אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 992/04

גזר דין בתיק פ 992/04

תאריך פרסום : 09/10/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
992-04
15/02/2005
בפני השופט:
1. ר. יפה-כ"ץ - אב"ד
2. ו. מרוז
3. א.ואגו


- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד עופרה לוי
הנתבע:
מירזוקנדוב מרקיאל - ת.ז. 303889109
עו"ד ירון פורר
גזר דין

השופטת ו. מרוז:

1.       בתום שמיעת הראיות, הורשע הנאשם בשורה של עבירות, שעניינן סחר בבני אדם לעיסוק בזנות, לפי סעיף 203א(א) וכן לפי סעיף 203א(ב) לחוק העונשין, תשל"ז-1977 (להלן: "החוק"), ניסיון לסחר בבני אדם לעיסוק בזנות, לפי סעיף                203א(א)+סעיף 25 לחוק, הבאת אדם לידי מעשי זנות בנסיבות מחמירות, לפי סעיף 201+203(א) לחוק, כליאת שווא לפי סעיף 377 לחוק, הכנסת שב"ח לרבות הלנת שוהה בלתי חוקי לפי סעיפים 12(1) ו-12א(א) לחוק הכניסה לישראל, תשי"ב-1952. כן, הורשע הנאשם בעבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, לפי סעיף 499(א)(1) לחוק ובעבירות של סרסרות למעשי זנות בנסיבות מחמירות, לפי סעיף 199(א)(2) + 199(ב) לחוק.

2.       הואיל והעובדות פורטו בהרחבה בהכרעת הדין, אין לשוב ולפרטן. בקליפת האגוז, המדובר בפרשיה חמורה וסבוכה, שעניינה רכישתן של 8 נשים, תושבות חבר העמים והבאתן לארץ לשם מכירתן לצורך עיסוק בזנות. חלקן נמכר לצורך העסקתן בזנות, חלקן הועסקו בזנות, באמצעות הנאשם וחבריו, אשר נהנו מפרי עמלן. הנאשם וחבריו נהגו בנשים מנהג בעלים, כלאו אותן בדירה, אשר נשכרה לצורך החזקתן והעבירו אותן לרוכשיהן כסחורה העוברת מיד ליד.

3.       הנאשם נמנה על חבורת צעירים, אשר קשרו קשר לרכוש נשים במדינות חבר העמים, בעיקר במדינת אוזבקיסטן, ולהביאן ארצה לשם מכירתן לצורך עיסוק בזנות. לשם מימוש הקשר, נחלקו בני הקבוצה לשלוש קבוצות, האחת בטשקנט, השנייה במוסקבה והשלישית, עליה נמנה הנאשם, בארץ, כעיקר בבת ים.

          חברי הקבוצה יצרו רשת מאורגנת ומשומנת למימוש תוכניותיהם.

4.       "קבוצת טשקנט" איתרה את ה"מועמדות", בדרך כלל נשים שהיו מצויות במצוקה כלכלית קשה, בעטייה ביקשו לעסוק בזנות, ושלחה אותן ל"קבוצת מוסקבה", אשר שיכנה את הנשים בדירות זמניות, בדקה את מידת "התאמתן" למקצוע, ובתיאום עם חבריהם בארץ, שלחה אותן למצרים ושם, באמצעות בדואים, הועברו הנשים לארץ, דרך סיני.

          בחצותן את גבולות הארץ, כשוהות בלתי חוקיות, קיבלו את פניהן הנאשם וחבר מרעיו, ביניהם צעיר המכונה איגור, אשר לגביו נקבע בהכרעת הדין, כי היה הרוח החיה בהפעלת הקבוצה.

          הנאשם ושותפיו, שיכנו את הנשים בדירה בבת ים, אשר הוכנה לכך מבעוד מועד, וחפשו אחר רוכשים, בפניהם הציגו את הנשים, כסחורה העוברת לסוחר. הרוכשים לא בחלו בהצגת דרישות בוטות ומשפילות, באשר לדרך העסקתן של הנשים, אם נכונות הן לקיים מגעים מיניים מסוגים שונים, כמו, יחסי מין אנאליים, יחסי מין אוראליים, יחסי מין לסביים, יחסי מין ללא קונדום ועוד. חלקן של הנשים, אשר נמצאו מתאימות - נמכרו בתמורה לסך של 6,000 - 7,000 דולר. יתרתן הועסקו בזנות על ידי חברי הקבוצה  בארץ, עליה כאמור, נמנה הנאשם, או שהועברו לעסוק בזנות במכון ליווי בתל אביב.

5.        על מידת מעורבותו של הנאשם, בפעילותה העסקית של הקבוצה, נקבע בהכרעת הדין כדלקמן:

                     "ברי אפוא, כי הנאשם לא היה זה אשר אחז בשרביט הניצוח. הוא לא היה בעל היוזמה. בכל הקשור לנושאים ה'עסקיים', ניהול משא ומתן, קניה, מכירה, העסקה ולוגיסטיקה - הותיר הנאשם את הזירה לאיגור. ברם, הוא שימש יד ימינו והיה במרכז העניינים בעת התרחשותם". [עמ' 187 להכרעת הדין].

6.        עוד נקבע, כי הגם שחלקו של הנאשם בביצוע העבירות היה דל, יחסית לחלקו של איגור - התקיימו בו יסודות העבירות לביסוס מעמדו כמבצע עיקרי. הוא היה מודע לכל העובדות העומדות ביסודן של העבירות, היה ער לפעילותו העסקית של איגור, שלט היטב ברזיה והיה מעורה בכל העסקות, אשר נגעו לרכישתן ומכירתן של שמונה נשים. נקבע עוד, כי הגם שהנאשם לא נטל חלק בפעילות שבוצעה למען גיוסן של הנשים בחו"ל והעברתן לארץ - הוא ידע עליה והשלים עם קיומה. בפעילותו, הנאשם נתן ביטוי למודעותו הגבוהה לנסיבות בהן בוצעו העבירות.

7.        נקבע עוד בהכרעת הדין, כי הנאשם השתלב בפעילות העבריינית בשלב מתקדם של ביצועה, קרי, בשלב הגעתן של הנשים לארץ, לאחר שנרכשו והועברו בדרכים לא חוקיות. עם זאת, נקבע , כי מעשיהם של הנאשם ושותפיו, הביאו את העבירות לידי הגשמתן הסופית, קרי, מכירתן של הנשים והעסקתן בזנות.

8.         התביעה עתרה להשית על הנאשם עונש, אשר ישקף את חומרת העבירות בהן הורשע, תוך התחשבות בחלקו בביצוען. התביעה עתרה לעונש מאסר ממושך, מאסר על תנאי ופיצוי למתלוננות.

לטענתה, הנאשם הצטרף לעסקי הסחר בנשים, מתוך חמדנות ובצע כסף.  הוא לא היה נתון במצוקה; חייו זרמו באורח תקין, הוא סיים 12 שנות לימוד, רכש מקצוע כמדריך כושר במכון וינגייט, ואף הוכשר לשמש כנהג ציבורי במונית. הנאשם גדל בבית חם ותומך והיתה לו בת זוג, עובר לביצוע העבירות. בנסיבות אלו, ברי, כי איש לא כפה עליו את העיסוק ובחירתו  הייתה מתוך רצון חופשי, נטולת לחצים או עכבות. יתירה מזו, כאשר ביקש לפרוש מעיסוקיו, לאחר רכישתן של 4 מתוך 8 הנשים ומכירת חלק מהן לאחרים  - איגור שכנע אותו להישאר וליהנות מהפירות, אשר עמדו בפני הבשלה.

9.         התביעה הוסיפה, כי הגם שחלקם של האחרים בפרשה חמור יותר, לכאורה (משפטם עדיין תלוי ועומד) - הרי אף חלקו של הנאשם חמור הוא ואין להמעיט מערכו.

            התביעה הטעימה את היקפה של תופעת הסחר בנשים, אשר צברה תאוצה ומימדים בשנים האחרונות. היא הפנתה לדו"ח משנת 2001, של משרד החוץ האמריקני, ממנו עולה, כי ישראל נמנית על קבוצת מדינות, אשר אינן עומדות באמות מידה מינימאליות ביחס למאבק בסחר בנשים, אף כי לאחרונה, בחודשים יוני 2002 ויוני 2003, מצבה השתפר ועתה היא מדורגת בקבוצת המדינות המוגדרות ככאלה העושות מאמץ כדי להילחם באותו סחר, אם כי, באופן חלקי בלבד.

10.      התביעה טוענת, כי הפסיקה העדכנית הדגישה את הצורך לנהוג בעבריינים בתחום זה ביד קשה. לפיכך, התביעה עותרת לבית המשפט, לילך בדרך המחמירה, אשר הותוותה על ידי בית המשפט העליון ולהשית על הנאשם עונש מאסר לריצוי בפועל, לתקופה ארוכה וממושכת, לרבות מאסר מותנה ופיצוי.

11.      הסנגור עתר שלא להחמיר בעונשו של הנאשם. לטענתו, נסיבותיו האישיות, לרבות נסיבות ביצוע העבירות על ידו, מצדיקות סטייה ניכרת ממדיניות הענישה הרווחת, עד כדי הסתפקות במאסר מותנה. דבריו נסמכים, בין היתר, על תסקיר שירות המבחן, אשר הציג את הנאשם באורח חיובי, כצעיר בעל דפוסי התנהגות נורמטיביים, ללא עבר פלילי, אשר שורשיו יצוקים היטב, דא עקא, הוא מעד.

12.      הסנגור הוסיף ועתר להתחשב בהודאתו המלאה והמפורטת של הנאשם, סמוך לאחר מעצרו, אשר דומה, כי היתה לעזר רב, בביסוס העבירות המיוחסות לשותפיו. הסנגור הטעים, כי לצד מדיניות הענישה הרווחת, בעבירות שעניינן סחר בנשים לעיסוק בזנות, קיימת הענישה האינדיבידואלית, הלוקחת בחשבון את נסיבותיו המיוחדות של הנאשם. לטעמו, התחשבות בנסיבות אלו, אגב הקלה בעונש - ייטיב עם האינטרס הציבורי, אשר יצא נשכר מנאשם, שיוחזר לקהילה ויתפקד כחלק הימנה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ