטען כי הלה לא ניגש לקידמת הג'יפ. הוא אישר כי נהג בג'יפ לתחנת הדלק על מנת לשטוף את הרכב, כשנאשם 1 לצידו, אך בהכרעת הדין נקבע כי לא עשה כן בשל רצון נאשם 1 להפיס דעתו של אביו החפץ בנקיון הרכב אלא כדי לטשטש סימני החול שהיו על גלגלי ושלדת הג'יפ. כמו כן נקבע כי הנאשם ונאשם 1 נסעו לאתר בניה, ושם נזרקה הסכין בה השתמש נאשם 1 בדקירתו את המנוח. בנוסף, השניים ביחד עם אחרים תיאמו גרסאות לאחר הארוע.

לא ניתן איפוא להתעלם מתפקידו המרכזי של הנאשם בפרשה, כאשר נהג בג'יפ בעת הארוע, ובעצם חסימת דרכו של המנוח איפשר לנאשם 1 לרדת מהרכב ולדקור את המנוח למוות, אף כי נקבע בהכרעת הדין שלא הוכח שהנאשם ידע בעת שנאשם 1 ירד מהג'יפ, שהלה מצוייד בסכין (ראו עמ' 330-329 להכרעת הדין).

לא זאת אף זאת - הנאשם ביחד עם נאשם 1 הותירו את המנוח כשהוא פצוע ושותת דם, ונמלטו מהמקום, במקום להושיט לו עזרה, ולנסות להצילו.

9.         באשר לפיצוי משפחת הקורבן - עמדתנו העקרונית כפי שהביע מותב זה בעבר בפסקי דין אחרים, היא שיש לחייב מורשע ברצח בפיצוי משפחת הקורבן (ראו תפ"ח (ת"א) 1049/05 מ"י נ' יוחנן ברקאי, תק-מח 2007(4) 537; תפ"ח 1101/06 מ"י נ' יחזקאל באשה (פורסם בנבו); ותפ"ח 1079/06 מ"י נ' דרור חכמון (טרם פורסם - ניתן בתאריך 2.9.09),

דא עקא, שבענייננו, המאשימה לא עתרה לחיובו של נאשם 1 - מבצע הרצח - בתשלום פיצויים למשפחת המנוח, ואין מקום להפלות בין נאשם 1 לנאשם שבפנינו, וכך אין להטיל על מי שהורשע בקשירת קשר לביצוע פשע ונסיון לגרום חבלה חמורה לשאת בגפו בפיצוי הכספי של משפחת המנוח.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ