אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק ת.פ. 3078/07

גזר דין בתיק ת.פ. 3078/07

תאריך פרסום : 22/12/2008 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
3078-07
03/01/2008
בפני השופט:
נאוה בן-אור

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד ג'ני גינזבורג
עו"ד פרקליטות מחוז ירושלים (פלילי)
הנתבע:
עאדל עליאן ת.ז. 997445689
עו"ד נאשד קאדרי
גזר דין

1.         במסגרת הסדר טיעון, הודה הנאשם והורשע לפי הודאתו בשלוש עבירות של שוד בנסיבות מחמירות (סעיף 402(ב) לחוק העונשין, תשל"ז-1977), שלוש עבירות של סחר בכלי רכב גנובים (סעיף 413 יא לחוק הנ"ל), עבירה של זיוף מסמך בכוונה לקבל דבר (סעיף 418 אמצע לחוק הנ"ל), וכן ארבע עבירות של שהות בישראל שלא כדין (סעיף 12(1) לחוק הכניסה לישראל, תשי"ב-1952).

2.         ההסדר לא כלל הסכמה לעניין העונש, וכל צד רשאי היה לטעון כהבנתו. הוסכם על הצדדים כי ייערך בעניינו של הנאשם תסקיר מבחן.

3.         על פי העובדות בהן הודה הנאשם, במהלך חודש מאי 2005, ביקש הנאשם, שהוא תושב השטחים,  מאדם שזהותו אינה ידועה, להכין עבורו תעודת זהות מזויפת. תעודה זו הוכנה, והנאשם שהה בישראל עד ליום 12.6.07, כשברשותו תעודה זו. כך, למשל, הצליח לשכור דירה בתל-אביב, כאשר לבקשת המשכיר הציג תעודת זהות זו והניח את דעתו. וכך גם הציג את התעודה המזויפת בפני הבעלים של פאב ברמת גן, והחל לעבוד בו. עובדות אלה עומדות ביסוד האישום של זיוף מסמך ושהות בישראל שלא כדין.

4.         במהלך חודש מאי 2007, בשלוש הזדמנויות שונות (6.5.07, 16.5.07 ו- 24.5.07), עצר הנאשם מונית מזדמנת באזור תל-אביב, וביקש מנהגה להסיעו לירושלים. בשני המקרים הראשונים, עם הגיעם לירושלים, כיוון הנאשם את נהג המונית לאזור פסגת זאב, לסימטא או לשביל ללא מוצא, והורה לו לבצע פניית פרסה במקום. בפעם השלישית כיוון הנאשם את הנהג לשביל עפר בכניסה לבית חנינה, וגם שם הורה לו לבצע פניית פרסה במקום. בכל שלושת המקרים, משהשלים הנהג את פניית הפרסה, שלף הנאשם סכין, כדי לגרום לנהג לצאת את רכבו. באישום האחד, איים הנאשם על הנהג כי אם לא יסע לאן שיאמר לו הוא ידקור אותו, ומשניסה הנהג להתנגד בכוח, דחף הנאשם את נהג המונית אל מחוץ לרכב ונסע. באישום השני, הצמיד הנאשם את הסכין לצוארו של המתלונן והורה לו לצאת מן המונית. משראה כי המתלונן אינו ממהר לצאת, הצמיד הנאשם את הסכין חזק יותר לצואר המתלונן, זה נבהל, יצא מן המונית והנאשם ברח עם המונית. גם באישום השלישי שלף הנאשם סכין, הצמידה לצוארו של המתלונן והורה לו לצאת מן המונית. המתלונן ניסה להאיץ את המונית, אולם הנאשם נאבק בו וניסה ללחוץ ברגלו על דוושת הבלם ולהזיז את מוט ההילוכים. סופו של דבר, המתלונן עצר את המונית, נמלט ממנה והנאשם עזב את המקום עם המונית.

5.         בשלושה המקרים הללו מכר הנאשם את המוניות ששדד, כל אחת מהן, בסכום של 3000 ש"ח.

6.         מעשים אלה עומדים ביסוד האישומים של שוד בנסיבות מחמירות, סחר בכלי רכב גנובים ושהייה בישראל שלא כדין.

7.         מתסקיר המבחן שהוגש בעניינו עולה כי הנאשם, שהוא בן 36, גרוש ואב לילד בן 10, המתגורר עם אמו בארה"ב. את העבירות שביצע הסביר במצבו הכלכלי הקשה, וברצונו לסייע לחברתו, המצויה אף היא בקשיים כלכליים. התסקיר נמנע מהמלצה טיפולית לגביו.

8.         מגליון ההרשעות הקודמות של הנאשם אני למדה, כי בעברו שתי הרשעות, בעבירות הקשורות באירועי האינתיפדה הראשונה, האחת משנת 1989, והאחרת משנת 1991. בגין העבירה הראשונה ריצה עונש של 8 חודשי מאסר בפועל, ואילו בגין העבירה השנייה ריצה עונש של 25 חודשי מאסר בפועל. בשני המקרים הוא נדון בבית משפט צבאי.

9.         בטיעוניה עמדה ב"כ המאשימה על כך, שנסיבות עבירות השוד בהן הודה הנאשם לא רק שהן חמורות כשלעצמן, אלא שמצטרפות אליהן העבירות הנוספות שביצע הנאשם, והרי החומרה כפולה ומכופלת.

10.       החומרה כשלעצמה טמונה בשימוש בסכין בכל אחד ואחד ממעשי השוד, והפקרתו של נהג המונית לנפשו, במקום נידח, בלא יכולת להזעיק עזרה, שכן לא רק שהמונית נשדדה ממנו, אלא גם תכולתה, ובכללה גם מכשיר הטלפון הנייד. חווית הקורבנות של כל אחד מן הנהגים הועצמה עד מאוד, בנסיבות אלה.

11.       החומרה המצטברת היא השהות בישראל שלא כדין, אשר לשמה השיג הנאשם תעודת זהות מזויפת, והסחר בכלי הרכב הגנובים. ב"כ המאשימה עמדה על כך, שהנאשם צפוי היה לעונשי מאסר ממשיים רק בגין העבירות הנלוות, גם אלמלא ביצע את מעשי השוד.

12.       עוד עמדה ב"כ המאשימה בטיעוניה על מעשי האלימות הרבים שהפכו שגרה, ועל החובה המיוחדת להגן על נהגי מוניות, המחויבים בהסעת כל המבקש זאת.

13.       כמו כן, הצביעה ב"כ המאשימה על דפוס הפעולה הנשנה של הנאשם, כנתון שיש בו ללמד על מסוכנות יתרה.

14.       מנגד, טען ב"כ הנאשם, כי העונש צריך להלום את עבירות השוד ואת אלה בלבד, שכן יתר העבירות שביצע הנאשם נלוות למעשי השוד.

15.       עוד טען ב"כ הנאשם, כי כניסתו של הנאשם לישראל הייתה מלכתחילה למטרות עבודה, ולא לשם ביצוע עבירות.

16.       הנאשם, כך הדגיש בא כוחו, הודה בהזדמנות הראשונה, משנעצר ונחקר, ועוד בטרם הגיעו נהגי המוניות הנשדדים לזהותו. לטענתו, הודאת הנאשם במשטרה ובבית המשפט יש בה כדי ללמד לא רק על חרטה, אלא גם על תהליך של הבנה של חומרת המעשים. הודאה זו חסכה את הצורך להעיד את המתלוננים, ולכך יש חשיבות בפני עצמה.

17.       כמו כן, לטענת ב"כ הנאשם, האלימות המיוחסת לנאשם אינה קיצונית בחומרתה, שכן הנאשם לא עשה שימוש בסכין ששלף במהלך ביצוע מעשי השוד. איש מהמתלוננים לא נפצע ולא נחבל.

18.       ב"כ  הנאשם ביקש ללמוד מגילו של הנאשם, ומן העובדה שלחובתו רשומות שתי הרשעות קודמות בלבד, בגין עבירות שנעברו לפני למעלה מ- 15 שנים, כי אין המדובר באדם שאורח חייו עברייני.

19.       נסיבות המעשים בהם הורשע הנאשם לפי הודאתו הינם, כטענת המאשימה, בעלי חומרה רבה. במהלך תקופה של חודש ימים, ביצע הנאשם שלושה מעשי שוד אלימים, באמצעות איומי סכין והצמדתו לגופם של המתלוננים, תוך שהוא מותיר את המתלוננים, בעלי המוניות הנשדדות, חסרי כל הגנה במקום נידח. צריך מידה לא מבוטלת של אכזריות, על מנת להצמיד סכין לגופו של אדם נטול הגנה, אשר כל חטאו היה שביקש להרוויח את לחמו בעמל וביושר, ונענה לבקשת הנאשם, כפי שהוא מחויב על פי דין, להסיעו במוניתו. נקל לשער את הנזק הנפשי הנגרם לקרבן עבירה כזו, ולכך נלווה גם הנזק החומרי, שהרי המונית הנשדדת היא מטה לחמו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ