אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק צבאי 4194/12

גזר דין בתיק צבאי 4194/12

תאריך פרסום : 28/03/2013 | גרסת הדפסה
תיק צבאי
בית הדין הצבאי המחוזי יהודה
4194-12
08/01/2013
בפני השופט:
רס"ן מאיר ויגיסר

- נגד -
התובע:
התביעה הצבאית
עו"ד סגן אבישי קפלן
הנתבע:
ראאד חמדי מחמוד קואסמה
עו"ד עביר מראר
גזר דין

1.      הנאשם הורשע על פי הודאתו בעבירה של ניסיון להפרת הוראה בדבר סגירת שטח ובעבירות נלוות של זיוף מסמך רשמי, התחזות כאחר ושימוש או הצגת דבר מזויף. ביום 01/10/12  רכש הנאשם, תמורת 800 ש"ח תעודת זהות ישראלית מזויפת איתה ניסה לצאת את האזור ביום 3/10/12. הנאשם הציג את התעודה המזויפת בפני המאבטח במחסום א-זעיים בניסיון להיכנס לישראל ללא היתר ושלא כדין.

2.      התביעההגישה את פסק הדין בתיק בית משפט צבאי יהודה 5486/11, בו הורשע הנאשם בעבירות דומות. במסגרת הסדר הטיעון שהושג באותו תיק, הושת על הנאשם, בין היתר, עונש של 5 חודשי מאסר על תנאי שהינו בר הפעלה בענייננו. התביעה הפנתה לפסיקה במקרים דומים, ועתרה לעונש מאסר בפועל מרתיע, מאסר מותנה וקנס. בעיקר, ביקשה התביעה, להפעיל את עונש המאסר המותנה במצטבר לעונש בתיק זה. התביעה טענה כי מעשי הנאשם מגלמים בחובם פוטנציאל לסיכון בטחוני למדינת ישראל ומטילים עומס כבד על כוחות הביטחון באזור. העבירות מהוות "מכת מדינה" ולכן אין מקום לתת משקל רב לנסיבות האישיות של הנאשם. התביעה הדגישה את החומרה שבחזרת הנאשם לבצע מעשים דומים והפנתה להלכת בית המשפט הצבאי לערעורים, הקובעת שבהעדר נסיבות מיוחדות יופעל ענש המאסר המותנה במצטבר.

3.      לאור נסיבותיו האישיות של הנאשם, ביקשה הסנגורית להסתפק בימי מעצרו ולא להפעיל את עונש המאסר המותנה. הסנגורית טענה, כי הנאשם נכנס לישראל על מנת לפרנס את משפחתו הסובלת ממצוקה כלכלית ניכרת. לנאשם 10 אחיות, הוריו מבוגרים ואביו סובל מפגיעה באגן בידיו, בגינה נקבעו לו 33% נכות צמיתה. הנאשם הוא המפרנס היחיד של משפחתו. לתמיכה בטיעוניה הגישה הסנגורית מסמך רפואי בנוגע לאבי הנאשם.

4.      בדברו האחרון, פירט הנאשם את המצוקה בביתו והביע חרטה כנה על מעשיו. הנאשם הבטיח שלא יחזור על מעשיו.

דיון והכרעה

5.      עבירת היציאה מן האזור ללא היתר היא עבירה פלילית אשר טומנת בחובה פוטנציאל ברור לסיכון בטחוני. כאשר נלווית להרשעה בעבירה זו נסיבות מחמירות, כגון עבירות נוספות או עבר קודם רלוונטי, יוטל עונש מאסר ממושך לריצוי בפועל (ראו רע"פ 3173/09 מחמד פראג'ין נגד מדינת ישראל [פורסם בנבו], 05/05/09 - להלן: "הלכת פראג'ין").

6.     בהלכת פראג'ין האמורה, נקבע ש"ככל שמעשהו של נאשם מקרב עצמו לליבתה של ההלכה - לסיכון בטחון הציבור כן נחמיר עם העבריין וניטה ליישם את מדיניות הענישה בחומרתה. וככל שמעשהו של הנאשם ירחק וילך מן הליבה, כן יקטן כוח המשיכה של מדיניות הענישה ויתחזק ממילא משקלם של טעמי הזכות". בית המשפט העליון הנחה כי יש לבחון בכל מקרה לגופו, האם נתגלה סיכון בטחוני באדם בו מדובר; האם מדובר בשהייה שניה שלא כדין; האם נתלוו לשהייה הלא חוקית עבירות נוספות; האם מדובר ברצידיביסט; מה אורך השהיה הלא חוקית; האם ניתן להראות כי המעשה נובע ממצוקה אישית, כמי שמטה לחמו שבור; יש להתייחס גם לגילו של הנאשם ולעברו הפלילי.

7.     הלכת פראג'ין אומצה בפסיקת בית המשפט הצבאי לערעורים (ראו למשל עד"י 1102+1103/11 התביעה הצבאית נגד מחמד נתשה ואח' [פורסם בנבו], 05/09/11). בעד"י 1062/11 כעבנה נ' התוב"ץ ([פורסם בנבו] 31/01/11), ניתח המשנה לנשיא, סא"ל (כדרגתו אז) נתנאל בנישו את הענישה המקובלת בפסיקה וקבע: "המסקנה המחייבת מפסיקה זו הינה כי בעבירות דוגמת אלה בהן הורשע המערער יוטל מאסר בפועל בן חודשים מספר. אלא שמנעד הענישה כה רחב, שקשה עד מאד לומר שיש בו לקבוע נורמת ענישה של ממש".

8.     בענייננו, קיימות מספר נסיבות לחומרה: ראשית, הנאשם הורשע לפני כעשרה חודשים בעבירה דומה; למרות קיומו של מאסר על תנאי משמעותי בר הפעלה, שב וניסה להיכנס לישראל; שנית, הנאשם שוב ניסה להתל בכוחות הביטחון תוך שימוש בתעודת זהות ישראלית מזויפת. בהתאם להלכת פראג'ין וכעבנה, מהן עולה כי מנעד הענישה הוא רחב, סברתי כי יש לקבוע ש מתחם העונש ההולם בתיק הוא בין חודש מאסר בפועל לשישה חודשי מאסר בפועל (לגבול התחתון של מנעד הענישה, ראו למשל עד"י 1179/10 התביעה הצבאית נגד צוהיב עמור [פורסם בנבו] 09/02/10). לעונש המאסר, יתלווה, בדרך כלל, עונש של קנס. ודוק, אינני רואה במקרה דנן שיקולי שיקום או שיקולי הגנה על שלום הציבור, המחייבים סטייה ממתחם הענישה שקבעתי.

קביעת העונש המתאים לנאשם

9.     כיצד ייקבע העונש המתאים בתוך מתחם הענישה? יש להתחשב, כמובן, בשיקולים שפורטו בהלכת פראג'ין לעיל; שיקולים נוספים העשויים לסייע, הם הודאה וחיסכון בזמן שיפוטי (ראו עד"י 1517/09 התביעה הצבאית נגד מחמד מחלוף [פורסם בנבו] 15/03/09 ועד"י 2615/08 התביעה הצבאית נגד מחמד חלאילה [פורסם בנבו] 02/06/08), מצוקה כלכלית ונסיבות אישיות קשות.

10.  באשר להודאה בהזדמנות הראשונה, קבע כבוד השופט סא"ל צבי לקח, בעניין מחלוף את הדברים הבאים:

"על החשיבות של סיום מהיר של ההליכים נאמר בע"פ 1523/05 פלוני נ' מדינת ישראל, תק-על 2006(1), 2813 ,עמ' 2826:

"על שיקולים אלה יש להוסיף את האינטרס הציבורי בשימור כוחו ההרתעתי של מנגנון האכיפה הפלילית, על ידי שבירורן של עבירות פליליות ומיצוי הדין עם מי שנמצא אשם ייעשה מהר ככל הניתן (ע"פ 2848/90 אסא נ' מדינת ישראל, פ"ד מד(4) 837, 840). צדו האחר של שיקול זה הינו החתירה לסיום מהיר של ההליכים מפאת חובתה של החברה לקורבנות העבירה"

כפי שציינתי בעניין ארג'וב, המודה בהזדמנות הראשונה לא רק חוסך מזמנו של בית המשפט, ולא רק שהוא מביע בכך חרטה, אלא הוא גם משרת את האינטרס הציבורי בעשיית צדק ומיצוי הדין עם עבריין במהירות. מכיוון שהנאשם הוא זה המסייע לעניין זה, בהודאתו, ראוי הוא להקלה ממשית. אין פירושו של דבר שהקלה זו צריכה לאיין את מעשיו, את הצורך בענישה מרתיעה או את הצורך בגמול הולם, וודאי שיהיו מקרים, כגון בעבירות רצח, בהם חומרת המעשים הינה כזו שהשיקולים הללו יהיו חסרי משקל. יחד עם זאת, במרבית המקרים, יש ליתן משמעות ממשית להודאה בהזדמנות הראשונה."

11.   בהתחשב בהיבטי החומרה שפורטו על ידי התביעה, אינני סבור כי ניתן להורות על שחרורו של הנאשם, תוך הסתפקות בימי מעצרו בלבד; הטלת מאסר בפועל לתקופה קצרה מדי, איננה הולמת את מאפייני החומרה שהתגלו במעשי הנאשם. בשל מצבו הכלכלי של הנאשם החלטתי, להימנע במקרה דנן מהטלת קנס כספי משמעותי. בנוסף, בשים לב לעברו הפלילי, אטיל עונש מאסר מותנה מחמיר, על מנת להרתיע אותו פן ישוב על מעשיו.

12.   בבואי לשקול שיקולים לזכותו של הנאשם, מצאתי כי הנאשם, שגילו כמעט 30 שנים, הורשע פעם אחת בעבר בלבד ולא הורשע מעולם בעבירות ביטחוניות או בעבירות פליליות שאינן נלוות להפרת ההוראה בדבר סגירת שטח; לכן, לא מצאתי כי נתגלה בו סיכון בטחוני.

כן, התחשבתי בכך, שמעשהו של הנאשם לא הושלם, ובפועל הנאשם לא הצליח להיכנס לישראל ולשהות בה תקופה ממושכת. מובן, כי אין להקל עמו על כך שלא הצליח להיכנס לישראל מטעמים שאינם קשורים בהתנהגותו, אולם, לא תזקפנה לחובתו שהייה ממושכת בישראל או מספר כניסות לישראל, כפי שהיה בתיקו הקודם. יש להביא בחשבון גם את "נסיבות המצוקה" (הלכת פראג'ין האמורה). לכן, התחשבתי בנסיבותיו האישיות. משקל רב יינתן לכך שהנאשם הודה, נטל אחריות על מעשיו וחסך זמן שיפוטי יקר. לכל אלו יש להוסיף, שהנאשם הביע חרטה כנה על מעשיו והבטיח כי לא ישוב לבצע עבירות דומות.

13.   בהתחשב בהרשעתו הקודמת, ובשיקולים שפורטו, מצאתי לנכון לקבוע כי בגין הרשעתו בתיק זה, יישא הנאשם בעונש של 3 חודשי מאסר בפועל, מאסר מותנה מרתיע וקנס בסך 1,000 ש"ח.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ