אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 9913/03

גזר דין בתיק פ 9913/03

תאריך פרסום : 22/09/2008 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום תל אביב-יפו
9913-03
17/05/2005
בפני השופט:
דורית רייך - שפירא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד רפאלי
הנתבע:
1. דניאל גולן- נידון
2. בוסי דוד- בעצמו

עו"ד עמר
גזר דין

כתב האישום מייחס לדוד בוסי, יליד 1983, (להלן: " הנאשם") שביום 17.11.03 מכר יחד עם אחר, יליד 1976, לשוטר מוסווה סמים מסוג חשיש במשקל 203.76  ג' ברוטו בתמורה ל- 800ש"ח . הנאשם כפר בעובדות. לאחר שהחלה שמיעת הראיות הגיעו התובע עו"ד רייזמן  והסניגורית עו"ד עמר להסדר טיעון. בהתאם להסדר הנאשם ביקש וקיבל רשות לחזור מהכפירה, הודה בעובדות והורשע בהתאם, ובטרם טיעונים לעונש הוזמן בעניינו תסקיר משרות מבחן, (להלן: " התיק העיקרי")

יאמר עוד כי האחר שהועמד לדין יחד עם הנאשם נידון ביום 10.10.04 בפני כב' השופטת גרינברג ל-14 חודשי מאסר, מתוכם ארבעה לריצוי בפועל אותם ריצה בעבודות שירות, ולתשלום קנס בסך 2000 ש"ח. בנוסך לכל הועמד הנאשם לפיקוח קצין מבחן לתקופה של 18 חודשים.

כתולדה מהתיק עיקרי הסתבך הנאשם בהפרת הוראה חוקית יציאה ממעצר הבית שבו חוייב לשהות במסגרת שיחרורו ממעצר בתיק העיקרי, והכשלת שוטר (נסיון להתחמק מהשוטר שפגש בו בעת ההפרה). בגין העבירות הנוספות הוגש נגד הנאשם כתב אישום נוסף בת.פ 1958/05. הנאשם הודה גם בעובדות התיק הנוסף וביקש לצרפו בפני (להלן: " תיק הצירוף") כעולה מהכרעת הדין השניה שיצאה מלפני ב 10.05.05 הורשע הנאשם על פי הודאתו גם בעבירות על סעיפים 275 ו- 287 לחוק העונשין, התשל"ז - 1977 (להלן: " החוק").

שירות המבחן הגיש בפני שלושה תסקירים בעניינו של הנאשם ובהם נדרש כמקובל למכלול נסיבותיו האישיות החל מילדותו הקשה כבן שני למשפחת מצוקה,  עברו הנקי,  הסתבכותו בעבירות נשוא הרשעתו והתייחסותו להן.  בדיקת שתן שמסר הנאשם תמכה בטענתו, שעבירת נשוא הסם היא חד פעמית.  לבקשת שירות המבחן נדחו הטיעונים לעונש על מנת לכלול את הנאשם בניסיון טיפולי. מהתסקיר השלישי עולה שהנאשם לא ניצל את ההזדמנות שניתנה לו, לא שיתף פעולה ושלל ניזקקות לטיפול.  לטענתו עבודתו במסעדה השייכת לדודו לא מותירה לו זמן פנוי להשתתף במפגשים בשירות המבחן , והצהיר שבעצמו ידאג לשקם את חייו.

משכך - לא הובאה בפני המלצה טיפולית כל שהיא בעניינו של הנאשם.

התביעה -  באמצעות עו"ד בר-און, טענה שחומרת העבירה נשוא הרשעת הנאשם מחייבת תגובה מחמירה כפי שקובעות ההלכות שיצאו מלפני בית המשפט. לטענת התובעת מדובר בכמות גדולה הרבה מעבר למשקלו הסופי של החשיש שכן חשיש מופק ממריחואנה ונדרשת כמות גדולה של מריחואנה כדי להפיק חשיש. למרות עברו הנקי של הנאשם העובדה שהפר הוראה חוקית והכשיל שוטר במילוי תפקידו כפי שהודה בתיק הצירוף, מצביעה על דפוס התנהגות עברייני. למרות זאת המליצה התובעת לכבד את ההסדר ולהשית על הנאשם וכנגזרת מעונשו של האחר להטיל על הנאשם 3 חודשי מאסר לריצוי פועל על דרך עבודות שירות נוסף למאסר על תנאי וקנס. לטענת התובעת למרות עבקו הנקי של הנאשם אין מקום להקלה נוספת בעונשו בהתייחס לנאשם האחר שלחובתו מספר הרשעות קודמות, משום שבעניינו של הנאשם האחר היה בפני בית המשפט תסקיר חיובי, שהמליץ על התחשבות.

ההגנה -  באמצעות עו"ד עמר, ביקשה מבית המשפט לא להתעלם משיתוף הפעולה החלקי שהנאשם שיתף עם השירות במיוחד בשני התסקירים הראשונים ולקבל שהנאשם מעוניין, למרות קשייו להיעזר בשירות המבחן. כמו כן ביקשה להתחשב בגילו הצעיר של הנאשם, בעברו הנקי, במצבו האישי והכלכלי הקשה כעולה מהמסמכים במ/2 ו-במ/3. מחלקו המשני בביצוע העבירה המצדיקים הקלה משמעותית בדין במיוחד לעונשו של האחר שהיה העבריין העיקרי.

הנאשם פנה לבית המשפט וביקש לקבל הסבריו באשר לאילוצים שמנעו ממנו לשתף פעולה באופן מלא עם שירות המבחן ומעבר לכך להתחשב במעצר בית ממושך שבו הוא נתון ולו באופן חלקי.

לאחר ששמעתי טיעוני ב"כ הצדדים, עיינתי במסמכים שהגישה הסנגורית ובחנתי מכלול הנסיבות הגעתי למסקנות כדלקמן:

1.      על החומרה שבעבירות סמים במיוחד בעבירות מסוג סחר שגלום בהם פיתוי רב להשגת רווחים קלים וניכרים לצד סיכון חמור בבריאות הציבור נכתב ונפסק הרבה. הכל מסכימים שעל בתי משפט לעזור לתרום למלחמה בנגע ולעשות לשירושו, באופן שאיננו מאפשר ליתן משקל רב לנסיבותיו האישיות של העבריין.(ע"פ 332/87, אורי בר און נ' מדינת ישראל . פ"ד מב(1), 382 ,ובע"פ 2649/00 בועז ישראל נ' מדינת ישראל, דינים עליון, ס 183, וע"פ 346,368/87 מדינת ישראל נ' ונוס, תקדין עליון 88(1) 467;  ע"פ 520/88 מדינת ישראל נ' מלכה, תקדין עליון 89(1) 464. ולאחרונה ברע"פ 8787/03 - מוחמד מנסור ואח' נ' מדינת ישראל . תק-על 2004(1), 353 ,עמ' 354, בע"פ 344/81 מ"י נ' סגל, פ"ד לה(4) 313.

  1. יחד עם זאת, ולמרות ההנחיות הכלליות באשר לחומרת העונש בית המשפט הגוזר את הדין מחויב בשקילת שיקולים נוספים ביניהם האינטרס הציבורי שבכיבוד הסדרי טיעון כפי שבית המשפט העליון עמד עליו (ראו ע"פ 1958/98 פלוני נ' מדינת ישראל, פ"ד נז(1), 577), התאמת העונש הראוי לנאשם הספציפי לצד עקרון אחידות הענישה.
  2. באשר לעקרון אחידות הענישה ראוי להדגיש שאין משמעותו גזירת מידת עונש שווה וזהה לנאשמים שונים תוך התעלמות מנסיבות רלוונטיות ביניהם חלקם בביצוע העבירה  (ראה דנ"פ 10906/03, אילון צברי נ' מדינת ישראל, תק-על 2003(4) 1076, ע"פ 3229/02, מדינת ישראל נ. פלוני, דינים עליון סז' 75 ). ברי כי מי שיזם ותכנן ותרם את מירב הפעולות למימושה ייענש בחומרה רבה מאשר שותפו לעבירה. (ראה לאחרונה ע"פ 11011/04 , אשראף נ. מדינת ישראל- טרם פורסם).
  1. כמו כן נדרש בית המשפט לאישיותו של הנאשם כמשתקף מעברו ואין דינו של מי שכשל לראשונה ויש סיכוי לשיקומו כדינו של מי שחוזר ועובר עבירות פעם אחר פעם ולגביו  אפסה התקווה שיחזור לתיפקוד נורמטיבי.
  2. מן הכלל אל הפרט: לאחר שבחנתי את מכלול נסיבותיו של הנאשם שבפניי תוך השוואתם לנסיבותיו של האחר, כפי שהם משתקפים מגזר דינה של כב' השופטת גרינברג, מוצאת אני לכבד את ההסדר. בשיקלול גילו הצעיר של הנאשם, עברו הנקי ומעצר הבית הממושך שבו היה נתון ובצירוף העבירות הנוספות בהן הודה והורשע כנגד גילו הבוגר של האחר, הרשעותיו הקודמות וחלקו הניכר בביצוע העבירה מטים את הכף במידת מה לרעת האחר למרות התסקיר החיובי.  נשל כב' השופטת גרינברג
  3. לאור כל הנ"ל ועל מנת לעודד הנאשם להמשך תיפקוד נורמטיבי אני גוזרת כדלקמן:

א.           12 חודשי מאסר מתוכם 3 לריצוי בפועל ויתרה על תנאי והתנאי הוא שבמשך 3 שנים מהיום לא יעבור עבירות סמים מסוג פשע.

ב.            4 חודשי מאסר על תנאי והתנאי הוא שבמשך שנתיים מהיום לא יעבור עבירות סמים מסוג עוון וכן על עבירות על סעיפים 275 ו- 287 לחוק העונשין.

ג.             לאור מצבו הכלכלי הקשה של הנאשם אני מסתפקת בקנס בסך 500 ש"ח שישולם תוך 30 יום מהיום.

ד.            לא ישולם הקנס ייאסר הנאשם ל- 30 יום.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ