אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 960/04

גזר דין בתיק פ 960/04

תאריך פרסום : 02/10/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
960-04
10/07/2005
בפני השופט:
1. ר. אבידע - אב"ד
2. ב. אזולאי
3. ח. סלוטקי


- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד מירי אלוני
הנתבע:
אלאטרש זוהיר
עו"ד יאיר לחן
גזר דין

1.         הנאשם הורשע על פי הודאתו,  בעקבות הסדר טיעון, בעבירה של חבלה בכוונה מחמירה,  על פי האמור בכתב אישום מתוקן שהוגש ביום 20.3.05.

בכתב האישום המקורי יוחסו לנאשם עבירות של תקיפת בת זוג, ניסיון לרצח וחבלה חמורה בנסיבות מחמירות.

העובדות על פיהן הורשע הנאשם היו, כי בתאריך 10.5.04, החליט לגרום חבלה חמורה למתלוננת, לה הוא נשוי ולהם שלושה ילדים משותפים, ולשם כך הצטייד בסכין מטבח באורך של 19 ס"מ, ביקש מהמתלוננת להתלוות אליו לואדי, ובהגיעם למקום אמר למתלוננת כי הוא חושד בה שהיא בוגדת בו, וכי הילדים שהם מגדלים אינם ילדיו, ובתשובה לכך אמרה המתלוננת שהדבר אינו נכון והילדים הם כן ילדיו. במצב זה שלף הנאשם את הסכין האמורה, ודקר את המתלוננת מספר פעמים בגבה, בבטנה ובידה השמאלית, המתלוננת נפלה לארץ וזעקה לעזרה, ובעקבות צעקותיה הגיעו למקום אביו של הנאשם ואחיו, שהוציאו מידיו את הסכין וקשרו אותו עד אשר הגיעו אנשי משטרה למקום.

המתלוננת הובאה לבית חולים במצב של הכרה מעורפלת, כשהיא סובלת מארבעה חתכים בגב, שגרמו לפגיעה בריאה שבעקבותיה נעשה לה ניקוז חזה. כמו כן, נגרם לה חתך בבטן ושלושה חתכים שפגעו בגידים בכף ידה.

            ביחס לנאשם הוגשו שלוש חוות דעת פסיכיאטריות.

מחוות דעת של ד"ר דוברוסין, הפסיכיאטר המחוזי, שהוגשה ביום 17.5.04 (ת/1ב) עולה שהנאשם אינו לוקה במחלת נפש או הפרעה נפשית חמורה, וקרוב לוודאי שמדובר באדם שמשתמש שנים  רבות באלכוהול בצורה מופרזת, ויתכן שעל רקע זה הופיעו שינויים מנטליים והתנהגותיים, ולאור זאת הוא אחראי למעשיו וכשיר לעמוד לדין.

בחוות דעת של הפסיכיאטר ד"ר בן ציון, שהוגשה על ידי ב"כ הנאשם מיום 2.9.05 (נ/1), הביע ד"ר בן ציון את הדעה שהנאשם סובל ממחלת נפש כרונית שפרצה או החמירה עקב מועקה נפשית מתמשכת על רקע חוסר תעסוקה, מצוקה כלכלית ואישית ושימוש באלכוהול, ולכן היה חולה בעת הבדיקה וגם בעת ביצוע העבירות המיוחסות לו.

מחוות דעת נוספת של ד"ר דוברוסין (ת/1א), מיום 17.11.04, שניתנה בהתאם להחלטה מיום 20.10.04, הביע המומחה את הדעת שאין מדובר במחשבות שווא או "מצב פסיכוטי דלוזיוני" אליהן התיחס ד"ר בן ציון בחוות דעתו, אלא במצב של מועקה נפשית, מצוקה כלכלית, חוסר תעסוקה, קווים אישיותיים והשפעת סמים ואלכוהול, לא מיידית על ההכרה, אך מצטברת עם הזמן, ולאור זאת הומלץ לבצע בדיקה נוספת במסגרת אשפוז. מחוות דעת נוספת שניתנה לאחר אשפוז הנאשם, במרכז הרפואי לבריאות הנפש באר יעקב נס ציונה, על ידי שני מומחים לפסיכיאטריה, מנהל מב"ן וקרימונולוגית קלינית מיום 17.2.05, שהוגשה על ידי ב"כ המאשימה (ת/1א', ב', וג'), עולה כי בעת ביצוע המעשים נשוא האישום היה הנאשם במצב של אינטוקסיקציה מסמים ואלכוהול, שהתבטאה בחשדנות, דראליזציה ומחשבות קנאה, שהגבירו את התנהגותו האלימה שבבסיס אישיותו. השימוש באלכוהול ובסמים נעשה ביוזמתו תוך מודעות להשלכותיו השליליות שהיו קיימות גם בעבר, ולכן היה אחראי למעשיו.במצב זה אינו זקוק לאשפוז פסיכיאטרי, אך הוא זקוק לגמילה מסמים ומאלכוהול, שתוכל להתבצע בהסכמתו החופשית.

הנאשם הודה כאמור בעובדות שיוחסו לו בכתב האישום המתוקן, ובשלבי הטיעון הבהיר בא כוחו, כי אף שהוגשה על ידיו גם חוות הדעת של ד"ר בן ציון, אין הנאשם חוזר בו מהודאתו, ואינו טוען שהנאשם לא היה אחראי  למעשיו או כי לא היה כשיר לעמוד לדין. לאור זאת, ולאור חוות הדעת של הפסיכיאטר המחוזי ושל צוות המומחים מהמרכז הרפואי לבריאות הנפש באר יעקב נס ציונה, מב"ן, נראה לנו שיש להעדיף את חוות הדעת שלהם על פני חוות דעתו של ד"ר בן ציון, כך שהכרעת הדין ניתנה כדין על יסוד הודאת הנאשם בעובדות שבכתב האישום המתוקן, תוך ויתור על טענת אי השפיות, אי הכשירות לעמוד לדין, וגם לגוף הענין.

גם לאחר עיון בחוות הדעת, נראה לנו שיש להעדיף את חוות הדעת על פיהן הנאשם כשיר לעמוד לדין והיה אחראי למשיו, ולאור זאת עומדת הכרעת הדין, המרשיעה את הנאשם בעבירות שיוחסו לו בכתב האישום המתוקן, על כנה, ולא מצאנו לנכון לבטלה בעקבות התייחסות בא כוח הנאשם לחוות דעתו של ד"ר בן ציון לעניין העונש.

            הנאשם הינו בן 23, נשוי ואב לשלושה ילדים.

עד למעצרו התגורר עם המתלוננת בשבט אלאטרש, היה מחוסר עבודה ומקצוע, התקיים מדמי אבטלה, בוגר תשע שנות לימוד, השתתף מגיל צעיר בקטטות שבגינם נפתחו לו תיקי חקירה במשטרה, התגייס לצבא ועזב את הצבא בגלל תחושתו כי אשתו בוגדת בו, וכן שילדיהם אינם שלו, וחשב שגם בני משפחתו עוזרים לאשתו לבגוד בו.

הנאשם הינו בעל אינטיליגנציה גבולית, ולדבריו הוא חשב לפגוע באשתו ולהתאבד.

לנאשם הרשעה פלילית בגין נשיאת סכין למטרה לא כשרה, שבגינה ניתן גזר דין ביום 23.1.02, בתיק ת.פ 5401/02, של בית משפט השלום בבאר שבע, בו הוטלו עליו קנס כספי וששה חודשי מאסר על תנאי לשלוש שנים, שלא יעבור על עבירות אלימות או איומים. מאסר מותנה זה הינו בר הפעלה.

            ביחס לטיעונים לעונש, הוסכם בין הצדדים שכל צד יוכל לטעון באופן חופשי.

2.         ב"כ המאשימה ביקשה להטיל על הנאשם מאסר בפועל לתקופה ממושכת ומאסר מותנה, ולהפעיל את המאסר המותנה התלוי ועומד נגד הנאשם, באופן מצטבר למאסר שיוטל עליו בדיון זה. לטענתה, הנאשם פעל על פי תכנון מראש בכך שהצטייד בסכין בעלת להב באורך של 19 ס"מ, דקר את אשתו מספר פעמים בגופה, וגרם לה לפגיעות חמורות, כמפורט בכתב האישום המתוקן.

השימוש באלכוהול ובסמים הופך אותו לאלים ומסוכן, והוא התחזה כחולה נפש על מנת להקל על מצבו המשפטי.

3.         ב"כ הנאשם ביקש שלא להטיל על הנאשם מאסר בפועל העולה על תקופת מעצרו, מיום 10.5.04 , וטען כי הנאשם הביע חרטה על מעשיו, ומתכנן לשפר את היחסים הזוגיים עם אשתו המתלוננת.

לדבריו, המתלוננת הודיעה לבני המשפחה שאם הנאשם יתנצל לפניה, תסכים לחזור אליו עם ילדיהם המשותפים. לנאשם לא היתה כוונת זדון כלפי אשתו, ומעשיו נבעו משתיית אלכוהול ושימוש בסמים, הוא עשה את המעשים המיוחסים לו בעת שחשב שאשתו בוגדת בו עם אחיו. התנהגותו היתה אלימה רק בעת שהשתמש באלכוהול וסמים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ