אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק ת.פ. 1042/05

גזר דין בתיק ת.פ. 1042/05

תאריך פרסום : 17/04/2007 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
1042-05
25/04/2006
בפני השופט:
אהרן פרקש

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד פרקליטות מחוז ירושלים
הנתבע:
מחמד (בן סאלח) טולנאג'ר
עו"ד נמיר אדלבי מטעם הסניגוריה הציבורית
גזר דין

האישום וההליכים

1.         כנגד הנאשם הוגש כתב אישום ובו הואשם בביצוע העבירות הבאות: סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה - עבירה לפי סעיף 332(2) לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן - "החוק"); ניסיון לתקיפת שוטר בנסיבות מחמירות - עבירה לפי סעיף 274(1) ו-(2) לחוק;  גניבת רכב - עבירה לפי סעיף 413ב(א) לחוק; חבלה במזיד ברכב - עבירה לפי סעיף 413ה לחוק; החזקת כלי פריצה לרכב - עבירה לפי סעיף 413ז לחוק; ושהות בלתי חוקית בישראל - עבירה לפי סעיף 12(1) לחוק הכניסה לישראל, התשי"ב-1952.

בפרק העובדתי של כתב האישום נאמר, כי ביום 16.1.05, סמוך לשעה 05:00, ברח' מדרגות הביקור, בירושלים, הבחין הנאשם ברכב מסוג רנו קליאו שחנה במקום. הנאשם שבר את חלונו האחורי השמאלי של הרכב, באמצעות "קאטר" שהיה ברשותו, ניתק את מערכת הביטחון שבמכסה המנוע, נכנס לרכב ושבר את המתנע. לאחר שהתניע את הרכב באמצעות החיווט שבו, נסע הנאשם מהמקום, בלי רשות מבעליו ובלי תביעת זכות כדין, כאשר הינו מתכוון לשלול את הרכב מבעליו שלילת קבע. האישה, שהרכב היה בחזקתה, הבחינה באירוע הגניבה מחלון דירתה ודיווחה על הגניבה באופן מיידי למשטרה.

בסמוך לשעה 05:30, ברח' גולומב פינת רח' שטרן בירושלים, הבחין שוטר, שנהג בניידת משטרתית, ברכב הגנוב הנהוג בידי הנאשם והחל במרדף אחריו, כאשר הוא מפעיל את האורות המהבהבים הכחולים ואת האזעקה בניידת. השוטר כרז לנאשם והורה לו לעצור בצד הדרך, אך הנאשם המשיך לנסוע באופן פראי, תוך שהוא מסכן את שלום השוטר ואת יתר המשתמשים בכביש. השוטר נהג בצידו השמאלי של הכביש, כאשר הנאשם, שהיה מימינו, מסיט את הרכב הגנוב לעבר השוטר מספר פעמים בניסיון לפגוע בו ולהזיזו מדרכו. לאחר מספר ניסיונות הצליח השוטר לחסות את דרכו של הנאשם באמצעות הניידת. השוטר עצר את הרכב, אולם הנאשם חמק ממנו. השניים המשיכו בנסיעה ואז הצליח השוטר לחסום את דרכו של הנאשם, על ידי הצמדת הניידת לרכב הגנוב באלכסון. השוטר יצא מהניידת והורה לנאשם לצאת מהרכב, ואולם הנאשם סובב את הגה הרכב ימינה, דרך על דוושת הגז והחל בנסיעה לעברו של השוטר שהיה במרחק מטרים ספורים בלבד ממנו. השוטר שלף את אקדחו וירה בגלגלי הרכב שנעצר כתוצאה מכך. בעת שנעצר, נתפסו על הנאשם כלי פריצה ובהם "קאטר" וכן כובע גרב, כפפות ופנס. בעת ביצוע המעשים שפורטו שהה הנאשם בישראל שלא כדין.

2.         בתשובתו לכתב האישום הודה הנאשם בגניבת הרכב, בהחזקת כלי פריצה ובשהייה שלא כדין בישראל, אך כפר בכך שנמלט עם הרכב הגנוב מהשוטר וכי לא שעה לדרישתו לעצור.

3.         לאחר שנשמעו שלושת עדי התביעה הודיעו ב"כ הצדדים, כי הגיעו להסדר טיעון ולפיו יחזור בו הנאשם מכפירתו, כתב האישום יתוקן, באופן שהעבירה של נסיון לתקיפת השוטר תימחק, הנאשם יודה ויורשע בעבירות האחרות. לעניין העונש הוסכם כי המאשימה תעתור לעונש של 3 שנות מאסר בפועל והסנגוריה תהא חופשית בטיעוניה, זאת לאחר קבלת תסקיר של שרות המבחן.

            הנאשם הודה והורשע בביצוע העבירות הבאות: סיכון חיי אדם בנתיב תעבורה, גניבת רכב, חבלה במזיד ברכב, החזקת כלי פריצה ושהייה בלתי חוקית בישראל.

תסקיר שירות המבחן

4.         מתסקיר שירות המבחן עולה, כי הנאשם כבן 29.5, נשוי מזה שבע שנים ואב לשתי בנות בגילאים 3 ו-6.5. מתגורר בכפר בתיר, ליד בית לחם, בתחומי הרשות הפלשתינאית. שירות המבחן התרשם כי המדובר באדם בעל רמת אינטליגנציה תקינה ויכולת ביטוי תואמת, בעל יכולת ושאיפות לניהול תפקיד תקין בעבודה וסיפוק צרכי הפרנסה של משפחתו. קיימת נטייה להתנהגות אימפולסיבית לא שקולה, תוך כדי קושי בחשיבה על ההשלכות האפשריות של התנהגות זו. בגיל 3 חודשים עבר להתגורר עם משפחתו בסעודיה ובגיל 19 שב להתגורר בבית לחם, על רקע הקושי למצוא עבודה בסעודיה והצורך שלו להקים משפחה בבית לחם. עבד בתחום הבניין משך מספר שנים.

הנאשם הודה לפני שירות המבחן בביצוע העבירות הנזכרות, קיבל על עצמו אחריות מלאה לביצוען והביע חרטה. לדבריו ביצע את גניבת הרכב על רקע המצב הכלכלי הקשה של משפחתו, כאשר מזה כ-20 חודשים נותר ללא עבודה וללא יכולת לפרנס ולהביא אוכל לבנותיו הצעירות.

שירות המבחן התרשם, כי הנאשם סובל ממעצרו, שהינו הראשון בחייו, וכי לסבל ולמצוקה הקשה שהוא עובר במהלך מעצרו ישנה השפעה אפקטיבית עליו בכיוון של הבנת חומרת מעשיו ובכיוון הרתעתי מביצוע מעשים דומים בעתיד. המלצת שירות המבחן הינה שתקופת המאסר שתוטל על הנאשם "לא תהיה ממושכת מדי".

עיקרי טענות הצדדים ודברי הנאשם

5.         ב"כ המאשימה, עו"ד רים בראנסה, ציינה כי הודאתו של הנאשם בעובדות כתב האישום המתוקן ניתנה לאחר שמיעתם של עדי התביעה ומכאן שלא היה חיסכון משמעותי בזמן שיפוטי. בהתנהגות הנאשם ונהיגתו הפרועה קיימת סכנה ממשית שכן סיכן את חיי השוטר שהיה בניידת וכן עוברי אורח אחרים. הנאשם זילזל בהוראות ובסימון של השוטר לעצור, כמעט דרס אותו ונעצר רק לאחר שהשוטר ירה בגלגלי הרכב. מעבר לכך ציינה ב"כ המאשימה את עבירות הרכוש שעבר הנאשם - גניבת הרכב, גרימת נזק במזיד והחזקת כלי פריצה - והכל בשעה ששהה בישראל שלא כדין. אשר למפורט בתסקיר ציינה ב"כ המאשימה, כי אין המדובר בנסיבות חריגות ויוצאות דופן, וביקשה לגזור על הנאשם, במסגרת הסדר הטיעון, 3 שנים של מאסר בפועל, מאסר על תנאי וקנס, שכן העבירות שביצע הנאשם מקורן ברצונו להפיק רווח כלכלי מביצוען. ב"כ המאשימה הגישה פסיקה לתמיכה בטיעוניה.

6.         ב"כ הנאשם, עו"ד נמיר אדלבי, ביקש לשקול את הודיית הנאשם, אף אם לאחר שמיעת שלושת עדי התביעה, שכן הנאשם נטל אחריות וחסך מזמנו של בית המשפט, בהעדר הצורך לשמוע את עדות הנאשם וכתיבת הכרעת דין. עוד טען, כי אין לזקוף לחובת הנאשם את עצם תחילת ניהול הליך ההוכחות, שכן בסופו של דבר הגיעו הצדדים להסדר מסוים.

            לדברי ב"כ הנאשם, העבירה החמורה של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה נבעה מתוך לחץ בו היה נתון הנאשם באותו רגע. הנאשם, כמי שמבצע עבירה פלילית לראשונה, נתקל בסיטואציה שבה שוטר רודף אחריו, התנהג מבלי לחשוב על ההשלכות וחומרת מעשיו, כאשר לא תיכנן לבצע עבירה זו.

            ב"כ הנאשם ציין, כי לנאשם אין עבר פלילי, ועם הצורך בהרתעתו והרתעת אחרים, יש צורך להתחשב בנסיבותיו האישיות של הנאשם דנן, שהינו נורמטיבי ביסודו, אשר לאחרונה נתקל בקושי לפרנס את משפחתו וזהו הרקע לביצוע העבירות על ידו. לטענתו, יש לאמץ המלצת שירות המבחן לגזור על הנאשם עונש שלא יהיה ממושך מדי, כיוון שהימצאותו במסגרת חברה עבריינית עלולה לגרום לו נזק רב.

            ב"כ הנאשם הגיש פסיקה, אשר, לשיטתו, תומכת בדבריו שלא להיעתר לבקשת ב"כ המאשימה לעניין העונש שיוטל על הנאשם, וסבור כי יש להסתפק בעונש של 18 חודשי מאסר בלבד.

7.         הנאשם הודה בטעותו בביצוע העבירות, ציין, כי אין לו עבר פלילי או בטחוני כלשהו וביקש ליתן לו הזדמנות לחזור ולהיות כפי שהיה קודם לכן.

דיון

8.         דומה, כי לא יכולה להיות מחלוקת כי מעשיו של הנאשם חמורים. לא זו בלבד שגנב רכב, ובכך ביקש לשלול קניינו של אדם, אלא לאחר שנראה נוהג ברכב הגנוב, ושוטר בניידת משטרה סימן לו בכל הדרכים המקובלות, וגם בכריזה, כי עליו לעצור בצד הדרך, התעלם מכך הנאשם וניסה להימלט מהניידת המשטרתית שאיתרה אותו, עד כי נחסמה דרכו והשוטר נאלץ לירות בגלגלי הרכב על מנת שהנאשם לא ימשיך במסע הימלטותו.

            הסניגור המלומד טוען, כי מכיוון שזו הסתבכותו הראשונה של הנאשם, נכנס הוא ללחץ ולא התכוון לבצע את העבירה של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה.  מי שנוהג בכביש בדרך פרועה, כפי שנהג הנאשם, עליו לצפות לכך שיסכן חיי אדם בנתיב תחבורה, גם אם לא התכוון לכך. עמד על כך כב' הנשיא ברק בע"פ 217/04 אלקורעאן נ' מדינת ישראל, תק-על 2005 (2) 4050 (להלן - פרשת אלקורעאן) (סעיף 11 לפסק הדין) כשאמר:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ