אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק ת.פ. 3086/07

גזר דין בתיק ת.פ. 3086/07

תאריך פרסום : 09/02/2009 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
3086-07
13/04/2008
בפני השופט:
נאוה בן-אור

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד פרקליטות מחוז ירושלים (פלילי)
הנתבע:
ענאן בן מוחמד חלאילה
עו"ד לידאווי
גזר דין

1.         נגד הנאשם הוגש כתב אישום אשר ייחס לו ארבעה אישומים בעבירות נשק שונות, ומשפטו החל להתנהל. לאחר שנשמעה פרשת התביעה, למעט עדותו של חוקר שירות בטחון כללי אשר מלכתחילה לא נתבקשה העדתו על ידי ההגנה, הגיעו הצדדים לידי הסדר טיעון. על פי ההסדר עליו הודיעו הצדדים, נמחק אישום מס' 3 מכתב האישום, ואילו האישום השני ייחס לנאשם עבירות של ניסיון לעסקה אחרת בנשק שלא כדין וניסיון להובלת נשק שלא כדין, ולא העבירות המושלמות כפי שיוחסו לו מלכתחילה. ההסבר לתיקון כפי שנמסר לי הוא, שאין בידי המאשימה חוות דעת שהנשק נשוא אישום זה הוא אכן נשק. הצדדים הודיעו כי אין ביניהם הסכמה לעניין העונש, אולם הוסכם עליהם כי הטיעונים לעונש יהיו ברוח גזרי הדין שכבר ניתנו בפרשה זו, ביחס למעורבים אחרים. עוד הוסכם, כי לגבי עונש מאסר על תנאי בן 8 חודשים התלוי ועומד נגד הנאשם, תבקש המאשימה כי 4 חודשים ממנו יופעלו במצטבר, ואילו הנאשם יבקש כי העונש יופעל כולו בחופף.

2.         הנאשם הודה והורשע לפי הודאתו, בעבירות של עסקה אחרת בנשק שלא כדין (סעיף 144(ב2) לחוק העונשין, תשל"ז-1977; הובלת נשק שלא כדין (סעיף 144(ב) רישא לחוק העונשין); שתי עבירות של ניסיון לעסקה אחרת בנשק שלא כדין (סעיף 144(ב2) לחוק העונשין בצירוף סעיף 25 לחוק העונשין) וניסיון להובלת נשק שלא כדין (סעיף 144(ב) רישא לחוק העונשין, בצירוף סעיף 25 לחוק העונשין).

העובדות בהן הודה הנאשם הן אלה:

3.         על פי האישום הראשון, בתחילת חודש יוני 2007, התרחש פיגוע ירי במחסום שי'ח סעד שבמזרח ירושלים. הפיגוע בוצע על ידי שני מחבלים, מחמוד הלסה ומידחאת שקיראת. במהלך הפיגוע נפצעו שני חיילים ישראלים ועובר אורח מקומי נהרג. שני המחבלים נורו למוות בידי כוחות הבטחון. כשבוע ימים לפני הפיגוע האמור, פגש הנאשם במחמוד הלסה, עימו היה בקשרי חברות. הלסה ביקש ממנו שישיג עבורו "אקדח 14". הנאשם נענה לבקשתו, ופנה לאדם המוכר לו וביקש לרכוש באמצעותו את האקדח. משהתקשה אותו אדם להשיג את האקדח, פנה הנאשם לאדם נוסף, אולם גם דרכו לא הצליח הנאשם לרכוש אקדח. בסופו של דבר השיג הנאשם אקדח מסוג אחר מאדם שלישי. אותו אדם, פאוזי סרחי, דרש עבור האקדח 8,500 ש"ח. הנאשם קיבל מידיו של סרחי את האקדח ומסרו להלסה, וטען בפניו כי שילם לסרחי 10,000 ש"ח תמורתו. הלסה נתן לו 11,000 ש"ח עבור האקדח. הנאשם שילם לסרחי את הסכום שביקש, ואת היתרה שלשל לכיסו.

4.         על פי האישום השני, בסוף שנת 2006 לערך, פנה אל הנאשם בסאם תמימי, המתגורר בחברון, והציע לו למכירה תת מקלע מסוג "מיני קארלו". הנאשם פנה לחבריו דרגאם אבו סרחאן ודיב שקיראת, וסיפר להם על הנשק. שקיראת אמר כי הוא מעוניין לרוכשו. זמן קצר לאחר מכן נסעו הנאשם ודרגאם לחברון, פגשו בתמימי וקיבלו ממנו את הנשק, תמורת 10,000 ש"ח. הנאשם מסר את הנשק לידיו של שקיראת. תמורת העסקה שלשל הנאשם לידיו סכום של 1,500 ש"ח.

5.         על פי האישום האחרון, בסוף שנת 2006, נפגש הנאשם עם דרגאם הנ"ל ועם רג'אי אבו רידא. השניים ביקשו מן הנאשם לסייע להם ברכישת נשק, והוא נענה לבקשתם. זמן קצר לאחר מכן, נסעו הנאשם, דרגאם ורג'אי ברכבו של רג'אי לצפון הארץ, שם פגשו במי שהציע להם ארבעה רובים מסוג M-16, תמורת 25,000 ש"ח כל אחד, או תמורת 19,000 ש"ח כל אחד, אם ירכשו את כל הארבעה. אותו אדם אמר כי יודיע לנאשם כשהרובים יהיו בידיו, אולם למחרת היום התקשר ואמר כי לא יוכל להשיג את הרובים.

6.         הנאשם הוא צעיר, יליד 1986. לחובתו הרשעה קודמת בת.פ. 2020/06 של בית משפט זה (כב' השופטת ג' כנפי-שטייניץ), מיום 11.7.06. על פי גזר הדין שהומצא לעיוני, מתברר כי המדובר בעיסוק זהה של סחר בנשק. על פי העובדות המתוארות שם, במהלך חודש נובמבר 2005 פנה הנאשם לאחר ואמר לו כי הוא מעוניין לרכוש אקדח, והוא אכן רכש ממנו אקדח בסכום של 7,000 ש"ח. כפי שנאמר בגזר הדין, הייתה זו הרשעתו הראשונה של הנאשם. בית המשפט מציין בגזר הדין את תסקיר המבחן, הקובע כי המדובר באדם בעל מערכת ערכים נורמטיבית ובעל יכולת ורצון לקיים אורח חיים נורמטיבי ותקין. הוא בא ממשפחה המתפקדת כראוי, ואחיו הבוגרים רכשו השכלה גבוהה והם בעלי מקצועות חופשיים. שירות המבחן המליץ על עונש מאסר שירוצה בעבודות שירות, לנוכח נטילת האחריות המלאה מצד הנאשם לעבירות שביצע ולהבעת החרטה שלו. בית המשפט גזר על הנאשם עונש של 18 חודשי מאסר, מהם 10 חודשים לריצוי בפועל, תוך שהוא מציין את גילו הצעיר של הנאשם, את העובדה שהמדובר בעבירה ראשונה, ואת הודאתו המיידית בביצוע העבירות שיוחסו לו.

7.         והנה מתברר, כי לא חלף זמן רב מעת ששוחרר, חודשים אחדים, כעולה מן האישומים השני והאחרון, והנאשם חזר לסורו, ושב לעסוק בכלי נשק. התרשמותו של שירות המבחן כי המדובר בצעיר בעל מערכת ערכים נורמטיבית, נראית עתה תלושה מן המציאות. התמונה המצטיירת מהתנהגותו של הנאשם הינה, כי הוא מהווה סיכון של ממש, שכן הוא שב ועוסק בכלי נשק, ועונש שהוטל עליו לא היה בו כדי להרתיעו. הנשק נשוא האישום הראשון אף שימש למטרת פיגוע ירי, במהלכו נהרג עובר אורח תמים ונפצעו חיילים. אמנם, אין לייחס לנאשם את הפיגוע, ואף לא ידיעה מראש על התכנית לבצעו. אולם, אדם העוסק בנשק יודע כי נשק דרכו להרוג, וכי אלה המבקשים לרוכשו אינם עושים זאת, ככלל, למטרות אספנות. לחובת הנאשם יש להניח כי הוא הבין, שנשק זה עלול ביום מן הימים לקטול חיים.

8.         במסגרת הפרשה בה היה מעורב הנאשם, גזרתי את דינם של אוסאמה זחאיכה (ת.פ. 3083/07), דרגאם אבו סכראן (ת.פ. 3085/07) ופאוזי סרחי (ת.פ. 3088/07). על זחאיכה הטלתי עונש של שנת מאסר לריצוי בפועל, בשים לב לכך שהעבירות בהן הורשע כללו עשיית עסקה במספר כדורי אקדח (עבור המחבל הלסה), הובלת רובה מסוג קרבין בתוך שטחי הרש"פ, והסתרת המחסנית ששימשה את המחבל בפיגוע הירי, לאחר מעשה, לבקשתו של דרגאם אבו סכראן. על סרחי, שהוא שמכר לנאשם את האקדח נשוא האישום הראשון, הטלתי עונש מאסר של שלוש שנים לריצוי בפועל, לאחר שהורשע הן במכירת האקדח האמור והן בניסיון לשידול לגניבת נשק מחייל. ואילו על דרגאם אבו סכראן הטלתי עונש של חמש שנות מאסר לריצוי בפועל, לאחר שהורשע בחמישה אישומים של עבירות נשק, ובכללם האישום השני המיוחס לנאשם כאן. יוער, כי שלושת הנאשמים הללו הודו מיד, ואין להם עבר פלילי.

9.         מיקומו של הנאשם במדרג החומרה המתואר לעיל, הינו גבוה. הוא היחיד מבין המעורבים שהוא בעל עבר פלילי, או שמא יש לומר, בעל הווה פלילי, בשים לב לכך שאך סיים לרצות עונש מאסר והחל שוב לבצע עבירות. כמו כן, הוא מעורב בשלוש עסקאות נשק. אמנם שתיים מהן לא עלו כדי עבירה מושלמת, אך מעורבותו ניכרת. גם הודאתו באה רק לאחר שהסתיימה פרשת התביעה הלכה למעשה.

10.       נוכח כל אלה החלטתי להטיל על הנאשם את העונשים הבאים:

1. עונש של 40 חודשי מאסר לריצוי בפועל, החל מיום מעצרו, 12.6.07.

2. המאסר על תנאי בן 8 חודשים שהוטל על הנאשם בת.פ. 2020/07 יופעל חציו חופף וחציו במצטבר. סך כל תקופת המאסר שעל הנאשם לרצות היא 44 חודשים.

3. 12 חודשים מאסר על תנאי, למשך שלוש שנים. התנאי הוא שהנאשם לא יעבור כל עבירת נשק על פי סעיף 144 לחוק העונשין, תשל"ז-1977.

זכות ערעור לבית המשפט העליון תוך 45 יום מהיום.

ניתן היום ח' בניסן, תשס"ח (13 באפריל 2008) במעמד הצדדים.

נאוה בן-אור, שופטת

 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ