אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק ת.פ. 8301/06

גזר דין בתיק ת.פ. 8301/06

תאריך פרסום : 18/12/2007 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית המשפט המחוזי באר-שבע
8301-06
20/09/2007
בפני השופט:
צ. צפת

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
מולקנדור מיכאל
גזר דין

הצדדים הגיעו להסדר טיעון על פיו הודה הנאשם בכתב אישום מתוקן בתפ' 8301/06 המייחס לו עבירות של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה- לפי סע' 332(2) ל חוק העונשין, תשל"ז-1977 (להלן: "החוק") ונהיגה בזמן פסילה לפי סע' 10 + 62 ל פקודת התעבורה, תשכ"א-1961. כן הורשע הנאשם על פי הסדר טיעון באישום השני בת.פ. 8366/06 בעבירה אחת של הפרת הוראה חוקית לפי סע' 287(א) לחוק.

על פי העובדות המפורטות בכתב האישום המתוקן בת.פ. 8301/06, ביום 28.9.06 סמוך לשעה 12:00 נהג הנאשם ברכב, מבלי שהיה בידו רישיון נהיגה ובהיותו בפסילה. שוטר אשר היה באותה עת סמוך לניידת בילוש הבחין בנאשם נוהג, ומכיוון שידע שהוא נמצא בזמן פסילה, הורה לו לעצור. הנאשם, הבחין בשוטר ושמע את הוראתו לעצור, הגביר את מהירות נסיעתו, והחל לנסוע במהירות ובפראות בעודו עוקף רכבים מימין ומשמאל. השוטר ועימו שוטר נוסף נכנסו לניידת הבילוש והחלו לנסוע אחרי הנאשם, כאשר הם מסמנים לו לעצור. הנאשם במנוסתו חצה צומת באור אדום, וגרם לרכבים הנוסעים בכיוון הנגדי לבלום בפתאומיות.

על פי העובדות המפורטות באישום השני בכתב האישום בת.פ. 8366/06, ביום 8.12.06 היה הנאשם בביתו, אולם לא היה עימו איש מהערבים אשר היו אמורים לפקח עליו ובכך הפר את ההוראה החוקית של בית המשפט.

כאמור, על פי הסדר הטיעון, הורשע הנאשם בעבירות בנוגע לאישומים אלו על פי הודעתו

לעניין העונש הודע כי התביעה תעתור למאסר בן 42 חושים כולל מאסר על תנאי ופסילה, והנאשם יוכל לטעון לכל עונש אחר.

תסקיר שירות מבחן

מתסקיר שירות המבחן עולה כי הנאשם  בן 23, רווק, עלה לארץ בשנת 1991 עם אימו ואחיו, קשריהם עם האב נותקו עקב אלימותו. שירות המבחן התרשם משאיפותיו של הנאשם לתפקוד תקין ולשינוי באורחות חייו, אך עם זאת התרשם כי הוא מתקשה לממש משאלות אלו ולעיתים שם עצמו במצבי סיכון, ללא התייחסות להשלכות מעשיו. עד גיל 20 ניהל הנאשם אורח חיים נורמטיבי, אז החל להדק קשריו עם חברים בשכונת המגורים ונחשף לחברה שולית, עמם החל לבצע עבירות. הנאשם בוגר 12 שנות לימוד, עבד במקצועו כחשמלאי ומכונאי רכב במוסך. שבוע לפני גיוסו לצבא נפצע בתאונת דרכים, גיוסו נדחה והוא מצא עצמו מוגבל פיזית וחסר תעסוקה. בתקופה זו החל להתרועע עם חברה שולית ולעשן סמים. הנאשם שלל בעייתיות בתחום זה, ולדבריו בתקופה האחרונה ובשל היותו רצונו להינשא לבחירת ליבו, החליט לחזור למסלול חיים תקין. להערכתו, בשל היותו מוכר למשטרה, הוא נדרש לעיתים קרובות לחקירות במשטרה בעניין עבירות שלא ביצע.

צויין כי הנאשם מתקשה להסתגל למעצר, סבל בתחילה מאלימות פיזית על ידי עצורים אחרים, אינו ישן בלילות מפחד מפגיעה נוספת, מבטא מצוקה נוכח אי הסתגלות לנורמות הנהוגות בכלא.

קצינת המבחן מצאה כי הנאשם מודה בעובדות המפורטות בכתב האישום בת.פ. 8301/06, אולם מתקשה לקחת אחריות מלאה על ביצוען, לטענתו, ברח מהשוטרים מפני שחשש מהתנכלות שווא. הנאשם הביע חרטה לאור המחיר הכבד אותו שילם. להערכת שירות המבחן, הנאשם נתון בעמדה קורבנית המתמקדת במחירים האישיים אותם שילם בעקבות התנהגותו. הנאשם ביצע את העבירה מתוך הפעלת שיקול דעת מוטעה, דפוסי חשיבה המאופיינים בקרב החברה העבריינית, והיעדר מיומנויות וכלים להתמודד עם מצבי דחק.

לעניין האישום בת.פ. 8366/06, טען הנאשם כי אימו, הערבה אשר פיקחה עליו, יצאה מהדירה לרגעים ספורים, והשוטרים לא הסכימו להמתין אפילו מספר דקות כדי לחכות לחזרתו.

לאור גילו הצעיר של הנאשם, נוכח חווית המעצר, רצונו לערוך שינוי ומבלי להתעלם מחומרת העבירות, סובר שירות המבחן כי יש מקום להתערבות טיפולית וכי הנאשם ייתרם מקשר טיפולי במסגרת צו מבחן.

לאור זאת ממליץ שירות המבחן על הטלת צו מבחן לתקופה של שנה וחצי, במהלכה ישולב הנאשם בקבוצה טיפולית לצעירים עוברי חוק, וכן להטיל עונש מאסר שירוצה בעבודות שירות. במידה ובית המשפט יטיל עליו עונש מאסר בפועל, ממליץ שירות המבחן להסתפק בתקופת המעצר לצד צו מבחן ומאסר מותנה ממושך.

ראיות לעונש

מטעם התביעה הוגש הרישום הפלילי של הנאשם. עיון ברישום הפלילי מלמד כי לחובתו של הנאשם עבירות קודמות כדלקמן:

א.      בת.פ. 4961/03 בבית משפט השלום בבאר שבע, נגזר דינו של הנאשם ביום 18.3.04 לקנס בסך 500 ש"ח או 5 ימי מאסר תמורתו, 6 חודשי מאסר על תנאי ל-3 שנים בגין עבירת תקיפה כדי לגנוב.

ב.      בת.פ. 3297/03 בבית משפט השלום בבאר שבע, נגזר דינו של הנאשם ביום 4.5.04 לקנס בסך 500 ש"ח או 5 ימי מאסר תמורתו, 3 חודשי מאסר על תנאי לשנתיים, פסילה על תנאי מלקבל רישיון נהיגה במשך חודשיים לתקופה של שנתיים, פסילה בפועל של 14 יום, בגין עבירה של החזקת סמים מסוכנים לצריכה עצמי.

ג.        בת.פ. 1474/04 בבית משפט השלום בבאר שבע, נגזר דינו של הנאשם ביום 25.11.04 ל-6 חודשי מאסר על תנאי למשך 3 שנים, בגין עבירה של החזקת סמים מסוכנים לצריכה עצמית.

מטעם ההגנה העידה אימו של הנאשם, גב' תמר פוזיילוב שהעידה כי הנאשם תיפקד נורמטיבית, עבד ולמד אך לאחר פציעתו הקשה בתאונת דרכים התקשה  להתמודד עם הכאב, הוא ילד טוב, עובד ומתנהג עמה יפה מאד, יש לו חברה והוא רוצה להתחתן.

אחיו של הנאשם מר בוריס מולקנדור העיד כי דיבר עם מעסיקו ב"רמון הסעות", ואם הנאשם ישוחרר הוא יוכל להשתלב שם בעבודה, והדבר יעזור לשיקומו.

טיעונים לעונש

ב"כ התובעת ביקשה  להטיל על הנאשם עונש של 42 חודשי מאסר בפועל ומאסר על תנאי, וכן פסילה ממושכת של מספר שנים אשר תחל לאחר תום ריצוי המאסר. לדברי ב"כ התביעה, העונש הקבוע בחוק לעבירת סיכון אדם בנתיב תחבורה עומד על 20 שנות מאסר, והדבר נובע מחומרת העבירה, אשר מסכנת את אושיות השלטון, ופוגעת בצורה משמעותית באזרחים הרוצים לעשות שימוש בכביש. הימלטות מהשוטרים מעידה כי אין לנאשם מורא מפני החוק. לדברי ב"כ התביעה, אין זה המקום לקבל את המלצות שירות המבחן, מכיוון שהמסר מבית המשפט צריך להיות חד משמעי, ברור ובהתאם לפסיקה. בנסיבות אלו יש להטיל עונש מאסר ממושך ופסילה ממושכת אשר מביעים סלידה מההתנהגות הזו. במקרה דנן מדובר בנאשם עם עבר פלילי בסמים, שביצע את העבירה כשהוא מסכן את שלום הציבור.

ב"כ הנאשם הדגיש את נסיבותיו האישיות של הנאשם, את העובדה שעלה לישראל עם אימו ואחיו, את אלימותו של האב אשר גרמה לניתוק הקשר איתו. לטענת הסניגור, הנאשם החל לצרוך סמים לאחר התאונה שגרמה לפציעתו הקשה ובכדי להקל על כאביו. זה מעצרו הראשון של הנאשם והוא סובל מקשיי הסתגלות בכלא, הוא מביע חרטה כנה על מעשיו ומבטא את רצונו להשתנות. ב"כ הנאשם מפנה לתסקיר, ממנו עולה הצורך בהתערבות הטיפולית, ומבקש להצטרף להמלצת שירות המבחן ומבקש כי בית המשפט יסתפק בתקופת מעצרו הארוכה, או לחילופין יוטל על הנאשם עונש של מאסר אשר ירוצה בעבודות שירות וצו מבחן. ב"כ הנאשם מפנה לע"פ 1399/91 שם הודגשה החשיבות בשיקום העבריין, עד כי בנסיבות מיוחדות שיקולי השיקום יהוו שיקול מרכזי בעת גזירת הדין, וכן הודגש כי הענישה צריכה להיות אינדיוידואלית. ב"כ הנאשם ביקש לשקול לקולא את עברו הפלילי הדל ואת סיכויי השיקום הטובים. כן יש לשקול לקולא את הודאתו בכתב האישום בהזדמנות הראשונה, עוד לפני תחילת שלב הראיות ובכך סייע למדינה לסיים את ההליכים כנגד נאשמים אחרים המעורבים בתיק הנוסף. לטענת ב"כ הנאשם, כאשר משווים את המקרה דנן למקרים אחרים של "מרדפים בדרום", עולה כי המקרה דנן הוא קל יחסית, באשר המרדף נערך לאורך רחוב וחצי והסיכון בו היה מזערי. כן ביקש ב"כ הנאשם להדגיש כי מדובר במקרה בודד אשר אירע לפני 9 חודשים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ