אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 953/05

גזר דין בתיק פ 953/05

תאריך פרסום : 02/08/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
953-05
31/10/2005
בפני השופט:
חנה בן-עמי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד פרקליטות מחוז ירושלים
הנתבע:
מחמד דוויק
עו"ד אנדרה רוזנטל
גזר דין

.           במסגרת הסדר טעון אליו הגיעו הצדדים הודה הנאשם בעובדות כתב האישום, בטרם שלב הראיות, והורשע על פיהן בשוד ואיומים (עבירות  לפי סע' 402(א) ו-192 לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן: החוק).

עוד הוסכם  במסגרת ההסדר כי המאשימה תגביל את עצמה בטעוניה לעונש של שלוש שנות מאסר בפועל וכי הנאשם יהיה חופשי בטעוניו.

2.         על פי כתב האישום, ביום 19.5.05 בשעה 2:30 או בסמוך לכך, פרץ הנאשם לביתו של המתלונן, יליד 1938, דרך חלון המטבח, על מנת לבצע גניבה. במהלך חיפושיו אחר חפצים בבית נכנס הנאשם לחדר בו ישן המתלונן אותה שעה. המתלונן, שהתעורר כתוצאה מהרעשים שהקים הנאשם והבחין בנאשם עומד מולו, צעק לעברו ותוך שקם ותפש את הנאשם חייג למוקד המשטרה וביקש כי תוזעק ניידת אל הבית. בתוך כך אמר הנאשם למתלונן "תעזוב אותך מהמשטרה, אני ארצח אותך... מתי שלא יהיה אני ארצח אותך". במהלך תפישתו של הנאשם ע"י המתלונן החל הנאשם להכות את המתלונן באגרופים בכל חלקי גופו, כ"כ הכה בו בעוצמה בכתף ימין בעזרת חפץ קשיח, תוך שהוא מנסה להימלט מידי המתלונן. תוך ההתגוששות התנפצה שמשת זכוכית הצמודה לדלת הבית, והמתלונן, שהיה יחף, נפצע ונחתך בכפות רגליו.

הנאשם ניצל את פציעתו של המתלונן ונמלט, תוך שהוא אומר למתלונן "אני עוד ארצח אותך", וכשהוא נוטל עימו פלאפון של המתלונן וברז צינור השקיה בצורת אקדח.

כתוצאה מתקיפת הנאשם נגרמו למתלונן שטף דם בזרועו, נפיחות בברך, חתכים בכף הרגל, כאבים במרפק והגבלה ביישור המרפק.

3.         בתסקיר שירות המבחן שהוגש בעניינו של הנאשם צויין כי הינו רווק, בן 20, שעד למעצרו התגורר בבית הוריו ושימש מקור תמיכה משמעותי בפרנסת משפחתו, המונה - לבד מהוריו - ששה ילדים. עוד צויין כי הינו בעל כוחות ושאיפות לניהול אורח חיים תקין וכי בד"כ אף הצליח לתפקד בצורה תקינה, אף כי, על פי התרשמות שירות המבחן, באישיות הנאשם קיימים חלקים ילדותיים ובלתי בשלים, אשר באו לידי ביטוי, בין היתר, בתהליך נסיגה והתדרדרות במצבו ובהתנהגותו בחודשים האחרונים, ובכללם קשיי תיפקוד וחוסר יציבות בעבודה, והתחברות לחבורת שוליים עמה שוטט ברחובות והשתמש בסמים.

כן התרשם שירות המבחן שלנאשם קושי בפתרון בעיות בדרכים נורמטיביות, במיוחד בנסיבות קשות, שאז נוטה הוא להיגרר להתנהגות לא מותאמת, וכי גם במקרים בהם הנאשם חש כעס ודחייה, הוא נוטה להגיב בצורה אימפולסיבית.

בעת מעצר הנאשם עקב העבירה דנן הוא היה מובטל אף כי קודם לכן עבד כנהג משאית (והפסיק על רקע שלילת רשיונו). כ"כ עבד במשך שלושה חודשים באולם שמחות. בחודשיים האחרונים טרם מעצרו התחבר הנאשם לחבורת נערי שוליים, שבהשפעתם התדרדר לשימוש בסמים ואלכוהול.

עוד צויין בתסקיר כי הנאשם מתחרט על התנהגותו ויחסו להוריו, ומאשים את עצמו בהתדרדרות באורח חייו, מקום שהוריו ניסו לכוונו לדרך הישר ולהציב לו גבולות. כ"כ הוא לוקח אחריות למעורבותו בעבירה, מביע חרטה, וחש רגשי אשמה על כך. הנאשם טען שבעת ביצוע העבירה היה תחת השפעת סמים, ופעל מתוך חוסר שליטה וחוסר יכולת להעריך את השלכות מעשיו וחומרתם.

להערכת שירות המבחן, יש צורך בעונש מוחשי ומרתיע שיבהיר לנאשם את חומרת מעשיו. יחד עם זאת, סבור הוא כי חשיפה ממושכת לאווירה השלילית בכלא עלולה לגרום להחרפה והחמרה במצבו, ובכך יפחתו סיכוייו להשתקם בעתיד.

בסיכומם של דברים, בהתייחס לכל אלו ועל מנת שיוכל לשקם את חייו, המליץ שירות המבחן להשית על הנאשם עונש מאסר קצר.

4.         בטיעוניה לעונש ביקשה ב"כ המאשימה להדגיש את הטראומה שעבר המתלונן, אלמן בן 65, המתגורר בגפו, עת נכנס הנאשם לביתו בעת שישן, פתח ארונות ודלתות, נכנס לחדרו ופצע אותו תוך שימוש באגרופים וחפץ קשיח, ואף איים ברציחתו. לחיזוק דבריה צירפה ב"כ המאשימה את הצהרת המתלונן (ת/א1) כעדות לחרדות וחוסר השקט הנפשי שחש המתלונן בעקבות האירוע. מן ההצהרה עולה שהמתלונן עודנו שרוי בפחד, אף שהתקין סורגים ומערכת אזעקה בביתו. הצהרה זו של המתלונן הובאה עקב חששו שמבחינה נפשית לא יוכל לעמוד בעדות בבית המשפט.

ב"כ המאשימה הוסיפה כי בעבירות מסוג זה יש לשלוח מסר הרתעתי שיביע את שאט הנפש של  בית המשפט והחברה מעבירות אלימות, המבוצעות על רקע רצון להשיג רווח כלכלי. על כן, עתרה ליתן משקל נמוך להמלצה  בתסקיר וכן להליך החיובי שהנאשם מצוי בראשיתו בין שיקולי הענישה, ולאמץ את הרף העליון עליו סוכם בעסקת הטיעון, תוך שהפנתה לאסמכתאות מן הפסיקה, לפיהן רמת הענישה במעשי שוד אלימים גבוהה מן המבוקש ע"י המאשימה בתיק הנדון.

בסיכומם של דברים, התבקש בית המשפט לגזור על הנאשם 3 שנות מאסר בפועל וכן מאסר על תנאי משמעותי על כל עבירות אלימות ורכוש, ופיצוי כספי למתלונן בסך 30,000 ש"ח.

5.         ב"כ הנאשם הצביע על כך שהנאשם לוקח אחריות על מעשיו, ומתבייש בהם. עוד הפנה לגילו הצעיר, להעדר עבר פלילי ולהודאתו. בהתייחס לאלו, ותוך שנעזר בפסיקה שהמציא, עתר שלא למצות את הדין עם הנאשם ולהעדיף את שיקולי השיקום על פני שיקולים הרתעתיים. עוד ביקש להתחשב בנכונותו של הנאשם לשלם פיצוי למתלונן.

            הנאשם הביע צער על מעשיו וחזר על הבטחתו שלא יחזור עליהם, תוך בקשת רחמי בית המשפט.

6.         כבמקרים רבים אחרים, כך גם במקרה זה, עדים אנו לכך שבעבירת השוד, מעבר לפגיעה בקניין הקרבן והפגיעה בשלמות גופו, נגרם לקרבן נזק נפשי, העולה לאין ערוך על נזקיו האחרים. אותותיו של נזק נפשי זה ניכרים בקרבן זמן רב לאחר האירוע, ובאים לידי ביטוי בהתנהגותו, בחרדותיו, ובתחושת פחד מתמדת. כדברי המתלונן  (ת/א1):

"...נכנסתי לטראומה, ותקפו אותי פחדים וחרדות, דבר שגורם לי לחוסר שקט נפשי. מאז ועד היום אני חי בפחד מתמיד, מצב בריאותי מתדרדר, וזאת למרות שנקטתי בשורה של אמצעי הגנה בבית כגון: התקנת סורגים סביב כל החלונות והתקנת מערכת אזעקה".

7.         חומרת המעשים אך גוברת בהתייחס לתכליתם - הרצון להפיק רווחים קלים. ואולם, חומרת המעשים אינה מתבטאת רק בפגיעה בקרבן עצמו, אלא בערעור בטחונו של כלל הציבור וזריעת פחד ודמורליזציה, היכן שקרבן העבירה נבחר באקראי. על כן, בעבירות מסוג זה ראוי לתת משקל גבוה יותר לשיקולי ההרתעה. בענין זה נאמר בע"פ 5165/92 דורון בן דוד סויסה נ' מדינת ישראל, (תק-על 94(2), 783):

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ