אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק ת.פ. 3069/07

גזר דין בתיק ת.פ. 3069/07

תאריך פרסום : 18/12/2008 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
3069-07
09/04/2008
בפני השופט:
נאוה בן-אור

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל באמצעות פרקליטות מחוז ירושלים (פלילי)
עו"ד רונן יצחק
הנתבע:
איהאב רשק ת.ז. 034065615
עו"ד לאה צמל
גזר דין

רקע

1.         הנאשם שלפניי הודה, והורשע לפי הודאתו, בעבירות של סיכון חיי אדם במזיד בנתיב תחבורה (סעיף 332(2) ו-(5) לחוק העונשין, תשל"ז-1977); נהיגה ללא רישיון (סעיף 2 בצירוף סעיף 62(1) לפקודת התעבורה); ונהיגה ללא ביטוח (סעיף 2 לפקודת ביטוח רכב מנועי, תש"ל-1970).

2.         ההודאה באה במסגרתו של הסדר טיעון, לפיו תוקן כתב האישום. לא הייתה הסכמה בין הצדדים לעניין העונש.

3.         על פי העובדות בהן הודה הנאשם, בתאריך 14.5.07 סמוך לשעה 06:00 בבוקר, הגיע הנאשם למתחם הרכבת, בסמוך לדרך חברון בירושלים, כשהוא נוהג, ללא רשות, במשאית מסוג וולבו השייכת לאביו. הנאשם נהג במשאית בלא שהיה לה רישיון רכב בתוקף, וללא ביטוח. הנאשם הגיע למתחם האמור, העמיס על המשאית מלגזה שהייתה במקום, והחל לנסוע משם. דיווח שהגיע למשטרה על הנאשם הגונב מלגזה, גרם להגעתה של ניידת סיור משטרתית, אל צומת הרחובות דוד רמז ודרך חברון. שוטרי הסיור שהיו בניידת דיווחו לשוטרי סיור שנהגו ברכב סיור אחר, על זיהוי המשאית. כשעצר הנאשם את המשאית בכיכר פלומר, כרזו לו השוטרים מן הניידת הראשונה לעצור בצד הדרך, אולם כשהתחלף האור ברמזור לירוק, המשיך הנאשם בנסיעתו לרח' המלך דוד, והניידת הנ"ל בעקבותיו.

4.         הניידת השנייה המתינה בינתיים לנאשם ברח' דוד המלך פינת רח' האדמוני. מחוץ לניידת, שהייתה מסומנת כניידת משטרתית, עמד שוטר סיור לבוש במדי משטרה, וסימן לנאשם לעצור. למרות שהבחין בניידת ובשוטר, לא עצר הנאשם את המשאית, והמשיך בנסיעה תוך שהוא מאיץ ופונה פנייה חדה שמאלה, לכיוון רח' מאפו. הנאשם נסע במהירות גבוהה, שאינה מתאימה לתנאי הדרך. בשל כך, משפנה הנאשם שמאלה נטתה המשאית על צידה ונסעה על שני גלגלים. השוטרים חזרו וכרזו לנאשם לעצור, הפעילו את הסירנות שבניידות, וכן את האורות הכחולים.

5.         משהגיע הנאשם לצומת הרחובות מאפו וקרן היסוד, פנה הנאשם, ברמזור אדום, פנייה חדה שמאלה ונסע במהירות ברח' קרן היסוד, בחזרה לכיכר פלומר. ושוב נטתה המשאית על צידה ונסעה על שני גלגלים בעת הפנייה שמאלה, בשל המהירות בה נהג הנאשם. כל אותה עת המשיכו שתי הניידות לנסוע בעקבותיו, כשהסירנות פועלות והאורות הכחולים מהבהבים.

6.         הנאשם חצה את כיכר פלומר באור אדום. כתוצאה מכך נאלצו שני כלי רכב לבלום, על מנת שלא להתנגש בו. משם המשיך הנאשם במהירות לרח' דוד המלך. אחת הניידות ניסתה לעקוף אותו, והנאשם החל בנסיעה בזיגזג, ועבר מנתיב לנתיב במהירות, כדי למנוע מן הניידת לעוקפו.

7.         משהגיע הנאשם לסוף רח' דוד המלך, חצה את כיכר מנדס פראנס באור אדום, ופנה שמאלה לרח' דוד רמז במהירות גבוהה, כשהוא מסכן נהגים אחרים ומאלצם לבלום על מנת למנוע התנגשות. גם את צומת הרחובות דוד רמז-דרך חברון חצה הנאשם באור אדום במהירות גבוהה, ואילץ נהגים אחרים לבלום כדי לא להתנגש בו.

8.         הנאשם המשיך בנסיעה, פנה שמאלה לכיוון גיא בן הינום, ונסע בירידה במהירות גבוהה לכיוון שכונת סילוואן, בכביש צר, דו מסלולי, וכל אותה עת הניידות מאחוריו כורזות לו לעצור ונוסעות עם סירנות פועלות ואורות כחולים מהבהבים. מול הנאשם הופיע מיניבוס, שנסע מכיוון סילוואן לכיוון אבו טור. הנאשם עקף את המיניבוס מצידו הימני, כשגלגלי המשאית עולים על המדרכה והוא נוסע במהירות גבוהה ובלתי סבירה לתנאי הדרך. כתוצאה מן העקיפה, פגעה המשאית בצידו הימני של המיניבוס, והוא ניזוק. נהג האוטובוס נפגע, ונגרמו לו כאבי גב וקשיים בנשימה.

9.         גם בשלב זה המשיך הנאשם בנסיעה לכיוון סילוואן, כשבחלק מן הגלגלים יש נקרים. בעקבות פנייה חדה שביצע התהפכה המשאית ופגעה במבנה סמוך.

10.       בכך בא הקץ לנסיעה הפרועה, ומכאן כתב האישום בו הודה הנאשם.

טיעוני הצדדים

11.       ב"כ המאשימה הדגישה את הסיכון, שהיווה הנאשם במהלך נהיגתו, לנהגים רבים שנקרו על דרכו, ובאופן מיוחד משום שהרכב בו נהג הוא רכב כבד. בנס הסתיים האירוע בפגיעה קלה יחסית לאחד מן הנהגים הללו. לטעמה, הגם שלנאשם אין עבר פלילי של ממש, יש להטיל עליו עונש מאסר ממשי ולא להסתפק בעבודות שירות, כהמלצת שירות המבחן.

12.       ב"כ הנאשם טענה, כי הנאשם איבד בלמים ומכאן התגלגל האירוע. אשמתו נעוצה בהימלטותו הראשונית, בכך הוא הודה, אולם רק על כך עליו ליתן את הדין, שכן כל היתר התרחש בשל אובדן שליטה על הרכב. לטענתה, נגרם לנהג המיניבוס נזק פעוט, והנאשם פיצה אותו. עוד עמדה ב"כ הנאשם על נסיבותיו האישיות, על המלצת שירות המבחן, ועל כך שהנאשם הוכה, לטענתו, על ידי השוטרים שעצרוהו, ולסתו נשברה. אמנם, תיק מח"ש שנפתח בעניין נסגר מחוסר ראיות, אולם בדעתה לבדוק את התיק ולשקול הגשת ערר על כך. לטעמה, אין טעם בכליאתו של הנאשם, הנמצא במעצר בית מאז האירוע (למעט יציאה לעבודה עם אביו), וכי נכון יהיה לאמץ את המלצת שירות המבחן שהיא עניינית ושקולה.

המלצת שירות המבחן

13.       על פי התסקיר, המדובר באדם בן 31, המאורס מזה שנה, ומתגורר בבית הוריו. על פי התרשמות קצינת המבחן, לנאשם אינטליגנציה תקינה. אולם, בשל אישיותו החלשה הוא פועל בצורה פזיזה, וללא הפעלת שיקול דעת. קצינת המבחן התרשמה מן המתח בו שרוי הנאשם סביב ההליכים הפליליים, ורגשות האשם המתלווים לכך. לנאשם הרשעה קודמת אחת, משנת 2001, בעבירה של תקיפה הגורמת חבלה של ממש, בגינה ריצה עונש של שלושה חודשי מאסר בעבודות שירות. הנאשם מאורס לבחורה ממצרים ועמד להינשא לה בתקופה הקרובה, אולם התכנית מתעכבת בשל מעורבותו בעבירות בהן הודה, ובשל  צו עיכוב יציאה מן הארץ, שהוצא נגדו בשל הליכים אלה. קצינת המבחן התרשמה כי הנאשם לוקח אחריות מלאה למעורבותו בעבירה, מביע חרטה וחש אשמה רבה על כך. לטענתו, חשש לעצור כאשר התבקש, משום שלא הייתה לו פוליסת ביטוח תקפה למשאית, והוא חשש כי המשאית תוחרם על ידי המשטרה וכך תיפגע עבודתו ועבודת אביו. בעת האירוע השתלט עליו, לטענתו, פחד אדיר אשר דחף אותו לפעול כפי שפעל. עוד טען הנאשם בפני קצינת המבחן, כי בעת שנעצר הושפל והוכה קשות על ידי השוטרים ונגרם לו שבר בלסת התחתונה, והוא אף נזקק לניתוח בשל כך. כתוצאה מן האירוע הנדון, נקלע למשבר נפשי ואף נזקק לטיפול תרופתי בשל כך.

14.       שירות המבחן הציג התלבטות ביחס להמלצה. מחד, כפי שהעידה על עצמה כותבת התסקיר, היא ערה לחומרת העבירות המחייבת ענישה מוחשית, אולם מאידך, קיים חשש כי עונש מאסר בפועל יחריף את קשייו הרגשיים והתפקודיים של הנאשם.

15.       בסופו של דבר, לנוכח ההתרשמות מכנות החרטה של הנאשם ובשל כך שההליכים עד היום היוו עבורו עונש מוחשי, ממליץ שירות המבחן כי יוטל על הנאשם עונש מאסר אשר ירוצה בעבודות שירות, לצד מאסר על תנאי משמעותי.

הכרעה

16.       הביטוי נהיגה פרועה אין בו כדי לתאר כראוי את נהיגתו של הנאשם במשאית, במהלך המרדף המשטרתי שהתנהל אחריו. זוהי נהיגה מסמרת שיער, ומסוכנת ביותר. הנהיגה התמשכה על פני דרך ארוכה באופן משמעותי, בתוככי עיר, תוך חציית צמתים באור אדום, פניות חדות במהירויות גבוהות עד כי המשאית נטתה על צידה, וגם כשפגע הנאשם ברכב שהזדמן מולו, לא היה בכך כדי לגרום לו לעצור, והוא המשיך הלאה, כשבגלגלי משאיתו נקרים, עד שהתהפך. אין בידי לקבל את טענת באת כוחו, כאילו הכל נגרם מאובדן בלמים וכי אשמתו מתמקדת רק בהימלטות הראשונית. הדברים אינם מתיישבים עם העובדות בהן הודה הנאשם, ואף לא עם הדברים שאמר לקצינת המבחן. בלמים אכן אבדו, אולם לא בלמי המשאית, אלא בלמיו של הנאשם, אשר ברצותו לחמוק מן השוטרים היה מוכן להפר כל הוראה אפשרית מהוראות התעבורה, ולסכן חיי אדם, לא אחד ולא שניים.

17.       אין בעונש המוצע על ידי שירות המבחן כדי לשקף כראוי את ההתייחסות המתחייבת למעשיו אלה של הנאשם. התנהלותו של הנאשם לכל אורך המרדף, ובמיוחד לאחר שכבר פגע באדם, הינה התנהלות חסרת מעצורים, אשר יש בה כדי ללמד על מסוכנות ועל חוסר יחס לחיי אדם. אל מול החשש כי המשאית תוחרם ותגרם פגיעה לעבודתו ולעבודת אביו, היה הנאשם מוכן לסכן בהתנהגותו לא מעט אנשים, ולמשך פרק זמן משמעותי. אין זו חריגה מרמת התנהגות נורמטיבית המתרחשת לרגע, ולאחריה באה התעשתות. הנאשם, כאמור, ניהל מרדף מתמשך, כשהתנהגותו הולכת ומסלימה מבחינת הפראות שבה, עד שהתהפך.

18.       העבירות בהן הורשע הנאשם, בנסיבותיהן, הינן, אם כן, חמורות ביותר. מגמת הענישה בעבירות מן הסוג בהן הורשע הנאשם היא החמרה (ע"פ 2079/06 אבו עצא נ. מדינת ישראל, תק-על 2006(2), 3459), ולא בכדי, בשל ריבוין, והסיכון הרב הנובע מהן.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ