אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 956/03

גזר דין בתיק פ 956/03

תאריך פרסום : 11/09/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
956-03
11/04/2005
בפני השופט:
1. ב.אזולאי - ס.נשיא - אב"ד
2. ח.סלוטקי
3. ר.ברקאי


- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד אליזבט אברהם
הנתבע:
אלקובי שמעון
עו"ד דוד יפתח
עו"ד דובב שחק
גזר דין

1.         הנאשם הורשע על פי הודאתו בעובדות שיוחסו לו בכתב האישום המתוקן, בעבירת רצח - עבירה לפי סעיף 300(א)(2), לחוק העונשין תשל"ז - 1977, (להלן: "החוק"), בכך שביום 29.6.2003, בביתו בקרית גת, גרם בכוונה תחילה למותה של אשתו, זהבה אלקובי ז"ל, (להלן: "המנוחה").

2.         עובדות המקרה פורטו בכתב האישום, בו הודה הנאשם, ולפיהן במועד הנ"ל, בשעת לילה מאוחרת תקף הנאשם את המנוחה ומשהחלה לזעוק לעזרה, אחז בגרונה ואיים עליה כי יהרוג אותה, כדי להניעה להודות בפניו כי בגדה בו עם גברים אחרים. המנוחה המשיכה לזעוק לעזרה, והנאשם ניסה לסתום את פיה בידו. עקב זעקותיה של המנוחה לעזרה, התעוררו ילדיהם הקטינים של הנאשם והמנוחה, ונכנסו לחדר ההורים. הנאשם הורה להם לצאת מהחדר והם נשמעו לו. המנוחה המשיכה לזעוק לעזרה. אז הוציא הנאשם ממגירה בחדר אקדח שהחזיק כדין, טען אותו במחסנית עם כדורים ודרך אותו שלוש פעמים. תחילה לא הצליח הנאשם לדרוך את האקדח ושני כדורים נפלו על רצפת החדר. לבסוף, הצליח הנאשם לטעון את האקדח, כיוון אותו לעבר ראשה של המנוחה וירה כדור אחד בכוונה לגרום למותה. הכדור פגע בראשה של המנוחה וגרם למותה.

3.         הודאת הנאשם באה בעקבות הסדר טיעון, לפיו תוקן כתב האישום המקורי בכך שנמחקו ממנו עבירות נוספות לעבירת הרצח שיוחסו לנאשם בכתב האישום המקורי והצדדים הסכימו כי יוטל על הנאשם עונש מופחת בהתאם לסעיף 300א לחוק, של 20 שנות מאסר.

4.         הצדדים מבקשים אפוא כי נכבד את הסדר הטיעון, שעיקרו הסכמה לעונש מופחת מעונש של מאסר עולם לעונש מופחת של 20 שנות מאסר, זאת לאור קיומם של התנאים שבסעיף 300א לחוק.

התביעה בטיעוניה עמדה על כך שמיד לאחר המעשה נסע הנאשם לבית אחותו ובני משפחתו הסגירוהו למשטרה ומיד ובסמוך לאחר מעצרו ולאחר גביית עדותו, הועבר הנאשם לבדיקה פסיכיאטרית וכי הפסיכיאטר המחוזי קבע בחוות דעתו כי הנאשם כשיר לעמוד לדין ואחראי למעשיו אבל בעת הרצח סבל ממחשבות שווא, ויש על כן מקום לשקול ענישה מופחתת.

התביעה ציינה בטיעוניה כי מטעם ההגנה הוגשה חוות הדעת של פרופ' טיאנו לפיה הנאשם כלל לא היה אחראי למעשיו בשעת מעשה, עקב אותן מחשבות שווא של קנאה כלפי אשתו המנוחה. בנסיבות אלה, הסבירה באת כוח המאשימה כי המאשימה סברה כי העונש המוסכם הוא העונש הראוי, שכן לאור חוות הדעת של פרופ' טיאנו, היתה קיימת גם האפשרות שהנאשם יזוכה.

עוד טענה באת כוח המאשימה כי העונש המוסכם תואם את רמת הענישה המקובלת משנקבע כי יש מקום להטלת עונש מופחת, וכי במקרים דומים, הוטלו עונשים של בין 14 ל - 16 שנות מאסר.

נמסר לנו עוד כי עמדת התביעה התקבלה לאחר שיקול ממושך ולאחר שנציגי התביעה נפגשו עם בני משפחת המנוחה ושמעו את דעתם בעניין.

בא כוח הנאשם עמד בטיעוניו על כך שהסדר הטיעון הושג לאחר שנשמעו ראיות התביעה ומטעם התביעה לא הוגשה כל חוות דעת פסיכיאטרית, אף שכבר בעת תשובת הנאשם לאישום טען הנאשם לפטור מאחריות פלילית, בשל אי שפיות בזמן ביצוע העבירה. הסניגור טען עוד כי על פי חוות הדעת מטעם ההגנה שהוגשו,
נ/1 ו - נ/2, היה הנאשם במצב פסיכוטי - פרנואידי, ועל כן לא יכול היה להבין את אשר הוא עושה, או את הפסול שבמעשהו, או להימנע מעשיית המעשה, באופן שעשוי היה להביא לזיכויו. 

לטענת הסניגור, במצב דברים זה, כאשר הפסיכיאטר המחוזי עצמו המליץ על שקילת ענישה מופחתת, הרי שהסדר הטיעון משקף איזון נכון ואף למעלה מכך. שכן, הנאשם ויתר על אפשרות לצאת פטור לחלוטין מאחריות פלילית ומעונש. הסניגור עמד על כך שעל פי הפסיקה, רק במקרים חריגים יסטה בית משפט מהסדר הטיעון וזאת כאשר שוכנע שנפל פגם משמעותי בשיקולי התביעה.

גם לטענת הסניגור, העונש המוסכם עומד ברף הגבוה של עונשים שהוטלו במקרים של ענישה מופחתת, כשהוא תומך עמדתו בפסיקה, בין השאר, בפסק הדין בע"פ 3962/99 + 4047/99,  דניאל עוקב נ' מדינת ישראל, (מיום 14.5.03) תק - על 2003(2), 1244, אשר בו אושר עונש מופחת של 20 שנות מאסר, שהוטל על המערער על ידי בית משפט זה בעבירות רצח ופציעה, בו ניתן עונש מופחת עקב מצבו הנפשי של המערער בעת ביצוע העבירה.  

5.         הנאשם הורשע בעבירה החמורה ביותר שבחוק - עבירת הרצח. ברגיל עונשה של עבירה זו הוא עונש של מאסר עולם ועונש זה בלבד. בענייננו, הסכימו הצדדים על עונש מופחת בהתאם לסעיף 300א לחוק, והם מבקשים מאיתנו כי נאמץ את העונש המוסכם של 20 שנות מאסר בפועל, זאת לאחר שמוסכם על הצדדים כי נתקיימו הנסיבות להטלת עונש מופחת. גם אנו סבורים כי לאור העובדה שגם הפסיכיאטר המחוזי קבע כי הנאשם סבל ממחשבות שווא, ואף שהיה אחראי למעשיו, הרי שהוא היה במצב נפשי שיש בו כדי לאפשר לשקול עונש מופחת.

לאור זאת אנו קובעים כי מתקיימים במקרה זה התנאים האמורים בסעיף 300א לחוק, המאפשרים לשקול עונש מופחת, גם למי שהורשע ברצח.

            השאלה המונחת לפתחנו אפוא, היא אם ראוי במקרה זה לאמץ את הסדר הטיעון שהוסכם עליו, היינו, אם יש מקום להטיל עונש קל מהעונש של מאסר עולם, וזאת לאור התקיימותם של התנאים לעונש מופחת, ואם כן האם לאמץ את ההסכמה להטלת עונש של 20 שנות מאסר.

6.         במערכת השיקולים שעלינו לשקול חובה עלינו להתחשב מצד אחד בנסיבות החמורות של ביצוע העבירה כפי שפורטו לעיל, בכך שהנאשם פגע בעקרון קדושת החיים וקיפד את חייה של אשתו, שהיתה בדמי ימיה - בת 37, אם שני ילדיו הקטינים, שנותרו יתומים וכל זאת על לא עוול בכפה ובשל מחשבות השווא שהיו לו, שכביכול בגדה בו המנוחה, אף שלא היה כל יסוד לאותן מחשבות.

            כמו כן יש להתחשב בפגיעה הקשה בבני משפחת המנוחה, אשר הופיעו בפנינו ואף פנו אלינו בכאבם כי רב, שנגע לליבנו וביקשו כי נטיל על הנאשם את העונש של מאסר עולם.

            מאידך, יש להתחשב באותם השיקולים שבגינם הוחלט שנתקיימו התנאים המאפשרים הטלת עונש מופחת, בהסדר הטיעון ובפסיקה הנוגעת לעונשים מופחתים ולהסדרי טיעון.

            לעניין כיבוד הסדרי טיעון, נאמר בפסיקת בית המשפט העליון:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ