אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק תיק צבאי 3986/12

גזר דין בתיק תיק צבאי 3986/12

תאריך פרסום : 31/07/2013 | גרסת הדפסה
תיק צבאי
בית הדין הצבאי המחוזי יהודה
3986-12
25/12/2012
בפני השופט:
רס"ן מאיר ויגיסר

- נגד -
התובע:
התביעה הצבאית
עו"ד סגן אגרנש אגניהו
הנתבע:
מוחמד יוסף עבד אלעזיז חלאחלה
עו"ד ג'מאל חאמד
גזר דין

1.       הנאשם הורשע על פי הודאתו בעבירה של הפרת הוראה בדבר סגירת שטח - לפי סעיפים 318(ו) ו-333 לצו בדבר הוראות בטחון [נוסח משולב] (יהודה והשומרון) (מס' 1651), התש"ע-2009, על כך שביום 25/08/12 יצא את האזור ונכנס לישראל ללא היתר ושלא כדין. הנאשם שהה בשטח ישראל במשך כיממה עד שנעצר.

2.       התביעה הגישה את פלט המרשם הפלילי בעניינו של הנאשם, ממנו עולה כי הוא הורשע מספר פעמים בעבר בעבירות דומות. בנוסף, הגישה את פסק הדין בתיקי בית משפט צבאי יהודה 3309/09+4353/10, בו הורשע הנאשם, בין היתר, בעבירה דומה. במסגרת הסדר הטיעון שהושג באותו תיק, הושת על הנאשם, בין היתר, עונש של 6 חודשי מאסר על תנאי שהינו בר הפעלה כעת. התביעה הפנתה לפסיקה במקרים דומים (ובה עונשים של 3 חודשים בפועל ו-5 חודשים בפועל), ועתרה לעונש מאסר בפועל מרתיע בצד הפעלת עונש המאסר המותנה מתיקו הקודם במצטבר לעונש בתיק זה. כן ביקשה התביעה עונש של מאסר מותנה מרתיע וקנס כספי.

3.       לאור נסיבותיו האישיות של הנאשם, ביקש הסנגור להסתפק בימי מעצרו ולא להפעיל את עונש המאסר המותנה. הסנגור טען, כי הנאשם נכנס לישראל על מנת לפרנס את משפחתו הסובלת ממצוקה כלכלית ניכרת. לתמיכה בטיעוניו הגיש דו"ח רפואי ממנו עולה כי אמו של הנאשם סבלה מאירוע מוחי. היום הגיש הסנגור הזמנה לחתונת אחיו של הנאשם אשר עתידה להתקיים ביום 28/12/12. חלף עונש מאסר, הציע הסנגור כי יוטל על הנאשם עונש של קנס כספי.

4.       בדברו האחרון, פירט הנאשם את המצוקה בביתו, הביע חרטה על מעשיו ואף בכה. הנאשם ציין כי הוא בן 39 שנים ואב לארבעה ילדים. הנאשם הביע חשש כי אם לא ישתחרר בהקדם, הוא עלול להפסיד את הבית שאותו רכש. הוא ביקש לשחררו לבלות את החג עם בני משפחתו.

דיון והכרעה

5.       עבירת היציאה מן האזור ללא היתר היא עבירה פלילית אשר טומנת בחובה פוטנציאל לסיכון בטחוני. כאשר נלווית להרשעה בעבירה זו נסיבות מחמירות, כגון עבירות נוספות או עבר קודם רלוונטי, יוטל עונש מאסר ממושך לריצוי בפועל (ראו רע"פ 3173/09 מחמד פראג'ין נגד מדינת ישראל [פורסם בנבו], 05/05/09 - להלן: "הלכת פראג'ין"). בהלכת פראג'ין האמורה, נקבע ש"ככל שמעשהו של נאשם מקרב עצמו לליבתה של ההלכה - לסיכון בטחון הציבור כן נחמיר עם העבריין וניטה ליישם את מדיניות הענישה בחומרתה. וככל שמעשהו של הנאשם ירחק וילך מן הליבה, כן יקטן כוח המשיכה של מדיניות הענישה ויתחזק ממילא משקלם של טעמי הזכות". בית המשפט העליון הנחה כי יש לבחון בכל מקרה לגופו, האם נתגלה סיכון בטחוני באדם בו מדובר; האם מדובר בשהייה שניה שלא כדין; האם נתלוו לשהייה הלא חוקית עבירות נוספות; האם מדובר ברצידיביסט; מה אורך השהיה הלא חוקית; האם ניתן להראות כי המעשה נובע ממצוקה אישית, כמי שמטה לחמו שבור; יש להתייחס גם לגילו של הנאשם ולעברו הפלילי.

6.       הלכת פראג'ין אומצה בפסיקת בית המשפט הצבאי לערעורים (ראו למשל עד"י 1102+1103/11 התביעה הצבאית נגד מחמד נתשה ואח' [פורסם בנבו], 05/09/11). בעד"י 1062/11 כעבנה נ' התוב"ץ ([פורסם בנבו] 31/01/11), ניתח המשנה לנשיא, נתנאל בנישו את הענישה המקובלת בפסיקה וקבע: "המסקנה המחייבת מפסיקה זו הינה כי בעבירות דוגמת אלה בהן הורשע המערער יוטל מאסר בפועל בן חודשים מספר. אלא שמנעד הענישה כה רחב, שקשה עד מאד לומר שיש בו לקבוע נורמת ענישה של ממש".

7.       בהתאם להלכת פראג'ין ו כעבנה, מהן עולה כי מנעד הענישה הוא רחב, סברתי כי יש לקבוע ש מתחם העונש ההולם בתיק הוא בין חודש מאסר בפועל לשישה חודשי מאסר בפועל (לגבול התחתון של מנעד הענישה, ראו למשל עד"י 1179/10 התביעה הצבאית נגד צוהיב עמור [פורסם בנבו] 09/02/10). לעונש המאסר, יתלווה, בדרך כלל, עונש של קנס. ודוק, אינני רואה במקרה דנן שיקולי שיקום או שיקולי הגנה על שלום הציבור, המחייבים סטייה ממתחם הענישה שקבעתי.

8.       בענייננו, קיימות מספר נסיבות לחומרה; הנאשם הורשע בעבר מספר פעמים בעבירות דומות; עונשי מאסר בפועל ואף עונשי מאסר על תנאי מרתיעים לא הצליחו להרתיע אותו מלשוב על מעשיו (יצוין, כי גם בעת ביצוע המעשים נשוא הרשעתו הקודמת, היה תלוי ועומד כנגדו מאסר על תנאי שהיה בר הפעלה בישראל, ואשר לא הופעל הואיל והנאשם נשפט באזור); יתר על כן, על אף התחייבותו בדיון הקודם, כי לא ישוב לסורו, שב ויצא את האזור ללא היתר, וזאת 15 חודשים בלבד לאחר הרשעתו הקודמת.

9.       בבואי לשקול שיקולים לזכותו של הנאשם, התחשבתי בעיקר כי מדובר ביציאה חד פעמית מן האזור, שלא נלוו אליה נסיבות מחמירות נוספות. בסופו של דבר, הנאשם חזר מיוזמתו לאזור. התחשבתי בנסיבות האישיות הקשות ובמצוקה הכלכלית הברורה ממנה הוא סובל. נתתי משקל גם לכך שהנאשם הודה בהזדמנות הראשונה, נטל אחריות על מעשיו וחסך זמן שיפוטי יקר.

10.   אודה, כי תחילה התלבטתי, האם נוכח הנסיבות האישיות שפורטו ניתן להאריך את מאסרו המותנה של הנאשם. לכן, דחיתי את מועד הקראת גזר הדין בחודשיים עד להיום, על מנת שתקופת מעצרו תהיה ממושכת וניתן יהיה להסתפק בה. ואולם, בהתחשב בהיבטי החומרה שפורטו על ידי התביעה ובמיוחד בעברו הקודם של הנאשם, אינני סבור כי ניתן להימנע מעונש מאסר בפועל בתיק זה ולהורות על שחרורו של הנאשם, תוך הסתפקות בימי מעצרו בלבד. הארכת המאסר המותנה עלולה לשדר מסר מוטעה לנאשם, והיא איננה הולמת את מאפייני החומרה הנובעים מהחזרתיות שבמעשי הנאשם; היא איננה תואמת אף את רמת הענישה שנקבעה על ידי כבוד בית המשפט הצבאי לערעורים בתיקים רבים.

סוף דבר

על הנאשם יוטלו העונשים הבאים:

א.      בגין הרשעתו בתיק הנוכחי, יישא הנאשם ב 61 ימי מאסר לריצוי בפועל.

ב.      התנאי מתיקי בית המשפט הצבאי ביהודה 3309/09+4353/10, יופעל כך שארבעה חודשים ירוצו במצטבר והיתרה בחופף לעונש בתיק זה. סה"כ יהיה על הנאשם לשאת בעונש של 6 חודשים ויום מאסר, אשר יימנו מיום מעצרו.

ג.        4 חודשי מאסר על תנאי, והתנאי הוא שבמשך שלוש שנים מיום שחרורו לא יעבור עבירה בה הורשע בתיק זה או כל עבירה של זיוף מסמך, שימוש במסמך מזויף או התחזות כאחר.

ד.      קנס בסך 2,000 ש"ח או חודשיים מאסר תמורתו. תשלום הקנס יהווה תנאי לשחרור. מס' שובר: 0000122011.

ניתן והודע היום, 25/12/12, בפומבי ובמעמד הצדדים.  


                                                                                                           שופט

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ