אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק תיק צבאי 3644/11

גזר דין בתיק תיק צבאי 3644/11

תאריך פרסום : 16/12/2012 | גרסת הדפסה
תיק צבאי
בית הדין הצבאי המחוזי יהודה
3644-11
22/10/2012
בפני השופט:
רס"ן מאיר ויגיסר

- נגד -
התובע:
הפרקליטות הצבאית
עו"ד סגן ברק טמיר
הנתבע:
לואי האני חמדאללה עראר
עו"ד רסלאן מחאג'נה
גזר דין

1.         הנאשם הורשע, על פי הודאתו בכתב האישום, בעבירה של חברות ופעילות בהתאחדות בלתי מותרת, לפי תקנות 84 ו-85 (1) (א) לתקנות ההגנה (שעת חירום) 1945. על פי העובדות המפורטות בכתב האישום, החל מחודש נובמבר 2010 ועד ליום מעצרו, בחודש יולי 2011, היה הנאשם חבר בחוליה ארגונית פוליטית השייכת לארגון החזית העממית (להלן: "החז"ע"), שהינו התאחדות בלתי מותרת. במסגרת חברותו, ערכו הנאשם וחבריו לחוליה ישיבות סודיות, במספר רב של הזדמנויות, במהלכן למדו אודות ארגון החז"ע וכן אודות נושאים ביטחוניים וביניהם, כיצד להתמודד עם חקירת משטרה. חברי החוליה, וביניהם הנאשם, נתבקשו לגייס ולעמוד בראש חוליה, שתשתייך לארגון החז"ע. חבריה החוליה שתגויס יעסקו בתחום החינוך ובארגון תהלוכות.

2.         התביעה הגישה, בשלב הראיות לעונש, את גזר דינו הקודם של הנאשם; ביום 14/09/06, הורשע הנאשם, בין היתר, בעבירה של חברות ופעילות בארגון החז"ע. תחילה, השתתף הנאשם בתהלוכות, חילק כרוזים וכתב סיסמאות בשם הארגון, ובהמשך הצטרף לחוליה צבאית. הנאשם וחבריו לחוליה הצבאית הטמינו שני מטעני חבלה גדולים, אותם תכננו להפעיל כנגד כוחות צה"ל, אולם מזימתם לא צלחה. בעקבות הרשעתו הקודמת הושתו עליו, בין היתר, עונשים של 6 שנות מאסר בפועל ומאסר מותנה של 18 חודשים - שהוא בר הפעלה כעת. עוד הוסכם על הצדדים, שהנאשם השתחרר ביום 29/08/10, כלומר כשלושה חודשים לפני ששב להיות חבר בארגון החז"ע. התביעה הדגישה כי גם פעילות שאיננה צבאית בארגון עוין מחזקת אותו ופוגעת בביטחון האזור. לשיטתה, עונש המוצא בעבירות של חברון בארגון עוין, ללא נסיבות מחמירות, הנו 24 חודשי מאסר בפועל. התביעה ביקשה להפעיל את עונש המאסר המותנה במצטבר לכל עונש שיוטל בתיק הנוכחי בנוסף למאסר מותנה וקנס כספי.

3.         מנגד, ביקש הסנגור להקל עם הנאשם ולהאריך את תקופת עונש המאסר המותנה. הסנגור הפנה בעיקר לרמת הענישה הנוהגת בעבירות של חברות בארגון עוין כפי שהיא משתקפת בהסדרי הטיעון המוצגים בפני בתי המשפט הצבאיים. עוד נטען, כי פעילות הנאשם הייתה לימודית בלבד. בנוסף, ביקש הסנגור להתחשב באירוסיו הטריים של הנאשם, בהודאתו ובנטילת האחריות על מעשיו.

דיון והכרעה

4.         ארגוני הטרור, לרבות ארגון החז"ע, עוסקים הן בפעילות צבאית והן בפעילות אזרחית, ביניהן פעילויות חברתיות ולימודיות שונות. פעילות זו מסייעת להם, מזינה אותם ומחזקת את מעמדם. כל ניסיון להפריד בין שתי התשתיות יהיה מלאכותי (ראו למשל בש"פ 7385/03 אגבריה נגד מדינת ישראל [פורסם בנבו; 31/08/03]). בית המשפט הצבאי לערעורים חזר ושנה, כי:

"מלחמה אפקטיבית בארגוני הטרור, דוגמת החמא"ס, מחייבת פגיעה בכל זרועות הארגון, גם אם אלה אינן עוסקות בפעילות צבאית אלא בפעילות אזרחית. פעילות כאמור, מטרתה אינה תמימה, והיא משתלבת בניסיונות ארגון הטרור לצבור לעצמו אוהדים וגייסות לשם השגת מטרותיו הנלוזות" (ע"מ 2121/07 מהתדי מצלח נגד התביעה הצבאית [פורסם בנבו; 08/05/07] וראו ע"מ 2223+2224+2225/06 התביעה הצבאית נגד מסודה [פורסם בנבו; 14/05/06]).

5.         עיינתי בפסיקה הרבה שהציגו הצדדים לעיוני. בעיקר התחשבתי ברמת הענישה שנקבעה בבית המשפט הצבאי לערעורים בעבירות של חברות בארגון עוין; הפסיקה קובעת באופן עקבי, כי רמת הענישה בעבירה של חברות בארגון עוין, הנה שנתיים מאסר לריצוי בפועל (ראו למשל עד"י 2323/10 התביעה הצבאית נגד אנס קעדאן [פורסם בנבו; 02/12/10]; באותו מקרה הושת על המשיב, שהורשע בעבירה שנסיבותיה דומות לענייננו, עונש מאסר של 19 חודשים בפועל). כן, עיינתי בסקירת הפסיקה המפורטת של רמת הענישה הנוהגת, שהובאה על ידי כבוד השופט סא"ל רונן עצמון בתיק בית המשפט הצבאי ביהודה 3803/11 התביעה הצבאית נגד יוסף האושה (טרם פורסם). בדיקתו העלתה, כי רמה הענישה הנוהגת בעבירה של חברות בהתאחדות בלתי מותרת נעה בין 10 ל-20 חודשי מאסר בפועל וזאת, גם כשלעבירת החברות נלוו עבירות נוספות כגון יידוי אבנים, השתתפות בתהלוכות או פעילות ארגונית וגם כשהנאשם שב לסורו זמן קצר לאחר ההרשעה הקודמת. ואכן, תיקון מס' 113 לחוק העונשין, אשר התקבל בישראל ומשפיע גם באזור קובע בסעיף 40ג(א), כי בעת שבית המשפט קובע את מתחם העונש ההולם, עליו להתחשב גם ב"מדיניות הענישה הנהוגה". ברי, כי מדיניות הענישה הנהוגה משתקפת גם באופן בו נענשים בפועל מרבית הנאשמים - אלו, שעניינים מסתיים בהסדרי טיעון.

6.         מחד גיסא, נסיבות ביצוע העבירה אינן קלות ערך ואין לומר כי חברותו של הנאשם בחוליה ולימודיו במסגרתה היו תמימים; הנאשם וחבריו לארגון למדו כיצד להתמודד עם חקירות ביטחוניות ותכננו לגייס פעילים נוספים ולהרחיב את תחומי השפעתם. ומאידך גיסא, למעשה, חברותו של הנאשם לא נשאה אופי פעיל. בסופו של דבר, במשך שמונת חודשי חברותו בארגון לא ביצע הנאשם פעולות או שירותים כלשהם עבור הארגון. למרות שהתבקש לגייס חברים נוספים, לא נטען כי פעל על מנת לממש את הבקשה.

7.         לטעמי, בשים לב לפסיקת בית המשפט הצבאי לערעורים ולרמת הענישה הנהוגה, מתחם הענישה בנסיבות המקרה דנן נמתח בין 10 חודשי מאסר בפועל ל-24 חודשי מאסר בפועל, בצירוף קנס ומאסר מותנה. ודוק, אינני רואה במקרה דנן שיקולי שיקום או שיקולי הגנה על שלום הציבור, המחייבים סטייה ממתחם הענישה.

8.         בענייננו, הנאשם היה חבר בארגון בעבר ופעל למימוש מטרותיו הנלוזות של הארגון, לרבות הוצאה לפועל של פיגועים כנגד מטרות צבאיות. הנאשם אף נשא בעונש מאסר ממושך בגין חברותו ופעילותו האמורות. לא ניתן לחלוק על כך שהבין את החומרה הגלומה בהמשך קשריו עם הארגון ונטילת חלק בחוליה ארגונית פוליטית השייכת לארגון. משקל נוסף של חומרה יש לתת למספר הרב של הפגישות עם חברי החוליה ולעיסוקם בנושאים ביטחוניים.

9.         את חומרת מעשי הנאשם יש לבחון בעיקר על רקע הרשעתו הקודמת; כשלושה חודשים בלבד לאחר שחרורו מן המאסר, שב הנאשם לחיק הארגון. ניכר, כי עונש המאסר המותנה המחמיר התלוי ועומד כנגדו לא השפיע עליו. מצופה היה, שלאחר נשיאת עונש מאסר ממושך בן שש שנים, ידיר הנאשם את רגליו מכל פעילות או הקשר לארגון החז"ע. והנה, חזר לסורו ולא בחר להשתקם. לאור האמור, לא ניתן להקל עמו כבקשת הסנגור.

10.     בעת קביעת מידת העונש, נתתי משקל גם לארוסיו של הנאשם (עובדה שהתביעה לא חלקה עליה) ולכוונתו לפתוח דף חדש בחייו. ייתכן, שיהיה בכך כדי להביא את הנאשם להחלטה, לזנוח את ארגון החזית העממית ולפעול למען ביתו. כן נתתי משקל משמעותי להודאתו ולחיסכון המשמעותי בזמן שיפוטי; הנאשם הודה בכתב האישום שהוגש כנגדו מבלי שביקש לשמוע עדים כלשהם ונטל אחריות מלאה על מעשיו. כן התחשבתי בכך, שעונש המאסר המותנה שהוטל עליו בתיק 1068/05 מחייב תוצאה עונשית כוללת מחמירה. משקל מסוים, אם כי מועט, ניתן לעובדה, שביחס לפעילותו הצבאית הקודמת, כעת מעורבותו של הנאשם בארגון הייתה פאסיבית בלבד. לא נטען כי הנאשם עצמו ביצע פעילות או שירות כלשהו עבור הארגון במסגרת חברותו המחודשת. מעשיו לא גרמו לנזק ולא תרמו באופן משמעותי לארגון.

11.     מכלול שיקולים אלו, עמדו ברקע החלטתי למקם את עונשו של הנאשם ברף גבוה של מתחם הענישה שקבעתי ולקבוע כי חלקו הארי של עונש המאסר המותנה ירוצה במצטבר. השיקולים לקולא, שכנעוני, שלא להפעיל את כל עונש המאסר המותנה במצטבר.

12.     על הנאשם יוטלו, אפוא, העונשים הבאים:

א.      18 חודשי מאסר לריצוי בפועל, אשר יימנו החל מיום מעצרו.

ב.      הפעלת עונש המאסר המותנה מתיק בית משפט צבאי יהודה 1068/05, כך ששישה חודשים ירוצו בחופף ושנים עשר חודשים ירוצו במצטבר. בסך הכל יהיה על הנאשם לרצות עונש מאסר בפועל של 30 חודשים שיימנו החל מיום מעצרו.

ג.        12 חודשי מאסר על תנאי למשך שלוש שנים שיימנו החל ממועד שחרורו, והתנאי הוא שלא יעבור כל עבירה על תקנות 84 ו-85 לתקנות ההגנה (שעת חירום) 1945.

ד.      קנס בסך 2,000 ש"ח או חודשיים מאסר תמורתו. תשלום הקנס יהווה תנאי לשחרור. מס' שובר:0000645511.

ניתן והודע היום, 22/10/12, ו' חשוון תשע"ג, בפומבי ובמעמד הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ