אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק תיק צבאי 367/10, 1022/12

גזר דין בתיק תיק צבאי 367/10, 1022/12

תאריך פרסום : 22/10/2012 | גרסת הדפסה
תיק צבאי
בית הדין הצבאי המחוזי יהודה
367-10; 1022-12
15/10/2012
בפני השופט:
רס"ן מאיר ויגיסר

- נגד -
התובע:
הפרקליטות הצבאית
עו"ד עומרית אבני - תביעות לה"ב
הנתבע:
מוניר אסמאעיל חסין אלפואגרה
עו"ד ג'מיל חטיב
גזר דין

1.         בהכרעת הדין שניתנה ביום 07/05/12 בתיק 5367/10 (להלן: "התיק הראשון"), הורשע הנאשם בעבירות של קבלת רכב גנוב ו מסחר ברכב גנוב. סיפור המעשה מפורט בהרחבה בהכרעת הדין, אך בקצירת האומר, יוזכר כי הנאשם קיבל אופנוע, שנגנב מן המתלונן ביום 10/12/10. הנאשם ניהל בעצמו משא ומתן עם המתלונן בנוגע לתמורה עבור החזרת האופנוע. בסופו של המשא ומתן, סוכם כי הנאשם ימכור למתלונן את האופנוע תמורת 5,000 ש"ח ויקבל בנוסף "שכר טרחה" בסך 700 ש"ח. ביום 13/12/10, הביא הנאשם את האופנוע למקום המפגש שנקבע, אך נעצר על ידי משטרת ישראל בעת ביצוע העסקה.

2.         ביום 28/08/12 הודה הנאשם בכתב האישום בתיק 1022/12 (להלן: "התיק השני") והורשע בעבירות של פגיעה בחייל ו הפרעה לחייל. על פי העובדות המפורטות בכתב האישום בתיק השני, ביום 13/12/10, מייד לאחר האירועים בהם הורשע בתיקו הראשון, כאשר ביקש השוטר חסון לעצור אותו, נאבק הנאשם בשוטר נשכו בזרועו השמאלית וגרם לו לחבלה ברגלו. הצדדים הסכימו לטעון לעונש במאוחד בשני התיקים ולא הגישו ראיות נוספות לעניין העונש.

3.         התביעה ביקשה להשית על הנאשם עונש של שנת מאסר בפועל, מאסר מותנה מרתיע, קנס ופיצויים. התביעה טענה כי הנאשם היווה חלק מהמנגנון המשומן של שרשרת גנבי הרכב. מדובר במכת אזור, הפוגעת בכלל הציבור ובמשק ומתבטאת בפרמיות הביטוח. לכן יש לנקוט בגישה מחמירה כלפי כל חוליה בשרשרת גניבות הרכב, ולתת משקל בכורה לאינטרס הציבורי ולהרתעת היחיד והרבים. משנה חומרה מצאה התביעה בכך שלאחר שקיבל הנאשם את הרכב הגנוב הוא ביקש כופר תמורתו.

4.         מנגד, ביקשה ההגנה להקל עם הנאשם ולא להשית עליו עונש מאסר בפועל מעבר לתקופת מעצרו עד כה - כשלושה חודשים וחצי. הסנגור הדגיש, כי חלקו של הנאשם הוא שולי ביחס לגנבי האופנוע: הנאשם קיבל את האופנוע לאחר שנגנב וביקש להחזירו למתלונן, תמורת רווח של 700 ש"ח בלבד. יתרת הסכום הייתה אמורה להיות מועברת אל גנבי הרכב. באשר לתקיפה, טען הסנגור כי נסיבותיה אינן חמורות. הסנגור הדגיש את עברו הנקי של הנאשם ואת נסיבותיו המשפחתיות הסבוכות. חלף עונש מאסר נוסף, ביקש הסנגור כי יוטל קנס בסך 4,000 ש"ח ואף הסכים כי הנאשם יפצה את בעל הקטנוע.

בדברו האחרון, מסר הנאשם כי הוא מצטער על מעשיו וכי מטרתו הייתה לסייע למתלונן. לדבריו, הוא היה הקורבן באירוע. הנאשם סיפר כי הוא אב לשני ילדים, בנו הבכור חולה וזקוק לטיפול רפואי יקר.

דיון והכרעה

5.         בית המשפט העליון בישראל, פסק כי עבירות של סחר בכלי רכב גנובים "הפכו למכת מדינה ואין מנוס אלא להטיל על מי שעוברים אותן עונשים קשים ומרתיעים" (ע"פ 5394/94 מאהר יוסף כנעאן נגד היועץ המשפטי לממשלה, תק-על 97(3), 435. בת.פ. (מחוזי - חיפה) 306/02 מדינת ישראל נ' עאדל סעיד בדארנה, תק-מח 2004(1), 1070, אליו הפנתה התביעה, צוין כי "העבירות האמורות גורמות לעוגמת נפש ולחסרון כיס לבעלי הרכב קורבנות מעשי הגניבה ולפגיעה כלכלית בחברות הביטוח ובמשק המדינה בכלל".

6.         אכן, העבירה בה הורשע הנאשם הפכה להיות גם מכת איזור. לכן, ראוי להחמיר בענישה מרתיעה כנגד כל חוליה בשרשרת העיסוק בכלי רכב גנובים. אין לקבל את הטענה כי חלקו של הנאשם בגניבת הרכב היה שולי. מעשיו מכוערים. אילו תוכניתו הייתה מצליחה, היה הנאשם מאפשר גם לגנבי הרכב להפיק רווח כספי משמעותי מעוולתם. ולהזכיר, הנאשם פעל מתוך בצע כסף; הוא התמקח עם המתלונן אודות גובה התמורה ואודות "שכר הטרחה" שלו-עצמו. בוודאי שאיננו כלי שרת בידי הגנבים. בנוסף, יש לראות כשיקול לחומרה, את פנייתו של הנאשם אל המתלונן ודרישת הכופר. יש כאן משום איום: אילו לא ישלם המתלונן את התמורה המבוקשת לא יזכה לקבל את רכושו בחזרה. לא זו אף זו, בעת מעצרו תקף הנאשם את השוטרים, התפרע ונשך אחד מהם בידו.

7.         מנגד, לטובת הנאשם, יאמר כי מדובר במעורבות בקבלה ובמסחר בכלי רכב בודד ואין עסקינן בשיטת פעולה קבועה. האלימות שנקט לא היתה מתוכננת, לא התאפיינה בהיבטי חומרה ייחודיים (כגון תקיפה בצוותא, אכזריות או ניסיון לפגוע באיברים רגישים). גם לא נגרם נזק משמעותי בגינה. בסופו של דבר, השוטרים לא התקשו לעוצרו, ולאחר מכן, שיתף הנאשם פעולה בחקירה. כתב האישום בתיק הוגש ביום 21/12/10 ומאז ביצוע העבירות חלפה תקופה ארוכה של כשנתיים, במהלכה לא נטען כי הנאשם הסתבך בעבירות דומות.

8.         לאור האמור ובהתאם לרמת הענישה הנוהגת, מתחם הענישה הראוי הוא של מספר חודשי מאסר בפועל (ראו את הסקירה המאלפת בתיק בית משפט צבאי יהודה 3393/12 התביעה הצבאית נגד אמג'ד עמרו (טרם פורסם), ובמיוחד ראו את רע"פ 6744/05 פרץ נ' מדינת ישראל ואת רע"פ 9999/03 שרעבי נגד מדינת ישראל המאוזכרים שם). לעונש המאסר, יתלווה, בדרך כלל, עונש מאסר מותנה מרתיע וכן לעיתים קנס כספי ופיצויים. ודוק, אינני רואה במקרה דנן שיקולי שיקום או שיקולי הגנה על שלום הציבור, המחייבים סטייה ממתחם הענישה.

9.         הצדדים הסכימו כי עברו של הנאשם נקי ולא הוגשו ראיות מחמירות נוספות לעניין העונש. בנסיבות המקרה ובהתחשב בגילו של הנאשם, בהודאתו בתיק האלימות ובחרטתו לא ראיתי לנכון להחזירו לכלא לנשיאת עונש מאסר נוסף מעבר לתקופת מעצרו. לטעמי, בנסיבות המקרה, תקופת מעצרו של הנאשם מתאימה לעונש שראוי להשית עליו.

סוף דבר

10.     על הנאשם יוטלו, אפוא, העונשים הבאים:

א.      3 חודשי מאסר ו-17 ימים לריצוי בפועל - כימי מעצרו.

ב.      4 חודשי מאסר על תנאי למשך שלוש שנים שיימנו החל ממועד שחרורו, והתנאי הוא שלא יעבור כל עבירה שיש בה פגיעה ברכוש, איומים, אלימות או הפרעה לחייל או לשוטר בעת מילוי תפקידו.

ג.        4,000 ש"ח קנס, אשר יחולט מתוך ההפקדה שהפקיד הנאשם.

ד.      1,000 ש"ח פיצוי למתלונן, דוד כהן, אשר יחולט מתוך ההפקדה שהפקיד הנאשם.

ה.      1,000 ש"ח פיצוי לשוטר, יצחק חסון, שאותו נשך הנאשם.

כל הסכומים יחולטו מן ההפקדה אותה הפקיד הנאשם לשם שחרורו (מס' שובר 103693).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ