אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק ת.פ. 3088/07

גזר דין בתיק ת.פ. 3088/07

תאריך פרסום : 23/12/2008 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
3088-07
13/12/2007
בפני השופט:
נאוה בן-אור

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל באמצעות פרקליטות מחוז ירושלים (פלילי)
עו"ד עדי דמתי
הנתבע:
מחמוד בן פאוזי סרחי ת.ז. 032716359
עו"ד ריאד סוועאד
גזר דין

1.         הנאשם הורשע לפי הודאתו, במסגרת הסדר טיעון, בשני אישומים.

2.         על פי עובדות האישום האחד, במהלך חודש מאי 2007, פנה אל הנאשם אדם ששמו ענאן, וביקש לרכוש באמצעותו אקדח. הנאשם נענה לבקשתו של אותו ענאן, ואמר לו כי הוא יכול להשיג עבורו אקדח "עיראקי", בקוטר 9 מ"מ. עוד באותו היום, הגיע הנאשם לביתו של ענאן ומסר לידיו את האקדח הנ"ל. הנאשם קיבל תמורת האקדח סכום של 8,500 ש"ח, על פי דרישתו. יצויין, כי אישום זה מכיל עובדות רקע הקושרות בין ענאן לבין מפגע, שהוא אשר ביקש מענאן כי ישיג לו אקדח לשם ביצוע פיגוע. פיגוע זה אכן התרחש ביום 26.5.07, במהלכו נפצעו חיילים ישראלים, ועובר אורח מקומי נהרג. המפגע הנ"ל ומחבל נוסף נהרגו מידי כוחות הביטחון. כל העובדות הללו אינן נוגעות ישירות בנאשם, שכן אין בידי המאשימה להוכיח כי הנאשם ידע שהנשק ישמש למטרות פיגוע ירי. במסגרת אישום זה הורשע הנאשם בעבירה של עסקה אחרת בנשק שלא כדין, לפי סעיף 144(ב2) לחוק העונשין, תשל"ז-1977.

3.         על פי עובדות האישום השני, הקודם, מן הבחינה הכרונולוגית, לאישום הראשון, במהלך חודש מרץ 2007, נסע הנאשם לשפרעם ביחד עם ענאן הנ"ל. בדרכם חזרה, הבחין הנאשם באחד הצמתים בחייל הנושא עימו נשק והעומד בתחנת אוטובוס. הנאשם הציע לענאן להתקרב לתחנה ולחטוף את נשקו של החייל, וכדי לשכנע את ענאן אמר לו הנאשם כי "היהודים פחדנים", וכי על כן יהיה קל לחטוף את הנשק מן החייל, אולם ענאן סירב להצעה. הנאשם הורשע, על פי עובדות אישום זה, בעבירה של נסיון לשידול לגניבה ולנשיאת נשק, עבירה לפי סעיף 33 בצירוף עם סעיפים 384(ב) ו-144(ב) לחוק הנ"ל.

4.         לא הייתה בין הצדדים הסכמה לעניין העונש, וכל צד טען כהבנתו.

5.         ב"כ המאשימה ביקש להדגיש, בטיעוניו, את העובדה שהעבירה נשוא האישום הראשון היא עבירה המצויה ברף הגבוה של עבירות הנשק, קרי סחר בנשק. עונש המאסר המירבי שבצידה הינו 15 שנות מאסר, ולא בכדי, שכן הסיכון הפוטנציאלי הטמון בעבירה זו הינו רב. במקרה שלפנינו, אין המדובר בסיכון פוטנציאלי, אלא בסיכון שהתממש. אמנם, הנאשם לא היה מודע לאיזו מטרה נרכש ממנו הנשק, אולם הוא בודאי היה מודע לסכנה הפוטנציאלית. העובדה שהסיכון התממש יש בה כדי להצביע על כך שאין המדובר בהערכות היפוטתיות, נטולות קשר למציאות, כי אם בסיכון ממשי.

6.         עוד עמד ב"כ המאשימה על כך שלנאשם אין הרשעות קודמות, וכי עובדה זו בודאי צריכה להיזקף לזכותו, אולם, כך טען, קשה להתעלם מהלוך הנפש בו שרוי היה הנאשם בתקופה שקדמה למעצרו. בהקשר זה ביקש ב"כ המאשימה להדגיש את עובדות האישום השני. לדבריו, למרות שהמדובר בעבירה של ניסיון לשידול, כלומר עבירה המצויה במרחק של ממש מביצוע בפועל, יש להתייחס למהות. והמהות היא, כשהנאשם רואה חייל עם נשק, הוא מציע לחטוף מידיו את נשקו. הלוך הנפש הזה של הנאשם משתלב עם מה שקרה מאוחר יותר, על פי העובדות נשוא האישום הראשון. פנייתו של ענאן אליו על מנת שישיג לו אקדח לא הייתה מקרית, והנאשם מסוגל היה למלא אחר משאלתו של ענאן עוד באותו יום. העיסקה שהתבצעה בין השניים היא עסקת מכר של ממש. הנאשם לא "עשה טובה" לענאן ולא מסר לידיו כלי נשק, שהזדמן לידיו באקראי, אלא מכר לו כלי נשק תמורת אלפי שקלים. הנאשם לא התעניין כלל במטרת העיסקה.

7.         מטעם הנאשם העידו אביו ואשתו. אביו של הנאשם סיפר כיצד נקלע לפני מספר שנים לקשיים כלכליים. הנאשם היה אז תלמיד מצטיין בבית הספר, וחלומו היה להתקבל ללימודי רפואה. אולם משראה את המצב הכלכלי הקשה, עזב את הלימודים והחל לעבוד, ואת כל הכסף שהרוויח בעבודתו מסר לידיו, על מנת שיוכל לכלכל באמצעותו את בני המשפחה, ולסלק את חובותיו. אשת הנאשם, לה נישא לפני מספר חודשים, נמצאת עתה בהריון מתקדם. היא חולה בסכרת נעורים ולפיכך אין זה הריון פשוט.

8.         לטענת הסנגור, העבירות שביצע הנאשם אינן על רקע אידיאולוגי אלא על רקע המצב הכלכלי הקשה של המשפחה. הנאשם לא ידע כי הנשק אמור לשמש לפיגוע מתוכנן. הסנגור סבור, כי האישום השני הוא כה מינורי, עד כי לא היה בא לעולם אלמלא האישום הראשון. נסיון השידול המתואר בו מתבטא בשני משפטים, ומשענאן סרב, הרפה הנאשם ולא התוכח איתו.

9.         עוד ביקש הסנגור להדגיש את גילו הצעיר של הנאשם, כבן 21, את העובדה שזו לו הסתבכותו הראשונה עם החוק, וטען כי יש לראות בו "ילד גדול", אשר יש להושיט לו יד כדי להעלותו מחדש על מסלול חיים נורמטיבי. כמו כן, הנאשם הודה, וחסך זמן שיפוטי, וגם לכך יש משקל.

10.       הנאשם עצמו השמיע בפני דברי חרטה, עמד על הסבל שנגרם לאשתו וציין את העובדה שמעולם לא עבר עבירה קודם לכן.

11.       חומרתן של נסיבות המעשה נשוא האישום הראשון בו הורשע הנאשם, בולטת. הנאשם השיג, לבקשת חברו ענאן, אקדח, אשר למרבה הצער לא היה צורך בבדיקת מז"פ כדי להוכיח שהוא מסוגל להמית, שכן אקדח זה שימש מחבל בפיגוע ירי. לנאשם לא היה כל קושי להשיג את האקדח המבוקש, והוא מכר אותו לענאן עבור סכום משמעותי, 8,500 ש"ח. הזמינות של הנשק, וחוסר ההיסוס להיענות לבקשה, מחמירים  את מעשהו של הנאשם. כך גם, העובדה שהמדובר בסחר בכלי נשק של ממש, אף היא יש בה תוספת חומרה. את הנאשם לא עניין כלל לאיזו מטרה מבוקש הנשק, אולם נעלה  מכל ספק כי הוא היה מודע לכך שהמטרה אינה כשרה, וכי עסקת המכר יוצרת סיכון לחיי אדם. לכך יש להוסיף את הנובע מן האישום השני, היינו כי גם אם הנאשם שולל רקע אידיאולוגי למעשיו, הוא מעיד על עצמו בדבריו כי הוא נכון לעימות עם חייל לשם חטיפת נשקו. אכן, הרעיון לא יצא מן הכוח אל הפועל, בשל התנגדות ענאן. אולם לא נכון יהיה לשפוט את חומרת מעשהו של הנאשם נשוא האישום הראשון, בהתעלם ממה שכינה ב"כ המאשימה "הלוך הנפש" של הנאשם עובר למעשהו זה, המתגלם גם במעשה עבירה העומד בזכות עצמו. המסקנה המתבקשת היא, כי גם אם לא ניתן לקשור את הנאשם באופן ישיר לפעילות טרור או להשתייכות ארגונית טרוריסטית כלשהי, הרי שיש באישום השני כדי לצבוע את מעשיו בגוון אידיאולוגי, המעיד על מסוכנות מוגברת. בנסיבות אלה, טענת הנאשם כי לא ידע למה ישמש האקדח אינה יכולה לקבל משקל של ממש, שהרי בדבריו לענאן הביע עמדה שבלשון המעטה ניתן לומר עליה, שהיא אינה נטולת הקשר אידיאולוגי, העלול גם להיות מתורגם למעשים, ואין בה משום סלידה ממעשי אלימות על הרקע הזה.

12.       בהקשר זה, לא למותר להביא מדבריו של בית המשפט העליון, בע"פ 5833/07 עלאא ח'ורי נ' מדינת ישראל (תק-על 2007(4), 3033):

"סחר בנשק הוא תופעה מסוכנת, במיוחד בימינו אלה. הניסיון מלמד שנשק אשר מקורו מפוקפק, לאחר שהוא יוצא מידי המחזיק בו, מוצא את דרכו לידיים עברייניות או למפגעים למיניהם, והרי אלה גם אלה כבר הוכיחו כי אין הם מהססים להשתמש בו גם במקומות סואנים, וגם כאשר ברור להם כי עלולים להיפגע מהירי אנשים תמימים שנקלעו לזירה בדרך מקרה. לפיכך,  התרענו בעבר ונחזור ונתריע גם הפעם, כי כל החוטא בעבירות מסוג זה עלול להידרש לשלם מחיר יקר, ואף באובדן חירותו לתקופה ממושכת".

            והנה, בענייננו, מצא הנשק את דרכו חיש קל לידיו של מפגע וכך ארע, שבפיגוע הירי בו הוא שימש, נפצעו חיילים ישראלים ועובר אורח תמים נהרג.

13.       לצד הקולא, יש לראות את הודאתו של הנאשם, את גילו הצעיר של הנאשם, את העדר העבר הפלילי, וכן את העובדה שהוא נשוי לאישה צעירה מאוד, הסובלת מבעיית בריאות של ממש, ומצפה ללידת תינוק. יש בנתונים אלה כדי לעורר תקוה, שלאחר ריצוי העונש ישוב הנאשם לשגרת החיים הנורמטיבית, שקדמה להסתבכותו זו.

14.       בשוקלי את כל השיקולים לחומרא ולקולא, אני מחליטה לגזור על הנאשם את העונשים הבאים:

            א. מאסר בפועל למשך שלוש שנים, החל מיום מעצרו.

ב. מאסר על תנאי למשך 12 חודשים, והתנאי הוא שהנאשם לא יעבור בתוך שלוש שנים מיום שחרורו מן המאסר כל עבירת נשק כהגדרתה בסעיף 144 לחוק העונשין, תשל"ז-1977.

ג. קנס כספי בסכום של 2,500 ש"ח, או חודשיים מאסר תמורתו. הקנס ישולם עד ליום 15.2.08.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ