אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק ת.פ. 5090/07

גזר דין בתיק ת.פ. 5090/07

תאריך פרסום : 25/07/2011 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום ירושלים
5090-07
19/05/2011
בפני השופט:
אריה רומנוב

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד שירה קרואני-ארד
עו"ד יהונתן
הנתבע:
1. איאד בקיראת
2. מוחמד עמירה

עו"ד עבד ג'ג'יני
גזר דין

1.         בכתב האישום שהוגש בתיק זה, שני נאשמים ושני אישומים. האישום הראשון מיוחס לשני הנאשמים. האישום השני מיוחס לנאשם מס' 2 בלבד.

בהתאם להודאת שני הנאשמים בעובדות המיוחסות להם באישום הראשון, הורשעו שניהם בעבירה של החזקת סכין למטרה לא כשרה. זאת בשל כך, שביום 2.1.07, בשעה 12:00 או בסמוך לכך, בעת שהנאשמים נסעו במכונית ברחוב ים המלח פינת רחוב קלאוזנר בירושלים, החזיק כל אחד מהם באגרופן. הנאשם 1 החזיק באגרופן מאולתר בצבע כסף, בסמוך לידית המעצור. הנאשם 2 החזיק באגרופן כסוף, בתא הכפפות של הרכב.

בהתאם להודאת נאשם מס' 2 בעובדות המיוחסות לו באישום השני, הוא הורשע בעבירה של התפרצות למקום למגורים וגניבה. זאת בשל כך, שבמועד שאינו ידוע למאשימה במדויק, בין התאריכים 29.12.06 ל-30.12.06, ברחוב סלמן אליהו 6 בירושלים, התפרץ הנאשם 2 לביתו של מר יהודה שילוני, וגנב סכום של 6,000 ש"ח במזומן, 2 מכשירי טלפון ניידים, פנקס שיקים, כרטיס כספומט וצרורות מפתחות. 

2.         אתחיל בעניינו של נאשם מס' 2, ולאחר מכן אדון בעניינו של נאשם מס' 1.

3.         נאשם מס' 2 הינו כיום כבן 25. במועד ביצוע העבירות בהן הורשע, היה בן פחות מ-21. לחובת נאשם זה הרשעה אחת בעבירות שעיקרן הסעת שוהים בלתי חוקיים. מדובר בעבירות שנעברו ביום 14.4.07, היינו לאחר ביצוע העבירות בתיק הנוכחי. ביום 10.2.08 הורשע הנאשם בגין ביצוע העבירות בתיק הקודם, והוטל עליו עונש מאסר לריצוי בעבודות שירות למשך 5 חודשים, קנס בסך 8,000 ש"ח ועונש מאסר על תנאי.

4.         מתסקיר שירות המבחן שהוגש בעניינו של נאשם מס' 2 עולה, כי מדובר באדם נורמטיבי בעיקרו, שהינו בן למשפחה נורמטיבית. במשפחתו של נאשם זה 11 אחים ואחיות. מתסקיר שירות המבחן עולה, שכל האחים עובדים באופן קבוע ומסודר בעבודות בניין ושיפוצים מזה שנים רבות. שירות המבחן התרשם, כי נאשם מס' 2 הינו אדם בעל רמת אינטליגנציה תקינה ובעל יכולת ביטוי מילולית תואמת. הוא בעל שאיפות לניהול אורח חיים תקין ובעל יכולת תפקוד. שירות המבחן התרשם, שלא קיימים אצל הנאשם ערכים ודפוסי התנהגות עבריינים מגובשים וקבועים. יחד עם זאת, שירות המבחן התרשם, כי הנאשם מתקשה להתמודד בדרכים נורמטיביות ומקובלות במצבים בהם הוא מרגיש מתוסכל, נדחה ופגוע. מתסקיר שירות המבחן עולה, כי הנאשם מס' 2 קיבל בפני שירות המבחן אחריות מלאה לביצוע העבירות בהן הורשע בתיק זה, והסביר את ביצוען על רקע היותו שרוי במצוקה רגשית וכלכלית קשה מאוד באותה תקופה, בהיותו צעיר ולא בשל, ובכך שלא הבין את משמעות מעשיו. הנאשם הסביר, כי בעת ביצוע העבירות התנהג בצורה לא שקולה, והוא ביטא בפני שירות המבחן תחושות של בושה, צער וחרטה. שירות המבחן ציין בתסקירו, כי הוא התרשם שלהליכים שהתקיימו עד כה נגד הנאשם, הייתה השפעה אפקטיבית, באשר הם המחישו לו את חומרת מעשיו והשלכותיהם הקשות והחמורות, חידדו אצלו את גבולות המותר והאסור, והיוו עבורו גורם מרתיע מפני חזרה על מעשים דומים בעתיד. נוכח כל האמור, ובמיוחד נוכח העובדה שמדובר בבחור צעיר אשר בבסיסו קיימים יכולות וכוחות פוטנציאליים, רצון ומוטיבציה ושאיפות לנהל אורח חיים תקין, ובמטרה להימנע מחשיפתו לאווירה הקשה והשלילית בתוך כותלי הכלא, ממליץ שירות המבחן, כי בית המשפט יטיל על הנאשם עונש מאסר  בפועל, לתקופה קצרה, אשר ירוצה בעבודות שירות, וזאת בשילוב עם עונש מאסר על תנאי.

5.         המאשימה סבורה, שאין לקבל את המלצת שירות המבחן, ובטיעוניה לעונש עמדה על חומרת מעשיו של הנאשם. עמדתה היא, שיש להטיל על הנאשם עונש מאסר לריצוי בפועל ממש.

6.         מנגד, מבקש ב"כ הנאשם כי בית המשפט לא ימצה את הדין עם הנאשם. ב"כ הנאשם עמד על כך, שמדובר באדם צעיר וחיובי ביסודו, אשר השתלב בשוק העבודה. לדבריו, במשך תקופה ממושכת עבד הנאשם כסדרן בשופרסל, והוא חי חיי עבודה. בתמיכה לטענתו זו, הציג ב"כ הנאשם תלושי משכורת, שהאחרון שבהם הוא מחודש דצמבר 2010. לדברי ב"כ הנאשם, לאחרונה עבר הנאשם לעבוד אצל מעסיק אחר. בתמיכה לטענתו זו הוא הגיש מכתב מטעם "אולמי קאליב" - קייטרינג טרקלין", ובו אישור על כך שהנאשם "מועסק כשכיר באולם וכי הוא הגון ומסודר ומשתכר באופן קבוע". ב"כ הנאשם הודיע, כי הנאשם מוכן לפצות את המתלונן על נזקיו.

7.         העבירות בהן הורשע הנאשם חמורות. בעיקר חמורה עבירת ההתפרצות. לכאורה, יש בכך כדי להביא לקבלת עמדת המאשימה. ואולם מנגד, עניין לנו בנאשם שהינו אדם נורמטיבי ביסודו, אשר עבר את העבירות לפני למעלה מ-4 שנים. יצויין, כי הנאשם שוחרר כיממה לאחר מעצרו, ככל הידוע ללא מגבלות מיוחדות. מהחומר המונח בפני עולה, שהוא מנהל, בעיקרו של דבר, חיים נורמטיביים, וכי העבירות בהן הורשע בתיק הנוכחי, הינן חריגות במהלך חייו. בבוא בית המשפט לגזור את העונש, אין להתעלם מהחשש אותו הביע שירות המבחן, כי לשליחתו של הנאשם למאסר ממש, עלולה להיות השפעה שלילית על המשך חייו, ולהסיט אותו מהמסלול הנורמטיבי אותו הוא מקיים.

8.         לאחר שנתתי דעתי לטענות הצדדים ולנסיבות העניין, ולאחר ששקלתי את השיקולים לכאן ולכאן, הגעתי לכלל מסקנה שאין להטיל על הנאשם עונש מאסר לריצוי בפועל ממש, אלא יש להטיל עליו עונש מאסר שירוצה בעבודות שירות, פיצוי למתלונן, קנס כספי ומאסר על תנאי.

9.         אני מחליט, אפוא, להטיל על הנאשם מס' 2, מוחמד עמירה, את העונשים הבאים:

א.         עונש של 6 חודשי מאסר לריצוי בפועל, אותם יוכל לרצות בעבודות שירות. עבודות השירות יבוצעו בהתאם לאמור בחוות דעתו מיום 5.4.11 של הממונה על עבודות השירות. תחילת ביצוע העבודות ביום 31.5.11. נוכח הערתו של הממונה על עבודות השירות בדבר האופן הלקוי בו ביצע הנאשם את עונש עבודות השירות שהוטל עליו בתיק הקודם, בית המשפט מבהיר לנאשם, כי עליו לבצע את כל העבודות המוטלות עליו, על פי ההנחיות שתינתנה לו מעת לעת על ידי הממונה במקום, וכי אם יפר את התנאים שייקבעו, עלול הדבר להביא להפסקה מנהלית של העבודות, ולריצוי עונש המאסר מאחורי סורג ובריח.

ב.         אני מטיל על הנאשם עונש מאסר על תנאי לתקופה של 6 חודשים, והתנאי הוא שלא יעבור תוך 3 שנים, עבירה של החזקת סכין, התפרצות כלשהי וגניבה כלשהי.

ג.          אני מחייב את הנאשם לפצות את המתלונן, מר יהודה שילוני, בסכום של 7,000 ש"ח. המאשימה תודיע למר שילוני תוכן החלטתי.

            ד.         אני מטיל על הנאשם קנס בסך 1,000 ש"ח, או חודש מאסר תמורתו.

ה.         אני קובע כי על הנאשם לשלם את הקנס ואת הפיצוי, עד ליום 1.9.11.

10.        הנאשם מס' 1, איאד בקיראת, הורשע, כאמור, רק באישום הראשון, וזאת בעבירה של החזקת סכין. נאשם מס' 1 הנו כבן 27, רווק, ולדבריו הוא עובד באופן מסודר אצל אחיו במכבסה בבקעה. זהו התיק הפלילי הרביעי העומד לחובת הנאשם. ביום 6.11.05 הוא נדון בבית משפט השלום בירושלים בגין עבירה של השתתפות בהתפרעות; ביום 5.2.06 הוא נדון בבית משפט השלום בירושלים בגין עבירה של איומים; וביום 24.2.08 הוא נדון בבית משפט השלום ברמלה לעונש של 3 חודשי מאסר בעבודות שירות, קנס כספי, מאסר על תנאי ופסילה מלנהוג, וזאת בשל הרשעתו בעבירות של הסעת שוהים בלתי חוקיים, הכשלת שוטר ומעשי פזיזות ורשלנות. מהודעה שהגישה המאשימה עולה, כי עבודות השירות הופקעו, והנאשם ריצה עונש מאסר בפועל ממש, החל מיום 22.12.08 ועד ליום 9.2.09.

11.        המאשימה סבורה, כי יש לגזור גם על נאשם זה עונש מאסר לריצוי בפועל. ב"כ הנאשם סבור, כי יש להסתפק בקנס ובמאסר על תנאי.

12.        לאחר ששקלתי בדבר, אני מחליט להטיל על נאשם מס' 1, עונש של חודש מאסר, אותו יוכל לרצות בעבודות שירות, בהתאם לחוות דעתו מיום 16.5.11 של הממונה על עבודות השירות. תחילת ביצוע העבודות, ביום 23.8.11. נוכח האמור בחוות דעתו של הממונה על עבודות השירות, מבקש בית המשפט להבהיר גם לנאשם זה,  כי עליו לבצע את כל העבודות המוטלות עליו, על פי ההנחיות שתינתנה לו מעת לעת על ידי הממונה במקום, וכי אם יפר את התנאים שייקבעו, עלול הדבר להביא להפסקה מנהלית של העבודות, ולריצוי עונש המאסר מאחורי סורג ובריח.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ