אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק ת.פ. 3070/07

גזר דין בתיק ת.פ. 3070/07

תאריך פרסום : 05/02/2009 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
3070-07
05/12/2007
בפני השופט:
נאוה בן-אור

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד פרקליטות מחוז ירושלים
הנתבע:
ג'אבר (בן עדנאן) נבהאן
עו"ד זילברמן
גזר דין

1.         הנאשם, ג'אבר נבהאן, הודה והורשע במסגרת הסדר טיעון, בעבירה של סחר בסם מסוכן, לפי סעיף 13 ו-19א לפקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש], תשל"ג-1973. על פי עובדות כתב האישום, בהן הודה, מכר הנאשם לשוטר סם מסוכן מסוג קוקאין, במשקל 939.05 גר' נטו, תמורת 240,000 ש"ח.

2.         במסגרת הסדר הטיעון, הסכימו ביניהם הצדדים, כי על הנאשם יוטל עונש של 46 חודשי מאסר לריצוי בפועל, ומאסר על תנאי לפי שיקול דעת בית המשפט. על הנאשם תלוי ועומד עונש של מאסר על תנאי בר הפעלה, בן 24 חודשים, שהוטל עליו בת.פ. 40185/05 של בית המשפט המחוזי בתל-אביב. לעניין אופן הפעלתו של מאסר זה, הוסכם בין הצדדים, כי הם יטענו זה בכה וזה בכה: המאשימה תטען להצטברות מלאה של עונש המאסר על תנאי, ואילו הנאשם יבקש כי העונש ירוצה כולו בחופף.

אני סבורה כי הסדר הטיעון ראוי, ואני נכונה לאמצו.

3.         השאלה שנותרה להכרעה הינה, אפוא, כיצד יופעל עונש המאסר על תנאי המתואר לעיל.

4.         בטיעונו לעונש, עמד ב"כ המאשימה על נסיבותיו החמורות של המעשה, המתבטאות בסוג הסם, קוקאין, ובכמות, קרוב לק"ג. לטענתו, העוסקים בהפצת סם הם אנשים המבקשים לעצמם רווח קל, ואין הם מגלים כל התייחסות להרס ולחורבן שהסם ממיט על המשתמש בו ועל סביבתו הקרובה, משפחתו וחבריו.

5.         ב"כ המאשימה סבור, כי יש להורות על הפעלה מצטברת של המאסר על תנאי התלוי ועומד לחובת הנאשם, בשל מספר שיקולים. השיקול האחד, שהנאשם ביצע את המעשה הנדון בעודו אסיר ברישיון. ב"כ המאשימה הציג בפני את הכרעת הדין וגזר הדין בת.פ. 40185/05 הנ"ל, במסגרתו נדון הנאשם לעונש מאסר בפועל בן 32 חודשים, ולמאסר על תנאי בן שנתיים. כעולה מהכרעת הדין, היה לנאשם תפקיד שולי יחסית, במסגרת קשר חובק עולם ליבוא של סם מסוג קוקאין מדרום אמריקה לישראל, ולמדינות אחרות. על פי העובדות שנקבעו בהכרעת הדין (על פי הסדר טיעון), במסגרת הקשר ולשם קידומו, רכש הנאשם כרטיסי טיסה מישראל לאקוודור עבור בלדרים, והפקיד פעמיים כספים עבור הבלדרים, לצורך מחייתם באקוודור. בנוסף הודה הנאשם במכירה של סמים מסוג אקסטזי וקנבוס בשלוש הזדמנויות, לשני עולים מרוסיה. עבירות אלה, כך נראה, בוצעו שלא במסגרת הקשר.

6.         השיקול השני עליו שם ב"כ המאשימה את הדגש, הוא היות הנאשם חוליה בלעדיה אין בשרשרת הפצת הסם. לטעמו, אין להתייחס אל הנאשם כאל בלדר, שכן פקודת הסמים אינה מבחינה בין בלדר לבין סוחר. בהקשר זה אמר ב"כ המאשימה, כי הצדדים סיכמו ביניהם כי המאשימה לא תאשר ולא תכחיש את מעמדו של הנאשם כבלדר, והסביר כי המאשימה הייתה נכונה לסיכום האמור, משום שלטעמה אין כל חשיבות לאבחנה זו. אבחנה בין בלדר לבין סוחר, לדבריו, תוביל לכך שרק מי שייצר את הסם ייחשב לסוחר, שכן כל אחד בשרשרת מתווך בין קודמו לבין הבא אחריו.

7.         השיקול השלישי אליו התייחס ב"כ המאשימה, נוגע לשאלה אם היו או לא היו מעורבים נוספים בפרשה, אשר לא הועמדו לדין. ב"כ המאשימה ביקש לדחות בטיעוניו כל טענה צפויה בדבר אפליה, והבהיר כי כל מי שהיה מעורב בתיק והיו לגביו ראיות מספיקות, הועמד לדין (כלומר, הנאשם בלבד). ולבסוף ציין ב"כ המאשימה את מגמת ההחמרה בפסיקתו של בית המשפט העליון בהתייחס לעבירות סמים, והפנה אותי למספר פסקי דין המשקפים מגמה זו.

8.         ב"כ הנאשם התמודד בטיעוניו עם העובדה שהעבירה בוצעה עת היה הנאשם אסיר ברישיון, המשוחרר על תנאי, הודה בחומרה היתרה שיש ליחס לעובדה זו, אולם ביקש להדגיש, כי בעטיה צפוי הנאשם, בנוסף לכל עונש, לביטול השחרור על תנאי ולהצטברות של 11 חודשי מאסר בגין ביטול זה. השפעה נוספת יש לעובדה זו, בכך שהיא תמנע, כמעט בוודאות, את שחרורו של הנאשם ברישיון בתיק שלפנינו. הווה אומר, עלי להתייחס לעונש של מאסר לריצוי בפועל בן 46 חודשים, כפי שהוסכם בין הצדדים, כאל עונש שלא רק שלא ינוכה ממנו שליש, אלא שיצטברו אליו עוד 11 חודשי מאסר בשל ביטול הרישיון הקודם.

9.         עוד נטען על ידי ב"כ הנאשם, כי מרשו היה במשבר כלכלי עם שחרורו מבית הסוהר, ומישהו לחץ עליו עד שהשיג את הסכמתו "להעביר את הסמים ממקום למקום", תמורת 10,000 ש"ח. הנאשם לא אמור היה להפיק את הרווח הגדול מן העסקה. בהקשר זה, התקומם ב"כ הנאשם על דברי התובע, כאילו אין הבדל בין בלדר לבין סוחר. אכן, גם ב"כ הנאשם סבור כי הבלדר הוא חוליה חיונית בשרשרת הפצת הסם, אולם לעניין חומרת העונש, על בית המשפט לבחון את קשת הנסיבות, והיותו של הנאשם במדרג הנמוך של שרשרת הפצת הסם יש בה כדי להשליך על מידת העונש לו הוא ראוי.

10.       כך גם, לטענת ב"כ הנאשם, טענת התובע לפיה הועמד לדין כל מי שהיו ראיות נגדו עומדת בניגוד להסכם אליו הגיעו במסגרת עתירה לגילוי ראיה שהוגשה מטעם הנאשם. במהלך הדיון באותו הליך, על פי הפרוטוקול שהוגש לי, הצהיר התובע כי הנאשם מכר את הסם בשם אדם אחר, וכי נגד אותו אדם לא ננקטו הליכים, אולם הוא לא היה מוכן לאשר כי הוא יודע את זהותו. סופו של דבר, לאחר שבית המשפט שמע את התובע במעמד צד אחד, הוסכם כי הסנגור יוכל לטעון לקיומם של מעורבים נוספים שזהותם ידועה למאשימה, ואשר לא ננקטו נגדם הליכים, ואילו המאשימה לא תאשר ולא תכחיש את האמור לעיל. רוצה לומר, השאלה בדבר קיומם של מעורבים נוספים אשר עברו עבירות בפרשה זו הושארה במתכוון בעמימות, ולפיכך טענתו של התובע היום, כי כל מי שהיו נגדו ראיות הועמד לדין אינה מתיישבת עם ההסכמה בין הצדדים בעניין זה. ב"כ הנאשם מבקש להפיק מעמימות זו יתרון לנאשם, ולטענתו, על בית המשפט לצאת מנקודת הנחה כי אכן היו אחרים שלא הועמדו לדין, ולפיכך אין למצות את הדין עם הנאשם.

11.       עוד סבור ב"כ הנאשם, כי עונש המאסר המותנה שהוטל על הנאשם בתיק הקודם היה עונש ממושך מדי שלא מן הראוי היה להטילו מלכתחילה, באשר הוא כובל מראש את בית המשפט בשיקול דעתו למעלה מן המידה, בכל הנוגע לאורך תקופת המאסר שהוא סבור כי על הנאשם לרצות בגין עבירה שנעברה בתקופת התנאי.

12.       ב"כ הנאשם תאר את מרשו כאישיות בעלת קשיים, הן ורבאליים והן אחרים. הוא עצמו משתמש בסמים מזה שנים ומאמציו להיגמל לא נשאו פרי עד כה. הנאשם בא ממשפחה טובה, המנסה לתמוך בו, ומכלכלת את אשתו ואת בנו בן ה-7.

13.       ולבסוף, ביקש ב"כ הנאשם לשקול לקולא את הודאת הנאשם, אשר חסכה זמן שיפוטי של ממש, את חרטתו הכנה, ואת העובדה שבשים לב לתעודת החיסיון שבתיק, ולהסכמות אליהן באו הצדדים בעקבות העתירה להסרתה, היו בתיק קשיים ראייתיים, אשר קידמו את ההסכם בתיק, וגם לכך יש משקל.

14.       לאחר ששקלתי את טענותיהם של הצדדים מזה ומזה, אני סבורה כי במכלול הנסיבות לא יהיה זה נכון לחפוף לגמרי את עונש המאסר על תנאי שהוטל על הנאשם בת.פ. 40185/05 של בית המשפט המחוזי בתל-אביב, כפי שלא יהיה זה נכון לצבור אותו במלואו. להלן אפרט את טעמי, ואת המסקנה העונשית אליה אני מגיעה.

15.       הנסיבות לחומרה אינן מבוטלות. הנאשם שוחרר מן המאסר אותו נשא בינואר 2007, וכעבור כחצי שנה שב והסתבך בעבירת סמים חמורה. ההרתעה שבמאסר על תנאי ובשחרור על תנאי הניתן לביטול, לא היה בהם כדי לגרום לנאשם להימנע מביצוע העבירה. איני סבורה, כי עלי לתת משקל רב לכך שעתה צפוי הנאשם לביטול השחרור על תנאי ולתוספת של 11 חודשי מאסר, כמו גם לעובדה ששחרורו בשליש במהלך המאסר שייגזר עליו עתה מוטל בספק. תוצאה זו מובנית בהליך הענישה, והמחוקק הורה במפורש כי העונש שעל אסיר לשאת בגין ביטול השחרור על תנאי, ירוצה לפני ובמצטבר לכל מאסר שיוטל עליו בגין העבירה שביצע בתקופת השחרור על תנאי (ס' 22א לחוק שחרור על תנאי ממאסר, תשס"א-2001). הבאה בחשבון של נתון זה, על ידי הפחתה משמעותית מאורך תקופת המאסר הכוללת שיש לגזור על הנאשם בגין העבירה החדשה, תעשה את כוונת המחוקק פלסתר. יחד עם זאת, על בית המשפט לשים לנגד עיניו את המשמעות הכוללת של גזר דינו, ולבחון האם אין תוצאתו והשלכותיו בלתי מידתיות.

16.       העבירה אותה ביצע הנאשם אכן חמורה בנסיבותיה. מכירת סם מסוג קוקאין במשקל של קרוב לק"ג, מצביעה על נגישות לסוחרי סם ברמה סיטונאית של ממש. אין המדובר במכירה של מנות סם בודדות לשם מימון הרגלי הצריכה של המוכר עצמו. מי שהפקיד בידיו של הנאשם את הסם, שערכו, כך על פי העובדות בהן הודה הנאשם, כרבע מיליון ש"ח, רחש לו אמון. מעורבות בעסקה מסוג זה הינה מעורבות עבריינית של ממש.

17.       מנגד, איני סבורה כי ניתן לקבל את טענת ב"כ המאשימה, לפיה אין ליצור כל אבחנה במדרג עברייני הסמים בין בלדרים לבין סוחרים, כאילו "כולם בלדרים", עד ליצרן הסם המקורי. טענה זו אינה יכולה להישמע מפי המאשימה, המבקשת, ובצדק, בתיקים רבים, לערוך את האבחנה הראויה בין מספר עבריינים הקשורים בפרשה אחת, וליחס את מירב החומרה למממנים, לסוחרים עצמם, ורק אחר כך לבלדרים, מבלי להמעיט בחומרתה של תופעת הבלדרות. דומה כי אין מחלוקת בין הצדדים, כי הנאשם שלפנינו אינו הבעלים של הסם, והוא עצמו אמור היה להפיק מן העסקה סכום של 10,000 ש"ח. סכום זה אינו סכום מבוטל, ואף הוא יש בו כדי להעיד על חומרת מעשהו של הנאשם. אולם אינו דומה עניינו של מי שמקבל סם מבעליו על מנת למכור אותו ולהרוויח דמי תיווך, לעניינו של הבעלים, האמור להפיק את מירב הרווח מן העסקה, וממילא מידת מעורבותו בעסקי סמים גבוהה לאין ערוך, ומקומו במדרג עברייני הסמים גבוה יותר. אכן, אין החוק היבש מבחין בין עסקה לעסקה, בין תיווך לבין יבוא ויצוא, בין מכירת גרם של סם לבין מכירת קילוגרמים רבים. תפקידו של בית המשפט להעריך את חומרתן של נסיבות העבירה עליה נותן הנאשם שבפניו את הדין, כמו גם את נסיבותיו של העבריין, ולהגיע לתוצאה מאוזנת, המשקפת את מכלול השיקולים הללו.

18.       השאלה בדבר מעורבותם של נוספים בפרשה אשר לא הועמדו לדין נותרה בעמימות, על פי הסכמת הצדדים. איני חושבת שב"כ המאשימה רשאי היה לטעון, על פי הסכמה זו, כי כל מי שהיו נגדו ראיות מספיקות הועמד לדין. מנגד, אין בעמימות עליה הסכימו הצדדים, כדי להביאני למסקנה לפיה הופלה הנאשם לרעה. יש בעמימות כדי לתרום לקביעתי הקודמת, ולפיה אין לראות בנאשם כבעלים של הסם, וכי מקומו במדרג העברייני הינו של בלדר, אם כי בלדר מן הסוג החמור, זה הקרוב אצל סוחרי סמים סיטונאים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ