אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק ת.פ. 40100/04

גזר דין בתיק ת.פ. 40100/04

תאריך פרסום : 19/07/2006 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית המשפט המחוזי בתל אביב
40100-04
02/02/2005
בפני השופט:
ג'ורג' קרא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
רועי בן דוד אבידן
עו"ד אבי כהן
גזר דין

כנגד הנאשם רועי אבידן וקטין אחר (להלן: "הקטין"), הוגש בתאריך 8.4.2004          כתב-אישום שייחס להם ביצוע עבירות אלימות ורכוש.

בתאריך 17.11.2004 הוגש בעניינו של הקטין כתב-אישום מתוקן ועניינו הסתיים בפניי בתאריך 29.11.2004 בגמר דין, לפיו הורשע הקטין בעבירות שיוחסו לו בכתב-האישום המתוקן, הוטלו עליו 18 חודשי מאסר על-תנאי ותשלום קנס על-סך של 2,500 ש"ח, ובמסגרת סעיפים 24 ו-26 לחוק הנוער (שפיטה, ענישה ודרכי טיפול), הוריתי כי הקטין ישהה במרכז שיקום לתקופה של 8 חודשים.

עניינו של הנאשם כאן נדון במקביל בפני כב' השופט גורפינקל במסגרת הליך של גישור פלילי לפיו הגיעו הצדדים להסדר, מכוחו התאפשר לנאשם כאן לחזור בו מכפירתו. בתאריך 28.9.2004 הוגש נגד הנאשם כתב-אישום מתוקן, במסגרתו הורשע הנאשם בסדרה ארוכה של עבירות רכוש ואלימות, החל מעבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, עובר בעבירות של פריצה לרכב, חבלה במזיד, וכלה בעבירות שוד בנסיבות מחמירות ותקיפה הגורמת חבלה של ממש בנסיבות מחמירות. רשימה מלאה ומפורטת בעבירות בהן הורשע הנאשם מצויה בהכרעת-דינו של כב' השופט גורפינקל מיום 28.9.2004.

על-פי הסכמה שבין הצדדים, הפנה כב' השופט גורפינקל את הנאשם לקבלת תסקיר מבחן ונקבע דיון בעניינו ביום 27.11.2004.

משנגזר דינו של הקטין ביום 17.11.2004, וכפי שצויין, פנו הצדדים בבקשה מוסכמת לכב' השופט גורפינקל להעביר עניינו של הנאשם כאן כדי שייגזר דינו בפניי.

כך, על-פי בקשת הצדדים והחלטתו של כב' השופט גורפינקל, החלטתי ביום 22.11.2004 לדון בעניין עונשו של הנאשם.

טיעון לעונש בעניינו של הנאשם נקבע איפוא בפני ביום 16.12.2004. בינתיים הנאשם, שהיה משוחרר בתנאי מעצר-בית בבית אביו, נעצר עד תום ההליכים בתיק הנוכחי, וזאת בגין הפרת תנאי מעצר-הבית.

הטיעון לעונש בעניינו של הנאשם נדחה מעת לעת על-פי בקשות חוזרות ונשנות מטעם בא-כוחו על-מנת לערוך לו בדיקה פסיכיאטרית במסגרת מעצרו, וזאת על-פי המלצת           שירות-המבחן, שמא תוכל תוצאת בדיקה כזו להועיל לנאשם במובן זה שתישקל אפשרות טיפולית על-ידי שירות-המבחן.

מבלי להיכנס לסיבות שבגינן נדחה ביצוע הבדיקה התארך הליך הבדיקה הנ"ל, ורק בתאריך 27.1.2005 נבדק הנאשם במרפאת המכרז הקהילתי לבריאות הנפש בעיריית ראשון-לציון והוגשה בעניינו חוות-דעת עדכנית אודות מצבו הנפשי. זו הייתה מול עיניי במעמד הטיעונים לעונש. בנוסף, הוגש תסקיר מבחן משלים מיום 26.1.2005, שבו נכתב כי:

"נוכח העובדה כי רועי עצור עד תום ההליכים בתיק אחר והתרשמותנו כי הוא מקבל מענה באמצעות הגורמים הטיפוליים במקום מעצרו, אין אנו רואים תועלת בהמשך מעורבות שירותינו בעניינו. נציין כי הבנו שחוות-דעת פסיכיאטרית בעניינו תועבר ישירות לבית-המשפט באמצעות לשכת הפסיכיאטר המחוזי בסמוך לדיון זה."

בטרם אתייחס לטיעוני הצדדים לעניין העונש, אתייחס למצבו האישי-משפחתי-נפשי של הנאשם, ככל שהדבר עולה הן מתסקיר שירות-המבחן והן מחוות-הדעת הרפואית המעודכנת מיום 27.1.2005.

בשני המסמכים הנ"ל, כמו גם מחוות-הדעת הרפואית שניתנה בעניינו סמוך למעצרו באפריל 2004, עולה התמונה הבאה: הנאשם כבן 24, בן להורים גרושים שנפרדו זה מזו עוד בינקותו; עד גיל 10 היה מנותק מאביו; בבית-הספר נתגלו אצלו הפרעות ריכוז וקשב, למד בכיתה טיפולית; בגיל 9 אושפז בבית-חולים "נס-ציונה" למשך שנה עקב התנהגות קשה; בגיל 10 אושפז שנית למשך שנתיים באותו בית-חולים, ואובחן כסובל מהפרעה מעורבת של התנהגות; בגיל 11 אושפז שנית באותו מקום ולתקופה של שבועיים; בגיל 14 אושפז במעון יום נוער בבית-החולים "אברבנאל", למשך תשעה חודשים, שוב עקב הפרעת התנהגות, אי-שקט ותוקפנות כלפי הסובבים אותו.

לאחר מכן עבר מספר מסגרות של חינוך מיוחד, עד כיתה י"א; התגייס לצבא, אך לא השלים את השירות בגין הסתבכות בעבירה, ושוחרר בשחרור מוקדם; החל לעבוד כמאבטח והתגורר אצל אימו, שבשלב מסויים ביקשה וקיבלה נגדו צו-הרחקה מן הבית. הנאשם, שנותר ללא קורת גג, עבר להתגורר במקלט למספר חודשים. לאחר מכן בדירה שכורה, שאז החל לדבריו להתחבר לגורמים עברייניים ולהסתבך בפלילים.

בדיקתו הרפואית מסכמת את מצבו הנפשי כך: מדובר בבחור בן 24 עם הפרעת אישיות בלתי-יציבה רגשית אימפולסיבית, לא נמצא כל סימן או רמז לפסיכוזה, כשהפחדים שהוא מגלה מציאותיים לסיטואציה בה הוא נמצא מול שותפיו.

בתסקיר מיום 17.11.2004 מסכם שירות-המבחן את התרשמותו מן הנאשם בכך, שהוא עבר זעזוע בעקבות מעצרו, חש מאויים מההליך המשפטי, כשהתרשמותם מצעיר שגדל בקונסטלציה משפחתית מורכבת וסבל לאורך שנות התפתחותו מבעיות התנהגות ובעיות נפשיות מורכבות. מאידך מתקשה לקחת אחריות על מעשיו, כאשר קיים דפוס של התנהגות השלכתית, שכל אלו מעמידים בספק את יכולתו להפיק תועלת מקשר טיפולי בשלב זה שבחייו.

טיעוני הצדדים לעונש

באת-כוח התביעה ביקשה להחמיר בדינו של הנאשם, ולדונו לתקופת מאסר ממושכת, בהתחשב בחומרת העבירות, ריבויין, רצף ביצוען, ובנזק הכבד שגרם לקורבנות עבירותיו.

כך היא מבקשת לאבחן את עניינו של הנאשם כאן מעניינו של הקטין, שעניינו נסתיים בפניי וכפי שפורט לעיל, כך שחרף היעדרן של הרשעות קודמות מעברו של הנאשם, חומרתן וריבויין של העבירות שבהן הורשע, מצדיקה לטעמה ענישה מחמירה, במיוחד לאור העולה מן התסקיר וחוות-הדעת הרפואית, כשסיכוי לשיקום אינו נראה לעין בעתיד הקרוב.

כך, על-מנת להגן על הציבור ופרטיו, יש להרחיק את הנאשם באמצעות כליאתו לתקופה ממושכת.

מנגד, טען בא-כוח הנאשם כי מדובר במקרה חריג ויוצא-דופן בנסיבותיו. ככל שאלו נוגעות לעבריין עצמו, בהצביעו על מסלול חייו זרוע התלאות והייסורים, החל מניתוק הקשר עימו על-ידי אביו, גדילתו והתפתחותו הבעייתיות, והאישפוזים המרובים במערכת בריאות הנפש, וסופה בהרחקתו מבית אימו, בדידותו, והתחברותו עם חבורות עברייניות, שם מצא את מקומו, כאשר מעורבותו בפלילים אינה אלא ביטוי מוחצן למצבו הנפשי.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ