אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק צבאי 4209/11

גזר דין בתיק צבאי 4209/11

תאריך פרסום : 17/06/2013 | גרסת הדפסה
תיק צבאי
בית הדין הצבאי המחוזי יהודה
4209-11
09/04/2013
בפני השופט:
רס"ן מאיר ויגיסר

- נגד -
התובע:
התביעה הצבאית
עו"ד סרן בתיה פיטריו
הנתבע:
חאלד עודה עיד מוחמד רשאידה
עו"ד חאלד אל אערג'
גזר דין

1.         בליל קיץ, בין התאריכים 24/07/11 ו- 25/07/11, בגדה המערבית של ים המלח בישראל, פרקו עבאס אלצאנא ומחמד אלרשאידה 10 רובי קלאצ'ניקוב, 10 מחסניות ו-50 כדורים תואמים, בקוטר 7.62 מ"מ (להלן: "האמל"ח"), מהסירה שבאמצעותה הבריחו אותם מירדן. בעת שהשניים החלו להסתיר את האמל"ח ולפרק את הסירה לחלקים הגיעו כוחות הבטחון, עצרו אותם ותפסו את האמל"ח.

2.         את התוכנית לביצוע ההברחה הגה הנאשם כשבעה חודשים קודם לכן; באותה העת, נשא הנאשם בעונש מאסר בגין הרשעתו בעבירה דומה, שנסיבותיה יפורטו בהמשך. מתוך מתקן הכליאה, גייס את מחמד ועבאס לביצוע המשימה, פרט בפניהם את תוכניתו והבטיח להם שכר של 2,000 דינר. השלושה סיכמו, שבהתאם לתוצאות ההברחה, תתכנה הברחות נוספות בעתיד. בהמשך, קישר הנאשם בין מחמד ובין מוכר הנשק מירדן. לפי התוכנית שרקם הנאשם, לאחר ההברחה, יפגשו מחמד ועבאס באדם רעול פנים בהר הסמוך לואדי ג'ראוור, וימכרו לו את הנשק תמורת 25,000 דינר. מסכום זה, יקבלו את שכרם והיתרה תועבר לאדם נוסף מטעמו של הנאשם. במהלך ביצוע ההברחה, עמד הנאשם בקשר טלפוני תדיר עם מחמד ועבאס ועם המוכר הירדני.

3.         בגין מעשים אלו, הורשע הנאשם, על פי הודאתו, בעבירה של סחר בציוד מלחמתי, לפי סעיפים 233(ב) ו-201(א)(2) לצו בדבר הוראות בטחון [נוסח משולב] (יהודה והשומרון) (מס' 1651), התש"ע-2009 (להלן: "הצו בדבר הוראות בטחון").

4.         כאמור, אין זו הרשעתו הראשונה של הנאשם; בתאריך 28/07/08, לאחר שהורשע בשני פרטי אישום של סחר באמל"ח, נגזר עליו עונש של 7 שנות מאסר בפועל (תיק בימ"ש צבאי יהודה 6111/06). פרט האישום הראשון - עניינו במכירתם של 32 כלי נשק, בהם רוס"ר קלאצ'ניקוב ואקדחים, שהוברחו ממצרים לישראל, ומכירתם בארבע עסקאות אמל"ח שונות. עסקה חמישית לא יצאה אל הפועל בשל מחלוקת בעניין המחיר. פרט האישום השני - עניינו בכך שבשנים 2005-2006 העביר הנאשם כלי נשק רבים מירדן לאזור באמצעות סירת מנוע שחצתה את ים המלח.

5.         התביעה ביקשה להשית על הנאשם עונש מאסר בפועל ממושך, אשר יהלום את חומרת העבירות בהן הורשע וירתיע את הנאשם ואחרים מביצוע עבירות דומות בעתיד ומאסר מותנה מרתיע שיצטבר לעונש המאסר אותו מרצה הנאשם. התביעה הדגישה מספר נסיבות מחמירות: כמות כלי הנשק ואיכותם; הברחתם של האמל"ח לישראל מירדן; החשש שיגיעו לידיים עוינות והסיכון הנשקף מן הנשק לביטחונה של מדינת ישראל, נוכח המציאות הביטחונית; חלקו המרכזי של הנאשם בעסקת האמל"ח ופעילותו מתוך מתקן הכליאה, בעודו מרצה עונש מאסר ממושך בגין הרשעה בעבירה דומה. הנאשם לא הורתע מהרשעתו הקודמת ושב וביצע עבירה דומה. טיעונה של התובעת היה ענייני, מקיף ומפורט והיא הגישה פסיקה התומכת בטיעוניה והדגישה את מגמת ההחמרה בפסיקת בית המשפט העליון בשנים האחרונות. בשל קוצר היריעה, הובאה כאן תמצית הדברים.

6.         מנגד, ביקש הסנגור המלומד לנהוג עם הנאשם במידת הרחמים. בעיקר ציין הסנגור את הנימוקים הבאים לקולא: הנאשם הודה, נטל אחריות על מעשיו וחסך בזמן שיפוטי יקר; העסקה לא יצאה אל הפועל וכלי הנשק נתפסו; הנאשם נושא בעונש מאסר ממושך וריצה עד כה 6 שנים וחצי בכלא מבלי שקיבל הקלה או חנינה. הסנגור הפנה לפסקי דין רבים, מהם נלמדת רמת ענישה של 4 עד חמש שנות מאסר בפועל. בהתחשב בטיעונים שהעלה, ביקש הסנגור להשית על הנאשם עונש של 3 שנות מאסר בפועל ולקבוע כי הוא יימנה החל מיום מעצרו של הנאשם בתיק הנוכחי, 31/07/11. בנוסף, הסכים הסנגור כי יוטל על הנאשם עונש מאסר מותנה מרתיע וכן קנס כספי משמעותי.

בדברו האחרון, הודה הנאשם בטעותו, הביע חרטה וביקש את רחמי בית המשפט. הנאשם מסר כי הוא אב לארבעה ילדים קטנים ולא זכה לגדלם ולחנכם, כיוון ששהה בכלא בתקופת ילדותם.

דיון והכרעה

7.         סעיף 40ב לתיקון מס' 113 לחוק העונשין קובע כעיקרון מוביל את עיקרון ההלימה בין חומרת מעשה העבירה בנסיבותיו ומידת אשמו של הנאשם ובין סוג ומידת העונש. תיקון דומה טרם הוחל באזור, אולם, נפסק שעקרונות התיקון ורוחו ינחו גם את פסיקת בתי המשפט הצבאיים באזור (ראו לאחרונה עד"י 1109/13 צדאם שראב נגד התביעה הצבאית [מיום 10/03/13; טרם פורסם]).

8.         מתחם הענישה ההולם: העבירה בה הורשע הנאשם היא מהחמורות שבצו בדבר הוראות בטחון והעונש המרבי הקבוע בצידה הוא מאסר עולם. בשל כמות ואיכות האמל"ח מתגבר החשש שיועבר לגורמי טרור או גורמים עברייניים וישמש ככלי נשק לביצוע פיגועים קטלניים או מעשי תקיפה חמורים.

9.         בשורה של פסקי דין, קבע בית המשפט העליון כי עבירות של סחר בנשק הן עבירות חמורות ביותר ועל העונש המוטל בגינן לשקף רמה גבוהה של הרתעה. "החשש המיידי והוודאי שנשק זה יביא לשפיכות דמים".  "מדובר בכלי נשק אשר הסכנה המוחשית הקרובה לוודאות (אם לא וודאות, לחלוטין) הטמונה בהם, כי יעדם הוא לידי גורמים עויינים שישתמשו בהם לביצוע הרג וטרור נגד אזרחי המדינה ותושביה - הינה ניבטת וגלויה בעליל". "יש במניעת ההברחות אלה, כדי לסכל עשרות ואף מאות פיגועים בעתיד, ולחסוך שפיכות דמים בקרב הישראלים והפלסטינים". ענישה ממשית על עבריינים אלו עשויה לעצור את קיומו של נתיב הברחות זה (ראו ע"פ 11475/04 מדינת ישראל נגד חאלד סוארכה [פורסם בנבו; 7/11/05] ואסמכתאות הפסיקה המאוזכרות בו). נשק מוברח שעתיד להגיע לידיים עוינות מהווה איום משמעותי המסכן את בטחונה של מדינת ישראל. אספקה רציפה של נשק ותחמושת מהווה עורק המזין את פעילות הטרור ואף את פעילותם של גורמים עברייניים.

10.     הנאשם הבריח רובי סער מסוג קלאצ'ניקוב, נשק התקפי שמטרתו - להרוג. ברי, כי אדם המבריח 10 רובי סער אוטומטיים ותחמושת מתאימה, ידע או הניח כי קיימת סבירות גבוהה שהנשק יגיע לידי גורמי טרור. אף עם מניעיו לא היו אידיאולוגיים ומעשיו נעשו לשם השגת רווח כספי בלבד, הם מחייבים תגובה בדמות ענישה מחמירה, כדי להשיג הרתעה.

11.     יתר על כן, הנאשם הוא היוזם ו המוח המתכנן שעמד מאחורי ביצוע העבירה - המוציא והמביא; הנאשם רקם תוכנית מפורטת, קפדנית ומתוחכמת, המתבססת על ניסיונו ועל שיטת הפעולה שבה נקט בהברחות בהן הורשע בתיקו הקודם; הנאשם יזם את ההברחה של האמל"ח, קבע את מחיר כלי הנשק, תידרך את המבריחים וקבע את שכרם. בהמשך, חיבר בין כל הגורמים המעורבים: שותפיו - שהבריחו את הנשק לישראל, מוכרי הנשק בירדן, והרוכש הפוטנציאלי של הנשק. הנאשם תכנן את מתווה ההברחה וניהל אותה בעצמו וממרחק, תוך שהוא עומד בקשר טלפוני עם כל הגורמים בשעת מעשה, וכל זאת מתוך מתקן הכליאה. ניכר, כי הנאשם מחזיק בידע ייחודי ובקשרים ענפים בעולם הברחות הנשק.

12.     לזכותו של הנאשם, יש להתחשב בכך שתכנן והוציא לפועל הברחה אחת בודדת, שנכשלה והנשק נתפס. אך גם בהתחשב בשיקולים מקלים אלו, אין להתעלם מכך, שהנאשם ביקש לבצע סדרת הברחות ושההברחה עצמה הושלמה, וכשנעצרו עם האמל"ח, היו המבריחים קרובים מאוד להשלמת העסקה בהעברת האמל"ח לרוכש רעול הפנים.

13.     בע"פ 11475/04 שאוזכר לעיל, הבריחו חאלד ומחמוד סואכרה 35 רובים מסוג קלצ'ניקוב, 35 מחסניות כדורים, מטול R.P.G שלוש רקטות R.P.G, ציוד אופטי ו-10 קתות רובים ממצרים לישראל. השניים לא היו הגורם הדומיננטי בהברחה ונטען כי היו בלדרים וסבלים בלבד וכי שכרם היה זעום. בית המשפט העליון החמיר את עונשם מ-6 שנות מאסר בפועל ל-10 שנות מאסר בפועל וקבע שבכך אינו ממצה עמם את הדין.

14.     בע"פ 8012/04 מחמוד מתאני נגד מדינת ישראל [פורסם בנבו, 16/11/05] דחה בית המשפט העליון ערעור על עונשו של המערער - 10 שנים מאסר בפועל ו-3 שנים מאסר על תנאי. המערער, כבן 25 שנים וללא עבר פלילי, רכש שני אקדחים, רובה מסוג סטן ותת מקלע ומכר 5 רובים מסוג קלאצ'ניקוב, בארבע עסקאות שונות. בית המשפט העליון חזר וקבע, כי הגיעה השעה להעלות את רף הענישה בעבירות הנשק.

15.     בע"פ 4043/05 מדינת ישראל נגד מוחמד בניית ואח' [פורסם בנבו; 10/08/06], הורשעו 4 המשיבים, מחמד סלמאן בניית, מחמד עיד בניית, חסיין חסן בניית וסלמאן אבו סבילה, במעורבותם בסדרת מעשי הברחת נשק ממצרים לישראל ומכירתו. באירוע האחרון, ניסו להבריח 35 רובי סער מסוג קלאצ'ניקוב ומחסניות, אך נתפסו עם האמל"ח על ידי חיילי צה"ל. מחמד סלמאן וחסין, הורשעו בנוסף בהברחת 5 רוס"ר קלאצ'ניקוב לישראל, תמורת 800 דולר. על חסין, אשר מילא תפקיד מרכזי ומוביל בהברחות, הושת עונש של 10 שנות מאסר בפועל; על מוחמד סלמאן, אשר מידת מעורבותו היתה נמוכה מזו של חסין, הושת עונש של 8 שנות מאסר בפועל; ועל מוחמד עיד, הושת עונש של 6 שנות מאסר בפועל. המשיב הרביעי, אבו סבילה, שהיה מעורב בעסקת נשק נוספת, שבה הועברו 10 רוס"ר קלאצ'ניקוב, כ-1,500 כדורי רובה ושני אקדחים, נשפט לעונש של 12 שנות מאסר בפועל. בית המשפט העליון דחה את ערעורי המשיבים, תוך שהוא מציין כי העונשים שנגזרו על המעורבים הינם חמורים, אך מוצדקים לאור חומרת המעשים והצורך בנקיטת יד קשה כלפי המעורבים בהם. גם ערעורי המדינה נדחו, בהתחשב בנסיבותיהם האישיות ובכך שבעניינו של נאשם נוסף בפרשה, הגבילה את עצמה המדינה לעונש מרבי של 11 שנות מאסר. בית המשפט העליון ציין, כי גם מהלך של העלאת נורמת הענישה צריך להיעשות בהדרגה.

16.     בע"פ 8620/10 פלוני נגד מדינת ישראל [פורסם בנבו; 16/01/13] הורשע המערער, בכך שחפר מנהרה ממצרים לביתו והעביר בשלוש הברחות 500 רובי קלאצ'ניקוב וכ-15,000 כדורים, תמורת כ-50,000 ש"ח. הושת עליו עונש של 14 שנות מאסר בפועל ובית המשפט העליון הקל בעונש ל-11 שנות מאסר בפועל, לאחר שקבע שהעונש חורג ממתחם הענישה המקובל.

17.     בע' 4201+4229/07 התביעה הצבאית נגד ג'סאן ג'ית הורשע המשיב בכך שסחר ב-3 הזדמנויות שונות באמל"ח, כאשר באחת מהן העביר למעלה מ-12 רובי סער מסוג קלאצ'ניקוב ו-30 מחסניות תואמות. המשיב נתפס עם כלי הנשק על ידי המשטרה. בית המשפט קמא, השית על המשיב עונש של 4 שנות מאסר לריצוי בפועל וקנס בסך 15,000 ש"ח. על פי רוב דעות שופטי בית המשפט הצבאי לערעורים נקבע כי יש להחמיר את עונשו של המשיב ולהשית עליו עונש של 5.5 שנות מאסר בפועל. השופטים מצאו לנכון להדגיש, כי "אף עונש זה אינו ממצה את רמת הענישה הראויה".

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ