אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק ת.פ. 8053/07

גזר דין בתיק ת.פ. 8053/07

תאריך פרסום : 13/12/2007 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית המשפט המחוזי באר-שבע
8053-07
24/10/2007
בפני השופט:
צ. צפת

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד שמש
הנתבע:
באבי חיים
עו"ד קוצר
גזר דין

ההליך

הנאשם הודה במסגרת הסדר טיעון בעובדות המפורטות בכתב אישום מתוקן המייחס לו את העבירות הבאות: שתי עבירות של פריצה לרכב- לפי סע' 413 ו' ל חוק העונשין תשל"ז-1977 (להלן: "החוק"), שתי עבירות של גניבת רכב לפי סע' 413 (ב)א לחוק, ושלוש עבירות של מסחר ברכב גנוב לפי סע' 413 יא' לחוק.

כתב האישום

על פי העובדות המפורטות ב אישום הראשון לכתב האישום המתוקן, ביום 7.9.06 בין השעות 8:00-11:45 או בסמוך לכך, ביבנה, התפרץ הנאשם לרכב מסוג "מיצובישי" השייך לאדית עטיה. הנאשם פתח את דלת הרכב ונכנס אליו בעת שאחיו- אלי באבי (להלן: "אלי")- ממתין ברכבו הסמוך. הנאשם עשה כן בכוונה לגנוב את הרכב ובהמשך למכור אותו. הנאשם נהג ברכב לכיוון אשדוד כאשר אלי מלווה אותו ברכבו. בסמוך לשעה 11:45 התקשר אלי לסוכן משטרתי והציע לו לקנות מהם את הרכב הגנוב. לאחר תיאום טלפוני, סמוך לשעה 12:45 הגיעו הנאשם ואלי עם הרכב הגנוב לחניות הקניון באשדוד, שם מכרו לסוכן את הרכב הגנוב תמורת 6,200 ש"ח. במעשיו אלו הנאשם, בצוותא עם אחרים, התפרץ לרכב בכוונה לבצע גניבה או פשע, גנב רכב ועסק ביודעין במכירה של רכב גנוב.

על פי האמור ב אישום השני לכתב האישום המתוקן, ביום 12.10.06 בסמוך לשעות 11:00-13:00, בחולון, התפרץ הנאשם לרכב מסוג "קאיה פרג'יו" השייך ליוניס יחיא. הנאשם הכניס את ידו דרך חלון הרכב, פתח את דלת הרכב ונכנס אל תוכו, בעת שדודו אליהו ג'רבי (להלן: "ג'רבי") ממתין ברכבו בסמוך. הנאשם וג'רבי גנבו את הרכב כאשר הנאשם משתמש במספריים על מנת להניעו. תוך כדי כך הודיע הנאשם לאלי שהרכב נגנב וביקש ממנו להגיע. הנאשם נהג ברכב בעת שאלי וג'רבי מלווים אותו. הנאשם ואלי יצרו קשר טלפוני עם הסוכן המשטרתי והציעו לו לקנות מהם את הרכב. לאחר שהסוכן הודיע כי לא יוכל לבצע את הקניה באותו היום, החנה הנאשם את הרכב ביבנה. בהמשך הגיעו הנאשם, אלי וג'רבי עם הרכב לביתו של הסוכן באשדוד והראו לו אותו. הסוכן סיכם איתם שהקנייה תתבצע ביום ראשון בחניון הקניון באשדוד. בתאריך 15.10.06 בסמוך לשעה 14:30, הגיעו הנאשם, אלי וג'רבי עם הרכב לחניון הקניון באשדוד, ומכרו את הרכב תמורת 5,800 ש"ח לסוכן ולשוטר שהוצג ע"י הסוכן כשותפו. הנאשם במעשיו המתוארים לעיל, בצוותא עם אחרים, התפרץ לרכב בכוונה לבצע גניבה, גנב רכב, ועסק ביודעין במכירה של רכב גנוב.

על פי האמור ב אישום השלישי לכתב האישום המתוקן, בתאריך 2.11.06 בשעות הבוקר, אדם שזהותו אינה ידועה למאשימה, נטל ללא רשות הבעלים רכב מסוג מזדה השייך לצאנו סיגל, על מנת להעבירו לנאשם ולשותפיו דכי שימכרו אותו. סמוך לגניבת הרכב, הודיע האחר לנאשם שהרכב חונה באשקלון כשהמפתחות המקוריים של הרכב בתוך האגזוז ואיתם מספר הקוד הדרוש להנעת הרכב. במקביל הודיע הנאשם לסוכן כי הוא מעוניין למכור לו את הרכב. הנאשם וג'רבי הגיעו למקום בו חנה הרכב באשקלון, הנאשם פתח את הרכב עם המפתחות, הניע אותו ונסע יחד עם ג'רבי לחניות הקניון באשדוד. בסמוך לשעה 11:40 מכרו הנאשם וג'רבי את הרכב לסוכן ולשוטר תמורת 8,000 ש"ח. הנאשם בצוותא עם אחרים עסק ביודעין במכירת רכב גנוב.

הנאשם הודה במיוחס לו בכתב האישום המתוקן והורשע בעברות המיוחסות לו על יסוד הודאתו.

תסקיר שירות המבחן מיום מלמד כי הנאשם בן 27, נשוי ואב לשלושה ילדים. בשנתיים האחרונות מתגורר עם משפחתו בקרוואן בחצר בית הוריו במושב יגל. הוריו חזרו בתשובה כאשר היה בן 6, ואביו חזר לאחר מכן בשאלה בעוד האם ממשיכה לנהל אורח חיים דתי. מצב זה יצר בלבול ומתח במסגרת המשפחתית. בילדותו נהג אביו כלפיו באלימות.  הנאשם סיים 10 שנות לימוד בפנימייה דתית, סבל אלימות גם ממוריו. התנהגותו באותה עת היתה בעייתית תוך שימוש מזדמן בסמים. הנאשם התגייס לצה"ל ושירת שירות חלקי, שוחרר בגין אי התאמה לאחר תקופת עריקות ממושכת. במשך השנים עבד בעבודות מזדמנות, התפרנס מקניה ומכירה של מכוניות, התרועע עם חברה שולית ובין היתר עם אחיו ודודו.

ביחס לעבירות נשוא הדיון טען הנאשם כי פעל מתוך מצוקה כלכלית, מתוך פיתוי לעשות רווח כספי קל, והביע חרטה על מעשיו. שירות המבחן התרשם כי הנאשם אינטליגנטי, בעל יכולת וורבלית, מבטא קושי להתמודד עם תסכול ודחייה אותה חווה מגיל צעיר במשפחה ובמסגרת לימודיו. עוד התרשם שירות המבחן כי הנאשם מתקשה להתארגן בניהול אורח חיים יציב ונקלע לחובות כספיים. משקעים אותם הוא נושא מן העבר, ובעיקר אלימות ודחייה שחווה, פגעו ביכולת תפקודו, וכן גרמו לאימוץ עמדות קורבניות מכשילות. בפני שירות המבחן נטה הנאשם לצמצם את מעורבותו בעבירות ותלה את עיקר ההתנהלות הבעייתית בחברה השולית אליה השתייך. במצבים בהם הוא מתקשה בתפקוד הוא נוטה לפעול באופן מכשיל. הוא לא פנה לטיפול במסגרת מעצרו. שירות המבחן הסיק כי הנאשם לא עשה עד כה מאמצים על מנת לקדם את מצבו וככל הנראה פועל בעיקר מתוך לחץ חיצוני. על כן שירות המבחן לא בא בהמלצה כלשהי בעניינו.

מהרישום הפלילי עולה כי הנאשם נדון בעבר בעבירות כדלקמן:

א.      בתיק 450/99 (בי"ד צבאי מחוזי- צפון) נגזר על הנאשם ביום 17.11.99 מאסר למשך חודש ויומיים, לאחר שהורשע בהעדרות משירות שלא ברשות.

ב.      בתיק 1759/02 (שלום קרית גת)  על הנאשם ביום 4.3.03 הוטל על הנאשם להמנע מעבירה וקנס של 1000 ש"ח ללא הרשעה, לאחר שעבר עבירת תקיפה.

בטיעוניה לעונש ביקשה ב"כ המאשימה להטיל על הנאשם עונש מאסר  משמעותי, מאסר על תנאי וקנס. לטענת ב"כ המאשימה, עולה מכתב האישום בו הורשע הנאשם כי הנאשם היווה חוליה חשובה בחבורה אשר התפרצה לרכבים, גנבה ומכרה אותם. הפגיעה של עבירות אלו היא חמורה, כי מדובר במרמות של חברות ביטוח, אשר פוגעות באזרחים על ידי כך שפרמיות הביטוח מתייקרות. על מנת להלחם בתופעה המשטרה צריכה לבצע פעולות מתוחכמות ויקרות של הפעלת סוכני משטרה, הקלטות ומעקבים. שירות המבחן אינו בא בהמלצה טיפולית. אמנם הנאשם הביע חרטה, אך לא הראה שום שינוי משמעותי בנוגע לשיקום ולטיפול בעמדותיו העברייניות. יש לתת משקל לכך שהנאשם הודה, הפליל את שותפיו, וסביר להניח שגם יעיד נגדם. עם זאת, על בית המשפט לגזור על הנאשם עונש משמעותי אשר יבטא את חומרת העבירות.

ב"כ הנאשם ביקש להסתפק בתקופת מעצרו עד כה- מעל שבעה חודשים, הוא הדגיש את עובדת היות הנאשם אב לבנות בגיל 5 ו-3, ובן בן 4.5 חודשים שנולד בהיותו במעצר, והנאשם לא שוחרר למסיבת הברית. לטענתו הנאשם נקלע למצב כלכלי קשה ומעד, הוא הודה באופן מיידי במשטרה. עוד טוען כי הנאשם הוא הצעיר שבחבורה- בעוד האחרים הם אחיו הבכור והדוד בן ה-60 וניתן להתרשם כי חלקו של הנאשם קטן יותר מזה של האחרים- האח הוא זה שיצר קשר עם הסוכן. מעיון ברישום הפלילי עולה כי בסך הכל מדובר באדם נורמטיבי וזו לו ההסתבכות הראשונה המשמעותית. ב"כ הנאשם מסתייג מהאמור בתסקיר, לטענתו, הנאשם היה ברשימת המתנה לקבוצה טיפולית, והיום נוטל חלק בקבוצה של "מכון אדלר" וקבוצה שנקראת "קרמינו" המטפלת באנשים שביצעו עבירות. ב"כ הנאשם ביקש לתת משקל לעובדה שהנאשם הודה והוא זה שהפליל את האחרים המעורבים, כי מדובר בעבירות רכוש ולא נגרם נזק פורמלית, הוא רוצה להשאיר את הפרשה הזו מאחוריו ולחזור לאשתו ולמשפחתו. לטענתו, העונש המקובל בפסיקה בעבירות כגון דא נע בין חצי שנה לשנה וחצי מאסר. 

הנאשם הורשע בשלוש עבירות של סחר ברכב, אין חולק כי העבירות כגון דא, הינן רעה חולה, עד כדי היותם מכת מדינה ממש. המדובר בעבירה המפיקה רווח קל ומהיר תוך גרימת נזק כלכלי כבד, המגולגל על כתפי הציבור, ותוך פגיעה בבטחון האישי. אין להקל ראש בעבירות דנן. ההגנה על שלום הציבור ועל רכושו מצדיקה במקרים אלו ענישה מרתיעה, מבלי להתעלם, כמובן, מנסיבותיו האישיות של העבריין ומנסיבות ביצוע העבירה, בכל מקרה לגופו, שכן בעת גזירת הדין יאזן ביהמ"ש בין חומרת המעשים לבין נסיבותיו האישיות של הנאשם העומד בפניו.

במקרה דנן, המערער עבר עבירות חמורות  בכך שנטל מספר פעמים חלק ב"תעשייה" הולכת ומתפתחת של גניבת רכב וסחר בהם.

לקולא נשקלו נסיבותיו האישיות של הנאשם, וכן הודאתו והחיסכון בזמן שיפוטי.

אשר על כן, ולאחר ששקלתי את טענות הצדדים, אני דנה את הנאשם לעונש מאסר בפועל בן 24 חודשים, בקיזוז ימי מעצרו החל מיום 29/1/07, וכן מאסר על תנאי בן שנה למשך 3 שנים מיום שחרורו, והתנאי הוא שלא יעבור עבירות בהן הורשע.

זכות ערעור לבית המשפט העליון תוך 45 יום מהיום.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ