אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק צבאי 4210/11

גזר דין בתיק צבאי 4210/11

תאריך פרסום : 01/10/2013 | גרסת הדפסה
תיק צבאי
בית הדין הצבאי המחוזי יהודה
4210-11
05/06/2013
בפני השופט:
רס"ן מאיר ויגיסר

- נגד -
התובע:
התביעה הצבאית
עו"ד סרן בתיה פיטריו
הנתבע:
מוחמד עבדאללה מוגנם אלרשאידה
עו"ד אחמד ספייה
גזר דין

1.         בליל קיץ, בין התאריכים 24/07/11 ו- 25/07/11, בגדה המערבית של ים המלח בישראל, פרקו הנאשם ועבאס אלצאנא 10 רובי קלאצ'ניקוב, 10 מחסניות ו-50 כדורים תואמים, בקוטר 7.62 מ"מ (להלן: "האמל"ח"), מהסירה שבאמצעותה הבריחו אותם מירדן. בעת שהשניים החלו להסתיר את האמל"ח ולפרק את הסירה לחלקים הגיעו כוחות הביטחון ועצרו אותם.

2.         את התוכנית לביצוע ההברחה הגה חאלד רשאידה כשבעה חודשים קודם לכן, בעת שנשא בעונש מאסר בגין הרשעתו בעבירה דומה. מתוך מתקן הכליאה, גייס חאלד את הנאשם לביצוע המשימה, פרט בפניו את תוכניתו והבטיח לו שכר של 2,000 דינר. בהנחייתו של חאלד, גייס הנאשם את עבאס לביצוע המשימה. סוכם כי שכרו יהיה דומה לשכרו של הנאשם. השלושה סיכמו, שבהתאם לתוצאות ההברחה, תתכנה הברחות נוספות בעתיד. בהמשך, קישר חאלד בין הנאשם ומוכר הנשק מירדן, המכונה "אבו ציאח", ומאז עמד הנאשם בקשר עם אבו ציאח. לפי התוכנית שרקם חאלד, לאחר ההברחה, יפגשו הנאשם ועבאס באדם רעול פנים בהר הסמוך לואדי ג'ראוור, וימכרו לו את הנשק תמורת 25,000 דינר. מסכום זה, יקבלו את שכרם והיתרה תועבר לאדם נוסף. במהלך ביצוע ההברחה, עמדו הנאשם, עבאס, חאלד ואבו ציאח בקשר טלפוני תדיר.

3.         בגין מעשים אלו, הורשע הנאשם, על פי הודאתו, בעבירה של סחר בציוד מלחמתי, לפי סעיפים 233(ב) ו-201(א)(2) לצו בדבר הוראות בטחון [נוסח משולב] (יהודה והשומרון) (מס' 1651), התש"ע-2009 (להלן: "הצו בדבר הוראות בטחון").

4.         במסגרת ראיותיה, הגישה התביעה את פלט המרשם הפלילי של הנאשם ושני פסקי הדין בהרשעותיו הקודמות. עולה, שבתחילת שנת 2009 הורשע הנאשם בעבירות של סחר בסם מסוכן, על כך שבשלוש הזדמנויות, במהלך שנת 2008 מכר לסוכן משטרה סם מסוג חשיש בכמות כוללת של 11.5 ק"ג. בית המשפט מצא לנכון להקל עמו, בשל החיסכון בזמן שיפוטי ובשל העובדה שהגיע לגיל 40 שנים ועברו הפלילי היה נקי, למעט הרשעה בעבירה של הפרת הוראה בדבר סגירת שטח בשנת 2006.

5.         הסנגור הגיש את תיקו הרפואי של הנאשם, ממנו ניתן ללמוד שביום 05/03/13 שבר הנאשם את פרק ירך ימין. הנאשם שוהה בחדר חולים סיעודיים. הוא מתנייד באופן עצמאי באמצעות כסא גלגלים והליכון ומטופל בפיזיוטרפיה.

6.         ועוד יש לציין, ביום 09/04/13 נגזר דינו של חאלד רשאידה, שותפו של הנאשם. חאלד נדון לעונש של 7.5 שנות מאסר בפועל, במצטבר לעונש אותו הוא מרצה.

7.         התביעה ביקשה להשית על הנאשם עונש מאסר בפועל ממושך, אשר יהלום את חומרת העבירות בהן הורשע וירתיע את הנאשם ואחרים מביצוע עבירות דומות בעתיד. בנוסף, ביקשה להשית עליו עונש של מאסר מותנה מרתיע. התביעה הדגישה מספר נסיבות מחמירות: כמות כלי הנשק ואיכותם; הברחתם של האמל"ח לישראל מירדן; החשש שיגיעו לידיים עוינות והסיכון הנשקף מן הנשק לביטחונה של מדינת ישראל, נוכח המציאות הביטחונית; לשיטתה, חלקו של הנאשם בעסקת האמל"ח לא פחת מחלקו של חאלד. התובעת הדגישה את מגמת ההחמרה בפסיקת בית המשפט העליון בשנים האחרונות. בשל קוצר היריעה, הובאה כאן תמצית הדברים בלבד.

8.         מנגד, ביקש הסנגור המלומד לנהוג עם הנאשם במידת הרחמים. בעיקר ציין הסנגור את הנימוקים הבאים לקולא: הנאשם הודה, נטל אחריות על מעשיו וחסך בזמן שיפוטי יקר; העסקה לא יצאה אל הפועל וכלי הנשק נתפסו; במהלך תקופת כליאתו, שבר הנאשם את רגלו; הוא סובל רבות ומגיע לדיונים כשהוא מתנייד באמצעות כיסא גלגלים. לנאשם 6 ילדים, שהגדולה שבהם היא בת 10 שנים והוא המפרנס היחיד שלהם. הסנגור הדגיש שזו הרשעתו הראשונה של הנאשם בעבירה של סחר באמל"ח. על אף שלא ניתן לקבל תסקיר רווחה יש להתחשב בשיקולי השיקום. הסנגור ביקש להשית על הנאשם עונש של עד 3 שנות מאסר בפועל וקנס כספי.

בדברו האחרון, הודה הנאשם בטעותו, הביע חרטה וביקש את רחמי בית המשפט. הנאשם מסר כי הוא אב לשישה ילדים קטנים, מצבם הכלכלי קשה ובניו מתגעגעים אליו ותלויים בו.

דיון והכרעה

9.         סעיף 40ב לתיקון מס' 113 לחוק העונשין קובע כעיקרון מוביל את עיקרון ההלימה בין חומרת מעשה העבירה בנסיבותיו ומידת אשמו של הנאשם ובין סוג ומידת העונש. תיקון דומה טרם הוחל באזור, אולם, נפסק שעקרונות התיקון ורוחו ינחו גם את פסיקת בתי המשפט הצבאיים באזור (ראו לאחרונה עד"י 1109/13 צדאם שראב נגד התביעה הצבאית [מיום 10/03/13; טרם פורסם]).

10.     מתחם הענישה ההולם: העבירה בה הורשע הנאשם היא מהחמורות שבצו בדבר הוראות בטחון והעונש המרבי הקבוע בצידה הוא מאסר עולם. בשל כמות ואיכות האמל"ח מתגבר החשש שיועבר לגורמי טרור או גורמים עבריינים וישמש ככלי נשק לביצוע פיגועים קטלניים או מעשי תקיפה חמורים.

11.     בשורה של פסקי דין, קבע בית המשפט העליון כי עבירות של סחר בנשק הן עבירות חמורות ביותר ועל העונש המוטל בגינן לשקף רמה גבוהה של הרתעה. "החשש המיידי והוודאי שנשק זה יביא לשפיכות דמים". "מדובר בכלי נשק אשר הסכנה המוחשית הקרובה לוודאות (אם לא וודאות, לחלוטין) הטמונה בהם, כי יעדם הוא לידי גורמים עוינים שישתמשו בהם לביצוע הרג וטרור נגד אזרחי המדינה ותושביה - הינה ניבטת וגלויה בעליל". "יש במניעת ההברחות אלה, כדי לסכל עשרות ואף מאות פיגועים בעתיד, ולחסוך שפיכות דמים בקרב הישראלים והפלסטינים". ענישה ממשית על עבריינים אלו עשויה לעצור את קיומו של נתיב הברחות זה (ראו ע"פ 11475/04 מדינת ישראל נגד חאלד סוארכה [פורסם בנבו; 7/11/05] ואסמכתאות הפסיקה המאוזכרות בו). נשק מוברח שעתיד להגיע לידיים עוינות מהווה איום משמעותי המסכן את בטחונה של מדינת ישראל. אספקה רציפה של נשק ותחמושת מהווה עורק המזין את פעילות הטרור ואף את פעילותם של גורמים עבריינים.

12.     הנאשם הבריח רובי סער מסוג קלאצ'ניקוב ומחסניות תואמות. מדובר ב נשק התקפי שמטרתו - להרוג. ברי, כי אדם המבריח 10 רובי סער אוטומטיים ותחמושת מתאימה, ידע או הניח כי קיימת סבירות גבוהה שהנשק יגיע לידי גורמי טרור. אף עם מניעיו לא היו אידיאולוגיים ומעשיו נעשו לשם השגת רווח כספי בלבד, הם מחייבים תגובה בדמות ענישה מחמירה, כדי להשיג הרתעה.

13.     לזכותו של הנאשם, יש להתחשב בכך שהוציא לפועל הברחה אחת בודדת, שנכשלה והנשק נתפס. אך גם בהתחשב בשיקולים מקלים אלו, אין להתעלם מכך, שהנאשם ביקש לבצע סדרת הברחות ושההברחה עצמה הושלמה. כשנעצר עם האמל"ח, היה הנאשם קרוב מאוד להשלמת העסקה בהעברת האמל"ח לרוכש רעול הפנים.

14.     הענישה בעבירות של סחר באמל"ח היא מגוונת ותלוית נסיבות. בשנים האחרונות ניכרת מגמה בולטת של החמרה בענישה. כך למשל, בע"פ 11475/04 שאוזכר לעיל, הבריחו חאלד ומחמוד סואכרה 35 רובים מסוג קלצ'ניקוב, 35 מחסניות כדורים, מטול R.P.G שלוש רקטות R.P.G, ציוד אופטי ו-10 קתות רובים ממצרים לישראל. השניים לא היו הגורם הדומיננטי בהברחה ונטען כי היו בלדרים וסבלים בלבד וכי שכרם היה זעום. בית המשפט העליון החמיר את עונשם מ-6 שנות מאסר בפועל ל-10 שנות מאסר בפועל וקבע שבכך אינו ממצה עמם את הדין.

15.     אסקור להלן את הענישה בפסקי דין נוספים של בית המשפט העליון ובית המשפט הצבאי לערעורים, כדי לגזור מהם את מתחם הענישה ההולם בענייננו.

16.     בע"פ 8012/04 מחמוד מתאני נגד מדינת ישראל [פורסם בנבו, 16/11/05] דחה בית המשפט העליון ערעור על עונשו של המערער - 10 שנים מאסר בפועל ו-3 שנים מאסר על תנאי. המערער, כבן 25 שנים וללא עבר פלילי, רכש שני אקדחים, רובה מסוג סטן ותת מקלע ומכר 5 רובים מסוג קלאצ'ניקוב, בארבע עסקאות שונות. בית המשפט העליון חזר וקבע, כי הגיעה השעה להעלות את רף הענישה בעבירות הנשק.

17.     בע"פ 4043/05 מדינת ישראל נגד מוחמד בניית ואח' [פורסם בנבו; 10/08/06], הורשעו 4 המשיבים, מחמד סלמאן בניית, מחמד עיד בניית, חסין חסן בניית וסלמאן אבו סבילה, במעורבותם בסדרת מעשי הברחת נשק ממצרים לישראל ומכירתו. באירוע האחרון, ניסו להבריח 35 רובי סער מסוג קלאצ'ניקוב ומחסניות, אך נתפסו עם האמל"ח על ידי חיילי צה"ל. מחמד סלמאן בניית וחסין חסן בניית, הורשעו בנוסף בהברחת 5 רוס"ר קלאצ'ניקוב לישראל, תמורת 800 דולר. על חסין, אשר מילא תפקיד מרכזי ומוביל בהברחות, הושת עונש של 10 שנות מאסר בפועל; על מוחמד סלמאן, אשר מידת מעורבותו היתה נמוכה מזו של חסין, הושת עונש של 8 שנות מאסר בפועל; ועל מוחמד עיד בניית, שמידת מעורבותו דומה לחלקו של הנאשם בענייננו, הושת עונש של 6 שנות מאסר בפועל. המשיב הרביעי, אבו סבילה, שהיה מעורב בעסקת נשק נוספת, שבה הועברו 10 רוס"ר קלאצ'ניקוב, כ-1,500 כדורי רובה ושני אקדחים, נשפט לעונש של 12 שנות מאסר בפועל. בית המשפט העליון דחה את ערעורי המשיבים, תוך שהוא מציין כי העונשים שנגזרו על המעורבים הינם חמורים, אך מוצדקים לאור חומרת המעשים והצורך בנקיטת יד קשה כלפי המעורבים בהם. גם ערעורי המדינה נדחו, בהתחשב בנסיבותיהם האישיות ובכך שבעניינו של נאשם נוסף בפרשה, הגבילה את עצמה המדינה לעונש מרבי של 11 שנות מאסר. בית המשפט העליון ציין, כי גם מהלך של העלאת נורמת הענישה צריך להיעשות בהדרגה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ