אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק תיק צבאי 1125/12

גזר דין בתיק תיק צבאי 1125/12

תאריך פרסום : 03/04/2012 | גרסת הדפסה
תיק צבאי
בית הדין הצבאי המחוזי שומרון
1125-12
28/02/2012
בפני השופט:
רס"ן סיגל טורג'מן

- נגד -
התובע:
התביעה הצבאית
עו"ד סרן אדית טולדנו
הנתבע:
סאמר מחמוד מוחמד עבד אלעזיז
עו"ד מוצטפא עזאמטה
גזר דין

הנאשם הורשע על פי הודאתו בכתב אישום מתוקן בכך שבין השנים 2002 ועד לסוף שנת 2011, נכנס לשטח ישראל במספר רב של הזדמנויות ובפרט במועד בסוף שנת 2008, בשני מועדים בתחילת שנת 2011, בשתי הזדמנויות נוספות ובמועד נוסף בסוף חודש דצמבר 2011. בהזדמנות האחרונה, ביום 25/12/11, נכנס הנאשם לשטח ישראל ושהה בה עד שנעצר על ידי כוחות הביטחון ביום 5/01/12 בנתניה.

התובעת הצבאית המלומדת עמדה בטיעוניה על החומרה הרבה, הטמונה בעבירה המיוחסת לנאשם, בפרט כאשר מדובר בכניסה חוזרת ונשנית לשטח ישראל משך תקופה של עשור. התובעת הדגישה את עברו של הנאשם, שעל אף שחלפו כבר 10 שנים מאז הועמד לדין בפני בית משפט אזרחי, הרי שבאותה הזדמנות נתן את הדין בגין עבירה דומה של כניסה לישראל שלא כחוק.

התובעת הפנתה לפסיקה, שהתייחסה לעבירה כ"מכת מדינה", הדורשת ענישה מחמירה כדי למנוע הישנותן של עבירות מסוג זה (רע"פ 3173/09 מוחמד פראגין נ' מ"י (פדאור (לא פורסם) 09 (10) 662); עד"י 2580/09 מוחמד מרעי נ' התוב"ץ).

לעניין רמת הענישה המבוקשת במקרה זה הפנתה התובעת אל עניין מוחמד מרעי, שם אושר עונש בן חודשיים ימים בגין כניסה חד פעמית לשטח האזור; עד"י 1337,1338/10 אשרף ג'אנם ואחמד ג'אנם נ' התוב"ץ, שם אושר עונש של 4 חודשי מאסר, שהוטל על שני אחים, בגין כניסה לשטח האזור, כאשר לכל אחד מהם היה עבר קודם; עד"י/1551/11 תיסיר גאנם נ' התוב"ץ, אושר עונש בן 8 חודשים שהוטל על נאשם, שנכנס לשטח מדינת ישראל פעמים רבות משך 8 שנים, כשבכל הזדמנות נשאר בשטח ישראל למשך תקופה בין חצי שנה לשנה, לבסוף נשאר בשטח ישראל למשך שנתיים ונתפס כשהוא נושא תעודת זהות מזויפת; עד"י 2098/11 התוב"ץ נ' אבו מאריה דובר במי שהועמד לדין בשלישית בגין כניסה לשטח ישראל בחמש הזדמנויות שונות במהלך חודשיים סמוך למועד מעצרו ובהסכמת הצדדים אושרה על ידי בית הדין לערעורים החמרה בעונש למשך חמישה חודשים; עד"י 2536/10 עומר דאוד נ' התוב"ץ אושר עונש של 5 חודשי מאסר בגין כניסה לשטח ישראל בשתי הזדמנויות, נוכח הסתבכותו החוזרת של הנאשם בהפרת החוק; עד"י 1867/11 שנאיטה נ' התוב"ץ הועמד המערער לדין בחמישית, כשצוין שמעבר להרשעתו הנוכחית בעברו כניסות נוספות לשטח ישראל בגינן לא הועמד לדין. התובעת ביקשה ללמוד מההתייחסות לנסיבות האישיות בעבירות מסוג זה בעניין שנאיטה ובעד"י 1062/11 כעאבנה נ' התוב"ץ, שם נקבע שנסיבות אלה צריכות לפנות מקומן מפני האינטרס הציבורי המחייב העברת מסר מרתיע חד וברור כלפי המערער וכלפי עבריינים מועדים כמותו.

הסנגור המלומד ביקש, כי בית המשפט יסתפק בתקופת מעצרו של הנאשם עד כה, משך חמישים וחמישה ימים. לשיטתו, מלמד כתב האישום על כניסות לשטח ישראל בשנת 2008 ובשנת 2010 בלבד אך לא מעבר לכך. הוא הדגיש, כי בהזדמנויות קודמות, בהן נעצר הנאשם, הוא שוחרר מבלי שהועמד לדין. כך, שלטענתו, אפילו היה נעצר בכל אחת מן הפעמים האמורות, ניתן להניח, שלא היו ננקטים הליכים בעניינו. הנאשם הסביר בדברו האחרון, כי נכנס לשטח ישראל במטרה לפגוש את אשתו, המתגוררת בברטעה ונושאת אישור כניסה יומי לשטח ישראל. לטענת הנאשם, הוא אב לשלושה ילדים, המתגוררים ולומדים בברטעה. הוא נכנס לשטח ישראל כדי לפגוש אותם וכדי לעבוד לפרסנתם ולפרנסת בני משפחתו המורחבת, הזקוקים לתמיכתו הכלכלית, מבלי שהיתה לו כל כוונה פלילית או ביטחונית. הנאשם טען, כי משך כל התקופה פנה שש פעמים בבקשה לקבלת היתר, גם כאשר היו לו נסיבות אישיות מיוחדות כמו לווויה וחתונה, אך בקשתו נענתה בשלילה. הסנגור ביקש, כי נוכח הסיבה הלגיטימית לכניסה לשטח ישראל, שאקל עם מרשו.

הסנגור הפנה לפסק דינו של כבוד המשנה לנשיא בית המשפט הצבאי לערעורים בעד"י 2772/10 התביעה הצבאית נ' אחמד אלגנימאת, שם הוחמר עונשו של אדם, שנכנס במספר הזדמנויות לשטח ישראל, מחודש ויום לחודשיים ימים.

על היבטיה החמורים של העבירה בה הורשע הנאשם נכתב רבות בפסיקת בתי המשפט הצבאיים. בעניין אלגנימאת האמור, סיכם את הדברים כבוד המשנה לנשיא:

" מחד גיסא מצויים שיקולי בטחון מובנים ושיקולים שבריבונות המדינה לשלוט על הבאים בתחומה ולהבטיח את גבולותיה, ומאידך גיסא המניעים הכלכליים הגורמים לביצוע העבירה, מצוקתם של הנאשמים והרצון להבחין בין המפגעים הפוטנציאליים לבין המסה העיקרית של העוברים על החוק."

בית המשפט העליון בעניין פראג'ין התייחס לשיקולים, אותם נדרשים בתי המשפט לשקול בעבירות מסוג זה:

" .. מחד גיסא משלא נתפוגג, כלשון בית המשפט שם [ברע"פ 3674/04 אבו סאלם נ' מ"י (לא פורסם) -הפניה נוספה], הסיכון הביטחוני, נוכח קיומו ואיומו הנמשך של הטרור, 'שיקולי הרתעה - הרתעת היחיד והרתעת הרבים - עדיין שיקולים הם ממעלה עליונה'. אך כל מקרה יידון לגופו, וכנאמר שם, 'ככל שמעשהו של נאשם מקרב עצמו לליבתה של ההלכה - לסיכון בטחון הציבור כן נחמיר עם העבריין וניטה ליישם את מדיניות הענישה בחומרתה. וככל שמעשהו של הנאשם ירחק וילך מן הליבה, כן יקטן כוח המשיכה של מדיניות הענישה ויתחזק ממילא משקלם של טעמי הזכות'.

בנידון דידן - שאלת הכניסה והשהיה הבלתי חוקיות - עומדים בצד החומרה שיקולים כגון האם נתגלה סיכון בטחוני באדם בו מדובר; האם נתלוו לשהייה הלא חוקית עבירות נוספות (כגון זיוף תעודות, התחזות וכדומה); האם מדובר ברצידיביסט (נמסר אמנם כי בפעם ראשונה של כניסה בלתי חוקית אין הרשויות מעמידות ככלל לדין); מה אורך השהיה הלא חוקית; ובצד הזכות - האם ניתן להראות כי המעשה נובע ממצוקה אישית, כמי שמטה לחמו שבור; גיל צעיר ועבר נקי הם שיקולי זכות ושיקולים אלה ראוי שינחו את בתי המשפט בבואם לגזור את הדין. "

בהתאם לאמות מידה אלה, אבחן את עניינו של הנאשם שבפניי.

במקרה דנן, נכנס הנאשם לשטח ישראל במספר רב של הזדמנויות. אמנם גם במקרה זה (כמו בתיק בימ"ש שומרון 4507/11 התוב"ץ נ' מרעי, שנבחן על ידי בית המשפט לערעורים בעד"י 1095/12) לא נקטה התביעה במספר ההזדמנויות שבהן נכנס הנאשם לשטח ישראל, אלא שבמקרה זה השכילה התביעה להפנות אל חמשת המקרים בהם נעצר הנאשם ושוחרר מבלי שהוגש נגדו כתב אישום, תוך ציון המועדים המלמדים שמדובר גם באירועים מן העת האחרונה. בחינה של כתב האישום מעלה, כי מדובר במי שבמשך תקופה של למעלה מעשור נהג להיכנס לשטח ישראל פעמים רבות ולכל הפחות בשש עד שבע הזדמנויות שונות. בהזדמנות האחרונה שהה הנאשם בשטח ישראל משך שנים עשר ימים עד שנתפס על ידי כוחות הביטחון בשטח עיר ישראלית, נתניה.

לא מצאתי לקבל את טענתו של הנאשם, שמשך עשר שנים לא עלה בידו להשיג היתר כניסה כדין. הדעת איננה נותנת, שמי שפעל בצורה חוקית משך תקופה ארוכה כל כך לא יצליח להשיג את ההיתר המבוקש. אבל אפילו נכונה הטענה, אין בכך הצדקה להפרת החוק. כניסה לשטח ישראל, ולא משנה המניע לה, מכבידה על פעולת האכיפה של כוחות הביטחון בשמירה על הגבולות.

חרף ההבנה למצבו המשפחתי של הנאשם ולצורך שלו לפגוש את בני משפחתו ולעבוד לפרנסתם, לא ניתן להתעלם מכך שנתפס בעיר ישראלית אחרת ממקום מגוריהם בחלוף מספר ימים מאז כניסתו.

על אף שהנאשם נתן את הדין בשנת 2002 ומאז חלפה תקופה משמעותית, הרי שכתב האישום מלמד שמייד לאחר מכן המשיך הנאשם באותה התנהגות פסולה. הנאשם הפר את כללי הסדר באזור והפך את הכניסה לשטח ישראל לנוהג, מבלי לתת את הדעת לכך שכבר נשפט מספר פעמים וכבר נעצר במספר הזדמנויות. התנהגות זו מלמדת, כי רק נקיטה בענישה מרתיעה עשויה למנוע ממנו חזרה על דרך זו.

אם נמנעתי בסופו של יום מלמצות עם הנאשם את הדין, הרי זה נוכח נסיבותיו המשפחתיות והצורך שלו לפגוש את משפחתו ולסייע בפרנסת המשפחה. על אף שכאמור לא מצאתי למצוא בכך הצדקה לכניסה לשטח ישראל, לא יכולתי להתעלם מהצורך האנושי בעניין זה. ההזדמנות שניתנת במקרה זה לנאשם תבוא לידי ביטוי בהטלת עונש מאסר מותנה משמעותי, מתוך תקווה שזה יעמוד כחרב מתגלגלת מעל ראשו וירתיעו בפני כניסות נוספות לשטח ישראל ללא היתר.

סוף דבר, אני גוזרת על הנאשם את העונשים הבאים:

א.      שישה חודשי מאסר לריצוי בפועל מיום מעצרו, מיום 5/01/12. 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ