אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק תפח 750/04

גזר דין בתיק תפח 750/04

תאריך פרסום : 06/08/2007 | גרסת הדפסה
פ"ח
בית המשפט המחוזי ירושלים
750-04
21/03/2005
בפני השופט:
1. צ' סגל - סגן נשיא - אב"ד
2. י' נועם
3. ר' כרמל


- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד ח' הדיה מפרקליטות מחוז ירושלים
הנתבע:
1. פלוני ע"י ב"כ עו"ד פ' שטרק
2. הנאשם

גזר דין

1.         הנאשם הורשע לאחר שמיעת ראיות בעבירות הבאות: מעשה סדום - לפי סעיף 347, בנסיבות המנויות בסעיף 345(ב)(2) לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן: "החוק"); פציעה בנסיבות מחמירות -  לפי סעיף 334 בשילוב סעיפים 335(א)(1) ו - 335(ב)(1) לחוק; התפרצות לבית מגורים - לפי סעיף 406(ב) לחוק; איומים - לפי סעיף 192 לחוק; ובדעת רוב, גם בעבירה של אינוס - לפי סעיף 345(א)(1) לחוק.

עובדות כתב האישום

2.         עובדות כתב האישום פורטו בהרחבה בהכרעת הדין ואין צורך לשוב ולפרטן בשנית. בתמצית יוזכר, כי הנאשם התגרש מרעייתו ח' (להלן: "המתלוננת") ביום 21.7.04, לאחר חמש שנות נישואין. ביום מתן הגט עזב הנאשם את דירתם המשותפת בבית-שמש ועבר להתגורר בבית אמו, המצוי בקרבת מקום. יומיים לאחר מכן, ביום 23.7.04, נחקר הנאשם במשטרה בגין איומים שהשמיע כלפי המתלוננת עובר לגירושין. בתום חקירתו באותו יום הוא שוחרר  בערובה בתנאים מגבילים, שבגדרם נאסר עליו ליצור כל קשר עם המתלוננת ולהיכנס לדירתה.

            ביום 27.7.04, סמוך לשעה שלוש לפנות בוקר, היינו, כארבעה ימים לאחר שחרורו בערובה בתנאים המגבילים האמורים, התפרץ הנאשם לדירת המתלוננת וביצע בה את העבירות בהן הורשע כאמור.

עמדת המאשימה

3.         ב"כ המאשימה ביקש שלא לסטות מעונש המינימום הקבוע בחוק ולהשית על הנאשם מאסר בפועל לתקופה של 5 שנים. לדבריו, אין להרשות לנסיבות חייו הקשות של הנאשם לשמש עבורו קרדום לחפור בו על-מנת להימלט מאימת הדין, מקל וחומר עת הנאשם נמנע מלהפנים את חומרת מעשיו ומסרב עד כה ליטול על עצמו את האחריות לביצועם. ב"כ המאשימה ציין לחומרא אף את גיליון הרשעותיו הקודמות של הנאשם, העמוס לעייפה בעבירות תקיפה, אלימות, סמים, ורכוש. 

עמדת ב"כ הנאשם

4.         ב"כ הנאשם עמד על נסיבות חייו הקשות של הנאשם, לרבות התמכרותו לסמים, ואף ציין בהקשר זה כי העבירות בהן הורשע מרשו נעברו שעה שהיה נתון תחת השפעת סמים. בהמשך, הביע הסנגור המלומד את רצונו של הנאשם לשוב ולשמש כאב תומך לילדיו הקטינים, ועתר לעונש מתון מהעונש המינימלי הקבוע בחוק.

5.         הנאשם, בסיכום הטיעון לעונש, הביע את מורת רוחו מהעמדתו לדין באשמת אינוס, סירב להכיר בחומרת מעשיו, ודבק בעמדתו, לפיה המתלוננת, אותה חירף וגידף ממושכות, העלילה כנגדו עלילת-כזב במטרה "להתנקם" בו.

דיון

6.         העבירות בהן הורשע הנאשם הן מן החמורות בקודקס הפלילי. חמורה שבעתיים היא העובדה שנשוא מעשיו הנלוזים של הנאשם הייתה עד לא מכבר רעייתו ואם ילדיו.

מדיניות בתי המשפט, כפי שבאה לידי ביטוי בשורה ארוכה של גזרי דין, הנה להחמיר בענישתם של אלה העוברים עבירות אלימות במשפחה (ראו לדוג': ע"פ 3031/98 - מדינת ישראל נ' פלוני פ"ד נה(3), 577, החל מעמ' 583; ע"פ 2766/98, פלוני נ' מדינת ישראל, תקדין-עליון, כרך 99 (3), 94). אמנם, הנאשם אינו עומד לדין בגין הוראות החיקוק אשר תוקנו לצורך החמרת הענישה בעבירות אלימות במשפחה, זאת מהטעם שהעבירות המיוחסות לו חמורות ממילא, ואולם בבוא בית המשפט לגזור את דינו, שומה עליו להביא לידי ביטוי את כוונת המחוקק ומטרתו, כפי שעולה ממכלול התיקונים שנעשו בחוק העונשין בנושא אלימות במשפחה, באופן שהחוק, הדורש החמרה בענישה המתבצעת בתוך התא המשפחתי, לא יצטייר כסיסמא ריקה מתוכן גם אם סעיף החיקוק הספציפי בגינו עומד הנאשם לדין אינו נמנה על אותן עבירות אשר תוקנו במיוחד בנושא האמור.

הטעם העומד בבסיס מגמת ההחמרה בעונשם של מבצעי עבירות אלימות במשפחה נעוץ בהתרחבותו של נגע האלימות בחברה הישראלית בכלל, ובתוך המשפחה - בפרט. לא אחת מוצא עצמו בית המשפט משתאה נוכח מעשי זוועה שביצעו בעלים בנשותיהם, כשהדעת והשכל הישר מסרבים לקבל ולעכל את התיאורים מעוררי הפלצות של המעשים האכזריים. הנשק היחיד שבו אוחזת חברה מתוקנת כנגד מבצעי מעשים אלה הנה ענישה מחמירה ומרתיעה. בית המשפט העליון, בע"פ 3783/98 פלוני נ' מדינת ישראל (תק-על 250 (3)), אמר בהקשר זה את הדברים הבאים:

"למרבה הצער, מעשי אלימות והתעללות בבני משפחה הפכו זה מכבר לתופעה רווחת מדאיגה בתוכנו, ועל בתי המשפט להיחלץ במלוא כוחם למאבק כנגד התופעה הפסולה והמתפשטת הזאת, ובדרך זו גם להגן על הקורבנות שהם לרוב קטינים, נשים מוכות וחסרי ישע אחרים. תרומת בתי המשפט לביעורן של תופעות כאלה יכולה להתבטא בהכבדת העונש על נאשמים שנמצאו אשמים במעשים כאלה. הטלת עונשי מאסר מוחשיים וממושכים טומנת סיכוי-מה להרתעת העבריינים שלא יחזרו לסורם ולהרתעת עבריינים בכוח"

     (עמ' 98)

לא למותר להזכיר בהקשר הנדון, ככל שאנו נדרשים לכך שוב ושוב, כי לאור התרחבות התופעה של עבירות מין בכלל, ובתוך התא המשפחתי בפרט, מצא המחוקק לנכון להחמיר משמעותית במידת העונש המירבי שנקבע לעבירות הללו, ואף לקבוע עונשי מינימום לעבירות מין (ראו: סעיף 355 לחוק), מהם רשאי בית המשפט לסטות אך ורק בשל טעמים מיוחדים שיירשמו.

סנגורו המלומד של הנאשם טען ממושכות לנסיבותיו האישיות הקשות של מרשו, ובמודגש - התמכרותו לסמים, אשר דרדרה אותו לעברי פי-פחת וסיבכה אותו פעמים מספר בפלילים. לדידו, יש להתחשב לקולא בכך שהנאשם היה מצוי תחת השפעתם של אותם סמים קשים עת ביצע את העבירות שבהן הורשע.

לא נוכל להסכים לכך. את הדיבור, לפיו יש להקל בעונשו של נאשם שנטל מרצונו החופשי סם מסוכן (פעולה שהנה בת-עונשין, לכשעצמה), ובעת שהיה נתון תחת השפעתו ביצע עבירות קשות, יש לדחות, כל-שכן שעה שהנאשם עצמו דבק עדיין בהכחשתו הטוטאלית את עצם ביצוע העבירות, ופיו אינו חדל מלהשמיע דברי-בלע כלפי המתלוננת.

אמנם, שיקול מרכזי בשיקולי הענישה הנו שיקומו של העבריין והשבתו לחיים נורמטיביים וקונסטרוקטיביים במסגרת הקהילה. יחד-עם-זאת, אין בית המשפט יכול להתעלם משיקולים פרלימינאריים לשיקולי השיקום, דוגמת חובתו להגן על קורבנות העבירה. כשם שנאשם זכאי כי שיקומו וצרכיו יילקחו בחשבון במסגרת שיקולי הענישה, כך גם זכאים אלה העלולים להיפגע ממנו, או מאחרים כמותו, להגנת בית המשפט. ככל שמעשיו של נאשם חמורים יותר, כך גם גובר הצורך ליתן דגש להגנת הקורבנות - בין אם קורבנות בפועל ובין אם קורבנות פוטנציאליים. בית המשפט העליון, בע"פ 4872/95, מדינת ישראל נ' גל אילון ו-2 אח' (פ"ד נג(3), 1), קבע בהקשר זה כלהלן:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ