אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק ת.פ. 39860-03-10

גזר דין בתיק ת.פ. 39860-03-10

תאריך פרסום : 02/12/2013 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית המשפט המחוזי בבאר שבע
39860-03-10
05/11/2013
בפני השופט:
רחל ברקאי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד לימור אחרק
הנתבע:
1. שלמה (סמי ) כהן
2. מרים השאש - נדונה
3. לינדה סלם - נדונה

עו"ד מוטי יוסף
גזר דין

עניינה של הפרשה דנן, המכונה פרשת "גבול בטוח", בסחר בהיתרי העסקה כוזבים לתושבי הרשות הפלשתינאית, במהלך השנים 2007-2010 (להלן: " התקופה הרלוונטית לכתב האישום"), אשר בוצע על ידי הנאשם. בפרשה הנדונה נמצאו מעורבים אחרים אשר סייעו בידי הנאשם לקדם עניינו.

בשל כך הורשע הנאשם, בהכרעת דין מיום 2.10.2013, בשורה של עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, מרמה, זיוף, שוחד, התחזות, עבירות לפי חוק הכניסה לישראל ועבירות מס לפי פקודת מס הכנסה וחוק מס ערך מוסף.   

1.       הנאשם הורשע, לאחר שמיעת הראיות, בשורה של עבירות הנגזרות מן העובדות והמעשים שנקבע כי ביצע. בשל ריבוי האישומים אפרט האישומים אחד לאחד:

במסגרת האישום הראשון, וכפי שנקבע בהכרעת הדין, בתקופה הרלוונטית לכתב האישום, פעל הנאשם על פי "שיטת עבודה" שפיתח, במסגרתה קשר קשר עם מתווכים ועובדים פלשתינאים, במטרה להונות את מדינת ישראל ולקבל ממנה דבר במרמה, היתרי כניסה לעבודה עבור פועלים פלשתינאים, אשר שוועו להיכנס לתחומי מדינת ישראל כדי להביא פרנסה לביתם, מהם היה גובה כספים בתמורה להיתרי העבודה.

במסגרת הקשר, נהג הנאשם למכור היתרי עבודה בישראל לתושבי הרשות הפלשתינאית, ישירות, או באמצעות מתווכים פלשתינאים, כאשר העובדים הפלשתינאים שאחזו בהיתרי ההעסקה לא עבדו אצל המעסיקים, ששמם היה נקוב על היתר העסקה, כי אם הסתובבו באופן חופשי בתחומי מדינת ישראל, ועבדו בעבודות מזדמנות בתחומים שונים. זאת מאחר ונמצא כי הנאשם השתמש בשם המעסיק כדי לבקש הנפקת היתרי עבודה עבורם, והכל עבור בצע כסף.

הנאשם היה מקבל את פרטי העובד הפלשתינאי, מבקש היתר ההעסקה, ובודק באמצעות עובדת המדינה לינדה סאלם (להלן: לינדה"), אשר שימשה בתפקיד רכזת מחשוב בכירה במשרדי המינהל האזרחי באזור יהודה ושומרון (להלן: " מת"ק"), האם העובד הפוטנציאלי מאושר כניסה לישראל אם לאו.

ביחס לעובדים הפלשתינאים שהנאשם קיבל לגביהם מידע כי כניסתם תאושר, הגיש הנאשם בקשה להנפקת היתר העסקה למחלקת התשלומים אשקלון במשרד הפנים (להלן: " מת"ש"), כאשר את הבקשות הגיש הנאשם על שם שני מעסיקים ישראלים: "בוסתן הדרום" ו"ששון סייליס", חקלאים, אותם הכיר הנאשם. הבקשות הוגשו ללא ידיעתם או ללא רצונם, תוך שימוש במכסת העובדים שניתנה למעסיקים הללו מהמדינה. כן נקבע בהכרעת הדין כי הגשת הבקשות להיתרי העסקה בשמו של המעסיק בוסתן הדרום לוותה בביצוע עבירות זיוף ושימוש במסמך מזויף.

כעבור מספר ימים מיום הוצאת ההיתר, נהג הנאשם להגיש בקשה למת"ש לביטול היתר העסקה, כדי לקבל אישור חדש תחתיו עבור עובדים פלשתינאים אחרים.

נקבע בהכרעת הדין, כי באופן זה הונפקו לבקשת הנאשם 1341 היתרי העסקה לפועלים פלשתינאים, אשר כל אחד מהם מהווה פריט אחד בעבירה רבת פריטים של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות.

עוד במסגרת האישום הראשון, וכעולה מהכרעת הדין, נהג הנאשם לדווח למת"ש דיווחים כוזבים בחסר אודות ימי העסקה של העובדים הפלשתינאים, במטרה להפחית את הסכומים שנדרש לשלם לכיסוי התנאים הסוציאליים של העובדים שבהיתרי העסקתם הוא סחר. אגב ביצוע מעשה זה, השתמש הנאשם בשמה ובחותמתה של מנהלת מת"ש אשקלון, הגב' מרים השאש (להלן: " מרים"), ללא רשות.

לפיכך, הורשע הנאשם בשתי עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, לפי סעיף 415 סיפא לחוק העונשין, תשל"ז-1977 (להלן: "חוק העונשין"); בעבירה של קשירת קשר לביצוע פשע בנסיבות מחמירות, לפי סעיף 499 לחוק העונשין; בשתי עבירות של זיוף ושימוש במסמך מזויף בנסיבות מחמירות, לפי סעיפים 418 סיפא ו-420 לחוק העונשין; בעבירה של מתן ידיעה כוזבת, לפי סעיף 12(1) לחוק הכניסה לישראל, תשי"ב-1952 (להלן: "חוק הכניסה לישראל"); ב-1341 עבירות של סיוע לכניסה לישראל בניגוד לדין, לפי סעיף 12(1) לחוק הכניסה לישראל.

במסגרת האישום השני,וכפי שנקבע בהכרעת הדין, העניק הנאשם טובות הנאה שונות למרים בקשר למילוי תפקידה כעובדת מדינה, ובמטרה לקדם את ענייניו. נמצא בהכרעת הדין, כי התנהלות הנאשם כמכלול, לרבות, תשלום חוב עבור מרים לחברת הכבלים "הוט", כתיבת מכתב לאיש שררה במטרה לעזור לבני משפחתה של מרים, והבאת ירקות לפתח ביתה של מרים מעת לעת, עולה כדי מעשה שוחד, שמטרתו שימור "מערכת היחסים" עם מרים, בשל תפקידה במת"ש, ובמטרה לקדם את פעילותו של הנאשם בהוצאת ההיתרים.

לפיכך, הורשע הנאשם בעבירה של מתן שוחד, לפי סעיף 291 לחוק העונשין.

במסגרת האישום השלישי, וכפי שנקבע בהכרעת הדין, העניק הנאשם טובות הנאה שונות ללינדה, בקשר למילוי תפקידה כעובדת מדינה, ובמטרה לקדם את ענייניו. נמצא בהכרעת הדין, כי התנהלות הנאשם, שכללה סיוע ללינדה בקבלת קידום בעבודה, ותשלום עבור רכישת מחשבים ורכישות ממתקים שביצעה לינדה, מהווה שוחד, אשר מטרתו הייתה שימור שיתוף הפעולה של לינדה, שבא לידי ביטוי בקבלת מידע מוקדם ממנה אודות העובדים הפלשתינאים, לצורך ייעול שיטת הסחר בהיתרים.

לפיכך, הורשע הנאשם בעבירה של מתן שוחד, לפי סעיף 291 לחוק העונשין.

(אישומים רביעי וחמישי לכתב האישום לא יוחסו לנאשם).

במסגרת האישום השישי, וכפי שנקבע בהכרעת הדין, התחזה הנאשם פעמיים למעסיק אחר (לששון סייליס) במסגרת שיחה טלפונית שנערכה בקשר לבקשה להגדלת מכסת עובדים, ובאופן שנחזה להיות כאילו מדובר בבקשתו של אדם  אחר, במטרה להונות את מדינת ישראל.

לפיכך, הורשע הנאשם בעבירה של התחזות לאדם אחר, לפי סעיף 441 לחוק העונשין.

במסגרת האישום השמיני,וכפי שנקבע בהכרעת הדין, ניסה הנאשם לשבש מהלכי משפט ולהדיח שניים מהמתווכים הפלשתינאים, עימם קשר קשר לסחור בהיתרים, בכך שפנה אליהם וביקש מהם לשתוק בחקירתם ובתמורה הבטיח להם את עזרתו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ